مفید بود؟

در این پسوند ، co مخفف Company و ir مخفف IRAN است. این دامنه یک دامنه مرتبه سوم یا Third-level domains می باشد.

در واقع پسوند co.ir  یک پسوند مخصوص شرکت، موسسه یا نهاد غیر دولتی، همچنین وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی می باشد.

جهت ثبت این دامنه، می بایست پس از ساخت شناسه کاربری مربوطه، یک برگ کپی از روزنامه (آگهی) رسمی شرکت خود را به آدرس info@nic.ir ارسال نمایید، در غیر اینصورت دامنه مذکور از سوی مرکز ثبت، تایید نخواهد شد و دامنه مذکور به ثبت نخواهد رسید.

برای ثبت دامنه co.ir چه مدارکی نیاز است؟

کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت که در آن نام شرکت، نام کسانی که حق امضا دارند و مدت اعتبار مشخص باشد، یا کپی اساسنامه شرکت با مهر ثبت شرکت‌ها. در شرایطی که نام مورد نظر مربوط به یک شرکت خارجی است و متقاضی در داخل کشور باشد، ارسال مدرک نمایندگی انحصاری یا مجوز شرکت خارجی الزامی است.

جهت ارسال روزنامه رسمی خود وارد سایت nic.ir شده و از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال فرمائید. همچنین می توانید روزنامه رسمی خود را برای ایرنیک به شماره 22295700 فکس نمائید.

نام دامنه درخواستی باید با نام ثبتی شرکت در روزنامه رسمی تطابق داشته باشد. این نام می تواند مخفف دقیق نام کامل شرکت باشد: ابتدا نام شرکت را کامل با حروف لاتین نوشته و سپس حرف اول هر کلمه را به عنوان اجزا تشکیل دهنده مخفف نام شرکت در کنار هم قرار دهید. همچنین یک کلمه از نام شرکت به عنوان نام دامنه قابل قبول نمی باشد، به عنوان مثال شرکت ایران پردازان ارس آزاد امکان ثبت دامنه aras.co.ir راندارد، مگر اینکه متقاضی صاحب علامت تجاری مشخص کننده آن کلمه باشد یا در مثال فوق دارای علامت تجاری که نام ارس در آن به وضوح قید شده باشد. توجه به این نکته نیز ضروری است، از آنجا که استاندارد خاصی برای ترجمه وجود ندارد معمولا ترجمه نام شرکت و مخفف نام ترجمه شده به عنوان نام دامنه پذیرفتنی نیست.

در صورت آزاد بودن نام دامنه و اینکه قبلا ثبت نشده باشد باز هم ممکن است ایراداتی از واحد تایید دامنه مرکز ثبت ایرنیک وجود داشته باشد. دوره ثبت این دامنه 1 تا 5 سال است.

درنظر داشته باشید درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله co.ir، شما نمی توانید نسبت به تغییر مالکیت این دامنه ها اقدام کنید و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایید.

همچنین این امکان وجود ندارد که یک دامنه co.ir را همزمان به نام دو نفر ثبت کرد و هر دامنه تنها دارای یک صاحب امتیاز یا مالک می باشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.