مقالات آموزشی

آشنایی با نرم افزار فتوشاپ adobe photoshop

مفید بود؟

نرم افزار فتوشاپ (adobe photoshop

) به حدی محبوب و مشهور است که علاوه بر طراحان گرافیک دیگران نیز به خوبی آن را می‌شناسند در یک کلام بگوییم که این برنامه کامپیوتری فوق العاده است. در سالیان اخیر فتوشاپ رقبای زیادی پیدا کرده است اما شاید بتوان گفت فقط چند عدد از این نرم افزار ها واقعا توان ایستادن در برابر فتوشاپ را دارند.

یکی از مهمترین آنها نرم افزار کورل دراو (CorelDraw) است که باز هم نامی آشنا برای بسیاری از مردم به حساب می‌آید. در مقاله های قبل در رابطه با این موضوع که : طراحی لوگو با فتوشاپ بهتر است یا سایر نرم افزارها؟

سخن گفتیم. در مقاله ی  پیش رو می‌خواهیم تا حدودی برای شما مشخص سازیم که طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ بهتر است یا کورل دراو؟.

 هر چند به دلیل این که کورل وکتوری است و فتوشاپ پیکسلی به احتمال زیاد بسیاری از طراحان گرافیک خیلی زود به این سوال پاسخ می‌دهند که کورل دراو در طراحی لوگو بهتر است اما فتوشاپ حتی در طراحی لوگو نیز کاربرد های فراوانی دارد. و در این زمینه نیز می‌تواند با دیگر نرم افزار های گرافیکی بزرگ در دنیا رقابت کند! در ادامه تحلیلی از هر دو و نکات مهمی از طراحی لوگو در این دو نرم افزار گفته می‌شود با ما همراه باشید.

در ابتدا بیاید نگاهی به اینکه هر کدام از این نرم افزار ها را چه زمانی باید استفاده کرد بکنیم.

چه زمانی باید از کورل دراو استفاده کرد؟

کورل دراو یک نرم افزار مبتنی بر وکتور است، بنابراین در زیر چند گزینه وجود دارد که کورل دراو در آنها بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

زمانی از کورل دراو استفاده کنید که:

کار شما به دقت و وضوح تصویر زیادی نیاز دارد، شما می خواهید قابلیت های پیشرفته‌ای مانند عدم تغییر در وضوح یا کیفیت تصویر هنگام بزرگنمایی یا کوچک نمایی آن داشته باشید.

هدف اصلی شما در واقع طراحی از صفر یا طراحی چیزی است نه فقط اصلاح یا طراحی مجدد برخی از ویژگی های یک تصویر.

علی رغم پیچیدگی کارتان، شما می خواهید روی طراحی خود به روشی ساده کار کنید، پس کورل دراو بهترین گزینه برای شماست.

شما دانش کاملاً خوبی در زمینه اصول طراحی دارید و در واقع یک فرد حرفه‌ای هستید.

تمرکز اصلی شما صنعت چاپ است.

چه زمانی باید از فتوشاپ استفاده کرد؟

از آنجایی که فتوشاپ یک ویرایشگر گرافیکی مبتنی بر پیکسل است، برای کارهای مختلفی ضرورت آن وجود دارد و در آن کار ها بهترین در دنیاست!

زمانی از فتوشاپ استفاده کنید که:

می‌خواهید برای برخی از کارهای آنلاین مانند طراحی وب تصاویر عالی طراحی کنید. برخی از طراحان و ادیتور ها علاقه زیادی به استفاده از افکت های از پیش طراحی شده و موارد مشابه ندارند (حقیقت هم این است که این ابزار های آماده سطحی هستند و اعتبار کار شما را پایین می‌آورند).

اگر شما هم کسی هستید که دوست دارید چیز های اصیل و عالی تولید کنید که خاص به نظر بیایند، فتوشاپ این انعطاف پذیری را برای شما فراهم می کند که چندین کار متنوع انجام دهید. به علاوه نکته بالا، فتوشاپ تقریباً در هر یک از ویژگی های خود مانند جلوه ها، شیب رنگ و … قابلیت شخصی سازی دارد.

شما می توانید سطوح مختلفی از تمامی اجزای این افکت ها را امتحان کنید. (طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ این مزیت را دارد که دست شما بسیار در طراحی باز است! و تقریبا هر عملی در فتوشاپ غیر ممکن نیست!) اگر شما در استفاده شایسته از لایه های فتوشاپ مهارت دارید، پس می توانید تعدادی از جلوه ها یا سبک های ظاهری متنوع را برای طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ اعمال کنید، که منجر به طراحی بسیار خوبی خواهد شد. 

طراحی لوگو حرفه‌ای در فتوشاپ بهتر است یا کورل دراو؟

طراحی لوگو عملیات ساده‌ای نیست هر چند خود لوگو باید در ساده‌ترین حالت طراحی شود اما باری که روی دوش یک لوگو حرفه‌ای است بسیار است نه تنها باید چندین و چند قانون طراحی را رعایت کنید بلکه باید لوگو دارای معنا و پیام روشنی برای مخاطب نیز باشد. طراحی لوگو حرفه‌ای در فتوشاپ مزایا و معایبی دارد همانطور که طراحی لوگو در کورل دراو دارای مزایا و معایب خاصی است.

اما بگذارید از ابتدا شروع کنیم اگر در اینترنت به انگلیسی جستجو کنید که طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ چگونه است؟ بسیاری از وبسایت یا حداقل بهترین وبسایت ها دارای مقالات تخصصی گرافیک به شما می‌گویند که این کار را انجام ندهید و از یک نرم افزار پیکسلی مانند فتوشاپ برای طراحی لوگو استفاده نکنید اما چرا؟ یکی از بزرگترین دلایل آنها این است فتوشاپ پیکسلی است و نه وکتوری اما تفاوت وکتور و پیکسل در چیست؟

تفاوت وکتور و پیکسل

  • تصاویر وکتوری

نرم افزار های برپایه وکتور مثل ایلوستریتور (adobe illustrator) و کورل دراو بیشتر مناسب طراحی از صفر هستند و در واقع اگر یک طرح اولیه یا اسکچ دارید که باید آن را در کامپیوتر طراحی کنید بسیار مناسب این کار هستند در کل نوع تصویر وکتور ویژگی هایی چون کم حجم بودن، عدم افت کیفیت در هنگام بزرگتر کردن یا کوچکتر کردن بیش از حد و کارتونی مانند بودن تصاویر بدون جزئیات بالا را دارد.

 که به خاطر اینکه یک لوگو باید با بزرگ تر شدن بیش از حد یا کوچکتر شدن بیش از حد کیفیتش تغییری نکند (چون لوگوی شما از یک خودکار کوچک گرفته تا روی یک کامیون بزرگ ممکن است قرار گیرد!) اکثر طراحان می‌گویند طراحی لوگو باید با نرم افزار های وکتوری طراحی گردد هر چند نرم افزار های وکتوری از بسیاری لحاظ برای طراحی لوگو عالی هستند اما طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ نیز مزایایی دارد که نمی‌شود از آنها گذشت. بیایید نوع تصویر پیکسل را تعریف کنیم برخی دیگر از نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ پیکسلی هستند .

  • تصاویر پیکسلی:

یعنی هر عکس نسبت به کیفتش از پیکسل ها کوچکی ساخته می‌شود (در واقع مربع هایی کوچک) هر چه کیفیت تصویر بالاتر باشد تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر بیشتر است. جالب است بدانید تقریبا تمامی تصاویر و طراحی ها اطراف تان پیکسلی هستند حتی عکس هایی که خود شما می‌گیرید پیکسلی هستند (کافی است یک عکس را بیش از حد زوم کنید تا پیکسل های آن را ببینید) تصاویر پیکسلی با جزئیات بسیار بیشتری همراه هستند و واقعی تر به نظر می‌رسند این نوع تصاویر معمولا از تصاویر وکتوری حجم بیشتری دارند.

حال که با تفاوت پیکسل و وکتور آشنا شدید شاید حدس بزنید چرا بسیاری از طراحان توصیه می‌کنند طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ گزینه مناسبی نیست! چون اگر قرار است یک طرح را از صفر شروع به ساختن کنید بهتر است از یک نرم افزار وکتوری کمک گرفته شود.

هر چند استثناهایی وجود دارد و این موضوعی نیست که قطعا بتوان به آن رای داد به عنوان مثال در طراحی یک لوگوی متحرک مناسب وبسایت ها مسلما فتوشاپ خیلی بهتر از کورل دراو است! یا اگر قرار است از هوش مصنوعی و ابزار های سه بعدی در طراحی لوگو استفاده کنید باز هم فتوشاپ گزینه بهتری است! و از نظر تعداد دوره های آموزشی نیز احتمالا می‌دانید فتوشاپ غنی تر است!

طراحی لوگو با فتوشاپ بهتر است یا کورل؟

در بحث اینکه طراحی لوگو با فتوشاپ بهتر است یا کورل؟ به نفع هیچکدام رای صادر نمی‌کنیم بلکه این کاملا بستگی به خود شما دارد و شرایطی که دارید به عنوان مثال بنده 8 سال در فتوشاپ سابقه طراحی دارم در حالی که فقط حدود 8 ساعت با نرم افزار کورل دراو کار کرده‌ام پس حتی با وجود مشکلات فتوشاپ در طراحی لوگو که در بالا به آنها اشاره شد باز هم بهتر است از فتوشاپ برای طراحی یک لوگوی حرفه‌ای استفاده کنم چرا که این تجربه به سادگی به دست نیامده و حاصل صد ها اشتباه است!

در کل اگر لوگوی شما به جزئیات بالایی نیاز دارد یعنی لوگویی شبیه به تصویر می‌خواهید و اصلا مهم نیست که با بیش از حد بزرگ شدن یا کوچک شدن کیفیت لوگو تغییر کند پس بهتر است از فتوشاپ استفاده کنید. بسیاری از ایرانی ها سلیقه‌ای دارند که اصلا تصویر وکتور را دوست ندارند و حتی در سفارشات طراحی لوگو تاکید می‌کنند که لوگویشان فقط یک وکتور ساده نباشد بلکه به عنوان مثال آن را برای یک کانال تلگرامی می‌خواهند و باید پر از رنگ های شاد، جذابیت بصری و افکت ها متنوع باشد!

هر چند باید اعتراف کنیم که یک لوگوی استاندارد حتما وکتوری است مگر اینکه لوگو را برای یک شرکت که قرار است اعتبار بالایی پیدا کند نخواهید! و ذکر این نکته نیز لازم است که اگر قرار است لوگوی شما شامل یک تصویر باشد یا تصویری باشد که ویرایش می‌کنید صد در صد طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ در این زمینه بهتر عمل می‌کند.

در ادامه یک تصویر وکتوری و یک تصویر پیکسلی برای شما قرار داده‌ایم تا اگر هنوز تفاوت آنها را یاد نگرفته‌اید اکنون یاد بگیرید:

خلاصه مطلب

نه می‌توان از نرم افزار فوق العاده فتوشاپ در هیچ زمینه‌ای از گرافیک بد گفت و نه می‌شود که از کورل دراو انتقاد چندانی کرد چرا که هر دو در زمینه های خود شاهکاری هستند ستودنی اما باید اقرار کرد که در برخی زمینه های فتوشاپ بهتر است و در برخی زمینه های دیگر کورل دراو!

اما در بحث طراحی لوگو حرفه‌ای همانطور که در مقاله بررسی شد فتوشاپ به طور خلاصه برای لوگوی متحرک، لوگوی سه بعدی و لوگویی شامل تصویر یا ویرایش یک تصویر بهتر است و کورل دراو در ساخت لوگو های استاندارد، آیکون، نماد و طراحی یک لوگو حرفه‌ای از صفر بهتر عمل می‌کند باز هم می‌گوییم که مهم است چقدر تجربه در هر یک از این نرم افزار ها دارید.

اگر چندین سال است که با فتوشاپ کار طراحی گرافیک انجام می‌دهید گزینه طراحی لوگو حرفه‌ای با فتوشاپ وسوسه انگیز به نظر می‌رسد و اگر می‌خواهید شغل اصلی شما در آینده طراحی لوگو شود و هیچکدام از این نرم افزار های را به خوبی بلد نیستید پس بهتر است که در بین نرم افزار های ایلوستریتور یا کورل دراو یکی را برای طراحی لوگو های خود انتخاب کنید.

هر چند حتی از نظر آموزش های طراحی لوگو حرفه‌ای باز هم فتوشاپ صدها آموزش رایگان دارد اما وقتی بیشتر طراحان گرافیک دنیا به ما توصیه می‌کنند که برای طراحی لوگو حرفه‌ای قید فتوشاپ را بزنیم ناچار هستیم که به تجربه آنها اتکا کنیم.

شما می توانید لوگوی برند خود را با هزینه طراحی لوگو کاملا به صرفه بسازید. کافیست این کار را به رایامارکتینگ بسپارید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.