مقالات آموزشی

چند نکته مهم تبلیغات در اینستاگرام

مفید بود؟

اگر شما یک بازاریاب هوشمند شبکه های اجتماعی هستید، قطعا به جایگاه اینستاگرام در بین پلتفرم های دیجیتال مارکتینگ شناخت نسبی دارید. اینستاگرام در میان فیسبوک و یوتوب جز برترین پلتفرم های تبلیغاتی است که کافی ست با دانستن چند مهارت ساده، استفاده ی بهینه و مناسبی از آن برای توسعه کسب و کار خود داشته باشید. انتخاب نوع پلتفرم  تبلیغاتی با نحوه ی استفاده از پلتفرم تبلیغاتی دو بحث جداست که باید به آن توجه کرد. در این مقاله به چند مورد از مسایل مهم و تاثیر گذار در انتخاب سبک تبلیغاتی شما، اشاره می کنیم.

1-تعیین استراتژی محتوا

در درجه اول باید کسب و کار خود را خوب بشناسید و بدانید دقیقا چه خدماتی می خواهید به مخاطب خود ارایه دهید. اینکه آیا کسب و کار شما معرفی محصولی خاص است و یا ترویج فرهنگی جدید و یا تبدیل مشتری راضی به مشتری وفادار؟ به 3 گروه متفاوت تقسیم می شود که مختصر توضیحی درباره ی هرکدام می دهیم.

الف) محتوای محصول محور

یکی از متداول ترین راه های بازاریابی از طریق اینستاگرام، داشتن یک محصول و معرفی آن به مشتری های بالقوه است. در واقع شما با گذاشتن عکس و فیلم های جذاب از محصول خاص خود, مخاطب را برای خرید هیجان زده می کنید . تجربه و گذر زمان ثابت کرده، تبلیغات در اینستاگرام انتخاب درست و مناسبی برای اینگونه کسب و کارها بوده و نتایج خوبی از آن گرفته شده است.

ب) محتوای فرهنگ محور

گاهی قرار نیست محصولی خاص معرفی کنید. در واقع نوع کسب و کار شما به طور فیزیکی قابل درک نیست. به طور مثال شما وب سایتی راه اندازی کردید که قصد معرفی خدمات به مشتریان را دارد. اینجا نیاز شما برندسازی است و آشنا کردن مردم با فرهنگ استفاده از اینترنت و وب سایت های معتبر برای رفع نیاز خود که در این بین نقش اینستاگرام ، ایجاد بستری مناسب برای یک راه ارتباطی و آشنایی مردم با کار شماست.

ج) تبدیل مشتریان راضی به مشتریان وفادار

یعنی چی؟! شما یک مشتری راضی از ارایه خدماتتان دارید اما همچنان می خواهید او را همراه خود داشته باشید و چه بسا مشتری راضی شما، شما را به دیگران معرفی کند! در نتیجه تلاش در حفظ آن دارید و با گذر زمان و دیدن پست های مختلف شما در اینستاگرام و فعال بودنتان، درذهنشان حک می شوید.

در واقع شما در حال آماده سازی شرایط تبلیغات دهان به دهان هستید که بسیار پر بازده بوده و اساس آن اعتماد و وفاداری ست.

2- برنامه ریزی بازاریابی محتوا

با شناخت درست و دقیق و شناخت نقاط تاثیرگذار مشتری  بالقوه، می توانید سرفصل هایی از موضوعات مربوط به کارتان مشخص کنید و در قالب تقویمی به اسم تقویم محتوا آن ها را دسته بندی کرده و طی روز و ساعات مشخصی انتشار دهید. توجه داشته باشید نظم و استمرار شما در گذاشتن پست ها بسیار مهم است.

3-ایجاد و ویرایش مدیا

الف) کیفیت!

یکی از مهم ترین بخش های یک پست خوب اینستاگرام، کیفیت و واقعی بودن عکس های شماست. البته که قرار نیست از دوربین های چند ده ملیونی استفاده کنید اما می توانید حداکثر تلاش خود را کنید که عکس های با کیفیتی بگیرید. داشتن نور کافی هم در کیفیت عکس شما اثرگذار خواهد بود. بعد از آن می توانید عکس را ویرایش کنید. ابزارهای زیادی برای این کار به کمک شما آمده اند که با یک سرچ ساده به هرکدام از آن ها می توانید دسترسی داشته باشید.

ب) ویرایش

بهترین روش ویرایش، ویرایشی است که به سختی قابل تشخیص باشد. بنابراین قبل از اعمال فیلتر به پیج های مورد علاقه ی خود برای الهام گرفتن نگاهی کنید. پیشنهاد میکنیم برای همه ی عکس های خود از یک مجموعه فیلتر استفاده کنید. این به شما کمک می کند که یک تم منسجم برای بازاریابی خود داشته باشید.

ج) کپشن

کپشن پست شما، بخش مهمی از تبلیغات شمارو به عهده دارد. باتوجه به سبک و انتخاب موضوع مورد نظر، باید نوع نوشتن خود را انتخاب کنید و مخاطب را اصطلاحا درگیر کنید. می توانید در آخر هر متنی افراد را دعوت به پاسخ سوالی و یا تگ کردن دوستان شان کنید. در واقع متن شما باید کوتاه، تاثیرگذار و مرتبط باید باشد و باعث درگیری هرچه بیشتر مخاطب شما شود.

د) هشتگ

هشتگ ها بسیار مهم هستند چرا که شمارا به سمت بازار هدف خود راهنمایی می کند. انتخاب هشتگ ها باید هوشمندانه باشد و متناسب با هدف شما، تعداد فالوکننده های زیادی داشته باشد. استفاده از 20 هشتگو یا بیشتر را توصیه نمی کنیم. زیرا که حس تبلیغاتی از نوع تحمیلی به مخاطب دست می دهد و این موضوع خوش آیند نیست. 8 هشتگ هوشمندانه بهتر از انتخاب 20 هشتگ بدون فکر است!

4-استفاده بیشتر از امکانات اینستاگرام

استوری می تواند گزینه ی خیلی مناسبی برای ارتباط بیشتر شما با مخاطب باشد. هنگاهی که مشتری بالقوه شما، وارد شبکه ی اجتماعی خود می شود اسم شما قسمت بالای صفحه می آید. دیدن اسم و صفحه کسب و کارتان، باعث ایجاد یک تلنگر در ذهن او می شود. همچنین با دعوت مخاطب به جواب پرسش و یا حس او نسبت به خدمات جدیدتان، درگیری بیشتری ایجاد می کنید که یک حس همدلی و دوستی به وجود می آید.

استفاده از لایو اینستاگرام، از دیگر امکانات و قابلیت های جذاب این شبکه اجتماعی است. به طور مثال برای پیش نمایش محصولی جدید و یا ارایه خدمتی نو، می توان از آن استفاده کرد. برحسب تجربه در مواردی دیده شده که حتی لایو های آموزشی در خصوص فعالیت کسب و کارشان برگزار کرده اند و تا چه حد توانسته مخاطبان پیج را افزایش دهد. ایجاد محتوای آموزشی به صورت لایو، از موضوعات تاثیر گذاری ست که باعث حس اعتماد بیشتر و جذب مخاطب می شود.

5- مسابقه!

مسابقه، فالورها را در مورد محصولات شما هیجان زده می کنند و می توانند با دادن انگیزه ی مشارکت، به ارتقا محصولات کمک کنند. یکی از رایج ترین سبک های مسابقاتی که مشاهده می کنید، Comment- to-enter مسابقات است.  به طور کلی، این نوع رقابت ها مستلزم لایک کردن عکس، فالو کردن پبج مسابقه و یا تگ کردن دونفر هستند. این کار باعث مشارکت بالایی می شود و به افزایش فالور و انتشار بیشتر پست ها نیز کمک می کند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.