مقالات آموزشی

آنالیز نحوه تولید محتوا برای کلیدواژه‌ های مترادف از منظر اصول سئو

مفید بود؟

در ادامه سلسله محتواهای تولید شده به منظور توسعه شناخت و نگرش کاربران نسبت به حیطه سئو و تولید محتوا، این بار قصد داریم تا در چند قسمت، به صورت رگباری، با سرعت بالا و در کمترین حجم از کلمات، برخی از پرسش‌های پرتکرار کاربران را پاسخ دهیم.

پیش‌تر همواره تلاش ما بر نگارش یادداشت‌های اختصاصی در قبال پاسخ به پرسش‌های کاربران بود به طوری که با محوریت قرار دادن یک پرسش، تمام ابعاد و جوانب آن بررسی می‌شد. اما در این سلسله از یادداشت‌ها که نام دور تند را برای آن برگزیدیم، قرار است پرسش‌های رایج کاربران به شرطی که در حجم کمی از کلمات قابل پاسخگویی هستند بررسی شوند.

ما در هر قسمت تلاش می‌کنیم تا تعداد مناسبی از پرسش‌های مرتبط با حیطه سئو و تولید محتوا را با کمترین از حجم کلمات پاسخ دهیم. پس بدون فوت وقت، به سراغ رگبار پرسش‌ها خواهیم رفت!

 

پرسش اول؛ نحوه تولید محتوا برای کلیدواژه‌های مترادف از منظر اصول سئو

ما یک شرکت با بازاریابی گوشه‌ای هستیم که تمام تمرکز منابع و نیروی انسانی را بر ارائه محصولاتی در این بستر، قرار داده‌ایم. یکی از موضوعات چالش برانگیزی که اخیراٌ برای تیم ما به یک دلمشغولی تبدیل شده، پوشش کلیدواژه‌هاست.

ما همواره در این مورد که نتوانیم کلیدواژه‌های مناسب را پوشش داده و نظر مخاطبان را به سمت محصول خود جلب کنیم، نگرانی مضاعفی داریم.

به عنوان مثال، ما یک محصول با نام‌های مختلفی داریم که ممکن است کاربران و مشتریان، هر کدام با یک نام خاص به آن رجوع کنند. آیا اساساً از منظر سئو و اصول تولید محتوا، باید برای هر یک از نام‌ها و به طبع آن کلیدواژه‌های اصلی محصول یک لندینگ جداگانه طراحی کنیم؟

 

در پاسخ این پرسش باید گفت:

شاید توصیه مکرر اغلب متخصصان حیطه سئو بر پیروی از روشی باشد که به آن اشاره کردید اما گوگل اخیراً نشان داده که الگوریتم‌های آن به اندازه کافی در این زمینه پیشرفت کرده و می‌تواند ارتباط معنایی کلیدواژه‌های مشابه را فهم کند.

در تئوری، این عالی است و بدان معناست که کلیدواژه‌هایی مانند خودرو، اتومبیل، ماشین و وسیله نقلیه در الگوریتم‌های گوگل به هم مرتبط شده و نیازی نیست که برای هر یک از آن‌ها روی سایت خود یک صفحه جدا ایجاد کنید. اما در عمل، موتور جستجوی گوگل(Google) همچنان تا حدی در این زمینه با مشکل مواجه است. شاید توضیحات کمی شما را گیج کرده باشند اما این روش ما برای دادن یک پاسخ منفی با شرایط خاص است.

به طور واضحی باید گفت اگر در یک بازار رقابتی با سطح بالایی از جدال بر سر رتبه‌بندی گوگل مشغول به کار هستید، ایجاد صفحات جداگانه برای کلیدواژه‌های موازی و مترادف امری عالی برای پیشی گرفتن از رقبا خواهد بود. اما اگر یک بازاریابی گوشه‌ای را در پیش گرفته و در گوشه کوچکی از بازار با سطح کمی از رقابت مشغول جنگیدن هستید، نیازی به انجام این کار نیست.

 

پرسش دوم؛ سئو و رتبه‌بندی سایت در صفحه نتایج جستجوی گوگل

یکی از مشکلاتی که من در حیطه سئو با آن مواجه هستم، سکون و ثبات غیرعادی رتبه‌بندی پروژه‌های من در طولانی مدت است؛ گاهاً حتی به مدت یک سال ثابت و بدون تغییر هستند. آیا می‌توانید مهم‌ترین فاکتورهای را که به کمک آن‌ها می‌توان تأثیر چشم‌گیر و سریعی در ربته‌بندی ایجاد کرد، به من معرفی کنید؟ قصد دارم تا با تمرکز بر آن‌ها، پیشرفت کار خود را بیشتر و به آن عینیت بیشتری ببخشم.

 

پاسخ دادن به این پرسش، به اطلاع از جزئیات مختلفی نیاز دارد؛

مثلاً اینکه در رتبه‌های بالای نتایج جستجوی گوگل ، مثلاً سوم و چهارم سکون هستید و نمی‌توانید به رتبه اول برسید یا در رتبه‌های پایین و گاهاً صفحات بعدی. اجازه دهید تا بر مبنای هر دو حالت فرضی، در دو بخش مجزا پاسخ دهیم.

در مورد شرایط اول، یعنی ثبات و سکون در رتبه‌های بالای نتایج جستجوی گوگل ، باید بابت آنچه که بدست آورده‌اید شادمان بوده و قدردان زحمات خود باشید. این یک اتفاق عالی است و نیازی به نگرانی در مورد رسیدن به رتبه اول نیست. در ضمن فراموش نکنید از منظر سئو ، باید تولید محتوای خود را برای ثبات در این رتبه، مطابق استانداردهای حرفه‌ای این حیطه ادامه دهید.

اما در مورد حالت دوم هم باید ابتدا سایت‌ها را به دو دسته تقسیم کرد؛

دسته اول سایت‌هایی که در رتبه‌هایی پایین‌تر از پنجاه قرار دارند و دسته دوم سایت‌هایی که بین رتبه 50 تا 10 قرار می‌گیرند. اگر جز دسته اول هستید، احتمالاً یک خطای محوری و بنیادی در تولید محتوا دارید. خطاها بسیار متنوع هستند و گاهاً حتی غیرقابل پیش‌بینی!  پس پیشنهاد می‌کنیم در این شرایط تیم تولید محتوای خود را مجهز به یک سئوکار جدید و با تخصص بیشتر کرده و مسیر جدیدی برای تولید محتوا ترسیم کنید.

اما اگر جز دسته دوم هستید و در اصطلاح به وضعی بینابینی، نه خوب و نه بد دچار هستید، تولید محتوا و سئوی سایت شما شرایط ویژه‌ای دارد. احتمالاً شما هم با همان چالشی که اغلب متخصصان حرفه‌ای حیطه سئو با آن مواجه هستند، دیگری شده‌اید؛ صدای شما با وجود جذابیت، بخاطر شلوغی محیط و رقابت بالا به گوش مخاطبان نمی‌رسد.

در چنین محیطی که تا این حد اشباع شده و رقابت به شکل نفس‌گیری پیش می‌رود، پیشنهاد می‌کنیم تلاش کنید صدای منحصر بفرد و خاص خود را ایجاد کنید. عالی باشید. هرچند این کار ساده‌ای نیست، اما باید با پایش دقیق سلیقه مخاطبان و شناخت نیاز آن‌ها، صدایی مستقل، کاربردی و در عین حال جذاب را به گوش آن‌ها برسانید. این همان چیزی است که کاربران را نسبت به شما و خط فکری‌تان جذب کرده و کلیدی برای بهبود وضعیت سئو خواهد بود.ش

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.