مقالات آموزشی

چند اقدام بسیار ساده برای بهینه سازی (seo)سایت جوملایی شما

مفید بود؟

جوملا به نفسه سایت مناسبی برای موتورهای جستجو نیست و برای مناسب شدن نیاز به تغییراتی دارد در اینجا 11 روش برای مناسب شدن سایت جوملایی برای موتورهای جستجو بررسی خواهد شد.

 1- مطمئن باشید که سرور مناسبی انتخاب کرده اید

مراقب باشید که برای سایت جوملایی خود از سروز ویندوزی استفاده نکنید و دلیل اصلی این موضوع هم این است که url lewriting در آن خوب عمل نمیکند پس به نظر من به جای اینکه برای مشکل راه حل پیدا کنید خودتان از ابتدا از سرورهای آپاچی استفاده کنید.

2-فایل htaccess.txt را به  htacces. تغییر نام دهید

به این دلیل باید اینکار را انجام بدهید که شما تصمیم دارید از mod-rewrite جوملا استفاده کنید.

3-فعال کردن sef url و url rewriting

در مدیریت جوملا قسمت تنظیمات کلی گزینه یurl های مناسب برای موتورهای جستجو را انتخاب کرده و گزینه ی url rewriting ر روی بله قرار دهید، گزینه url های مناسب برای موتورهای جستجو تنظیمی است که اطلاعات و کدهای نامفهوم برای کاربر را با Alias نوشته شده توسط کاربر در url عوض می کند تا آدرس ها برای کاربران خواناتر باشد و این تنظیم /ndex.php/را از آدرس های url حذف می کند برای این موضوع لازم است mod-rewite شما فعال باشد و باید فایل .htaccess داشته باشید.

 4- پوشه ی /images/ را از فایل  Robots.txt حذف کنید

جوملا فایل Robots.txt را خودش به صورا اتوماتیک در زمان نصب تولید می کند که در این فایل به صورت پیش فرض پوشه ی /images/ قرار دارد و از ایندکس کردن آن توسط موتورهای جستجو جلوگیری می شود.که البته همانطور که می دانید تصاویر کمک می کنند که ترافیک زیادی برای سایت شما ایجاد شود به شرطی که تصاویر مناسب برای موتورهای جستجو باشند.

5-jce editor نصب کنید

نکته اول اینکه jce editor مجانی است وی امکانات زیادی برای سایت شما ایجاد می کند.دو نکته ی بسیار خوب درباره ی jce editor این است که این امکان را به شما می دهد که کاربر عادی شما روی تصاویر و تگ های Alt بنویسد و دویگر اینکه می تواند اندازه ی تصاویر را هم همانجا تغییر دهد.

6- از تگ های Alt و ابعاد عکس استفاده کنید

این فقط مخصوص جوملا است jec به شما این امکان را می دهد که به همه ی تصاویرتان تگ های Alt اضافه کنید و ابعاد عکس را همانجا تغییر دهید. نوشتن ابعاد عکس اینجا به شما این امکان را می دهد که قبل از بارگذاری عکس فضای خالی لود شود که زمان لود شدن را بهتر میکند.

 

7-متا دیتای خود را مدیریت کنید

متادیتا و تگ های عنوان شما از اهمیت زیادی برخوردار است که البته برای این کار هم نرم افزاری به نام SEO BOSS  برای جوملا موجود است که بسیار مناسب می باشدو البته لازم است شما برای تنظیم کردن متادیتاهای همه ی منوها یکی یکی وارد آن ها شده و آنها را بررسی کنید با این کامپوننت شما می توانید همه ی متادیتا ها را یکجا بررسی کنید.

8- از .www استفاده کنیم یا نه؟

برخلاف وردپرس جوملا به صورت اتوماتیک شما را به نسخه ی دارای .www یا بدون آن هدایت نمی کند که این امر باعث ایجاد می شود و لازم است شما به صورت دستی این کار را انجام دهید و فایل .htaccess را ویرایش کنید برای هدایت بدون .wwwبه آدرس با .www لازم است کد زیر را به .htaccess خود اضافه کنید

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Alternatively, you can redirect to non-www. by adding this code instead:

RewriteCond %{HTTP_HOST} www.yourwebsitehere.com
[R=301,L]

 و اگر بخواهید بدون .www  آدرس را تبدیل کنید به جای آن کد زیر را وارد کنید

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Alternatively, you can redirect to non-www. by adding this code instead:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} www.yourwebsitehere.com
RewriteRule (.*) http://yourwebsitehere.com/$1 [R=301,L]

 

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.

RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Alternatively, you can redirect to non-www. by adding this code instead:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} www.yourwebsitehere.com

RewriteRule (.*) http://yourwebsitehere.com/$1 [R=301,L]

9- وقتی که لینک های داخلی ایجاد می کنید مراقب ابشید

هنگامی که از مدیریت محتوایی مثل جوملا صحبت می کنیم باید مراقب محتوای تکراری باشیم.باید وقتی لینک می کنید ببینید با .www یا بدون آن این کار را انجام میدهید یا با html.یا بدون آن لینک میکنید مطمئن باشید اگر همه چیز با یک آدرس لینک شود چیزی برای گوگل باقی نمی ماند که محتوا کراری نشان دهد.شما نمی توانید لینک های اشتباه یا تکراری دیگران را کنترل کنید ولی می توانید آن ها را Redirect کنید.

10- سرعت سایت خود را زیاد کنید

جوملا به تنهایی نمی تواند سرعت صفحات شما را زیاد کند برای بالا رفتن سرعت می توانید Gzip را فعال کنید عکس های خود را تا جایی که می توانید فشرده کنید cuch مرورگرها را در حالت مناسب قرار دهید.

10-1 درست کردن سیستم کش برای مرورگرها

بدون اینکه وارد جزئیات زیاد شوم باید کدهای زیر را به .htaccess خود اضافه کنید که البته در صورتی که می خواهید کد کمتر یا بیشتر کش شود می توانید دستورات را مناسب با سایت خود بهینه سازی کنید

ExpiresActive On

ExpiresByType text/html “access plus 1 seconds”

ExpiresByType image/gif “access plus 1 years”

ExpiresByType image/jpeg “access plus 1 months”

ExpiresByType image/png “access plus 1 months”

ExpiresByType text/css “access plus 1 months”

ExpiresByType text/j-avascript “access plus 1 months”

ExpiresByType application/x-javascript “access plus 1 months”

ExpiresByType image/ico “access plus 1 months”

10-2فعال سازی gzip

یک روش مناسب برای پایین آوردن زمان بارگذاری صفحات سایت استفاده از فشرده سازی gzip است برای فعال سازی آن به تنظیمات کلی رفته -سرور-گزینه فشرده سازی gzipرا در حالت بله قرار دهید.

نکته : این فقط زمانی امکان دارد که بر روی سرور شما mod-gzipفعال باشد.

البته بسته به هاست ، شما می توانید فشرده سازی را داخل هاست خود نیز انجام دهید.

10-3بهسنه سازی تصاوی

بهینه سازی تصاویر چیزی است که هر طراح سایت لازم است آن را برنامه ریزی کند که البته ربطی به جوملا بودن یا نبودن سایت شما ندارد خیلی مواقع پیش می آید که ما وارد یک سایت می شویم و یک تصویری که می تواند حجم آن 25 کیلوبایت باشد را با حجم 350 کیلو باست می بینیم.

 11-xampنصب کنید

شاید یکی از بترین نقشه های سایت کامپوننت xampاست به صورت کامل xmlو html تولید می کند خیلی راحت وارد  xamp شوید و یک نقشه سایت درست کنید

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.