دسته‌بندی نشده

بررسی راهنمایی برای نحوه گزینش محتوا برای سئو

مفید بود؟

گزینش محتوا عبارت است از فرایند جستجو و پیدا کردن و جمع آوری محتوایی که در مورد موضوعات مربوط به مخاطبان و صنعت شماست. به زبان ساده بخواهیم بگوییم یعنی اینکه محتوایی که قبلا تولید شده است، حالا چه به وسیله خود شما و چه به وسیله دیگران، تبدیل به محتوای جدید می شود.

البته این را هم باید اضافه کرد که گزینش محتوا فقط زمانی معنادار است که بتوانید نظرات خود را هم به محتوای جدید وارد کنید و در نتیجه دلیلی به مخاطبان خود ارائه کنید که به جای استفاده از محتوای دیگران از محتوای گزینش شده شما استفاده کنند.

اما این نوع محتوا چگونه می تواند بر روی تلاش های شما برای سئونویسی دقیق و صحیح اثر بگذارد؟

یک استراتژی گزینش محتوا که به خوبی اجرا شود، باعث اضافه شدن ارزش محتوا برای خوانندگان می شود که این امر می تواند با به اشتراک گذاشتن محتوا در شبکه های اجتماعی و از طریق لینک ها نشان داده شود و در نتیجه منجر به رتبه بندی بهتری خواهد شد.

به عنوان نمونه ای از نتایجی که یک مقاله گزینش شده به دست می آورد، این مقاله را ببینید: 16 وب سایت برتر برای یافتن گیف ها و میم های عالی.

طبیعتا این مقاله بهترین وب سایت ها را برای یافتن گیف ها و میم ها فهرست کرده است. عنوان مقاله بسیار جالب است و باعث می شود که میزان به اشتراک گذاری و لینک دهی به آن به راحتی افزایش پیدا کند،  همانطور که در تصویر زیر می بینید:

عوامل موثر در موفقیت محتوای گزینشی

حالا وقت آن رسیده است که به دل مطلب زده و به بررسی عواملی بپردازیم که باعث موفقیت محتوای گزینشی می شوند که عبارتند از:

 • شناخت مخاطبان خود
 • افزودن ارزش
 • الهام گرفتن از آنچه در گذشته کار شده است
 • بررسی محتوای گزینشی خود
 • شناخت مخاطبان خود

برای اینکه بتوانید  به اندازه کافی و به صورت صحیح با مخاطبان خود هماهنگ شوید، در ابتدا باید آنها را بشناسید و بدانید چه کسانی هستند و انگیزه های آنها چیست. در غیر این صورت اصلا درست نیست که از روش محتوای گزینشی برای تولید محتوا استفاده کنید.

 • افزودن ارزش

همه هدف محتوای گزینشی این است که بتوانید با گزینش کردن از میان محتواهایی که در دست دارید و تنظیم آنها، ارزشی را به محتوای خود اضافه کنید. در واقع روشی که چنین کاری را انجام می دهید، باید برای مخاطبان شما کاملا ارزشمند باشد.

 • الهام گرفتن از آنچه در گذشته کار شده است

به محض اینکه بفهمید نقطه ضعف مخاطبانتان چیست می توانید بر روی تولید محتوای گزینشی برای ایشان متمرکز شوید. تحقیق خود را بر روی پلتفرم هایی انجام دهید که به خوبی در گذشته محتواهایی شبیه آنچه نیاز دارید تولید کرده اند، مثل:

Reddit.

HackerNews.

Slashdot.

GrowthHackers.

BuzzSumo.

Zest.

Twitter.

قرار نیست که دوباره چرخ را اختراع کنید. کافی است هم به آنچه دارید نگاه کنید و هم اینکه کمی آن طرف تر را ببینید. حتی اگر مابین زبان ها را ببینید، گاهی می توانید محتوای گزینشی مشابهی را به زبانی دیگر تولید کنید. یادتان باشد که کپی نکنید، اما از محتواهای موفق موجود به خوبی الهام بگیرید.

 

 • بررسی محتوای گزینشی خود

قالب های متفاوتی را برای محتوای گزینشی خود انتخاب کنید، مثل مقاله، تصاویر، پادکست، و ویدئو و تاکتیک های گوناگون مربوط به محتوای گزینشی را به کار بگیرید. ببینید مخاطبان از چه چیزی خوششان می آید. اگر شکست خوردید، نگران نشوید، چیزی متفاوت را امتحان کنید.

اما چرا این همه موضوع را جدی می گیریم؟

یادتان باشد که محتوای ارزشمند حتما به معنای محتوای جدی نیست. برای مثال «The Ultimate Fails Compilation»، که به وسیله FailArmy تولید شده است، تقریبا 213 میلیون بار بازدید شده است، 413000 بار لایک شده است، 57000 کامنت گرفته است و 1570 بار از سوی 48 سایت مرجع لینک دهی شده است.

اما می دانید نکته جالب چیست؟ پشت همه خنده هایی که در این محتوا مشاهده می شود، محتوای گزینشی سطح بالایی قرار دارد.

تاکتیک های گزینش محتوا

حالا باید به سراغ قسمتی برویم که از همه جالب تر است؛ قرار است بخش هایی از گزینش محتوا را که موفقیتشان حتمی و زیاد است، بررسی کنیم تا بتوانید بعد از اینکه کار خواندن این مقاله را تمام کردید، خودتان آنها را اجرا کنید.

1. تجمیع: رویدادها یا مقالات

حقیقت این است که همه افراد وقت ندارند که مدام به بررسی توییتر، فیسبوک، RSS و یا هر خبرنامه دیگری که در آن عضو هستند، باشند. تجمیع محتواها به صورتی که کاملا قابل فهم باشد، نمونه فوق العاده ای برای گزینش است.

این صورت از گزینش محتوا را می توان برای هر طیفی از مطالب به کار گرفت. من از شما می خواهم که نسبت به همه رسانه ها، مثل مقالات وبلاگی، خبرنامه ها، اینفوگرافیک ها، پادکست ها و محتواهای ویدئویی باز نگاه دارید. حتی ترکیبی از این موارد با هم می تواند کاملا منطقی باشد.

نمونه ها:

 • گزارش ماهیانه Merj’s Technical SEO در سپتامبر 2018: هر ماه Merj به جای شما اتفاقاتی را که در آن ماه در حوزه سئو رخ داده است، بررسی می کند.
 • خبرنامه Kevin Indig’s TECH BOUND: خبرنامه هفتگی Kevin Indig به رویدادها و مطالعات موردی حوزه بازاریابی دیجیتال می پردازد که ارزش گفتگو را داشته باشند و بتواند درباره آنها نظر بدهد.
 • Reforge Brief: خلاصه ای کوتاه از مقالات باکیفیتی را ارائه می کند که در حوزه بازاریابی دیجیتال و دنیای فناوری منتشر می شوند.
 • فقط یک فرمت و قالب برای گزینش محتوا وجود ندارد. مثلا پادکست SEJ’s Search Engine Nerd همه آنچه را که در صنعت جستجو رخ می دهد، به صورت مختصر ارائه می کند.

2. ترکیب: تبدیل اطلاعات پیچیده و طولانی به قالب های قابل فهم

همه افراد این امکان و انرژی و زمان را ندارند که بتوانند وقت خود را صرف مقالات طولانی و پیچیده کنند. بعضی از افراد فقط می خواهند بدون اینکه دردسر خواندن کل مطلب را به خود بدهند، بفهمند نوشته می خواهد چه بگوید. چنین فرصتی را برای آنها ایجاد کنید و ببینید که چگونه به کار خود ارزش داده اید.

نمونه ها:

 • وقتی در تابستان 2018 دستورالعمل های جدید گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو منتشر شد، جنیفر اسلگ پا به میدان گذاشت و با بیان خلاصه ای از آنچه تغییر کرده بود، به بیان نظرات خود در این خصوص پرداخت.
 • بیل اسلاوسکی با این ویژگی شناخته شده است که به مطالعه امتیازات گوگل می پردازد تا بتواند پیش بینی کند که گوگل به چه سمتی سوق پیدا می کند. آیا می خواهید خودتان نکات پیچیده و سخت درباره امتیازات گوگل را بخوانید یا اینکه به سراغ اسلاوسکی می روید که هم این نکات را به صورت قابل درک مطالعه کنید و هم این نظر نظر وی را درباره آنها بخوانید؟
 • نویسنده Lululemon Athletica’s Growth Study تنبلی را کنار گذاشته و تحقیقات وسیعی درباره این نکته انجام داده است که چه چیزی باعث شد Lululemon تا این حد موفق شود. هرچند این مطالعه هم اطلاعات مفید زیادی دارد و هم اینکه به خاطر وجود عکس هایی که دارد، کار با آن لذت بخش هم هست، ولی باز هم بیش از حد طولانی است. هرچند ساختار آن کاملا قابل درک شدن است.

3. گزینش نتایج نظرسنجی

یکی دیگر از نمونه های عالی برای گزینش محتوا، انجام نظرسنجی ها و تجمیع نتایج آنهاست. در واقع شما شما پاسخ هایی را که به نظرسنجی داده شده است، جمع آوری می کنید و آنها را تبدیل به محتوای ارزشمندی می کنید که قرار است به مخاطبان خود ارائه کنید.

نمونه ها:

 • نظرسنجی های مربوط به قیمت گذاری سئو، درست مثل نظرسنجی هایی که توسط Ahrefs و Growth Ramp انجام می شوند.
 • نظرسنجی که در Reddit انجام دادم و از جامعه بزرگ سئوکاران Reddit درباره بزرگ ترین شکست هایی پرسیدم که موقع انجام سئو دچار آن شده بودند.

4. محتوای بصری: عکس ها

محتوای گزینشی بصری سزاوار آن است که بخشی مربوط به خود داشته باشد، زیر به گونه ای متفاوت برای مخاطبان شما جذابیت دارد. این نوع محتوا هم به راحتی قابل درک و فهم است و هم اینکه به راحتی به آن لینک داده می شود و به اشتراک گذاشته می شود.

نمونه ها:

 • The Boston Globe’s The Big Picture: مجموعه ای از عکس های گرفته شده توسط کارکنان The Globe که به صورت ماهیانه تنظیم می شوند.
 • 24 عکس از زیباترین خانه های طراحی شده جهان به وسیله Business Insider.
 • زیباترین مقصدها برای سفر: مجموعه ای از زیباترین مقصدهایی که برای سفر می توان داشت به صورت بسیار زیبایی در Pinterest سازماندهی شده اند.

5. آمار: گزینش مجموعه هایی بزرگ از داده ها

گزینش مجموعه هایی بزرگ از داده ها که به صورت آماری قابل استفاده هستند می تواند ارزش فوق العاده ای به محتوای شما ببخشد. این امر اغلب نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد، ولی باعث می شود که دیگران به سختی بتوانند از روی آنها کپی برداری کنند.

نمونه ها:

 • Glassdoor: درباره کار کردن در شرکت های مختلف و دستمزدهای کارکنان آنجا مطالعه کنید.
 • Numbeo: در مورد هزینه زندگی در سایر کشورها و اینکه چگونه خود را با یکدیگر مقایسه می کنند بیاموزید.

6. نظرات کارشناسان

احتمالا قبلا چنین چیزی را شنیده اید: نظرات کارشناسان. این روزها مردم چندان علاقه ای به نظرات کارشناسان ندارند، ولی من هنوز هم به دنبال این نظرات هستم. در واقع ترفند اصلی این است که این نظرات را بر روی یک موضوع خاصی متمرکز کنید و البته به سراغ متخصصان زیادی هم نروید. گذشته از اینها وقتی دوازده نظر را درباره موضوعی می خوانید، احتمالا دیگر برایتان کافی خواهد بود.

نمونه هایی از نظرات کارشناسی مناسب:

 • نه کارشناس سئوکار یکی از رازهای موفقیت خود را با دیگران به اشتراک می گذارند

** چرا از این نظرات خوشم می آید

*** فهرستی طولانی شامل نظرات کارشناسان متعددی نیست که کسی علاقه ای به خواندن آنها نداشته باشد، یعنی ارجحیت کیفیت بر کمیت.

*** نظرات کاملا متمرکز هستند: هر کدام از متخصصان یکی از رازهای خود در مورد سئو را به اشتراک گذاشته اند.

*** هر کارشناس نظر خود را با عکس، نام و نام شرکت خود همراه کرده است. آدرس توییتر متخصصان نیز لینک شده است. این امر باعث می شود که متخصصان در کانون توجه قرار بگیرند و دلیلی برای تبلیغ پست به آنها داده می شود.

 • چه چیزی باعث شده است که من خیلی زیاد از این مقاله خوشم بیاید: چون شامل فهرستی از متخصصان در بالای مقاله است.

 

 • آینده سئو

** چرا از این نظرات خوشم می آید:

*** کاریکاتورها از نظر بصری دلنشین و خنده دار هستند. این امر نه تنها باعث می شود که نظرات کارشناسان از سوی سایر کارشناسان مورد استقبال قرار بگیرند، بلکه برخی از آنها حتی شروع کرده اند که از کاریکاتورهای خود در پروفایل رسانه های اجتماعی خود استفاده کنند.

*** قالب آن تازه است، چون همه آنها به صورت اختصاصی به جای یک مقاله ارائه شده اند..

 • چه چیزی باعث می شود که خیلی زیاد از این مقاله خوشم بیاید: پیاده سازی متن تصاویر به عنوان متن اصلی به جای اینکه آنها را درون تصاویر به کار بگیرند. در واقع متن درون صفحه خیلی کم است، به این معنی که احتمالا برخی از فرصت هایی که مربوط به سئونویسی است از دست خواهید داد.

7. تقطیر: تبدیل میزان زیادی از اطلاعات به یک فهرست قابل فهم

با این مفهوم هم آشنا هستید. یکی از قالب های معمول را می توانید در این پست مشاهده کنید: “$randomAmount Digital Marketing tools you can’t live without in $year”.

در واقع این روش عمری به اندازه اینترنت دارند، بنابراین برای اینکه بتوانید محتوای گزینشی فهرست گونه موفقی را تهیه کنید، به خلاقیت و تلاش زیادی نیاز دارید. درست است که این کار کمی سخت است، ولی غیرممکن نیست.

نمونه ها:

 • فهرست گزینشی از ابزارهای سئو ارائه شده توسط Saijo George

** چرا از این نمونه خوشم می آید:

*** بسیار بصری است.

*** به خوبی سازماندهی شده است و نشان می دهد که کدام یک از ابزارها پولی هستند.

 • بهترین مکان های دیدنی در سال های 2019

** چرا من از این نمونه خوشم می آید:

*** هم اینکه فوق العاده بصری است و هم اینکه به راحتی می توان آن را خواند.

*** کاملا مشخص کرده است که چرا هر کدام از این مکان ها در لیست گنجانده شده است و اینکه چرا باید آن را در لیست سفرهای خود قرار دهید و حتی شامل توصیه های خاصی است که نشان می دهد نویسنده واقعا متوجه است درباره چه چیزی حرف می زند.

 • بهترین خودروهای برقی 2018 در انگلستان: انتخاب ما از میان بهترین خودروهای برقی

** چرا از این نمونه خوشم می آید:

*** این نمونه نیز کاملا بصری است و خواندن آن کاملا راحت است و البته این نکته واقع مهم است. بدیهی است که مایلید در مقاله های مربوط به خودرو، تصاویر باکیفیتی را مشاهده کنید.

*** این نوشته به شما کمک می کند که بتوانید هر کدام از خودروها را بررسی کنید.

*** این نوشته شامل اطلاعاتی است که نشان می دهد نویسندگان مقاله در کار خود خبره هستند.

ابزارهای لازم برای گزینش محتوا

شما بزرگ ترین منبع برای گزینش محتوا هستید، ولی با این حال هنوز هم ابزارهایی هستند که می توانند کارتان را آسان کنند.

مدیران خبرنامه های RSS

 • Feedly

ابزارهایی که برای پیگیری محتواهای متنی استفاده می شوند:

 • Pocket
 • Refind
 • Flipboard

ابزارهایی که برای پیگیری محتوای بصری طراحی شده اند:

 • Pinterest

ابزارهایی که به راحتی و به سرعت به شما امکان می دهند خبرنامه ها را با هم ترکیب کنید:

 • Nuzzel

ابزارهایی برای یافتن محتواهای موردعلاقه تان

 • BuzzSumo (freemium)
 • Anders Pink  (freemium)

حالا بروید و محتوای گزینشی خود را تبلیغ کنید

برای اینکه بتوانید تکه های محتوای گزینشی خود را به دست مخاطبان خود برسانید، به تبلیغ نیاز دارید. می توانید بهترین محتوا را از اطراف خود جمع آوری کنید، اما اگر کسی درباره محتوایی که تولید می کنید چیزی نشنود، به چشم هم نمی آید. زمان با ارزش است، اما اگر تبلیغ نکنید، پول خود را دور خواهید ریخت.

مطمئن شوید که برنامه تبلیغاتی که برای ارائه محتوای گزینشی خود به جهان دارید، توانایی آن را دارد که از پتانسیل کامل خود استفاده کند.

برای مشاهده هزینه سئو

، هزینه تولید محتوا و خدمات دیگر در رایا مارکتینگ به منوی هزینه و زمان مراجعه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.