مقالات آموزشی

معرفی رنگ و طراحی فرهنگی (بخش دوم)

مفید بود؟

این روز ها به نظر می رسد که دنیا به لطف شبکه های اجتماعی کوچک تر شده است. همین دهکده جهانی موجب ایجاد وب سایت های گوناگونی شده است.

رنگ آبی: در فرهنگ غرب (آمریکای شمالی و اروپا) این رنگ رایج ترین رنگ برای لوگوهای بانک ها  می باشد چرا که معرف اعتبار و اعتماد است. این رنگ مذکر است و نشانه تولد پسر می باشد. رنگ آبی نشانه آرامش می باشد و با افسردگی و غم نیز در ارتباط است. در فرهنگ شرق و آسیایی، این رنگ رابطه مداوم با ابدیت دارد. در هند آبی معرف کریشنا خدای معروف هندی می باشد. در حالی که این رنگ در آمریکا نشانه جنس مذکر است، در چین معرف جنس مونث می باشد. در خاورمیانه آبی به مفهوم امنیت است و مرتبط با آسمان، بهشت، روح و ابدیت می باشد.

رنگ سبز: در فرهنگ غرب این رنگ نشانه ایرلندی می باشد ( روز سنت پاتریک و ملیت ایرلندی) و به مفهوم شانس است. این رنگ همچنین به طبیعت و محافظت از محیط زیست اشاره دارد. همانطور که گفته شد ترکیبی از رنگ سبز و قرمز نشان دهنده کریسمس می باشد و جنبه مذهبی دارد. در فرهنگ شرق و آسیایی این رنگ معرف طبیعت و زندگی، جوانی و باروری می باشد. در چین کلاه سبز نشانه خیانت به همسر است. اما در خاورمیانه این رنگ نشانه بلوغ فکری بوده و قوی ترین ارتباط با اسلام را دارد. این رنگ در خاورمیانه نشانه قدرت، باروری، شناس و ثروت است.

رنگ بنفش: در فرهنگ غرب این رنگ نشانه سلطنت می باشد و اغلب برای شنل پادشاهان از آن استفاده می شود. همچنین این رنگ معرف ثروت و شهرت بوده و سمبل مدرنیزم می باشد. در ایالات متحده بنفش به مفهوم احترام می باشد و در سیستم نظامی آن، بالاترین جایزه قلب بنفش است. در فرهنگ آسیایی و شرقی نیز این رنگ نشانه ثروت می باشد اما در تایلند بنفش به مفهوم مرگ است. رنگ بنفش در خاورمیانه نیز همان مفهوم ثروت را دارد اما در مصر معرف عفت و پاکدامنی نیز می باشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.