مقالات آموزشی

بیان چند نکته در طراحی صفحه اصلی سایت

مفید بود؟

همان گونه که می دانید، اصلی ترین و حائز اهمیت ترین صفحه سایت، صفحه اصلی آن است. علت این امر نیز رویارویی بازدید کنندگان سایت با صفحه اصلی در نخستین لحظات ورود ایشان به سایت می باشد.

 

با رعایت این نکات در طراحی صفحه اصلی سایت، صدای خود را به گوش مخاطبان برسانید!
رعایت این نکات به یک طراح کمک خواهد کرد که در زمینه کاری خود خوش بدرخشد، حتی اگر تجربه چندانی نداشته و ماهر نباشد! طراحان با تجربه می دانند که سایت های جذاب لزوما پیچیده نبوده و شاخ و برگ های اضافی و دست و پا گیر ندارند. طراحی سایت بر پایه سیستماتیک و منطق می تواند زمینه جذابیت آن را فراهم سازد.
همان گونه که می دانید، اصلی ترین و حائز اهمیت ترین صفحه سایت، صفحه اصلی آن است. علت این امر نیز رویارویی بازدید کنندگان سایت با صفحه اصلی در نخستین لحظات ورود ایشان به سایت می باشد. بسیار مهم است که مخاطب در حین ورود به سایت چه احساسی پیدا کند. لازم است بدانید که صفحه اصلی سایت شما صدای کسب و کار شما را به گوش بازدید کنندگان می رساند. بنابراین ضروری است که طراحان با رعایت مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت این صفحه را به گونه ای طراحی کنند که کارایی لازم را به همراه داشته باشد.

مهم ترین نکات در طراحی صفحه اصلی سایت

برای درک اهمیت رعایت نکات طراحی صفحه اصلی سایت به مثال زیر توجه کنید:
تصور کنید که وارد یک مغازه و یا دفتر کار شده و در همان بدو ورود با استقبال گرم و خوشامدگویی مسئول خدمات مشتریان این دفتر رو به رو شده اید. این مسئول نقش یک راهنما را داشته و شما را در گشتن مغازه همراهی می کند. مسئول مورد نظر در صورت لزوم شما را به فرد و یا محصولی که موجب رفع نیاز شما خواهد شد، هدایت و معرفی خواهد نمود. بی شک با دیدن این صحنه ها از ورود به چنین فروشگاهی راضی بوده و لذتی وصف نشدنی را تجربه می کنید. هر چند ممکن است فروشگاه مورد نظر نیاز شما را رفع نکرده باشد، اما بی شک از این که وقت گذاشته اید و به این فروشگاه مراجعه کرده اید، پشیمان نیستید!

ورود بازدید کنندگان به سایت شما همچون گام برداشتن مشتریان در دفتر کار شما است. اگر می خواهید مشتری از حضور در محل کار شما خسته و پشیمان نشود، لازم است با رعایت مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت به استقبال او رفته و به وی خوشامد بگویید.

توجه داشته باشید که در زمان بازدید مخاطبان از سایت شما شخصی زنده که به استقبال آن ها برود و به آنان خوشامد بگوید، وجود ندارد. آنچه در این جا می تواند جایگزینی موثر واقع شود، رعایت استاندارد های طراحی صفحه اصلی سایت است.
یک طراحی موثر و مفید همچون مسئول خدماتی عمل می کند که پیوسته به هدایت و راهنمایی مشتریان می پردازد. بنابراین به کارگیری ستاندارد های طراحی صفحه اصلی سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شناخت مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت

توجه به ستاندارد های طراحی صفحه اصلی سایت به شما این امکان را می دهد که چه محتوایی را بر روی سایت قرار داده و کجا و چه وقت این کار را انجام دهید. اطلاعات موجود در یک سایت جذاب به طور تصادفی جایگذاری نشده و تابع روشی منطقی و منظم هستند. صفحه اول سایت باید به گونه ای باشد که بازدید کنندگان آن گونه که مد نظر صاحبان سایت است، راهنمایی و هدایت شوند. این امر موجب می شود که مشتریان گشت و گذاری جذاب را تجربه کرده و جذب گردند.

کمک به درک ساده فعالیت وب سایت، روشن ساختن گام بعدی برای استفاده از خدمات کسب و کار سایت به صورت کاملا شفاف، جلب توجه بازدید کنندگان به سویی که صاحبان سایت می خواهند و… نمونه هایی از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت هستند که رعایت آن ها بسیار ضروری می باشد.

مطالعه بیشتر: نکاتی برای سئو صفحه اصلی(Home page)​

ویژگی های محتوای قرار گرفته در صفحه اصلی سایت

یکی از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت توجه به محتوایی است که در این صفحه درج می شود. بی شک شما هم این موضوع را تجربه کرده اید که در حین ورود به یک سایت به دلیل عدم یافتن چند ثانیه ای آنچه که به دنبالش هستید، تصمیم به خروج از سایت گرفته اید.
اگر چه تلخ، اما واقعی است که اغلب کاربران انتظار دارند که در مدت زمانی کوتاه به آنچه که می خواهند دست پیدا کنند. بنابراین به محض دیدن صفحه اصلی سایت تصمیم می گیرند در سایت بمانند و یا آن را ترک کرده و به سراغ سایتی دیگر بروند. بی شک طراحی صفحه اصلی سایت بر تصمیم مخاطب اثرگذاری مستقیم داشته و در بلند مدت تاثیرات بسیار چشمگیری بر سرنوشت کسب و کار شما خواهد داشت.
چیدمان محتوا یا تقسیم بندی محتوایی در طراحی صفحات اصلی سایت به دو قسمت زیر تقسیم بندی می شود:

طراحی بالای صفحه

طراحی بالای صفحه را غالبا برای صفحات نخست روزنامه به کار برده و منظور از آن محتوای قابل نمایش بدون اسکرول کردن و پایین آمدن می باشد.
بالای سایت جایی مناسب برای قرار دهی محتوای اصلی سایت می باشد. علت این امر نیز دیده شدن این قسمت توسط کلیه کاربران است. بنابراین محتوای این قسمت باید به گونه ای نوشته شود که بازدید کنندگان را به دیدن ادامه سایت مجاب نماید. عنوان اصلی، عنوان جزئی، دکمه call to action و… از مهم ترین زیر مجموعه های این بخش هستند.

طراحی پایین صفحه:

منظور از این دسته محتواها، محتواهایی است که برای دیدن آن نیازمند اسکرول به سمت پایین هستید. محتواهای قرار گرفته در قسمت فوقانی صفحه اصلی نخستین محتواهای نمایشی توسط صفحه نمایش هستند. بنابراین می توان گفت که تقریبا کلیه بازدید کنندگان آن را مشاهده می کنند. اما جالب است بدانید که در حین حرکت به سمت پایین سایت مورد نظر شمار زیادی از مخاطبان خود را از دست می دهد. بر همین اساس گفته می شود که نوع محتوای قرار گرفته در صفحه نخست سایت از جمله مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت می باشد.

به کارگیری تصاویر و ویدئوها به منظور القای پیغام به بازدید کنندگان

یکی دیگر از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت به کارگیری جلوه های بصری نظیر تصاویر و ویدئوها می باشد. علت این امر نیز جذب راحت مخاطبین به این موارد می باشد. به کارگیری عکس و ویدئو موجب نمایش کلیت کسب و کار مورد نظر شده و حسی خوب را در مشتری پدید می آورد.
توجه داشته باشید که لازم است ویدئوها و عکس های قرار گرفته در این قسمت با موضوع کلی سایت مورد نظر ارتباط داشته و در غیر این صورت از مورد استفاده قرار دادن آن ها صرف نظر شود. یکی از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت این است که صاحبان وب سایت ها باید توجه داشته باشند که تمیز بودن وب سایت بر پر نمودن آن با موضوعات و تصاویر غیر مفید ارجحیت دارد.

استفاده از لوگو

به کارگیری لوگو به شکلی ظریف یکی از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت است که موجب انتقال زمینه فعالیت و کسب و کار سایت مورد نظر به مخاطبان می گردد. لوگو DNA کسب و کار شما محسوب می شود، آن را نادیده نگیرید!

منو

یکی دیگر از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت توجه به منو است. منو نقشه راه بازدید کنندگان از سایت بوده و آن ها را به صفحات حائز اهمیت راهنمایی می کند.

جلب اعتماد بازدید کنندگان

جلب اعتماد بازدید کنندگان یکی از مهم ترین نکات طراحی صفحه اصلی سایت می باشد. گواهی های مشتری، گواهی حرفه ای، نمایش پروفایل شخصی و… نمونه هایی هستند که قرارگیری آن ها در صفحه اصلی سایت می تواند زمینه جلب اعتماد مشتریان را فراهم سازد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.