مقالات آموزشی

چرا نقشه سایت اهمیت دارد و معرفی انواع آن

مفید بود؟

نقشه سایت چیست ؟

نقشه سایت یک فایل xml است که فهرستی از مهمترین اطلاعات و محتوای  سایت را در اختیار خزنده های موتورهای جستجو قرار می دهد. این فایل حاوی اطلاعاتی مثل آدرس تمام صفحات سایت، میزان با اهمیت بودن آنها، لینک های سایت و آخرین زمان به روز رسانی سایت است. این فایل در واقع نوعی معرفی نامه سایت است. این فایل سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی می کند.به کمک نقشه شما می توانید برخی صفحات سایتتان را به عنوان صفحات مهم به گوگل معرفی کرده و روی سئوی آنها بیشتر کار کنید.

چرا نقشه سایت اهمیت دارد ؟

نقشه سایت، روند کار گوگل برای شناختن سایت شما را سرعت میبخشد.موتورهای جستجو هر لحظه در حال خزیدن و ایندکس کردن میلیون ها و میلیاردها محتوا در سایت های مختلف هستند.در میان این همه ازدحام مسلما کشف و  شناسایی محتوای سایت شما بسیار زمان می طلبد. نقشه می تواند کمک کند این زمان انتظار خیلی کوتاهتر شود. به کمک سایت مپ، سایت شما سریعتر مورد بازبینی گوگل قرار می گیرد.

می توانید مطالبی که قصد به روز رسانی آنها را دارید و یا مطالبی را که به تازگی برای سایت خود نوشته اید خیلی سریعتر در دسترس گوگل قرار دهید. می توانید صفحات مهمتر را مشخص نموده آنها  را به گوگل معرفی کنید و روی سئوی این صفحات کار کنید. بطور کلی داشتن نقشه باعث می شود تمام به روز رسانی ها و تغییرات سایت شما خیلی سریعتر مورد بازبینی و ایندکس خزنده های موتور جستجو قرار گیرد. این به معنای حضوری دائمی، موثر و پویا در دنیای اینترنت است.

چند نوع نقشه سایت وجود دارد ؟ و بهترین آنها کدام است ؟

بهترین نقشه سایت نقشه ای است که لینک ها و صفحات فاقد لینک سایت را به گوگل معرفی کند. معمولا وقتی صحبت از نقشه سایت می شود اکثر ما یک صفحه وب حاوی لینک های صفحات مختلف سایت را  تصور می کنیم. البته این نمونه نقشه بسیار کاربردی و رایج است. اما آنچه خزندگان گوگل به عنوان نقشه می شناسند حاوی  اطلاعاتی فراتر از لینک صفحات است.  در واقع نقشه های سایت به دو نوع html  و xml تقسیم می شوند. در ادامه به تشریح هر یک از این نقشه ها می پردازیم .

  •  نقشه سایت  HTML

نقشه سایت یا همان سایت مپ HTML در واقع همان نقشه های رایج سایت هستند. وب سایت های ساده ای که ساختار کلی سایت را به کمک لینک ها نشان می دهند .کاربران برای پیمایش و استفاده بهتر از محتوای سایت ها  می توانند از این نقشه ها کمک بگیرند.  داشتن این نقشه میتواند به بهبود سئوی سایت شما کمک کند.

اگر به دنبال نقشه سایت HTML هستید سایت های بسیاری می توانند آن را به زیبایی برایتان طراحی و ارائه کنند. اما آنچه به عنوان نقشه سایت مورد استفاده خزنده های گوگل قرار می گیرد فراتر از اینهاست. در واقع مقصود از نقشه در اینجا فایلی XML است که اطلاعاتی فراتر از لینک و پیوند صفحات سایت دارد.

  • نقشه سایت  XML

نقشه سایت و سایت مپی که در این نوشتار بیشتر مد نظر ماست در واقع فایلی با فرمت XML است. نقشه XML نه تنها لینک های صفحات بلکه تمام به روز رسانی ها ،محتویات و حتی صفحات بدون لینک و هر تغییری در سایت ایجاد شود را به اطلاع خزندگان موتورهای جستجو به ویژه گوگل می رساند.

در واقع بزرگترین موتورهای جستجو محتویات تمام سایت ها را بر اساس همین نقشه ایندکس می کنند. طراحی یک نقشه عالی برای سایت به معنی سئوی بهتر و حضور موفق در عرصه کسب و کار اینترنتی است . خبر خوب اینکه سایت هایی وجود دارند  که می توانند این نقشه را برای سایت شما طراحی نموده و در اختیارتان قرار دهند.

نقشه سایت معرفی شما در دنیای اینترنت را سهولت می بخشد. به روز رسانی مهمترین کاری است که در مورد این نقشه باید انجام دهید . با افزودن یا حذف هر صفحه یا محتوایی حتما نقشه سایت را به روز رسانی کنید . البته این به روز رسانی اغلب به صورت دستی انجام می شود.

انواع نقشه سایت  XML Sitemaps

 نقشه سایت عمدتا به  دو نوع HTML  و XML تقسیم می شود اما انواع دیگری از نقشه  وجود دارند که  میتوان آنها را ابزارهای زیر مجموعه XML برشمرد. هریک از این نقشه ها نیز  فواید و کارایی خاص خود را دارند بنابراین آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

سایت مپ ویدیویی و سایت مپ تصاویر

نقشه سایت ویدیویی و نقشه سایت تصاویر، کاربردی بسیار مهم و سودمند دارند. اطلاعات تصاویر و ویدیوهای سایت شما به طور جداگانه در این دو نقشه ثبت و ضبط می شود. در واقع این نقشه ها جز به جز اطلاعات تصاویر و ویدیوهای سایت شما را فهرست نموده و در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهند.

شاید با خود فکر کنید دستیابی به این اطلاعات برای موتورهای جستجو دشوار نیست اما نکته اینجاست که این نقشه ها اطلاعات را دقیق تر و سریعتر در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهند. سایت مپ ویدیویی و سایت مپ تصاویر اطلاعاتی سودمند و دقیق از قبیل مدت فیلم یا نماهنگ،صاحب امتیاز فیلم و کلیپ  و اطلاعات جزئی دیگری ارائه می دهند که شانس بازدید از سایت شما را بسیار افزایش می دهد.

البته علاوه بر این نقشه ها، موتور جستجوی گوگل (Feed) فیدهایی مانندRSS 2.0 و Atom 1.0 را بعنوان نقشه سایت  می پذیرد. آدرس URL  این خوراک ها را می توانید به عنوان نقشه سایت استفاده کنید. البته این امکان شامل حال صفحات قدیمی نمی شود.

کلام آخر

نقشه سایت؛ ماندگاری شما در دنیای اینترنت را آسان تر می کند.با طراحی یک نقشه اصولی میتوانید مطمئن باشید که خزندگان موتورهای جستجو هیچ صفحه یا محتوایی از  سایت شما را  از دست نمی دهند. به علاوه به کمک این نقشه ها می توانید اولویت های سایت خود را مشخص نموده و کوچکترین تغییرات و به روز رسانی ها را  هر چه سریعتر به موتورهای جستجو اطلاع دهید.

به این ترتیب زمان انتظار شما برای معرفی سایت و تغییرات آن به حداقل میرسد.البته یادتان باشد پس از آماده سازی نقشه ابتدا با استفاده از  فایل robots.txt و یا به کمک  ابزار سرچ کنسول گوگل (Google Search Console)آن را validate نموده و سپس به موتورهای جستجو اطلاع دهید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.