مقالات آموزشی

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت به چه صورت است؟

مفید بود؟

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت و انتخاب رنگ مناسب برای آن ها یکی از ترندهای طراحی سایت در سال 2020 و یکی از سخت ترین وظایفی است که طراحان سایت بر عهده می گیرند.

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت، اقدامی سخت برای طراحان

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت و انتخاب رنگ مناسب برای آن ها یکی از ترندهای طراحی سایت در سال 2020 و یکی از سخت ترین وظایفی است که طراحان سایت بر عهده می گیرند. رنگ ها زبان رویاها محسوب شده و زمینه ای را فراهم می سازند که وب سایت مورد نظر بتواند ارتباطی موثر و مناسب با مخاطبین خود برقرار سازد. جالب است بدانید کاربران در حین ورود به سایت اگر متوجه عدم تناسب استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت شده و حس خوبی نسبت به رنگ های به کار گرفته شده نداشته باشند، به سرعت اقدام به خروج نموده و بدین ترتیب میزان بازدید از سایت به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت که از ترکیب رنگ مناسبی پیروی می کنند، می تواند طراحی وب سایت را کاربر پسند نماید.

به یاد داشته باشید که واکنش نسبت به رنگ های مختلف به کار گرفته شده در بلوک های رنگی تابع عواملی همچون سن، جنسیت، فرهنگ و… می باشد. بنابراین لازم است پیش از این که نسبت به طراحی وب سایت اقدام نمایید، درمورد بازه سنی ، جنسیت و فرهنگ مخاطبین خود به تحقیق بپردازید.

اصول انتخاب بهترین ترکیب رنگ در هنگام استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت

پنج اصل زیر می تواند به شما کمک کند تا ترکیب رنگی مناسبی را به منظور استفاده در بلوک های رنگی موجود در سایت برگزینید.

  • اصل اول) به یاد داشته باشید که رنگ ها در 90 ثانیه نخست تاثیر زیادی بر روی احساسات افراد اعمال خواهند نمود.
  • اصل دوم) رنگ ها قادر هستند یک بیننده را نسبت به خرید اجناس ترغیب نمایند.
  • اصل سوم) رنگ ها علاوه بر این که موجب تشدید رفتار ما در برابر یک موضوع می شوند، اثر خود را در رفتار ما به خوبی به نمایش می گذارند.
  • اصل چهارم) فراموش نکنید که فرهنگ های گوناگون رنگ های متفاوتی را می پسندند. بنابراین اثرگذاری رنگ ها می تواند در هر فرهنگی متفاوت از فرهنگ دیگر باشد.
  • اصل پنجم) هر رنگ دربردارنده پیامی متفاوت و مخصوص برای بیننده است.

انتخاب بهترین رنگ

همان گونه که پیش تر اشاره کردیم، رنگ ها اثرگذاری بسیار مستقیمی بر مخاطب دارند. در هنگام طراحی وب سایت و انتخاب رنگ به منظور استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت به یاد داشته باشید که مخاطبین شما انسان هایی دارای درک و احساس هستند، نه ربات هایی فارغ از احساسات. بنابراین لازم است با توجه به روانشناسی رنگ ها به انتخاب رنگ مناسب برای بلوک های مورد نظر بپردازید تا در زمینه جذب مخاطب موفق عمل کنید.

جالب است بدانید هنگامی که چشم انسان رنگی را مشاهده می کند، سریعا پیامی به هیپوتالاموس و سپس به غده هیپوفیز و در نهایت به غده تیروئید ارسال می گردد. تمام این اتفاقات منجر به آزاد شدن هورمون هایی می شود که تاثیرگذاری قابل توجهی بر حال و هوا و رفتار فرد دارند. به همین دلیل است که گاهی در ورود به یک وب سایت حسی منفی و گاهی نیز احساسی مثبت را تجربه می کنید. جالب تر این که تنها 90 ثانیه زمان می برد که کاربر وارد شده سایت مورد نظر را قضاوت نموده و تصمیم به ادامه و یا خروج بگیرد. لازم به ذکر است که 62 تا 90 درصد قضاوت های انجام شده از سوی کاربران مربوط به رنگ های مورد استفاده در سایت می باشد.

رنگ های مناسب برای استفاده از بلوک های رنگی

گفتنی است که روانشناسان زیادی تحقیقات گسترده ای را در زمینه یافتن بهترین رنگ ها به منظور استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت و نیز چگونگی برقراری ارتباط میان انسان ها با این رنگ ها انجام داده اند، اما همه آن ها معتقدند که این موضوع به ترجیح و سلیقه افراد بر می گردد.

ذهنیات افراد تاثیر بسیار به سزایی در برداشت آن ها از رنگ مورد نظر دارد. برای مثال رنگ قرمز می تواند حاوی دو پیام مختلف برای افراد باشد. برخی افراد با دیدن رنگ قرمز آن را نماد خطر و برخی دیگر آن را نماد عشق می دانند که این دو با هم در تضاد هستند.

گاهی نیز ملاحظات فرهنگی می تواند برداشت انسان از یک رنگ را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال بعضی بر این باورند که رنگ سبز رنگ پول و گاهی نیز رنگ غیرت است. گروهی دیگر اعتقاد دارند که سبز رنگ خوش شانسی و برخی دیگر آن را باعث بد شانسی می دانند. بنابراین طراحان پیش از این که درگیر مسئله نحوه برداشت افراد از یک رنگ شوند، بهتر است تمام تمرکز خود را صرف انتخاب مجموعه ای از رنگ های مناسب برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت کنند، بدین ترتیب موفق تر خواهند بود.

لازم به ذکر است که توجه به فاکتورهایی نظیر نوع مخاطب (مرد، زن، کودک، بزرگسال، ترکیب جمعیتی متنوع)، ملاحظات فرهنگی، تناسب با برند یا محصول مورد نظر، دسترسی و کاربرد آسان می تواند انتخاب رنگ ها برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت را ساده تر کند.

نکات زیر را به یاد داشته باشید!

از فضاهای سفید استفاده کنید

در نظر داشته باشید که افزودن فضایی سفید میان بخش های گوناگون محتوا و بلوک های رنگی زمینه ای را فراهم می سازد که کاربر مورد نظر علاقه بیشتری به ماندن در سایت داشته باشد. برای این کار می توانید صفحه ای نه چندان تیره را انتخاب نموده و دکمه راهنمای روشنی را در آن تعبیه نمایید. این کار می تواند کاربر شما را به یک مشتری تبدیل کرده و باعث جلب نظر و رضایت وی گردد.

از رنگ های مخصوص وب استفاده کنید

اگر خواهان یکسان اجرا شدن رنگ های مورد استفاده در مرورگرها و سیستم های مختلف هستید، به کارگیری رنگ های مخصوص وب می تواند بسیار کارآمد باشد. چرا که دستگاه های گوناگون قابلیت نمایش متفاوت رنگ های مختلف را دارند.

عدم استفاده از تنوع رنگی زیاد

جالب است بدانید که عمده کاربران بر این باورند که ترکیب رنگی ساده بهترین گزینه برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت می باشد. بنابراین از تبدیل سایت خود به یک رنگین کمان جدا خودداری نمایید. به جای استفاده از رنگ های متعدد، ترکیب رنگی جذب کننده ای را در نظر گرفته و بدین ترتیب مخاطبان خود را به سوی انجام عملی خاص ترغیب کنید.

عدم استفاده از رنگ های متناقض

آیا خود شما دوست دارید در هنگام ورود به یک وب سایت با پس زمینه ای به رنگ زرد که محتوای آن به رنگ صورتی نوشته شده است، مواجه شوید؟ بی شک به کارگیری رنگ های متناقض به هنگام استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت می تواند خروج بسیار زود هنگام کاربر را به دنبال داشته باشد. بنابراین از به کارگیری رنگ های متناقض در کنار یکدیگر بپرهیزید.

انتخاب رنگ متناسب با موضوع

یکی از مهم ترین موارد اثرگذار بر جلب نظر کاربران برای کلیک بر روی دکمه های راهنما نظیر دکمه دانلود یا دکمه خرید استفاده از رنگ های مناسب با این موضوعات می باشد. رنگ قرمز در زمینه سفید می تواند ترکیبی موفق برای استفاده در دکمه های خرید باشد.

مطالب مرتبط:
آشنایی با تقسیم بندی محتوایی در طراحی سایت
آشنایی با بزرگنمایی المان و نوشته ها در طراحی سایت

 

تاکنون نظری ارسال نشده است،شما اولین نفر باشید

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.