مفید بود؟

ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد یک روش تبلیغاتی است که بااستفاده از آن میتوان براساس صفحاتی از سایتتان که درگذشته کاربر از آن ها بازدید کرده اطلاعاتی در مورد نیازها و سلیقه آن کاربر بدست آورید و متناسب با آن سلیقه و نیاز تبلیغات خود را شخصی سازی کرده و برای آن ارسال کنید.

در این مقاله قصد داریم که به طور مفصل و به زبان ساده به شما بگوییم که ریتارگتینگ چیست؟

تفاوت ریتارگتینگ با دیگر روش های تبلیغاتی آنلاین:

در روش ریتارگتینگ تبلیغات شما فقط به کاربرانی که در گذشته حداقل یکبار سایت شما و یا بخش خاصی از سایت شما را بازدید کرده اند و یا مشتریانی که در سایت شما ثبت نام کرده اند نمایش داده میشود در اصل کاربران بالقوه و بالفعل سایتتان هدفگیری مجدد می شوند.

اما در سایرروش های تبلیغاتی ،تبلیغات شما به تمام کاربران حتی اشخاصی که تا بحال سایت شما را ندیده اند نیز نمایش داده می شود.

نحوه رهگیری مشتریان درریتارگتینگ:

نحوه کار هدف گیری مجدد یا ریتارگتینگ به این صورت است که شما کدی که SDK یا پیکسل نامیده می شود را در همه صفحات یا قسمتی ار سایت خود قرا میدهید اما این کد برای کاربران سایت قابل دیدن نیست و تاثیری بر نحوه عملکرد سایت نمی گذارد.

از این پس این کد به مرورگر هرکاربری که وارد سایت شد و از سایت شما بازدید کرد یک کوکی اضافه می کند و این کاربر به لیست مخاطبین سایت اضافه می شود.

سپس هر بار که این مخاطب از سایت های دیگر بازدید میکند تبلیغاتی بر اساس نوع نیاز یا علاقه اش به آن نمایش داده می شود.

بر این اساس میتوانید مطمئن باشید که تبلیغات شما تنها به کاربرانی که حداقل یکبار از سایت شما بازدید کرده اند فرستاده می شوند.

تعریف ریمارکتینگ و تفاوت آن با ریتارگتینگ:

ریمارکتینگ و ریتارگتینگ دراصل یک عمل را انجام میدهند اما ریمارکتینگ توسط گوگل ادز معرفی شده است و تفاوتش با ریتارگتینگ دراین است که ریمارکتینگ براساس ایمیل است اما ریتارگتینگ بر اساس کوکی می باشد.

موثرترین روش استفاده از ریتارگتینگ:

درریتارگتینگ میتوان کاربران را دسته بندی کرد مثلا بر اساس محصولی که جستجو کرده اند یا موضوع صفحاتی که مشاهده کرده اند میتوان این تقسیم بندی را انجام داد.

سپس باید تبلیغات را مرتبط با آن محصول یا موضوع موردعلایقشان برایشان بفرستید.

دو نوع تبلیغات ریتارگتینگ وجود دارد:

1-ثابت یا استاتیک:

درریتارگتینگ استاتیک تعدادی قالب تبلیغاتی ثابت ایجاد میکنید و به نحوی تنظیم میکنید که این تبلیغات به کاربران و بر اساس صفحات و محتوایی که کاربر از آن بازدید کرده به او نمایش داده شود.

بهتر است در صورتی که محصولات و خدمات محدودی دارید و تعداد آن ها زیاد نیست از این روش استفاده کنید.

2-پویا یا دینامیک:

در ریتارگتینگ پویا تبلیغات به طور خودکارمتناسب با فعالیت کاربردر برابر او ظاهر می شود.

در این روش بر عکس روش استاتیک تبلیغات برای اشخاص مختلف متفاوت است.

در ریتارگتینگ پویا تبلیغات با محتوای عکس و متن و ویدیو و… بصورت ریسپانسیو میباشند یعنی به طورخودکاراندازه نمایش آنها با هراندازه ای اعم از دسکتاپ و تبلت و موبایل  تطبیق پیدا میکند.

در این روش شما باید عنوان،توضیح،متن،عکس،ویدیو،لوگو و … را وارد کنید و و سفارشی سازی و تنظیمات تبلیغ را بر عهده سیستم بگذارید.

معمولا سیستم هایی که محصولات فراوانی جهت ارائه دارند مانند فروشگاه های آنلاین از ریتارگتینگ پویا استفاده میکنند.

مزایای استفاده از ریتارگتینگ:

– این روش باعث می شودکه به طور مجدد با کاربرانی که از قبل از سایت بازدید کرده اند تعامل و ارتباط برقرار کرده و دراثر این ارتباط بیشتر آگاهی از برند خود را افزایش دهید.

– زمانی که به کاربران،تبلیغاتی مرتبط با محصولاتی از سایت که متناسب با نیاز یا علاقه اوست نمایش می دهید احتمال فروش محصول یا کالای خود را افزایش می دهید.

– با نمایش تبلیغات متناسب با سلیقه افراد احتمال کلیک بر روی محصولات و تبلیغات را افزایش می دهید و در نتیجه ترافیک سایت افزایش می یابد.

انواع ریتارگتینگ:

1-وبسایت ریتارگتینگ:

در وبسایت ریتارگتینگ تبلیغات شما فقط به کاربرانی که از سایت شما بازدید کرده اند نمایش داده می شود و میتوانید  تلاش کنید که خریدهای نیمه تمام را به خرید قطعی تبدیل کنید و از تعداد خریدهای نیمه تمام بکاهید.

2-ایمیل ریتارگتینگ:

در ایمیل ریتارگتینگ تبلیغات شما برای کاربرانی که قبلا ایمیل شما را باز کرده اند نمایش داده می شود و در زمان وب گردی در سایت های دیگر می توان او را از طریق این کوکی شناسایی و سپس تبلیغات خود را برای او نمایش دهید.

اما استفاده از این روش پس از اینکه گوگل تغییراتی را در نمایش تصاویردر جیمیل به وجود آوردغیرممکن شد و دیگر نمیتوان کوکی را در مرورگر ذخیره کرد.

بنابراین دیگر لیست کاربران جهت نمایش تبلیغات وجود ندارد.

راه حلی که برای این موضوع در نظر گرفته شد استفاده از CRM ریتارگتینگ است.

در ریتارگتینگ CRM باید لیست آدرس ایمیل کاربران خود را در اختیار سرویس دهنده ریتارگتینگ قرار دهید تا تبلیغات را بر اساس این آدرس ها به کاربران نمایش دهد.

3-ریتارگتینگ در شبکه های اجتماعی:

اگر از ریتارگتینگ در شبکه های اجتماعی استفاده کنید به آن ریتارگتینگ در شبکه های اجتماعی گفته می شود.

شبکه های اجتماعی  یوتیوب،توییتر،فیسبوک و لینکدین قابلیت ریتارگتینگ دارند.

4-ریتارگتینگ جستجو:

این روش با سایر روش های ریتارگتینگ تفاوت داردبه این معنی که دیگر روش های ریتارگتینگ سعی در جذب کاربرانی دارند که حداقل یکبار از سایت شما بازدید کرده اند اما ریتارگتینگ جستجو تبلیغات شما را به کاربرانی نمایش می دهد که در رابطه با کار شما جستجو کرده باشند.

مثلا اگر سایت شما در رابطه با فروش گوشی موبایل است کاربرانی که از کلمه کلیدی گوشی یا موبایل یا گوشی موبایل در جستجوهای خود استفاده کرده اند را در نظرمیگیرد.

تیم دیجیتال مارکتینگ مجموعه پدیده میتواند مشاور پروژه ها و کسب و کار شما عزیزان در این زمینه باشد و همچنین برای عزیزانی که تمایل به آموزش دیجیتال مارکتینگ اصفهان دارند دوره های آموزشی تخصصی در این زمینه برگزار میکند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.