مقالات آموزشی

در طراحی چه اشتباهاتی ممکن است رخ دهد

مفید بود؟

در طراحی سایت به صورت حرفه ای باید حدالامکان از اشکالات طراحی سایت دوری کرد

به طور معمول در طراحی سایت اشکالاتی پیش می آید که در زمینه ی طراحی و یا انتخاب رنگ و یا هر مورد دیگری می تواند باشد که در زیر به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

از فونت کوچک استفاده می کنید:  کاربران و بازدید کنندگان سایت و وبلاگ شما باید بتوانند براحتی و بدون زحمت مطالب شما را مطالعه کنند به همین خاطر از انتخاب کردن فونتهای کوچک پرهیز کنید در غیر اینصورت بازدید کننده از سایت شما خارج میشود.فونتهای 11 و 12 برای نمایش در سایت بسیار مناسب است و این فونت قلم استاندارد در وب است.

استفاده کردن از رنگهای نامناسب برای نوشته ها و زمینه: جدا از اینکه شما باید از فونتهای بزرگتر و معمولتر استفاده کنید بایستی حتما مراقب رنگ زمینه ی سایت و نوشته های آن باشید به نحوی که با یکدیگر همخوانی داشته باشند. این انتخاب نیاز به دقت بیشتری دارد.برای مثال خواندن نوشته های زرد رنگ در صفحاتی که رنگ زمینه ی آنها سفید میباشد بسیار دشوار است. بهتر است در این باره زیاد ریسک نکنید و از ترکیب رنگهای بهتری استفاده کنید. مثلا نوشته های با رنگهای روشن را در صفحات تاریک و یا بالعکس نمایش دهید.

تست سایت در مرورگرهای دیگر: مرورگرهای مختلف صفحات طراحی شده ی یک سایت و وبلاگ را از روشهای خاص خودشان آنالیز میکنند و درنهایت کاربران آنها را در صفحات نمایش گر مشاهده میکنند. به همین منظور بهتر است طراحی و نمای سایت خودتان را حداقل در چند مرورگر پر کاربرد مانند فایرفاکس – اپرا – اینترنت اکسپلورر امتحان کنید.ضمن اینکه میتوانید بصورت رایگان از سایت زیر بدین منظور استفاده کنید:http://browsershots.org/ در این سایت میتوانید سایت و وبلاگ خودتان را در مرورگرهای مختلف با سیستم عاملهای گوناگون تست کنید.

متن و لینک قابل تمیز دادن نباشد: بازدید کنندگان باید بتوانند وجود لینک در متن را تشخیص دهند. متاسفانه بعضی از سایتها و وبلاگهای معروف نیز این قاعده را رعایت نمیکنند. برای این منظور بهتر است لینک با رنگی دیگر نمایش داده شود یا زیرخط ( آندرلاین) به آن افزوده شود.
 تغییر نکردن رنگ لینکهای کلیک شده: این مورد نیز از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. حتما رنگ لینکهایی را که قبلا بازدید کننده ی سایت شما از آنها بازدید کرده اند را تغییر دهید. این مورد از تلف کردن وقت کاربران سایت شما پیش گیری میکند.
پخش موزیک به صورت پیش زمینه در سایت و وبلاگ: چقدر آزاردهنده است وقتی که شما وارد صفحه ای میشوید که در پس زمینه ی آن موسیقی پخش میشود! پخش کردن موسیقی در زمینه ی صفحات وب بطور گسترده به اواسط دهه ی ۱۹۹۰ میلادی بازمیگردد اما امروزه طراحان حرفه ای از این کار پرهیز میکنند.درصورتیکه شما مجبور هستید که در سایت و وبلاگتان یک فایل صوتی پخش کنید ( فایلی شامل توضیح محصول – سایت یا ..) حتما گزینه ی پخش و توقف را در اختیار کاربران قرار دهید
بهینه سازی نکردن تصاویر سایت: حجم تصاویر سایت و وبلاگ شما تاثیر زیادی بر حجم صفحات سایت و وبلاگ شما دارند. اگر شما از تصاویر در مطالبتان بهره میبرید سعی کنید تصاویر و عکسها تا حد امکان کوچک وسبک باشند درعین حال که کیفیت آنها تنزل زیادی نکند. برای این منظور میتوانید از انواع نرم افزارهای موجود در این زمینه استفاده کنید که معروفترین آنها فوتوشاپ میباشد
پس به خاطر داشته باشید پس از تکمیل وب سایت از کسی کمک بخواهید که مشکلات وب سایت شما را بیابند و به شما اطلاع دهند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.