مقالات آموزشی

هر آنچه در خصوص فونت در طراحی سایت نیاز است بدانیم

مفید بود؟

آیا تاکنون به نحوه ی انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت فکر کرده اید؟ فونتی که بتواند کاربران را مجذوب صفحات یک وب سایت کند چگونه است؟ چرا گاهی با توجه به تنوع فونت در یک سایت، بازدهی آن مناسب نیست؟

آیا تاکنون به نحوه ی انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت فکر کرده اید؟ فونتی که بتواند کاربران را مجذوب صفحات یک وب سایت کند چگونه است؟ چرا گاهی با توجه به تنوع فونت در یک سایت، بازدهی آن مناسب نیست؟

شاید سوالات زیادی در مورد نحوه انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت در ذهن شما باشد. ما اینجا هستیم تا در نوشتار امروز چگونگی انتخاب بهترین فونت را برای طراحی وب سایت های تخصصی، دولتی، تبلیغاتی، هنری، فروشگاهی و … به شما معرفی کنیم. پس تا پایان مقاله امروز با ما همگام باشید و با شناخت انواع فونت های پرطرفدار و محبوب، با تغییرات لازم در سایت خود، آن را بروز رسانی کرده و بهبود بازدید سایت را مشاهده کنید.

تاثیر فونت در طراحی سایت

همان طور که می دانید طراحی سایت در عصر حاضر یکی از بهترین شیوه های معرفی محصولات به مخاطبین و در نتیجه کسب شهرت و درآمد فوق العاده است. اما برای آنکه یک سایت از تمام ابعاد به ویژه انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت متناسب باشد نیاز به مهارت و در واقع طراحی حرفه ای یک طراح خلاق و زبردست خواهد داشت.

تاثیر فونت در طراحی سایت به خوبی می تواند در بهینه سازی یک سایت و همچنین عدم بهبود سایت آشکار شود. اغلب اوقات با وجود اینکه بسیاری از قالب های یک وب سایت مناسب با موضوع مد نظر مدیران آن سایت است، مورد استقبال چندانی از طرف کاربران قرار نمی گیرد.

فونت های بسیار ریز یا فونت هایی که به صورت شکسته و فانتزی هستند و هر قشری از جامع به خوبی قادر به خواندن آن نیست، می تواند خسته کننده باشد و کاربران به سرعت صفحه را ترک کنند. اما برخی از طراحان برای طراحی سایت، فونت هایی را انتخاب می کنند که در عین سادگی، بر زیبایی یک سایت بیفزاید.

انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت یا در واقع تاثیر فونت در طراحی سایت از مزیت های زیادی برخوردار است. یکی از مزیت های انتخاب فونت عالی، بهبود بخشیدن به تجربه کاربری است. به این معنی که با یک روش هوشمندانه و اصولی توانسته اید ترافیک سنگینی از لحاظ بازدید در صفحه خود ایجاد کنید.

این مسئله مهم از لحاظ درجه بندی رتبه سئو به شما کمک خواهد کرد و مسلما هر کارفرما یا مدیر سایت چیزی جز این از یک طراح سایت انتظار نخواهد داشت. انتخاب فونت مناسب در طراحی سایت به معنی راحتی کاربران و عدم خستگی چشمان آن ها است.

خطی که ظاهری مناسب به یک سایت ندهد نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه بازدهی منفی به جا می گذارد. فونت و خطی که با تمام جوانب سایت شما همخوانی داشته باشد از اهمیت بسیاری برخوردار است که در ادامه به نکاتی در مورد اهمیت انتخاب بهترین فونت در طراحی خواهیم پرداخت.

نکاتی در مورد نحوه انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت

هنگامی که یک فونت زیبا و مناسب برای طراحی سایت در نظر می گیرد، تاثیر مستقیم آن را بر کسب و کار خود خواهید دید. نحوه انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت کار چندان سختی نیست، کافی است با کمی خلاقیت، برنامه ریزی و در نظر گرفتن موضوعات مرتبط با سایت فونت هایی را انتخاب کنید که مخاطبین را جذب نماید.

فونت ها می توانند ساده و یا فانتزی و تفننی باشند. هر چه فونت ساده تر باشد، نتیجه مطلوب تری دارد و رضایت کاربران را جلب می کند. اما اگر نحوه انتخاب فونت شما تنها به میل و سلیقه خودتان باشد و یا حالت تفننی داشته باشد، بی شک پیچیده تر خواهد بود و عملکرد سایت شما را پایین می آورد.

نکات مهمی در مورد نحوه انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت ملاک است که رعایت آن ها می تواند در بهینه سازی و سئو سایت شما موثر باشد؛ این نکات به شرح زیر است:

انتخاب سایز مناسب برای فونت:

انتخاب سایز فونت برای نوشتن متون در یک وب سایت بسیار نکته مهم و قابل توجهی است. زیرا هر چه اندازه فونت مناسب باشد، از لحاظ بصری کاربران خسته نمی شوند و بهتر می توانند هدفی را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند.

به عنوان نمونه فونت هایی که برای تیتر به کار می رود معمولا درشت، بولد و خوانا است تا کاربر به راحتی با آن ارتباط برقرار کند. سایز فونت ها نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. مهمترین حالت انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت در نظر گرفتن یک سایز نرمال و استاندارد است.

فاصله یا اسپیس بین کلمات:

بعد از انتخاب سایز درست کلمات نوبت به رعایت فاصله یا اسپیس بین تمام کلمات و حروف می رسد. اگر هنگام نوشتن بدون توجه به فاصله بین واژه ها تایپ شود مسلما خواننده چیزی از مطالب سر در نمی آورد. این میزان فاصله نباید آن قدر زیاد باشد که احساس شود کلمه ای جا افتاده و همچنین نباید طوری باشد که گویا همه کلمات به هم چسبیده است. استاندارد بودن فاصله میان حروف، کاراکترها و کلمات بهترین حالت است که یک طراح حرفه ای به خوبی این نکته را مد نظر قرار می دهد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با بلوک های رنگی در طراحی سایت

انتخاب رنگ برای فونت:

هر چه میزان چگالی رنگ ها در هنگام انتخاب فونت بیشتر باشد، از لحاظ بارگذاری در وب سایت سرعت بالاتر خواهد بود. در واقع انتخاب رنگ برای فونت علاوه بر زیبایی که به ظاهر سایت می دهد، از لحاظ پیاده سازی در هاست بهتر خواهد بود. انتخاب رنگ مناسب برای فونت یک ابزار مهم و قدرتمند در بهینه سازی سایت و رتبه گوگل است که این نکته نیز نباید از قلم بیفتد.

استفاده از فونت های مناسب فارسی:

فونت های فارسی می تواند به نوبه خود در طراحی سایت موثر باشد. این فونت ها می تواند سایت شما را جذاب و زیبا کند و شما با بازدید زیادی که از صفحات وب شما به عمل می آید می توانید تاثیر مثبت آن را به خوبی مشاهد کنید. فونت هایی که در مرورگرها وجود دارند دارای تنوع زیادی در خط فارسی یا در مواقع خاص خط های غیر فارسی هستند و می توانید هنگام طراحی از آن ها استفاده کنید.

انواع فونت ها در طراحی سایت کدام است؟

طراحان سایت هنگام نوشتن در هر مرورگری با صدها نوع فونت برخورد دارند. مهمترین چیزی که برای یک طراح اهمیت دارد انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت است. انواع فونت های قدیمی و مدرن برای ایجاد فایل های متنی در مرورگرها وجود دارد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با فضاهای خالی در طراحی سایت

طراح سایت ابتدا به موضوع سایت توجه می کند سپس با تصویرسازی از ابعاد مختلف سایت، انواع فونت ها در طراحی سایت را در نظر می گیرد طوری که برای تیترها فونت های تیتر و پر رنگ تر و برای متن های طولانی فونت های ساده تر و خوانا تر را انتخاب کند.

اگر بخواهیم انواع فونت ها در طراحی سایت را به شما معرفی کنیم که در میان طراحان و البته مدیران یک سایت پر طرفدار تر است، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • فونت B Titr
  • فونت B Nazanin
  • فونت B Yekan
  • فونت Tahoma
  • فونت Roya
  • فونت Mitra
  • فونت Farnaz
  • فونت Davat و …

انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. این فونت ها در عین آنکه مطالب را به خوبی و سادگی انتقال می دهند، به زیبایی وب سایت نیز کمک می کنند.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.