مقالات آموزشی

ایجاد دسته بندی در وردپرس به چه صورت است؟

مفید بود؟

آموزش ایجاد دسته بندی در وردپرس از موارد بسیار مهم است.

خیلی از افراد تمایل دارند که وب سایت وردپرسی خود را راه اندازی نمایند. به طور معمول بعد از خرید هاست مخصوص وردپرس و نصب و راه اندازی این cms روی هاست، باید اقدام به بررسی تنظیمات آن کرد.

دسته بندی ها در وردپرس نقش بسیار مهمی را در زمینه سازماندهی و مدیریت مناسب صفحات ایفا می کنند.

همچنین تاثیر بسزایی روی جلب نظر کاربران و کسب رضایت آنها خواهد داشت.

به همین دلیل در این مقاله تصمیم داریم به بررسی دسته بندی ها در وردپرس و آموزش ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس بپردازیم.

با استفاده از آموزش می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن دسته ها در وردپرس را مدیریت کرده و مناسب ترین دسته بندی را برای نوشته های خود داشته باشید.

پس اگر تمایل دارید با این بخش از وردپرس بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس

 • دسته بندی وردپرس یک روش بسیار عالی برای سازماندهی کردن نوشته ها در وردپرس است.
 • با استفاده از این قابلیت قادر خواهید بود نوشته های خود را به شکلی منظم و با ترتیبی مشخص در معرض دید کاربران قرار دهید و در نهایت، رضایت آنها را کسب کنید.
 • یکی از قابلیت های بسیاری مهمی که ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس دارد این است که به شما امکانی می دهد تا یکسری دسته مادر تهیه کرده و برای هر یک از آنها زیر دسته هایی قرار دهید و نظم بیشتر و منطقی تری را به وجود بیاورید.
 • علاوه بر این، قابلیت دیگری که دسته بندی در وردپرس دارد این است که شما می توانید برای یک نوشته با توجه به محتوای آن و در صورت نیاز بیش از یک دسته را انتخاب کنید.

مراحل ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس

این امر به شما کمک می کند تا بتوانید به شکل بهتری محتواهای خود را در معرض دید بازدیدکنندگان وب سایت خود قرار دهید و در نتیجه آن عملکرد بهتری را داشته باشید. به منظور ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس باید به ترتیب زیر پیش بروید:

 • در اولین گام به کمک آموزش نحوه ورود به وردپرس و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود وارد پیشخوان وردپرس شوید.
 • سپس همانند تصویر زیر از منو «نوشته ها» موجود در پیشخوان زیر منو «دسته ها» را انتخاب نمایید.
 • در صفحه زیر، باید اطلاعات خواسته شده را در فیلدهای موجود وارد و سپس روی دکمه «افزودن دسته تازه» کلیک کنید.

فیلدهای اطلاعات

فیلدهایی که باید با اطلاعات مناسب پر شوند، شامل موارد زیر می باشند:

 • نام: در این قسمت عنوان نام دسته بندی را وارد کنید.
 • نامک: این بخش در واقع همان آدرس دسته در مرورگر است. بهتر است که فیلد نامک دسته بندی نوشته ها در وردپرس را با معادل انگلیسی نام دسته کامل نمایید.
 • دسته مادر: با کمک این بخش تعیین کنید که دسته مورد نظر زیر مجموعه یک دسته مادر یا خود به عنوان یک دسته مادر است. اگر دسته ای که ایجاد می کنید خودش دسته مادر نیست باید به کمک این بخش دسته ای که قرار است زیر آن قرار بگیرد را تعیین نمایید. در واقع زیر مجموعه ها را از این قسمت مشخص می کنیم.
 • توضیح: هر گونه توضیحی را که به کاربران در زمینه استفاده از دسته بندی ایجاد شده کمک خواهد کرد، اضافه کنید. پر کردن این بخش الزامی نیست و شما می توانید در صورت صلاح دید خودتان این بخش را با توضیحات لازم کامل نمایید.
متا تگ توضیحات : 5 قانون متا دیسکریپشن
>>

در نهایت با کلیک روی دکمه آبی رنگ “افزودن دسته تازه” دسته بندی خود را ایجاد نمایید.

اکنون دسته مورد نظر در جدول سمت چپ صفحه است.

نکته بسیار مهم: موضوعی که لازم است به آن اشاره شود این است که در انتخاب نام و نامک دقت لازم را داشته باشید. همانطور که اشاره شد نامک در واقع همان آدرس دسته بندی است. در نتیجه اگر به درستی انتخاب نشود و قصد تغییر آن را داشته باشید با خطای ۴۰۴ مواجه می شوید

تغییر دسته بندی ها در وردپرس

سوالی که ممکن است در این مرحله از کار برای شما مطرح شود این است که آیا امکان ویرایش و تغییر دسته بندی ها در وردپرس وجود دارد؟ اگر محتوایی را به اشتباه در دسته نامربوط قرار دادم چه کنم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خوشبختانه بعد از ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس شما این امکان را دارید که در صورت نیاز آنها را تغییر داده و ویرایش نمایید. حتی می توانید دسته مربوط به نوشته را نیز تغییر دهید.

تغییر در دسته بندی ایجاد شده

در صورتی که قصد دارید هر گونه تغییری را دسته بندی ایجاد شده اعمال کنید، به ترتیب زیر پیش بروید:

 1. همانند روش قبل، بعد از وارد شدن به پیشخوان وردپرس از قسمت نوشته ها، زیر منو «دسته ها» را انتخاب نمایید.
 2. سپس از جدولی که در سمت چپ صفحه قرار گرفته است، دسته مورد نظر خود را پیدا کنید. نکته: در نظر داشته باشید اگر دسته های شما زیاد هستند و نمی توانید به صورت چشمی دسته مورد نظرتان را پیدا کنید، می توانید از باکس جستجو قرار گرفته در بالای صفحه استفاده نمایید. تنها کافی است که نام دسته را در فیلد موجود وارد کرده و سپس روی دکمه «جستجوی دسته ها» کلیک کنید. بعد از پیدا کردن دسته مورد نظرتان ماوس را روی آن دسته نگه دارید.

بدین ترتیب منوی زیر عنوان شامل سه گزینه اصلی است:

فرم تماس با ما در وردپرس
>>

ویرایش: با کلیک روی این گزینه امکان ویرایش تمامی اطلاعات در مرحله ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس را خواهید داشت.

ویرایش سریع: اگر این گزینه را انتخاب کنید می توانید به صورت سریع و بدون نیاز به رفتن به صفحه ای جدید اقدام به تغییر نام و نامک دسته مورد نظر نمایید

پاک کردن: اگر روی این گزینه کلیک کنید در واقع دسته بندی مورد نظر را به طور کامل حذف می کنید. در صورت تمایل به حذف دسته، ابتدا در خصوص نوشته های موجود در این دسته بازبینی داشته باشید. نمایش: اگر این گزینه را انتخاب نمایید، می توانید به راحتی دسته بندی را در وب سایت خود مشاهده نمایید.

تنظیمات صفحهcategory در وردپرس

همانند تصویر زیر در بالای صفحه باکسی تحت عنوان «تنظیمات صفحه» وجود دارد که از طریق آن مشخص کنید که چه اطلاعاتی در صفحه دسته بندی نوشته ها در وردپرس باشد.

این اطلاعات شامل بخش های «توضیح»، «نامک» و «تعداد» در ستون ها و همچنین «تعداد» دسته ها در هر برگه است.

آموزش مدیریت دسته بندی نوشته ها در وردپرس

وردپرس این امکان را به شما می دهد که دسته بندی ها را مطابق نیاز خود مدیریت کنید.

بدین ترتیب تعیین کنید که دسته ها در فهرست نمایش داده شوند یا نه.

همچنین شکل نمایش آن ها را مشخص کنید.

برای مدیریت دسته ها در وردپرس شما باید از طریق منو «نمایش» و زیر منو «فهرست ها» اقدام کنید. در آموزش های آتی به بررسی دقیق تر این بخش از وردپرس و نحوه کار با آن خواهیم پرداخت

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس

همانطور که اشاره کردیم دسته ها به منظور سازماندهی به نوشته ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در طرف مقابل شما از تگ ها برای ارائه یک توضیح کلی درباره نوشته مورد نظر استفاده می کنید. در واقع از تگ یا همان برچسب برای دسته بندی های ریزتر و داخلی استفاده می شود.

چگونه کلمات کلیدی به سایت اضافه کنیم؟
>>

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که می توان به آن اشاره کرد این است که شما باید از دسته بندی برای نوشته های خود استفاده کنید.

چرا که اگر نوشته ها دسته بندی نداشته باشند،  تحت دسته به نام «دسته بندی نشده» قرار می گیرند که از نظر بصری به هیچ عنوان اتفاق جالبی به شمار نمی رود.

اما استفاده از برچسب ها الزامی نیست و شما می توانید در صورت تمایل از آن ها استفاده کنید یا به طور کلی این بخش را نادیده بگیرید.

نکته: دسته بندی و تگ در آدرس نوشته ها نشان داده می شود.

جمع بندی

کاربران به راحتی متوجه این موضوع می شوند که با استفاده از یک برچسب به نوشته شما رسیده اند یا از طریق دسته بندی وارد صفحه مورد نظر شده اند.

اما به طور کلی شما باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از اهمیت دسته ها در وردپرس غافل شوید و باید با انتخاب نام و نامک مناسب برای آنها بهترین و مناسب ترین دسته بندی ها را ایجاد نمایید     نکته: شما این امکان را خواهید داشت که دسته های مورد نظر خود را به برچسب تبدیل کنید.

برای این کار همانند تصویر زیر روی لینک «برگردان دسته به برچسب» کلیک کنید و سپس با انتخاب یکی از افزونه های معرفی شده عمل درون ریزی را دسته به برچسب را انجام دهید.

در این مقاله در رابطه با آموزش ایجاد دسته بندی در وردپرس توضیح دادیم.

بدین ترتیب می توانید به راحتی اقدام به ایجاد دسته بندی نوشته ها در وردپرس کرده و مطابق با نیاز خود آنها را ویرایش یا حتی حذف نمایید. در صورتی که در زمینه ایجاد و مدیریت دسته ها در وردپرس با مشکلی رو به رو شدید، از طریق بخش دیدگاه های این مقاله مشکل مورد نظر را با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.