دسته‌بندی نشده

آموزش محتوای ویدیویی و نکات مهم آن

مفید بود؟

محتوای ویدیویی

شاید برای شما سؤال باشد که آموزش تولید محتوای ویدیویی به چه صورت است ؟ آیا برای تولید محتوای ویدئویی باید از استانداردهای خاصی پیروی کنید ؟ آیا برنامه‌های انعطاف‌پذیری برای تولید محتوای ویدیویی وجود دارد ؟ انواع مختلف ویدیو کدام است؟ چرا محتوای ویدیویی این‌قدر طرفدار پیدا کرده است ؟ برای اینکه جواب این سؤالات را پیدا کنید بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ویدئو یک رسانه داستان‌سرایی قدرتمند است. نه تنها می‌تواند به عنوان زمینه‌ای عالی برای کمپین‌های تبلیغاتی، ایده‌های تأثیرگذار و تلاش‌های محتوای آزمایشی کسب‌وکار شما باشد، بلکه ترکیبی با طنین عاطفی از صدا، حرکت و تصاویر ویدئویی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا عمیق‌تر حرکت کنید.

 اهمیت استفاده از ویدئو در بازاریابی جدید

ویدئوها از جمله تاکتیک‌هایی هستند که بازاریابان محتوا می‌توانند از آن استفاده کنند. هنگامی که یک ویدیوی خوب ایجاد می‌کنید، می‌توان آن را به روش‌های مختلف در پلتفرم‌های گوناگون منتشر کرد. به عنوان مثال، وب‌سایت خودتان، وبلاگ یا سایر کانال‌های متعلق به شما، در ایمیل‌ها، در سایت‌های ویدیویی شخص ثالث مانند YouTube یا آپارات؛ در سمینارها، ارائه‌ها و وبینارهای مختلف، در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و غیره نیز می‌توان ویدئوها را منتشر کرد.

 

 محتوای ویدیویی چیست؟

محتوای ویدئویی در واقع نوعی محتوا است که با استفاده از قابلیت فیلم‌برداری به مخاطب ارائه می‌شود. در این محتوا شما از صدا و تصویر خودتان یا موارد مدنظر، برای نشان دادن محتوا به کاربر استفاده می‌کنید. امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های انتشار ویدیو، تولید محتوای ویدیویی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

البته، ویدئو ممکن است همیشه قالب ایده آل برای محتوای شما نباشد. به عنوان مثال، میشل لین، معاون محتوای CMI اشاره می‌کند، مواقعی وجود دارد که مخاطبان شما ممکن است ترجیح دهند به جای تماشای یک ویدیو، یک مقاله کوتاه بخوانند، زیرا سریع‌تر است و به توجه زیادی نیاز ندارد.

آموزش تولید محتوای ویدیویی

قدم نخست در آموزش تولید محتوای ویدیویی این است که از خود بپرسید که اگر بخواهید محتوا را بدون مزایای بصری و صدا بگویید، چیزی در مورد داستانتان از بین می‌رود ؟ اگر پاسخ این سؤال منفی است بهتر است به سراغ تولید محتوای ویدیویی نرفته و روش دیگری را برای انتشار محتوا در نظر بگیرید. اگر جواب شما مثبت است که می‌توانید برای ساخت ویدیو اقدام کنید.

آموزش تولید محتوای ویدیویی، بررسی روش‌ها و تاکتیک‌ها

در فرآیند آموزش تولید محتوای ویدیویی شما یاد می‌گیرد که برای هر ویدیویی از روش و تاکتیک خاصی استفاده کنید. در واقع ایجاد محتوا به عنوان یک ویدیو باید بر اساس اهداف بازاریابی شما انجام شود. خوشبختانه، از دیدگاه یک بازاریاب، ویدئو طیف وسیعی از گزینه‌های خلاقانه و استراتژیک را ارائه می‌دهد که می‌تواند تقریباً برای هر هدف یا هدف بازاریابی محتوا اعمال شود.

 چند ایده برای آموزش تولید محتوای ویدیویی

در فرآیند آموزش تولید محتوای ویدیویی شما می‌توانید از ایده‌های مختلف برای تولید محتوای ویدیویی استفاده کنید. در واقع ایده‌های زیادی برای تولید ویدیو وجود دارد و همان‌طور که گفته شد فرایند تولید آن به استراتژی و هدف‌گذاری شرکت و مجموعه شما باز می‌گردد. با این حال اگر فکر می‌کنید که نمی‌دانید در مورد چه موضوعی محتوای ویدیویی درست کنید ایده‌های زیر می‌تواند به خوبی به شما کمک کند:

 •  با ساختن یک فیلم کوتاه در مورد موضوعات مهم اجتماعی یا اجتماعی آگاهی می‌توانید شروع کنید. به عنوان مثال اهمیت فضای سبز در محیط کسب‌وکار.
 • شما می‌توانید با تولید محتوای ویدیویی تماشاگران خود را با نگاهی اجمالی از پشت صحنه یک رویداد صنعتی محبوب یا سایر فعالیت‌های مرتبط که افراد کمی ممکن است به صورت حضوری آن را تجربه کنند، آگاه کنید.
 • •علاقه کاربران یک محتوای ویدیویی تولید کنید.
 • شما می‌توانید یک محتوای ویدیویی از یک مطالعه موردی ایجاد کنید. در این مطالعه تخصص شرکت شما و/یا نقش منحصربه‌فرد محصولات شما را در زمینه مورد علاقه مخاطبان بررسی می‌شود.
 • شما می‌توانید از پاسخ خود به یک موضوع حساس روابط عمومی یا رویداد بحث برانگیز فیلم بگیرید تا ارزش‌های برند خودتان را نشان دهید.
 •  شما می‌توانید یک فرآیند پیچیده (مانند نصب و راه‌اندازی یا رفع عیب) را با یک ویدیوی توضیحی دقیق که بینندگان را در تمام مراحل راهنمایی می‌کند، ساده کنید.
 • شما می‌توانید محصولات یا راه‌حل‌ها را با بررسی کامل ویژگی‌ها و عملکردهای کلیدی آن‌ها در یک محتوای ویدیویی مقایسه کنید.

 هوشمندانه شروع کنید، مقیاس را افزایش دهید و با ویدیو متمایز شوید

اولین نکته در آموزش تولید محتوای ویدیویی این است که محتوای خود را هوشمندانه انتخاب کنید. هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشید.  هر ویدیویی که ایجاد می‌کنید باید هدفی داشته باشد. همچنین می‌توانید با گنجاندن فراخوانی برای بینندگان آن‌ها را به برداشتن گام بعدی در مسیر تعیین‌شده‌تان هدایت کنید این فراخوان می‌تواند یک جشنواره ، یک مسابقه و یا هر چیز دیگری باشد!

فیلم‌نامه و طراحی فرایند و مسیر ویدئو

یکی از بخش‌های مهم در فرآیند آموزش تولید محتوای ویدیویی این است که فیلم‌نامه و طرح اصلی ویدیوی خود را مشخص کنید. هسته توسعه ویدئو فیلم‌نامه‌نویسی و طراحی آن است. یک فیلم‌نامه خوب برای ایجاد یک فیلم محتوایی ضروری است. بدون اسکریپت خوب، ویدیوی شما گیج‌کننده، از هم گسیخته و بسیار طولانی خواهد بود. قرار نیست در فیلم‌نامه تمام دیالوگ‌ها و نحوه رفتار افراد مشخص شود. بلکه شما باید محتوایی که می‌خواهید در ویدئو منتشر کنید را به صورت نوشتاری در اختیار خود داشته باشید.

در اینجا چند نکته برای انجام آن وجود دارد:

 • با طرح کلی شروع کنید: یکی از بخش‌های مهم بازاریابی ویدیویی همین طرح کلی است. طرح کلی بهترین راه برای به تصویر کشیدن افکار شما و اطمینان از دست ندادن اطلاعات مهم در ویدئو است.
 •  تمرکز کنید: نوشتن به زمان و تمرکز طولانی نیاز دارد. شما باید در نوشتن محتوا تخصص داشته باشد. برای این کار می‌توانید از نویسندگان حرفه‌ای محتوا استفاده کنید.
 •  هنگام نوشتن با صدای بلند صحبت کنید: فیلم‌نامه‌های خوب محاوره‌ای هستند نه بیش از حد حرفه‌ای. برای شروع، روند فیلمنامه را با صدای بلند برای خودتان بیان کنید.
 • زبان خود را ساده کنید: تمام کلمات اضافی و اصطلاحات غیر ضروری را حذف کنید. از کلمات کوچکی استفاده کنید که همه بفهمند. جملات خود را کوتاه کنید. به یاد داشته باشید، هدف شما از این فیلم ارائه اطلاعات به تعداد زیادی از افراد است. پیام شما باید کوتاه، مستقیم باشد و فقط از کلماتی استفاده کند که 100% ضروری هستند.
 • ویرایش، ویرایش، ویرایش: محتوای متنی خود را دوباره بخوانید (بله دوباره با صدای بلند!). جملات را کوتاه کرده و از یکی از اعضای تیم بخواهید فیلم‌نامه شما را از دیدگاه خود ویرایش کند.

آموزش تولید محتوای ویدیویی- از لحن مکالمه‌ای استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در آموزش تولید محتوای ویدیویی لحن تولید ویدئو است. شما باید از لحن مکالمه‌ای استفاده کنید تا ویدیوی شما حالت خشک و رسمی به خود نگیرد. از افراد حاضر در محتوای ویدیویی خود بخواهید در جملات کوتاه و مختصر صحبت کنند تا بر نکات کلیدی تأکید شود. این نوع لحن باعث می‌شود که درک صحبت‌های آن‌ها برای مخاطبان شما آسان‌تر می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که کلمات ساده‌تری مانند «بهترین» به همان اندازه برای رساندن معنای شما به خوبی کار می‌کنند، از اصطلاحاتی مانند «بهینه» اجتناب کنید.

آموزش تولید محتوای ویدیویی- باید در ابتدا مخاطبان خود را بشناسید.

نکته مهم دیگری که باید در فرآیند آموزش تولید محتوای ویدیویی به آن توجه کنید مخاطب شناسی است. باید قبل از شروع برای ساخت به این سؤال پاسخ دهید که این فایل ویدیویی برای چه کسانی است؟ درک مخاطبان برای طراحی یک فیلم مؤثر و کلیدی است.

برای درک مخاطبان خود باید میانگین سن، موقعیت مکانی، فرهنگ، پیشینه و عملکرد شغلی، اطلاعات جمعیتی آن‌ها را بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که مخاطبان کسب‌وکار شما از شما چه چیزی می‌خواهند. قطعاً برای یک کسب‌وکار خدماتی، ارائه ویدئو در خصوص تجهیزات پزشکی مفید نیست! درنتیجه در طول کل فرآیند طراحی، همیشه از دیدگاه مخاطبان خود فکر کنید.

بازاریابی محتوایی در ویدیو، 5% را فراموش نکنید.

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش تولید محتوای ویدیویی این است که از محتوای ویدیویی خود یک محتوای متنی نیز داشته باشید. در واقع موتورهای جستجو در دنیای امروزی یک ضعف معده دارند. آن‌ها برای جستجو متکی به کلمات و متن‌ها هستند؛

تولید محتوا ویدیویی

بنابراین مهم نیست که شما در ویدیوی خود درباره چه موضوعی صحبت می‌کنید، عنوان ویدیوی شما، در سایت و پلتفرمی که ویدیویی منتشر می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است.با این حال شما می‌توانید محتوای ویدیویی خود را به صورت متن در سایت قرار دهید تا نفرات بیشتری به واسطه جست‌وجوی متنی وارد سایت شما شده و از ویدیوی شما بازدید کنند. این کار به خوبی می‌تواند مشکلات سئوی ویدئو را پوشش دهد.

آموزش تولید محتوای ویدیویی- بهینه‌سازی ویدئو را فراموش نکنید.

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش تولید محتوای ویدیویی بهینه‌سازی ویدئو است. در حال حاضر کاربران به ویدیوهای زیاد دسترسی دارند به همین دلیل به دنبال ویدئوهای طولانی برای مشاهده نیستند. ویدیوی شما باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن محتوای موردنظر را به مخاطب منتقل کند.

در غیر این صورت مخاطب خیلی سریع از مشاهده ادامه ویدئو منصرف می‌شود. شما برای ارزیابی می‌توانید نحوه تعامل کاربران با ویدیوهای خود را بررسی کنید. به عنوان مثال اگر متوجه شدید که مشتریان بالقوه بعد از 10 ثانیه از تماشای ویدیوهای شما منصرف می‌شوند، ممکن است لازم باشد که مقدمه‌های شما کوتاه شود.

 

 استفاده از خدمات رایا مارکتینگ در زمینه آموزش تولید محتوای ویدیویی

مجموعه رایا مارکتینگ با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تولید انواع محتوا، در زمینه آموزش تولید محتوای ویدیویی اقدامات ویژه‌ای را اتخاذ کرده است. شما می‌توانید به راحتی به سایت این مجموعه مراجعه کرده و از دستورالعمل‌های لازم برای تولید محتوای ویدیویی که در این سایت قرار داده شده استفاده نمایید.

همچنین مجموعه رایا مارکتینگ دارای بزرگ‌ترین و بهترین تیم تخصصی تولید محتوا در کشور است. شما می‌توانید به راحتی فرآیند تولید محتوای متنی خود را به این مجموعه بسپارید. همچنین بخش‌های تولید ویدئو، تولید انیمیشن و بخش‌های تدوین این مجموعه با سال‌ها تجربه از بهترین افراد برای تولید محتوای ویدیویی شما استفاده می‌کنند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.