مقالات آموزشی

امکان پذیر بودن یا نبودن سئو خودکار سایت

مفید بود؟

وقتی میگوییم عملی خودکار است یعنی بدون کمک ناظر انجام میشود. مطمئنا تا حالا جاروهای هوشمند را دیده اید این جارو ها بدون اینکه شما به آنها توضیحی بدهید سطح خانه را تمیز میکنند و تنها کاری که شما باید انجام دهید روشن و خاموش کردن آنهاست. آیا این موضوع برای سئو سایت هم ممکن است؟ آیا شما میتوانید با دانلود یک برنامه و فشردن دکمه آن در صفحه نتایج موتور جستجو و صفحه اول گوگل ظاهر شوید؟ اگر همچین چیزی ممکن بود الان تمام سئو کاران از کار بی کار شده بودند.

حقیقت این است که در حال حاضر خودکار سازی سئو امری است غیر ممکن چرا که یکی از مهمترین فاکتورهای کسب رتبه بالا در گوگل محتوای درجه یک است و تولید محتوا تماما به ذهنی فعال و کاوشگر نیاز دارد. ممکن است در آینده ای دور کامپیوترها به حدی پیشرفت کنند که بتوانند به هوش انسان نزدیک شوند و شما بتوانید با وارد کردن موضوع مد نظر خود محتوایی عالی دریافت کنید اما هنوز این موضوع امکان پذیر نیست.

پس سئو خودکار در حال حاضر غیر ممکن است اما ما ابزارهایی داریم که در اتوماسیون و راحت تر کردن سئو به شما کمک خواهند کرد. در ادامه به بررسی بعضی از این ابزارها می پردازیم.

 

راهنمای مطالعه متن
 • تعریف سئو خودکار و اتوماسیون سئو
 • آیا خودکارسازی کامل سئو امکان‌پذیر است؟
 • ابزارهای اتوماسیون سئو

 

تعریف سئو خودکار و اتوماسیون سئو

در تعریف سئو خودکار یا سئو اتوماتیک روند انجام سئو بدون نیاز به آنالیزورهای سئو و کارشناسان سئو است. فرض کنید شما یک سایت آهن دارید و میخواهید با کلمه “میلگرد” در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. سئو خودکار باید ابزار یا نرم افزاری باشد که این عمل را بدون نیاز به همکاری شما انجام دهد.

اتوماسیون سئو به شما کمک میکند که روند سئو سایت را برای خود آسانتر کنید. مثلا به جای اینکه یکی یکی در گوگل تعداد جستجوی کلمات کلیدی را بررسی کنید میتوانید با استفاده از ابزار های پیدا کردن کلمات کلیدی پر بازدید این کار را انجام دهید. اتوماسیون سئو فقط قسمتی از کار را برای شما راحت میکند، در انتها تمام مراحل و تصمیم گیری های سئو باید به وسیله ی یک سئوکار انجام شود.

نکته مهم : اتوماسیون سئو فقط به شما در مراحل انجام سئو سایت کمک میکنند. در حقیقت اتوماسیون سئو مانند عصا عمل میکند شما برای راه رفتن از آن کمک میگیرید اما قدم ها را خودتان برمیدارید. در کنار اتوماسیون سئو، سئو خودکار راه رفتن را بدون هیچ کمکی از طرف شما امکان پذیر میکند.

آیا خودکارسازی کامل سئو امکان‌پذیر است؟

از آنجایی که علم روز به روز در حال پیشرفت است نمیتوان گفت که سئو خودکار روزی عملی نخواهد شد اما در حال حاضر خودکارسازی سئو امری دور از ذهن است. بسیاری از کارشناسان سئو برای خودکارسازی سئو تلاش کرده اند اما موفقیتی در پیش نداشتند.

چه قسمت هایی از سئو سایت را میتوان اتوماسیون کرد؟

همانطور که گفتیم اتوماسیون سئو، مراحل سئو را کمی برای شما آسانتر میکند.شما برای مراحل زیر میتوانید از اتوماسیون سئو استفاده کنید.

نظارت بر سایت

یکی از بخش‌های کلیدی سئو که می‌توانید به شکل اتوماسیون انجام دهید، نظارت بر سایت است. در هنگام اجرای کمپین سئو، باید عملکرد آن را زیر نظر داشته باشید تا در صورت نیاز به اصلاح موارد مورد نیاز بپردازید. انجام این کار به صورت دستی می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد. چرا که باید موارد زیادی را تحت نظر داشته باشید. مواردی مثل:

 1. زمان بارگذاری صفحات
 2. Uptime سایت
 3. لینک‌های شکسته و …

اتوماسیون سئو با ساده‌تر کردن فرایند و جمع‌آوری سریع داده‌های مورد نیاز، می‌تواند به شما در نظارت بر همه این موارد به صورت یک‌جا کمک کند.

 • ردیابی رتبه

هدف سئو به عنوان یک استراتژی این است که رتبه سایت شما را برای کلمه‌های کلیدی خاصی در موتورهای جستجو بالاتر بیاورد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در این خصوص انجام شود، ردیابی رتبه است.
وقتی سایتی با صدها صفحه داشته باشید، مشکل است که رتبه هر کدام از آن‌ها در موتورهای جستجو را بررسی کنید. این کار با اضافه شدن هر صفحه جدید به سایت، چالش برانگیزتر از قبل می‌شود.
برای ساده‌تر کردن این فرایند می‌توانید از ابزارهای اتوماسیون سئو مثل SE Ranking استفاده کنید. با استفاده از این ابزارها می‌توانید رتبه همه صفحات سایت را مورد بررسی قرار داده و متوجه تغییر یا بهبود آن‌ها در گذر زمان شوید.

 • تجزیه و تحلیل بک لینک

بک لینک‌ها از اساسی‌ترین بخش‌های کمپین سئو هستند. چرا که می‌توانند با بهبود اطمینان و قدرت سایت شما به افزایش رتبه آن کمک کنند. همواره باید پروفایل بک لینک‌های خود را بررسی کنید تا از کیفیت بالای لینک‌هایی که به سایت شما ختم می‌شوند اطمینان حاصل نمایید.
از آنجا که ممکن است سایتتان دارای ده‌ها صفحه باشد، این کار می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد. خوشبختانه اتوماسیون سئو در اینجا هم کاربرد دارد و می‌تواند به سرعت لینک‌های متصل به صفحات سایت شما را مورد بررسی قرار دهد.

 • تحت نظر داشتن رقبا

طبیعتا تلاش شما برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو به معنی رقابت با ده‌ها کسب و کار دیگری است که در حال حاضر از رتبه بهتری نسبت به شما برخوردارند. شناختن رقبا برای داشتن استراتژی بهتر، امری ضروری است. با ابزارهای نظارت بر رقبا، می‌توانید خیلی ساده رقیبان اصلی خود را شناسایی کرده و راه‌های مناسب برای غلبه بر آن‌ها را طرح‌ریزی کنید.

ابزارهای اتوماسیون سئو

در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین ابزارهای اتوماسیون سئو که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید می‌پردازیم.

SEMrush

SEMrush از محبوب‌ترین ابزارهای اتوماسیون سئو است. دلیل این محبوبیت، توانایی آن برای اتومسیون جنبه‌های مختلف کمپین سئو است. شما می‌توانید از SEMrush برای یافتن کلمات کلیدی ارزشمند استفاده کنید. از آنجا که بهینه‌سازی کلمات کلیدی نقش بسیار مهمی در تعیین رتبه شما دارد، باید کلمات کلیدی هر صفحه را نسبت به محتوای موجود در آن تنظیم کنید. علاوه بر این، با کمک SEMrush می‌توانید نظارت مستمری بر جایگاه دامنه سایت خود و نحوه رقابت آن با دیگر سایت‌ها داشته باشید.
Screaming Frog

با استفاده از Screaming Frog می‌توانید بفهمید که چه چیزی مانع عملکرد بهتر سایت شما در کسب رتبه خوب در نتایج جستجو می‌شود. در واقع با کمک این ابزار می‌توانید مشکلات مختلفی مثل لینک‌های ناقص یا محتوای تکراری که در سایت‌ وجود دارد به راحتی شناسایی کنید.
یکی از مزایای Screaming Frog این است که می‌توانید انجام عملیات مربوط به شناسایی مشکلات سایت را زمانبندی کنید تا در اوقات معینی به صورت خودکار و بدون دخالت شما اجرا شود.
Ahrefs

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، بررسی بک لینک‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های کمپین سئو است. استفاده از امکانات Ahref می‌تواند منجر به بهبود کامل سایت شما از این نظر شود.
Ahref به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر نظارت بر رتبه خود در صفحات جستجو، لینک‌هایی را که به سایت شما ختم می‌شوند را هم مورد بررسی قرار دهید. ضمنا بررسی بک لینک‌های سایت‌های رقیب هم از دیگر امکانات Ahref است. بدین ترتیب می‌توانید به راحتی مکان‌های بالقوه‌ای که برای گرفتن بک لینک مناسب هستند را پیدا کنید.
SE Ranking

با کمک SE Ranking می‌توانید قسمت های مختلف کمپین سئو را انجام دهید. این ابزار می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • نظارت بر بک لینک‌ها
 • شناسایی کلمات کلیدی
 • نظارت بر رتبه‌بندی صفحات
 • تجزیه و تحلیل سایت

یکی از مزیت‌های اساسی SE Ranking، داده محور بودن آن است. با کمک این ابزار می‌توانید به سادگی به جمع‌آوری داده‌های مختلف در خصوص موارد زیر بپردازید:

 • خطاهای فنی
 • متا تگ‌ها و هدرهای سایت
 • سرعت بارگذاری سایت
 • لینک‌ سازی داخلی
 • تصاویر

این داده‌ها می‌توانند تاثیر زیادی بر استراتژی انتخابی شما در نحوه اجرای کمپین سئو جهت کسب بهترین رتبه ممکن برای سایت داشته باشند.

Moz

ابزار اتوماسیون سئو ماز نیز یکی دیگر از ابزارهای عالی است که در سئو سایت به شما کمک میکند این ابزار یک دوره کوتاه مدت به صورت مجانی قابل تست است البته در این دوره شما به تمام قسمت های آن دسترسی نخواهید داشت. شما با ماز قادر هستید کلمات کلیدی، لینک ها، قابلیت خزش سایت و …. را بررسی کنید.

Alexa

 

یکی از بهترین ابزارها برای اتوماسیون سئو سایت الکسا است. الکسا در بررسی کلمات کلیدی رقبا، بررسی لینک ها و … به شما کمک میکند. آموزش کامل کار با این ابزار در پونه مدیا برای شما توضیح داده شده است.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.