مفید بود؟

راهنمای نوشتن مقاله آموزشی می‌تواند به شما کمک کند تا یک دستورالعمل گام به گام را تهیه کرده و به خواننده مقاله آموزش دهید که چطور کار خود را انجام دهد. این روش تولید محتوا برای آموزش کاری تخصصی مورد استفاده می‌باشد و شما می‌توانید با استفاده از این مقاله یاد بگیرید که مقاله نویسی آموزشی برای تولید محتوا یک وب سایت به چه صورت انجام خواهد شد.

قدم اول : برنامه ریزی مقاله آموزشی

این که بدانید برنامه ریزی برای مقاله آموزشی به چه صورت انجام می شود دارای اهمیت بسیار زیادی است. در واقع نکات این بخش می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

نکته اول قدم اول : به مخاطبان هدف خود فکر کنید

زمانی که می خواهید مقاله آموزشی خود را بنویسید باید در نظر داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا مخاطبین ما در خصوص مقاله آموزشی اطلاعات اولیه را دارند یا خیر؟ بر این اساس اطلاعات مورد نیاز را می توانیم پوشش دهیم و آن را به اطلاع دیگران برسانیم.

• برای مثال زمانی که می خواهیم راهنمای آموزشی ساخت موهیتو انبه را به متصدیان و متخصصان تولید آبمیوه توضیح دهیم، باید اطلاعاتی تخصصی تر نسبت به ارائه اطلاعات به کسانی که در منزل می خواهند موهیتو انبه تولید کنند ارائه دهیم. در این شیوه تولید مقاله آموزشی می توانیم اطلاعات تخصصی تری را در مقاله خود قرار دهیم.

نکته دوم قدم اول : یک روند مناسب برای نوشتن انتخاب کنید

از دیگر نیازهای شما آن است که با روند خوبی نسبت به نوشتن اقدام کنید. پیش از نوشتن مقاله باید چندین بار خودتان مراحل مورد نظر را انجام دهید. حتی در صورتی که تجربه کافی در این خصوص دارید، سعی کنید که دوباره این کار را انجام دهید و مرحله بندی را ذهنی انجام دهید. برای ایده‌های بیشترِ تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا را مطالعه بفرمایید.

• در صورتی که هر روز برای خودتان موهیتو انبه درست می کنید، شاید لازم باشد که برای آماده کردن ذهن برای نوشتن، یک بار دیگر این کار را انجام دهید تا دقیقا بدانید که در هر مرحله باید چه کاری را انجام دهید.

نکته سوم قدم اول : در مورد روند کار تحقیقات به عمل آورید

تجربه شخصی شما می تواند یک مبنای بسیار خوب برای مقاله به شمار رود و در صورتی که تجربه کاملی در این خصوص داشته باشید در نهایت می توانید عملکردی بسیار مناسب داشته باشید. باید سعی کنید که به صورت آنلاین در مورد موضوعات مورد بحث در مقاله آموزشی تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و در این صورت می توانید بهترین رویکرد را در مورد توضیح روند کار داشته باشید. همچنین باید مطمئن شوید که منابعی که شما برای تحقیق از آن ها استفاده می کنید، اعتبار لازم و کافی را دارند.

• برای مثال در دستورالعمل تهیه موهیتو انبه شما می توانید اطلاعات لازم در خصوص دیگر روش های تهیه را به دست بیاورید و به جای این که یک روش خاص را توضیح دهید، چند روش را توضیح دهید و یا با تلفیق دو روش می توانید دستورالعمل بهتری را ارائه دهید.

 

نکته چهارم قدم اول : مواد اولیه مورد نیاز آموزش را تهیه کنید

پیش از این که مقاله آموزشی را تهیه کنید، باید شروع به نوشتن در مورد مطالب و اطلاعاتی که می خواهید ارائه دهید را جمع آوری کرده و بر این اساس می توانید بهترین رویکرد آموزشی را داشته باشید. برای مثال می توانید عکس هایی را در خصوص مراحل انجام کار تهیه کنید و در نهایت می توانید نمودار تهیه کرده و در خصوص مقاله آموزشی توضیحات بیشتری را ارائه دهید.

• برای راهنمای تهیه موهیتو انبه ممکن است که شما بخواهید پیش از شروع به نوشتن، عکس برداری از مواد لازم را داشته باشید و سپس می توانید در هر مرحله نسبت به عکاسی از مواد مورد نیاز اقدام کرده و با این کار مقاله بهتری را تهیه کنید. برای تهیه عکس می توانید عکاس پاره وقت استخدام کنید.

قدم دوم : نوشتن مقاله آموزشی

پس از این که مراحل بیان شده را انجام دادید، نیازمند نوشتن مقاله آموزشی خواهید شد. در ادامه نکاتی را در این خصوص با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

نکته اول قدم دوم : تعیین ترتیب راهنمای آموزشی

مهم ترین قسمتی که در مورد نوشتن مقاله آموزشی باید رعایت کنید، رعایت ترتیب و تعیین آن می باشد. در واقع رویکرد آموزشی شما باید گام به گام باشد و در صورتی که برخی از مراحل نیاز به اطلاعات بیشتری دارد، می توانید این کار را در زمان تعیین ترتیب که برای مشخص شدن شکل اصلی مقاله آموزشی است انجام دهید. می توانید به یک شیوه خاص نوشتاری متعهد باشید. آموزش مقاله نویسی آموزشی در چند گام می‌تواند به شما در این مسیر کمک  کند.

• برای این که بتوانید بهترین عملکرد را برای تهیه موهیتو انبه داشته باشید، باید در ابتدا در خصوص ریز کردن نعناع و انبه و اضافه کردن نوشابه با آن در مخلوط کن اقدام کنید و سپس می توانید با قرار دادن یخ در یک لیوان، این محصول را داشته باشید. تعیین ترتیب دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

• یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید آن است که به نکات فرعی در خصوص تعیین ترتیب اهمیت بدهید. برای مثال کدام لیوان می تواند برای تهیه موهیتو انبه و سرو آن بهترین گزینه باشد؟ این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی است و باید با دقت بسیار زیادی در این خصوص اقدام کنید.

نکته دوم قدم دوم : عناوین واضح استفاده کنید

استفاده از عناوین واضح می تواند به مخاطب شما کمک کند تا بتوانید بهتر توضیحات ارائه دهید. در واقع عنوان باید به گونه ای استفاده شوند تا در نهایت به مخاطب در درک بهتر آموزش کمک کنند. شما می توانید در صورتی که مشکلی در این خصوص داشته باشید، متن زیر را بخوانید :

• برای مثال : عنوان شما در مقاله آموزشی برابر با راهنمای قدم به قدم برای تهیه موهیتو انبه و نعناع می باشد. زمانی که شما در زیر عنوان برای یکی از گام ها بیان کنید که انبه و نعناع را له کنید، در نهایت می توانید بهترین دستورالعمل را ارائه داده و کاربر شما گیج نخواهد شد.

 

نکته سوم قدم دوم : از متن توضیحی و دو نقطه استفاده کنید

در زیر عنوان های خود می توانید از متن توضیحی و دو نقطه استفاده کنید. این مسئله باعث می شود تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید و شما می توانید از این شیوه برای جذب و درک بیشتر مخاطب استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از این روش قسمت های مختلف محتوای خود را از یکدیگر جداسازی کنید.

• برای این که بتوانید اطلاعات را بهتر ارائه دهید، توضیحات خود را در یک پاراگراف ارائه کنید و پیش از آن برای بلوک بندی از دو نقطه و نکته بندی با متن توضیحی استفاده کنید.

• متن زیر عنوان نعناع و انبه را میکس کن می تواند به این شرح باشد :

• برای له شدن برگ های نعناع و تکه های انبه می توانید از میکسر استفاده کنید.

• در صورتی که میکسر ندارید می توانید از یک کاسه کوچک و پشت قاشق استفاده کنید.

نکته چهارم قدم دوم : واضح و شفاف بنویسید

به خصوص در صورتی که برای افراد عامه می نویسید که اطلاعات چندانی در مورد موضوع ندارند، بهتر است که جملات خود را کوتاه تر کنید و از افعالی استفاده کنید که بیشتر می توانند معنا و مفهوم را به کاربران شما ارائه دهند.

نکته پنجم قدم دوم : از تصویر و محتوای گرافیکی استفاده کنید

یکی از مهم ترین نیازهای پیش روی شما برای این که بتوانید محتوای خوبی بنویسید و مقاله آموزشی تهیه کنید آن است که از گرافیک و محتوای تصویری استفاده کنید. این کار باعث می شود تا درک موضوع مسئله بهتر شود و شما می توانید از این شیوه برای جذب بیشتر مخاطب به مقاله آموزشی استفاده کنید که قطعا برای شما جذاب واقع خواهد شد. بهتر است که محتوای تصویری شما از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

• باید مطمئن شوید که اجازه استفاده و یا انتشار محتوای گرافیکی را که خودتان تولید نکرده اید را داشته باشید.

• اگر می خواهید یک راهنمای فنی بنویسید که مربوط به نرم افزارهای رایانه ای می شود، می توانید از صفحه خود عکس برداری کنید و این مسئله برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

• برای تهیه موهیتو انبه، عکس هایی که در هر مرحله از تهیه نوشیدنی تهیه می کنید را می توانید در مقاله آموزشی خود مورد استفاده قرار دهید.

 

نکته ششم قدم دوم : عکس ها را ویرایش کنید

برای این که بتوانید اطلاعات اصلی، گرافیک یا عکس را بهتر در محتوای آموزشی خود استفاده کنید، بهتر است که محتوای گرافیکی خود را ویرایش کنید. برای مثال استفاده از فلش برای اشاره به قسمتی خاص و یا حلقه های رنگی را می توان از مهم ترین شیوه های ویرایش دانست.

• برای مثال در صورتی که عکس شما از مواد تشکیل دهنده موهیتو انبه می باشد می توانید با استفاده از یک فلش بطری مخصوص تهیه این محصول را نشان دهید که قطعا می تواند در فرآیند آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.

قدم سوم : مقاله آموزشی خود را به پایان برسانید

پس از دو قدمی که گفته شد، شما باید مراحل پایانی مقاله آموزشی خود را انجام بدهید و این امر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید یک مقاله حرفه ای داشته باشید.

نکته اول قدم سوم : تصحیح نوشته های مقاله آموزشی

در ابتدا باید در نظر داشته باشید که اشتباهات دستوری و املایی را باید از مقاله خود پاک کنید و همچنین اطمینان کسب کنید که نوشتار شما از دید مخاطب بسیار ساده و واضح به نظر می رسد. در صورتی که از شخص دیگری برای خواندن مقاله استفاده کنید می توانید عملکرد بسیار خوبی را داشته باشید و این مسئله باعث می شود تا بتوانید محتوای خود را به گونه ای پیش ببرید که بیشترین بازخورد را از دید مشتریان داشته باشد.

نکته دوم قدم سوم : مقاله آموزشی را تست کنید

نظر سایت wikihow  در مورد انتشار این است که پیش از انتشار تولید محتوا بهتر است که آن را به صورت شخصی تست کنید و مشاهده کنید که آیا واقعا می تواند عملکرد کافی و لازم را داشته باشد. باید طوری وانمود کنید که در مورد مسئله هیچ چیز نمی دانید و از مقاله آموزشی برای دستورالعمل انجام کار استفاده می کنید. این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید به صورت منظم و با دقت بسیار بالایی به محتوای خود دسترسی داشته باشید و مقاله آموزشی با دقت بالایی تهیه شود.

• برای مثال موهیتوی انبه را یک بار از ابتدا بسازید. شما می توانید از این شیوه استفاده کنید تا اطمینان کسب کنید که به صورت کامل راهنمای خود را نوشته اید و این مسئله به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

نکته سوم قدم سوم : انتشار محتوا

در نهایت شما یک مقاله آموزشی کامل دارید و می توانید آن را در زمان مناسب منتشر کنید. این مسئله به معنای قرار دادن آن در وبلاگ شخصی شما می باشد. شما می توانید به وب سایت های دیگر نیز برای انتشار مقاله شما مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از این شیوه استفاده کنید. با توجه به دستورالعمل بیان شده می توانید موفقیت شایانی در این خصوص داشته باشید.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.