مفید بود؟

ممکن است درصنعتی که هستید احساس کنید از سایر مشاغل و رقبا بیش از حد اشباع شده اید و متمایز بودن گاهی اوقات غیرممکن به نظر می رسد. اما متفاوت بودن برند شما در یک بازار شلوغ با بازاریابی ویژه امکان پذیر است!

 

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ یک استراتژی تبلیغاتی است که بر یک بازار هدف منحصر به فرد تمرکز دارد. این استراتژی به جای بازاریابی برای هرکسی که می تواند از یک محصول یا خدمات بهره مند شود ، منحصراً بر یک گروه متمرکز است – یک بازار مناسب – یا جمعیتی از مشتریان بالقوه که بیشترین سود را از این پیشنهادات دارند.

یک نیچ مارکتینگ می تواند جدا از دیگران باشد:

 1. ·       منطقه جغرافیایی
 2. ·       شیوه زندگی
 3. ·       مناسبت
 4. ·       حرفه
 5. ·       سبک
 6. ·       فرهنگ
 7. ·       فعالیت یا عادات
 8. ·       رفتار – اخلاق
 9. ·       جمعیتی
 10. ·       نیاز داشتن
 11. ·       کاهش یا اضافه شدن ویژگی ها

مزیت بازاریابی ویژه این است که به برند ها اجازه می دهد خود را از یکدیگر متمایز کنند ، به عنوان یک مرجع منحصر به فرد ظاهر شوند و طنین انداز عمیق تری در یک مجموعه مشخص از مشتریان داشته باشند. به جای اینکه با بسیاری ازبرند های دیگر که همان نوع محصول یا خدمات را ارائه می دهند ، مخلوط شود ، یک نام تجاری می تواند از مارکتینگ ویژه برای برجسته سازی ، ارزشمندتر نشان دادن ، رسیدن به پتانسیل رشد خود و ایجاد ارتباطی قوی تر و طولانی مدت با ایده آل خود استفاده کند.

مقاله بیشتر:چگونه ادمین یک پیج اینستاگرام بشویم ؟

پس از دیدن چند نمونه ، برای شناسایی فرصت های بازاریابی خرد در صنعت خود بهتر تجهیز خواهید شد. برای یافتن و بیرون کشیدن ایده ای برای ایجاد بازار در سطح عمودی ، مراحل 4 مرحله ای زیر را طی کنید:

1. نقاط قوت وعلایق خود را شناسایی کنید.

با در نظر گرفتن آنچه شما ارائه می دهید و آنچه در آن مهارت دارید شروع کنید. بهترین استراتژی های بازاریابی خوب ، نقاط قوت و چشم اندازهای منحصر به فرد برند شما را بازی می کنند. بنابراین در مورد ویژگی های خاص و استثنایی برند ، تیم و پیشنهادات خود تأمل کنید.

2. تحقیقات صنعتی انجام دهید.

هنگامی که درباره نوع بازاریابی تخصصی که می خواهید انجام دهید ایده ای کسب کنید ، تأیید کنید که این یک ایده منطقی است. تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید آیا رقبایی در این فضا وجود دارد و آیا وجود دارد ، آنچه که آن مارک ها در حال انجام هستند. همچنین بررسی کنید که آیا ممکن است هیچ گشایشی در بازار هدف شما از دست رفته باشد یا خیر و آیا تقاضای مشروع در عمود وجود دارد.

3. مشتری ایده آل خود را بشناسید.

روش دیگر برای به دست آوردن بینش و ایجاد جرقه برای بازاریابی تخصصی این است که از نزدیک به مخاطب مورد نظر خود نگاه کنید و آنچه را که آنها واقعاً می خواهند و نیاز دارند شناسایی کنید. آشنایی با مشتری ایده آل خود می تواند به شما در ارائه محصول ، خدمات یا پیام بهتر کمک کند. برای تحقیق درباره مخاطبان ایده آل خود ، از ابزار همپوشانی مخاطبان الکسا استفاده کنید. به سایت خود یا سایتی وارد شوید که مخاطبانی دارد که دوست دارید به آنها دسترسی پیدا کنید. این ابزار به شما کمک می کند وب سایت های مشابه مخاطبان را به اشتراک بگذارید و آنها را در یک تجسم تعاملی کشف کنید. از اینجا می توانید به دنبال گرایش هایی باشید که به شما بگویند مخاطب ممکن است به چه چیز دیگری علاقه مند باشد. شما می توانید روش هایی را برای تمرکز بر نیازهای مشتری ایده آل خود شناسایی کرده و فرصت هایی را برای بازاریابی آنچه که شما ارائه می دهید پیدا کنید.

4. انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار.

مانند اکثر استراتژی های بازاریابی ، شما فقط نمی توانید یک کمپین بازاریابی ویژه ایجاد کنید و تصور کنید که به نتایج دلخواه شما می رسد. شما باید ایده اولیه خود را آزمایش کنید ، نتایج را مرور کنید و مطابق آن ادامه دهید. ممکن است متوجه شوید که اولین ایده شما برای بازاریابی تخصصی مفید واقع نشده است ، اما یک تغییر ساده می تواند به نقطه شیرینی منجر شود که مخاطبان را به خود جلب می کند و مشتریان مادام العمر را به دنبال دارد.

5.نیچ مارکتینگ خود را هدف بگیرید و به آن دست یابید

اگر در بازاریابی تخصصی فعالیت نکرده اید ، زمان آن فرا رسیده است که این روش را به عنوان وسیله ای برای ارتباط با یک زیر مجموعه کوچک ، اما وفادارتر از مشتریان کشف کنید. با استفاده از نکات و مثالهای موجود در این پست ، و همچنین تکنیک های موجود در pdf بازاریابی تخصصی ما ، به شما کمک می کند تا یک استراتژی برای شناسایی یک بخش مشتری کم ارزش و با ارزش که می توانید روی آن تمرکز کنید ، ایجاد کنید.

نیچ مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

نیچ مارکتینگ دارای مزایای خاصی است که در سایر استراتژی‌ها این ویژگی‌ها وجود نداشته و همین عوامل سبب تمایز نیچ مارکتینگ نسبت به دیگر استراتژی‌ها می‌شود، به طوری که نمی‌توان این روش بازاریابی خاص را نادیده گرفت. همچنین دانستن این موارد سبب تصمیم‌گیری بهتر شما در راستای اجرای این استراتژی در کسب‌وکارتان می‌شود، 6 ویژگی فوق‌العاده نیچ مارکتینگ عبارتند از:

1_تمرکز بر گروه خاصی از مشتریان

وجود رقبای مختلف در بازار انبوه، کار کسب‌وکارهای کوچک را برای رشد و پیشرفت بسیار سخت می‌کند اما زمانی که از استراتژی نیچ مارکتینگ استفاده کنید، به دلیل تمرکز بر گروه کوچکی از مشتریان رشد و پیشرفتتان سریع‌تر می‌شود. به عبارت دیگر زمانی که شما تمرکز خود را بر گروهی از مشتریان با سلایق و علایق تقریباً یکسان می‌گذارید، راحت‌تر می‌توانید صدای برندتان را به مشتریان هدف برسانید و در نتیجه این امر سبب می‌شود تا بتوانید تسلط کاملی بر بازاری که می‌خواهید در آن بفروشید، داشته باشید. همچنین یکی دیگر از عوامل بسیار مؤثر، برقراری ارتباط بسیار خوب با مشتریان است. در نتیجه‌ی این ارتباط شما می‌توانید به خوبی از خواسته‌ها و نیازهای اصلی‌شان مطلع شوید و بهترین محصول با بیشترین میزان سود را تولید کنید. این اطلاعات را نه تنها در خدمات یا محصولتان بلکه در نحوه ارتباط، کانال‌های ارتباطی مورد استفاده، وب‌سایت و غیره می‌توانید استفاده کنید تا میزان تأثیرگذاری برندتان افزایش یابد.

2_رقابت کمتر

برای درک بهتر این موضوع لازم است با مفهومی به نام استراتژی اقیانوس آبی آشنا شویداستراتژی اقیانوس آبی به زبان ساده یعنی فعالیت در حوزه‌ای که رقیبی در آن وجود ندارد یا تعدادشان بسیار کم است. به همین ترتیب شما با ارائه خدمات و محصولاتتان این احساس نیاز را در مشتریان ایجاد می‌کنید تا خدمات یا محصول شما را تهیه کنند. بنابراین می‌توان گفت به دلیل کم بودن یا نبود تعداد شرکت‌های فعال در نیچ مارکتینگ، رقابتی که در بازار انبوه وجود دارد، در این استراتژی وجود نداشته و بسیار کمتر است. توجه داشته باشید که هر چقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید، موفق‌تر خواهید شد چرا که ارائه خدمات یا محصولات متناسب با نیازهای مشتری شما را از باقی رقبا متمایز خواهد کرد.

3_کسب رضایت آسان تر

زمانی که شما رقبای زیادی در حوزه مورد فعالیت خود نداشته باشید کمتر با سایر برندها مقایسه می‌شوید و در نتیجه امکان کسب رضایت مشتری بسیار بیشتر خواهد بود. نتیجه این رضایت، تبدیل مشتریان جدید به مشتریان ثابت و معروفیت بیشتر برندتان خواهد بود. توجه داشته باشید که برای کسب رضایت بیشتر، همواره باید خدمات یا محصول خود را ارتقاء دهید تا رقبای جدید (تازهواردان بازار) نتوانند از شما تقلید کنند.

4_سود بالا

شرکت‌هایی که از این استراتژی برای ارائه خدمات یا محصولات خود استفاده می‌کنند به دلیل خلق ارزش، سود بیشتری به دست می‌آورند. در واقع این شرکت‌ها محصولات یا خدماتی را ارائه می‌دهند که باب میل مشتری بوده و مشتری نیز حاضر به پرداخت مبالغ بالا در راستای آن خدمات یا محصولات است.

به عبارتی می‌توان گفت اصلی‌ترین دلیل استفاده از نیچ مارکت در کسب‌وکار، سود بالای آن است چرا که این بازار کوچک عمدتاً بر اساس درخواست‌ها و نیازهای مشتریان پایدار است. به عبارتی می‌توان گفت اساس این روش بازاریابی سفارشی بوده و به همین دلیل میزان هزینه جهت تأمین، کم و سود بسیار بالا است.

5_برند سازی

یکی از مهم‌ترین اصول نیچ مارکتینگ، برندسازی است به دلیل اینکه محصول یا خدمات مورد ارائه باید منحصر‌به‌فرد بوده و همچنین شرکت باید در این راستا متخصص شده باشد. به خاطر داشته باشید که اکثر مردم از برندهای شناخته شده خرید یا از خدماتشان استفاده می‌کنند چرا که به آن‌ها اعتماد دارند. با این وجود لازم است تا برندسازی را بیشتر از قبل جدی بگیرید.

6_هزینه کمتر

تعداد مشتریان هدف در این استراتژی کمتر است به همین ترتیب هزینه تحقیقات در رابطه با ارتباطات بازاریابی هم نسبتا کمتر خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که نیچ مارکت به طور کلی بازاری است که دارای هزینه کم و سود بالا است و همین مورد یکی از عوامل بسیار مؤثر در پرکاربرد بودن این استراتژی است.

:مقاله بیشترتولید کننده محتوا اینستاگرام

نتیجه:

در نیچ مارکتینگ به یک برند برجسته در بازاری کوچکتر تبدیل می‌شوید. در کسب و کارهای اینترنتی هم یکی از راه‌هایی که می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید تمرکز بر روی نیچ مارکتینگ است . آغاز به‌کار شما می‌تواند از یک فروشگاه کوچک در بازار باشد، یا حتی یک پیج اینستاگرام. یکی از حوزه‌های پرطرفدار و اتفاقا پردرآمد این روزها ساخت سایت یا فروشگاه اینترنتی، و ورود به کسب و کار  یا ادمینی اینستاگرامی است.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.