مفید بود؟

مروزه در ایران کسب و کارها مانند دیگر نقاط جهان به طراحی یک وب سایت حرفه ای جهت معرفی خود به دنیای مجازی اهمیت میدهند. پس باید ریز بینانه تر به بررسی آن بپردازند. برای طراحی هر سایتی باید مشتری و کاربر هدف اول باشد. بنابراین میتوان به صورت خلاصه چنین بیان کرد که طراحی سایتی به موفقیت دست پیدا میکند که مشتری و کاربر آن از خدمات سایت رضایت داشته باشد. یکی از موارد مهمی که برای کسب این رضایت به شما کمک میکند نقشه سایت خواهد بود.

تمام بخش های سایت باید طبقه بندی شده و به شکل زیر شاخه ای تنظیم شده باشند. چیزی که ذهن ما ایرانی ها اصلا عادت به آن ندارد! در واقع لازمه تدوین یک نقشه سایت منطقی، مشخص بودن سیاست کلی سایت و نیز هدف گذاری صحیح برای آن است. تدوین نقشه سایت، مثل نقشه یک ساختمان، اولین مرحله از طراحی و اجرای یک سایت است و با یک نقشه سلسله مراتبی و مشخص کار طراحی و کدنویسی سیستم مدیریت سایت هم بسیار راحت تر میشود.
به مشتریان خود کمک کنید تا به راحتی آنچه را که می خواهند پیدا نمایند. کاربر شما نباید پس از چندین بار کلیک کردن بر روی لینک های گوناگون متوجه شود که کمپانی شما چه خدماتی ارائه میدهد. در صورتی که یک نقشه برای سایت خود تهیه نمایید به راحتی قادر خواهید بود تا نشان دهید اطلاعات مورد نیاز کاربر هر یک در کجا قرار گرفته است و چه مراحلی باید طی شود تا مشتری به خواسته خود دست پیدا کند. شما میتوانید در صفحه خانه خود، ابزار و خلاصه هایی قرار دهید که کاربر به راحتی و در چند لحظه قادر به تشخیص هویت کمپانی شما شود.
بخش های اصلی سایت باید از تمام صفحات سایت و از طریق منوی اصلی در دسترس باشد. و جایگاه محتوای منوهای جانبی در نقشه مشخص باشد. برای مثال میتوانید با استفاده از هایپرلینک ها در متون خود، کاربران را به راحتی به سوی مطالب مرتبط در سایت خود منتقل نمایید و فرد دیگر مجبور به جستجو برای یافتن مطالب مربوط نباشد.
شما میتوانید به سایت خود به عنوان یک بزرگراه نگاه کنید. در صورتی که همه چیز در این مسیر واضح و قابل دید باشد و همچنین آسفالت این جاده سالم و مرتب باشد، مسلماً افراد آن را نسبت به مسیرهای دیگری که دارای دید صحیح نیستند ترجیح خواهند داد.
سایت مپ یا همان نقشه سایت را میتوانید به صورت دستی و یا به طور اتوماتیک با استفاده از ابزارهای آنلاین موجود در اینترنت ایجاد نمایید. یکی از این ابزارهای آنلاین که بسیار مناسب و کاربردی هم میباشد xml-sitemaps است که به راحتی با اضافه کردن URL وب سایت مورد نظرتان تنها بعد از چند دقیقه سایت مپ آن ایجاد میشود. 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.