مفید بود؟

طراحی سایت، طراحی UX ، تجربه کاربری (UX) چیست، اهمیت UX

عبارت user experience یا همان تجربه کاربری توسط دکتر دونالد نورمن، یک محقق علمی مشهور معرفی شده است که برای اولین بار اهمیت طراحی کاربر محور را ارائه داده است (نظریه ای که در آن تصمیم های طراحی باید بر اساس نیازها و خواسته های کاربران پایه ریزی شوند).
وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب این روزها با پیشرفت صنایع تکنولوژی، پیچیده تر شده اند. اما صرف نظر از این موضوع که روند تولیدی تا چه اندازه تغییر کرده است، موفقیت یک وب سایت همیشه وابسته به یک مسئله باقی می ماند: اینکه کاربر آن را چگونه دریافت میکند.
آیا این سایت برای من مفید است؟ آیا استفاده از آن ساده است؟ آیا استفاده از آن مطلوب و رضایت بخش است؟ این ها پرسش هایی است که بازدیدکنندگان به هنگام مواجه شدن با سایت شما در ذهن خود مرور میکنند. پاسخ به همین پرسش ها پایه تصمیم آن ها را برای تبدیل شدن به یک کاربر دائمی را شکل میدهد.
طراحی تجربه کاربری (UX) بر این موضوع تمرکز دارد که پاسخ کلیه پرسش های بالا مثبت باشد. تجربه کاربری (User Experience یا به صورت مخفف UX) آن احساسی است که مخاطب به هنگام برقراری ارتباط با یک سیستم بدست می آورد. این سیستم میتواند یک وب سایت، یک برنامه وب و یا یک نرم افزار باشد. در مفاهیم مدرن به طور کلی به عنوان یک رابطه میان انسان و کامپیوتر تعریف میشود.
افرادی که بر روی UX کار میکنند ( که به آن ها طراحان UX گفته میشود )، به مطالعه و ارزیابی حس و تجربه کاربران در رابطه با یک سیستم می پردازند. در این روند مواردی مانند سهولت کاربری، درک ارزشی سیستم، کاربری، بازدهی عملکرد و از قبیل آن مورد بررسی قرار میگیرند.

طراحان UX همچنین بر روی روندها و زیر سیستم های موجود در یک سیستم نیز تمرکز میکنند. برای نمونه، در یک وب سایت فروشگاه آنلاین، طراحان این روند را بررسی میکنند که آیا مراحل خرید آنلاین از سایت برای مشتریان مطلوب و ساده است یا خیر.
در مقایسه با دیگر اصول طراحی، به ویژه سیستم هایی که بر پایه وب هستند، UX جدیدتر میباشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.