مقالات آموزشی

نرخ کسب درآمد چیست و راههای افزایش درآمد از آن

مفید بود؟

نرخ کسب درآمد چیست و چگونه به دست می آید ؟

نرخ کسب درآمد یعنی نسبت میان بازدیدکنندگان سایت و تعداد افرادی که حین بازدید برای سایت درآمد ایجاد کرده اند. در دنیایی که اینترنت جزء جدایی ناپذیر زندگی بسیاری افراد است تلاش برای کسب درآمد از این بستر مهم و گسترده اقدامی هوشمندانه است که البته نیاز به تلاش و دقت فراوان دارد .

نرخ کسب درآمد به بیان ساده یعنی نسبت میان بازدیدکنندگان سایت و تعداد افرادی که حین بازدید خرید نموده و یا فعالیت مطلوب مورد نظر سایت را به انتها رسانده و باعث کسب درآمد می شوند. البته مقصود فقط خرید و فروش نیست در بسیاری موارد حتی کلیک کردن مخاطبان بر روی قسمت خاصی که مد نظر ایجاد کنندگان سایت است می تواند منجر به کسب درآمد شود  و لی بطور کلی این رقم با فرمولی خاص محاسبه می شود.

بطور مثال اگر 200 نفر از سایت بازدید نموده و 75 نفر اقدام به خرید یا دریافت خدمات از سایت نمایند می توان گفت نرخ کسب درآمد حدودا 27 درصد بوده است . البته در بسیاری منابع  نرخ کسب درآمد همان نرخ تبدیل بیان شده به این معنی که بتوان بازدید کننده را تبدیل به مشتری نمود و هر چه این روند بهتر انجام شود موفقیت و اعتبار سایت بیشتر خواهد بود .

چرا نرخ کسب درآمد مهم است ؟

با پیگیری و رصد نرخ کسب درآمد در واقع شما می توانید عملکرد سایت را سنجیده و دریابید که آیا به هدف اصلی خود دست یافته اید یا نه ؟ دانستن این مطلب که چند درصد از بازدیدکنندگان عمل مطلوب شما را انجام داده اند و چه تعداد از مخاطبان صرفا بازدید کننده باقی مانده اند به شما کمک می کند نقاط ضعف سایت خود را یافته و بهبود ببخشید و از این طریق درآمد بیشتری کسب کنید.

مانند تمام صاحبان کسب و کار در دنیای واقعی ، فعالان اینترنتی هم باید به فکر بهبود و ایجاد راههای خلاقانه و جالب برای افزایش درآمد خود باشند و سنجش نرخ کسب درآمد اولین و مهمترین گام در این مسیر است. با رصد و بهبود نرخ کسب درآمد بسیاری هزینه ها از قبیل هزینه تبلیغات و هر آنچه برای افزایش بازدید سایت خود انجام داده اید سریعتر جبران خواهد شد. در یک کلام نرخ کسب درآمد آینه ای است که میزان موفقیت سایت شما را به واقعی ترین شکل نمایش می دهد.

چگونه نرخ کسب درآمد را افزایش دهیم؟

  • موانع و پیچیدگی ها را از سر راه ارتباط مخاطبان بردارید

یک فرمول ساده برای افزایش نرخ کسب درآمد این است که ابتدا هدف گذاری کنید ،  با محاسبه ای اجمالی میزان رضایت کاربران را بسنجید و بر مبنای آن روند عملیات و حتی محتوای سایت خود را تغییر دهید . اولین و مهمترین گام در این مسیر این است که تمام علت هایی که مانع کسب درآمد هستند یعنی باعث می شوند مخاطب علاقه به ادامه عملیات و خرید کالا یا خدمات و یا انجام کار مطلوب شما نشان ندهد را شناسایی نموده و آن ها را بهبود ببخشید.

با توجه به اینکه پیچیدگی روند عملیات اعم از خرید یا هر مقصد دیگری مهمترین علت کاهش نرخ کسب درآمد است لذا شما باید این روند را بهینه سازی کنید . برای این منظور راههای متفاوتی وجود دارد .می توانید از الگوهای آزموده شده کمک بگیرید.

مثلا یک روش این است که که مراحل مختلف انجام عملیات مد نظر خود را به صورت کارت های مجزا درآورده و از  گروه کوچکی از بازدید کنندگان بخواهید آن ها را به ترتیبی که خود می پسندند مرتب نمایند و سپس هر چینشی که بیشترین آمار را داشت برای روند عملیات سایت خود برگزینید. به این ترتیب حتی اگر بازدید کننده ی جدیدی هم نداشته باشید احتمال اینکه بازدید کنندگان قبلی اقدام مد نظر شما را انجام دهند بسیار زیاد خواهد بود .

  • تعامل صادقانه با مخاطبان و نمایش نظرات آنها در صفحه اصلی سایت را مد نظر قرار دهید

یکی دیگر از روش های آزموده ای که می تواند نرخ کسب درآمد سایت شما را افزایش دهد این است که نظرات کاربران را در صفحه اصلی به نمایش بگذارید و با آنها در تعامل باشید . به ویژه اگر این کار همراه با نمایش نشان و یا لوگوی مخاطبان باشد بسیار موثرتر خواهد بود . این کار شما در واقع نشانگر اطمینان شما به صحت عملکردتان است و منجر به جلب  اعتماد بیشتر مخاطبان و در نهایت افزایش نرخ کسب درآمد خواهد شد.

  • از اپلیکیشن Optimizely برای سنجش عملکرد  صفحات سایت استفاده کنید

با کمک نرم افزار Optimizely به سادگی و با چند کلیک می توانید نمایی از تمام صفحات و میزان استقبال مخاطبان داشته باشید و سپس به ویرایش آنها بپردازید . این نرم افزار رایگان است و  برای نصب آن و فعال نمودنش بر روی سایت  فقط کافیست کد جاوا اسکریپت آن را وارد کنید .

  • دسترسی ها را سرعت داده و پشتیبانی از سایت را به حالت شبانه روزی درآورید

هر قدر مخاطبان شما بتوانند سریعتر و راحت تر به محصول یا مطلب مورد نظر خود دست یابند احتمال کسب درآمد شما بیشتر خواهد بود بنابراین ضمن اینکه با طراحی ساده و اصولی امکان جستجو و دستیابی سریع به مقصود را فراهم می کنید با پشتیبانی قوی و شبانه روزی تمام ایرادات احتمالی را که ممکن است منجر به اختلال عملیات سایت شود برطرف کنید.

  • در کسب و کار خود همواره به روز و انعطاف پذیر باشید

سعی کنید اطلاعات و محصولات سایت خود را روزانه آپدیت کنید این کار باعث می شود مخاطبان به این باور برسند که جذاب ترین مطالب روز و جدیدترین محصولات را در سایت شما خواهند یافت بنابراین سایت شما اولین محل بازدید بسیاری از مخاطبان خواهد بود. در ضمن چنانچه به ارائه محصول یا خدمتی خاص می پردازید که نیاز به پرداخت وجه مستقیم دارد  سعی کنید با افزایش امکانات خود راههای پرداخت آسان و متنوعی پیش بینی نموده و در یک کلام کاری کنید که مخاطب از حضور و خرید در سایت شما لذت ببرد .

  • امکان دسترسی موبایلی به سایت را فراهم کنید

با توجه به اینکه امروزه موبایل یگانه وسیله ارتباط با اینترنت برای خیل عظیمی از مخاطبان به شمار می رود پس سعی کنید مطالب و تمام محتوای سایت شما با بهترین کیفیت و خیلی سریع بر روی موبایل قابل دریافت باشد. و بالاخره اینکه تعامل صادقانه و جذاب با مخاطبان مطمئن ترین راه برای افزایش نرخ کسب درآمد سایت شماست .

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.