مقالات آموزشی

نکات تکمیلی ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ 

مفید بود؟

آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ از این جهت حائز اهمیت است که می تواند یادگیری را دلپذیر و آسان نماید. چنانچه از برنامه قدرتمند ادوبی استفاده می کنید، خواهید توانست به راحتی بخش هایی از موشن گرافیک را با کمک فتوشاپ تولید کنید. فتوشاپ از آن جهت برای فراگیری ساخت موشن گرافیک انتخاب شده است که می تواند در کنار دیگر برنامه ها یک ترکیب قوی و شگفت انگیز به وجود آورد. منظور از برنامه های دیگر، نرم افزار ادوبی افتر افکت می باشد.

 طرفداران تبلیغات دیجیتالی

آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ یک راهکار جدید نیست بلکه سالهاست که در حوزه متحرک سازی نرم افزار فتوشاپ به کمک خلق تصاویر موشن گرافیکی آمده است. اما این روزها به دلیل رونق کسب و کارهای اینترنتی طرفداران تبلیغات دیجیتالی به دنبال راه های آسان و پر سود ده هستند. از جمله کمک از تصاویر موشن گرافیکی است که مشتری را متقاعد می کند تا دست به انتخاب بزند.

چرا آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ به هنرجویان پیشنهاد می شود؟ 

امروزه با وجود نرم افزارهای حرفه ای در عرصه متحرک سازی، همچنان آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ به هنرجویان پیشنهاد می شود. شاید دلیل این امر بازبینی دقیق در پنل تایم لاین باشد که می تواند لایه های ویدیویی را افزایش دهد. این امر، امکان ساخت فریم های کلیدی در تولید پویانمایی را در دسترس هنرجو قرار می‌دهد. نرم افزار فتوشاپ در مقایسه با برنامه افتر افکت محصول درخشانی خلق نمی کند.

 

تصاویر موشن گرافیکی

اما از ابزارهای حرفه ای برخوردار است که کاربر را در طراحی و آماده سازی محصولش یاری می کند. کاربر با کمک photoshop می تواند از پس ساخت پویانمایی های پیچیده و دشوار برآید. این برنامه، عملکردی آسان دارد و در نسبت با دیگر نرم افزارهای تازه به عرصه رسیده از دشواری های کمتری برخوردار است. از همین رو، بسیاری از هنرجویان معتقدند خلق تصاویر موشن گرافیکی با کمک فتوشاپ یک نوع سرگرمی جذاب است. ¬

آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ چگونه انجام می شود؟ 

آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ به گونه ای انجام می گیرد که شما را از سردرگمی های بیشتر می رهاند. متاسفانه برای ساخت موشن گرافیک با تعداد بالایی از نرم افزارها نوظهور مواجه هستیم. همین امر باعث می شود تا انتخاب یک نرم افزار کارآمد و ساده، یک کار سخت و پیچیده به شمار رود.

اما با کمک فتوشاپ، شما از سردرگمی نجات پیدا خواهید کرد. فتوشاپ محیطی آشنا برای کاربران است و نیاز به ماه ها تمرین و ممارست برای یادگیری و تسلط در آن نیست. لذا پیشنهاد ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ یک راهگشای خوب به حساب می آید.

 مشخصات آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ 

از جمله ویژگی های مهم و کاربردی آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ هماهنگی فوق العاده آن با برنامه ادوبی است. کاربر به آسانی می تواند کلیه کارهای گرافیکی خود را از برنامه فتوشاپ به نرم افزار ادوبی افتر افکت منتقل کند. ¬سپس با وارد کردن جلوه های تکمیلی اثر خود را به پایان  برساند.

این بدیهی است که هر دو برنامه فتوشاپ و ادوبی افتر افکت بدون همراهی هم نمی توانند در خلق یک اثر موشن گرافیکی موفقیتی حاصل کنند. این دو برنامه به خوبی قادرند نقاط ضعف همدیگر را پوشش داده و به وجوه مثبت خود تاکید کنند. خوب است بدانید، حتی هنرمندان حرفه ای نیز ترجیح می دهند در خلق تصاویر موشن گرافیکی از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنند.

 آماده سازی تصاویر موشن گرافیک با فتوشاپ 

حالا وقت آن رسیده است که به آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ بپردازیم. جهت ساخت یک موشن گرافیک حرفه ای، باید قبل از هر کاری تصویر دلخواه خود را گزینش کنید. اگر مایلید موشن گرافیک اچ دی تولید کنید، خوب است اندازه بوم شما هزار و نهصد و بیست در هزار و هشتاد باشد. بعد از دانلود بوم HD عکس را وارد آن نمایید. شما می توانید با کمک ابزارهایی  که در اختیار دارید، عکس را برش داده، متن اضافه کرده یا اندازه آن را تغییر دهید.

لایه ها را آماده کنید! 

برای فهم بهتر درباره آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ یک مثال می آوریم. فرض کنید قرار است تام با پنجه خود بر سر جری بزند. این عکسی است که شما انتخاب کرده اید. برای گزینش پنجه تام باید از بین ابزارها Lasso را انتخاب کنید.

 

سپس با انتخاب «Layer Via Cut» پنجه تام به یک لایه تازه بدل می شود. اگر در داستان شما قرار است جری بعد از کتک خوردن از تام واکنش نشان دهد، باید از او یک رونوشت تهیه کنید. هر کدام از شخصیت های جری می بایست نام گذاری شوند. به عنوان مثال ( jery Normal ) و دیگری نیز (jery Bonked ) نام گذاری می شوند. جهت لایه jery Bonked حالات جری را باید تغییر بدهیم تا یک جلوه جدید افزوده شود.

اضافه کردن برنامه فتوشاپ به افتر افکت 

در ادامه آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ باید اطمینان حاصل کنید که لایه ها تحت عنوان فایل PSD سیو شده باشند. File و Save As را انتخاب نمایید. در این نمونه نام پوشه Tom Animation.PSD نام گذاری خواهد شد. سپس نرم افزار افتر افکت را باز کرده و این مسیر را دنبال کنید. File > Import > File. حال نوبت انتخاب فایل سیو شده قبلی است. در فهرست کشویی Import Kind ، روی گزینه Compostion – Retain Layer Sizes کلیک کنید.

لایه های فتوشاپ 

حالا وارد افتر افکت شده اید. در انتها دکمه اوکی را بزنید. شما یک Compostion تازه با عنوانی یکسان با فایل پی اس دی خواهید داشت. دوبار آن را انتخاب کنید تا باز شود. با این کار هر یک از لایه های فتوشاپ یک لایه در time line کامپوزیشن خواهند بود. سپس متن را از تصویر حذف کنید. تام و جری را به سمت پایین بوم بیاورید.
آموزش ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ را با ذخیره کردن زمان ادامه می دهیم.

 

برای این کار لازم است این مسیر را دنبال کنید. Layer > New > Null Object . لایه های تام ، پنجه و jery , Normal jery Bonked را داخل آن بگذارید. سپس کی فریم حرکت در پایین کامپوزیشین را روی صفر قرار داده و با گذشت پنج ثانیه یک افزایش تدریجی را اعمال نمایید. حالا باید پنجه تام و واکنش جری را بسازید. در مشخصات Transform پنجه تام ، Anchor Point را روی قسمت انتهایی دست تام تنظیم نمایید.

نکات تکمیلی ساخت موشن گرافیک با فتوشاپ 

در ادامه مبحث فوق یعنی آموزش ساخت نمونه کار موشن گرافیک با فتوشاپ باید این مراحل را تکمیل کنید. برای چرخش پنجه تام از کی فریم استفاده کنید و به آن یک لوپ بیفزایید. حتی می توان به جای این کار از جلوه Wiggle – Rotaion استفاده نمایید. در قسمت Effects & Presets متغیر جلوه ها را انتخاب نمایید. این جلوه را باید روی لایه قرار بدهید تا عمل کند. حال نوبت به تعیین سرعت و مقدار چرخش لایه ها می رسد.

برای این کار باید پارامترها را بازنشانی نمایید. در انتها با بریدن کار در دو قالبی که از پیش فراهم کرده ایم، جلوه کتک زدن تام به جری تولید می شود. اکنون نوبت آن است که متن را نیز وارد کلیپ نمایید. با این کار موشن گرافیک شما تولید شده و به مراحل پایانی خود می رسد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.