مقالات آموزشی

آشنایی با طراحی سایت مذهبی farsi.khamenei.ir

مفید بود؟

سایت مورد بررسی در این نوشتار متعلق به “دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی ایران می باشد. و البته به روش و راه همیشه می خواهیم روی طراحی آن سخن بگوییم و کاری با محتوا و سایر ویژگی ها نخواهیم داشت. در نگاه اول وقتی پنجره ی سایت باز می شود؛ با یک سری رنگ بندی قوی و فونت های اختصاصی که برای همین سایت طراحی شده اند موجه می شویم. نکته ی دیگر پویا یا دینامیک بودن سایت است. هنگامی که روی آیکون های هدر حرکت می کنید در زیر آن(نوار کمرنگ آبی) توضیحات مربوط به همان آیکون را مشاهده خواهید کرد که نشان از طراحی و برنامه نویسی با کیفیت سایت دارد. توصیف حاضر به این خاطر بود که نشان دهیم با یک طراحی سایت با کیفیت و حرفه ای مواجهیم، البته با توجه به اهمیت ارگان مربوطه نمی توان انتظاری جز این هم داشت.

ویژگی های طراحی سایت farsi.khamenei.ir

نکته ی اولی که در ارتباط با طراحی سایت جلب توجه می کند؛ بدون شک رنگ بندی قدرتمند سایت است. آبی تیره که در هدر و انتهای سایت منقش به اشکال اسلیمی شده است. نکته ی دیگری که عیار طراحی سایت را به طور مشخصی بالا برده است؛ استفاده از فونت های تخصصی و زیباست. این فونت ها آن قدر زیبا کار شده اند که گویی یک خوشنویس آن ها را روی سایت طرح زده است. تمامی توضیحاتی که در این قسمت داده شده در اسکرین شات بالا قابل ملاحظه است.
یک نکته ی ویژه راجع به طراحی سایت در همان قسمت بالایی وجود دارد که نباید از دیده پنهان بماند. به نظر نگارنده اوج هوشمندی تیم طراحی سایت بوده که در قسمت بالا سمت راست، از بسم الله الرحمن الرحیم استفاده کرده و آن دستخط خود رهبر انقلاب است.

 

در ادامه ویژگی های طراحی سایت این پایگاه میتوان به این اشاره کرد که این پایگاه اطلاع رسانی هدفش این بوده است که شخصیت و اندیشه‌های حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را در فضای مجازی معرفی کند.

این سایت سعی دارد که در سه مورد فعالیت و اطلاع رسانی خود را گسترش دهد مورد اول این است که اخبار ، بیانات و پیام های رهبر انقلاب رابه صورت مستند و دقسق ارایه میدهد علاوه بر این که قالب متن را توسعه میدهیم ، تلاش بر این است که از قالب صوتی و تصویری نیز استفاده کنیم .

این سایت در واقع بستری خواهد بود برای محققین، پژوهشگران و حتی کاربرانی که میخواهند به مطالب اشاره شده از سوی ایشان دسترسی راحت و مستقیم داشته باشند.وظیفه دوم این سایت درواقع تولید محتوا و ایجاد فضای گفتگو با مخاطبین فرهیخته و همچنین برنامه سازی از اهداف سایت است.   برای این موضوع صفحه ای طراحی شده است که عنوان آن «دیگران» میباشد و در آن یادداشت ها و نکات مختلفی از اساتید دانشگاه ها وحوزه، نخبگان ومدیران اجرایی وجود دارد . هدف این بخش نیز این است که  که به مطالب و دغدغه‌های رهبر انقلاب نگاه عمیقی بیندازد در چارچوب و راستای گفته های ایشان قدم بردارد.

هدف و وطیفه سوم این سایت یعنی پایگاه اطلاع رسانی نیز این است ک علاوه بر وجهه های رسمی به وجوه غیر رسمی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای اشاره کند و این موضوع را نشان دهد. از بخش های مرتبط با این بخش میتوان به خاطرات و نگاه علمی ایشان اشاره نمود. گروه این پایگاه اطلاع رسانی کوشش خواهد کرد تا با بهره‌گیری از امکانات روز، فضای تعاملی جدیدی را برای اندیشه‌های نو بگشاید و درگاه الکترونیکی باشد برای بیان نظرات و پیشنهادات درباره مفاهیم و دغدغه‌های رهبری و فضایی باشد برای ابراز احساسات علاقه‌مندان به ایشان .

آیکون های اختصاصی

علاوه بر رنگ بندی، طراحی فونت، حضور نقش و نگار اسلیمی باید به طراحی منحصر به فرد و پویای آیکون ها هم اشاره کرد. آیکون های این سایت فوق العاده هوشمندانه طرح شده اند. آن ها نه خود جلوه دارند که هنگام نگریستن به سایت چشم را خسته کنند و نه آن قدر ساده هستند که عیار طراحی سایت را نازل کنند. علاوه بر این که اختصاصی و برای همین سایت طراحی شده اند؛ هنگامی که موس روی آن ها می رود زیبایی خود را به طور دو چندان نمایش می دهند:

 

بیان یک نقطه ضعف

داشتن توزان در طراحی یکی از مولفه هایی است که سطح کیفی کار را نمایش می دهد. این سایت علی رغم همه ی ویژگی های استاندارد و کیفی، در قسمت تحتانی از چیدمان زیبایی برخوردار نیست. می توان تدبیری اندیشید تا ستون ها به صورت سطری نمایش داده شوند و نوشته ها در فضایی منظم نمایش داده شوند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *