مفید بود؟
راهنمای مطالعه متن
 • تعیین ارزش دامنه
 • قیمت گذاری دامنه
 • ارزش سایت
 • سایت قیمت گذاری دامین چگونه کار می کنند؟
 • محاسبه ارزش دامنه

تعیین ارزش دامنه و یا ارزش برند از زیر مجموعه های ارزش گذاری برند محسوب می شود. اکثر برند های موفق علاوه بر داشتن یک دفتر و فروشگاه دارای فروشگاه های آنلاین نیز هستند. کسب و کار های مطرحی نیز وجود دارند که صرفا در فضای مجازی حضور دارند مانند آمازون و دیجی کالا. در این نوع کسب و کار ها هیچ تماس مستقیمی با مشتری صورت نخواهد گرفت. تعیین ارزش وب سایت هیچ ماهیت فیزیکی ندارد و تمام آنالیز ها در بستر وب صورت می گیرد. برای تعیین ارزش وب سایت موارد متعددی تاثیر دارند که در ادامه به بررسی مهم ترین عوامل خواهیم پرداخت.

قیمت گذاری دامنه

قیمت گذاری دامنه با ابزار ها و وبسایت های زیادی انجام می شود که از جمله این وبسایت ها می توان به  urlrate.com ،urlrate.net اشاره کرد. پارامتر های مختلفی برای قیمت گذاری دامنه در نظر گرفته شده است. البته قابل ذکر است قیمتی که برای وبسایت ها تعیین می شود تخمینی می باشد و قیمت ارائه شده توسط این سایت کاملا درست نیست و بیان می کند که این سایت پتانسیل به دست آوردن این چنین درآمدی را دارد.
این ابزار نه تنها کمک می کند به ارزش دامنه وب سایت خود پی ببرید بلکه به بهبود عملکرد وب سایت شما کمک کرده و نقاط قوت و ضعف وب سایت شما را بازگو می کند. پس اگر کنجکاو هستید از ارزش دامنه خود باخبر شوید تا انتهای مطلب با پونه مدیا همراه باشید.

ارزش سایت

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ارزش سایت شما چقدر است و یا سایت های برند با چه قیمتی به فروش می رسند؟ آیا می دانید قیمت سایت دیجی کالا از مرز یک میلیارد دلار هم گذشته است؟ اما به درستی چه عاملی می تواند اینگونه باعث بالا رفتن ارزش سایت شود؟ با گذشت زمان و افزایش تعداد وب سایت و وبلاگ ها، کسب و کار های آنلاین توانسته اند جایگاه خود را در میان عموم مردم محکم تر کنند. به همین دلیل امری بدیهی است که اکثر کسانی که وب سایت و یا حتی وبلاگ دارند به دنبال تخمین ارزش سایت خود هستند. عوامل زیادی در تعیین ارزش یک وب سایت تاثیر دارد که از مهم ترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 • نام دامنه یا برند شما

نام دامنه یا برند شما به تنهایی می تواند از ارزش بالایی برخوردار باشد. در حال حاضر دامنه هایی وجود دارند که با قیمت های میلیونی هم به فروش می رسند. همین امر اهمیت داشتن یک برند را دو چندان می کند. نام دامنه می تواند تاثیر زیادی در جلب اعتماد کاربران خود داشته باشد. دامنه هایی که به کاربران خود احساس اعتماد و ارزش را منتقل می کنند می توانند تاثیر زیادی در رشد سایت های خود داشته باشند.

 • طراحی سایت و ساختار مدیریت

طراحی سایت و ساختار مدیریت نسبت به سایر موارد از اهمیت کمتری برخوردار می باشد. با وجود اینکه پایه و اساس یک وب سایت نوع برنامه نویسی و طراحی آن سایت می باشد اما این موضوع به تنهایی نمی تواند یک ملاک برای قیمت گذاری سایت ها در نظر گرفته شود، مگر برای سایت هایی که طراحی آن ها کار بسیار دشواری می باشد، مانند بازی های آنلاین.

 • میزان بازدید روزانه سایت

یکی از مواردی که در تعیین قیمت وب سایت جزء موارد اصلی به شمار می آید تعداد بازدید های روزانه یک وب سایت می باشد. مطمئنا سایتی که بازدید کمی داشته باشد از ارزش بالایی هم برخوردار نخواهد بود و به مراتب هرچه بازید سایت بیشتر باشد ارزش سایت نیز بیشتر خواهد بود.

 • جایگاه سایت در گوگل

هر چقدر رتبه سایت در گوگل بالاتر باشد، سایت ارزش بیشتری هم خواهد داشت. بسیاری از افراد زمانی که می خواهند وب سایت خود را به فروش برسانند به همین مورد اتکا می کنند که البته تا حدود زیادی درست است.

 

 

 • روش درآمد زایی سایت

می توان گفت یکی از اصلی ترین مواردی که در تعیین قیمت سایت تاثیر دارد روش کسب درآمد آن وبسایت می باشد. اکثر افراد این تصور اشتباه را دارند که داشتن بازدید کننده برای سایت کافیست و درآمدزایی را می توان از طریق تبلیغات رقم زد. این در حالی است که درآمدی که از تبلیغات حاصل می شود در اکثر موارد هزینه های سایت را هم پوشش نمی دهد. بنابراین داشتن یک مدل درآمدزایی منحصر به فرد بسیار حائز اهمیت است.

 • ارزش مخاطبان

نوع مخاطب سایت یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین میزان ارزش سایت است. سایت هایی که مخاطبان آن ها نوجوانان هستند نمی توانند درآمد زیادی کسب کنند. اما سایتی که مخاطب آن مدیران شرکت ها می باشد به راحتی می توانند محصولات خود را به فروش برساند.

ارزش گذاری سایت

ارزش گذاری سایت های کسب و کار اینترنتی معمولا برای سایت هایی که دارای درآمد معقول هستند تعریف می شود. سرویس های مختلفی وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم کرده اند تا ارزش و اعتبار سایت خود را بسنجید یکی از این سایت ها urlrate.com می باشد که در ادامه به بررسی این سایت خواهیم پرداخت. این آنالیز معمولا با در نظر گرفتن ملاک هایی همچون بک لینک ها، شبکه های اجتماعی، رتبه سایت در گوگل و الکسا، میزان بازدید صفحات و … صورت می گیرد.

 

سایت قیمت گذاری دامین چگونه کار می کنند؟

همان طور که در ابتدای متن به آن اشاره شد، این سایت ها با استفاده از نرم افزارها قیمتی تقریبی برای دامنه شما ارائه میدهند. برنامه ارزیابی یا ارزشیابی قیمت وب سایت با بررسی مجموعه ای از پارامترها قیمتی را به شما ارائه می دهند، اما به دلیل اینکه سایت های قیمت گذاری دامنه، خارجی هستند قیمت هایی که ارائه می شود بر اساس دلار است و مهم ترین پارامتری که در تخمین قیمت دامنه تاثیر دارد رتبه الکسا سایت شما است.

محاسبه ارزش دامنه

برای محاسبه ارزش دامنه خود وارد سایت urlrate.com شوید. هنگام ورود صفحه زیر را مشاهده می کنید.

 

در قسمت enter your domain آدرس دامنه خود را وارد کنید و بر روی گزینه lookup کلیک کنید. در این جا ما آدرس سایت پونه مدیا را وارد می کنیم. بعد از ورود اطلاعات و کلیک بر روی کلید لوک آپ گزارشی مانند زیر برای سایت شما تولید می شود.

 

برای درک بهتر به توضیح جداگانه از قسمت های مختلف گزارش تولید شده می پردازیم:

 

poonehmedia.com is worth $ 455،040.00

در این قسمت پارامتر هایی را بررسی می کند و سپس قیمتی را ارائه می دهد. قیمتی که برای سایت پونه مدیا ارائه داده است تقریبا برابر با 455 هزار دلار.

Rating by URLrate.com

در این قسمت به سایت شما رتبه ای اختصاص داده می شود که در قسمت متن پایین این رتبه نیز توضیحاتی در مورد درامد روزانه (455$)، ارزش دامنه، زمان فعال شدن دامنه و فعال بودن دامنه سایت شما ارائه میدهد.

Updated 5 days 43 minutes ago

این قسمت تاریخ آخرین گزارشی که دریافت کرده اید را نشان می دهد. چنانچه دیدید که مقدار آن بیشتر از یک ماه است، بر روی گزینه update کلیک کنید تا گزارش جدیدی تولید شود.

 

Traffic Report

با گزارش ارائه شده توسط این قسمت، می توانید میزان ترافیک وب سایت خود را مشاهده کنید البته به دلیل اینکه این سایت گزارشات این بخش را از سایت هایی همچون الکسا دریافت می کند، می توانید به سایت الکسا نیز مراجعه کنید.

Daily Unique Visitors

Daily Unique Visitors تعداد بازدید کننده های منحصر به فرد وب سایت شما در هر روز را نشان می دهد. آمار ارائه شده در این بخش نیز چندان دقیق نیست.

Daily Pageviews

Daily Pageviews تعداد صفحات پونه مدیا که روزانه بازدید دارند را نمایش می دهد. پونه مدیا به طور میانگین روزانه 315،984 صفحه بازدید دارد.

 

Income Per Day و Estimated Worth

این دو به ترتیب میزان درآمد روزانه و ارزش دامنه را نمایش می دهند.

Search Engine Indexes

این قسمت تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما در موتور های جست و جو را بیان می کند که پونه مدیا در گوگل 3،060 صفحه ایندکس شده دارد.

Search Engine Backlinks

تعداد بک لینک های سایت شما در موتورهای جست و جو را بررسی می کند. یعنی گوگل و دیگر موتورهای جست و جو چه تعداد لینک را برای سایت شما ثبت کرده اند.

Website Ranks & Scores

دراین قسمت اطلاعاتی در مورد رتبه سایت، اعتبار صفحات سایت، سرعت سایت شما و… ارائه می دهد. اعتبار صفحه سایت یک پارامتر است که توسط سایت moz ارائه شده است.

Web Server Information

این قسمت هم اطلاعاتی در مورد هاست، ip و کشور میزبان هاست سایت شما را ارائه می دهد.

 

Social Engagement

Social Engagement اطلاعاتی در رابطه با مدیریت شبکه های اجتماعی سایت در اختیار شما می گذارد. اطلاعاتی مانند تعداد لایک ها، به اشتراک گذاری مطالب و کامنت ها. البته مطالب ارائه شده در این قسمت نیز چندان درست نمی باشد.

 

 

Page Resources Breakdown

کار تفکیک منابع موجود در صفحه اول را برای شما ارائه می دهد که این منابع می تواند عکس، فایل های اچ تی ام ال، سی اس اس، جاوا اسکریپت و… باشد.

Homepage Links Analysis

تعداد لینک های موجود در صفحه اصلی را آنالیز می کند. آنالیزی مانند تعداد کل لینک های موجود در صفحه اصلی و همچنین تعداد لینک های داخلی و خارجی. لینک داخلی به لینک هایی گفته می شود که از یک صفحه سایت به صفحات دیگر ارجاع داده می شود اما لینک خارجی به لینک هایی گفته می شود که از سایت شما به سایت های دیگر ارجاع داده می شود.

 

 Page Title of poonehmedia.com 
Page Title of poonehmedia.com عنوان سایت شما را که در متا تگ تایتل صفحه اصلی سایت قرار داده شده است، نمایش می دهد.

 Meta Description of poonehmedia.com
Meta Description of poonehmedia.com توضیحات سایت شما را که در متا تگ توضیحات صفحه اصلی سایت قرار دارد، نشان می دهد.

Website Inpage Analysis

در این قسمت هم اطلاعاتی در مورد تعداد تگ های موجود در هدینگ نمایش داده می شود.

 

آیا این ابزار تخمین ارزش دامنه برای همه سایت ها جواب می هد؟

متاسفانه شما فقط می توانید آدرس وب سایت اصلی خود را در این سایت ها بررسی  کنید و امکان بررسی زیر دامنه ها در این سایت ها وجود ندارد. وبلاگ ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و نمی توانند از این  سایت قیمت گذاری دامین استفاده کنند.

آیا این ارزشگذاری برای زیر دامنه های پارک شده هم معتبر است؟

شما برای تمامی وب سایت ها قادر هستید که از ابزار های تخمین ارزش دامنه استفاده کنید. اما با توجه به این که در دامنه های پارک شده ریدایرکت وجود دارد، هیچ کدام از برنامه های ارزش یابی که به آن اشاره شد قابلیت ارزش یابی ساب دامین ها را ندارند.

نتیجه گیری
در مطلب فوق توانستیم شما را با معیار های سنجش سایت آشنا کنیم. به بررسی سایت کاربردی urlrate.com پرداختیم و تمامی موارد را به صورت کامل توضیح دادیم. برای آشنایی بیشتر با این مباحث می توانید مقالات مرتبط با همین مطلب در سایت پونه مدیا استفاده نمایید. وبتو از معتبر ترین شرکت های فعال در زمینه سئو سایت، آماده ارائه هر گونه راهنمایی به شما همراهان همیشگی خود است.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.