مفید بود؟

پارک دامنه چیست؟

معمولاً زمانیکه یک نام دامنه خریداری می کنید به این دلیل است که وب سایتی دارید و می خواهید برای آن نامی بسازید. با این حال، هیچ چیزی مانع از خرید دامنه مورد نظر شما و ذخیره آن برای استفاده بعدی نمی شود. در واقع، برخی از مردم ده ها دامنه خریداری می کنند و فقط آنها را برای مدت نامحدود “پارک” می کنند.

دلایل زیادی برای خرید دامنه های پارکینگ، وجود دارد. ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید که کسی در هنگام توسعه پروژه نامی از شما نمی دزد یا از آن به عنوان “نام مستعار” برای یک سایت موجود استفاده نمی کند. دلایل شما هرچه باشد، نحوه استفاده از آن کاملاً ساده است.

در این مقاله ، ما به نحوه کار دامنه های پارک شده خواهیم پرداخت. سپس نحوه راه اندازی آن را به شما آموزش می دهیم.

چه زمانی باید از پارک دامنه استفاده کرد؟

به طور سنتی ، اکثر وب سایت ها دارای یک نام دامنه یا URL هستند که منجر به ورود به آنها می شود. با این حال، بسیاری از وب سایت ها دارای پارک دامنه یا “نام مستعار” هستند. اینها URLهای دیگری هستند که به همان صفحه منتهی می شوند.

روش های زیادی وجود دارد که می توانید از دامنه های پارک شده به نفع خود استفاده کنید، از جمله:

  • ایمن سازی غلط املایی نام دامنه اصلی شما
  • ثبت دامنه اصلی خود با استفاده از دامنه های سطح بالا (TLD) دیگر
  • ذخیره نام هایی که بعداً می توانید بفروشید
  • ایجاد حساب های ایمیل اضافی با استفاده از نام مستعار شما، که پیام ها را به دامنه اصلی شما هدایت می کند

دامنه های پارک شده همچنین می توانند صرفا فقط به URL هایی که ثبت می کنید اشاره داشته باشند و به طور خاص به هیچ وب سایتی اشاره نکنند (از این رو اصطلاح “parked” را بکار می بریم). هر کاری که تصمیم دارید با دامنه پارک شده خود انجام دهید، تنظیم آن کاملاً ساده است.

نحوه تنظیم پارک دامنه

اگر میزبان وب شما (در واقع همان شرکتی هاستینگ که هاست خود را خریداری نموده اید)، دسترسی به cPanel یا کنترل پنل دیگری را برای شما فراهم می کند، تنظیم نام مستعار کاملاً ساده است. اما برای اینکه این نام مستعار کار کند، باید نام دامنه را قبلاً ثبت کنید.

مرحله 1: ثبت دامنه

شرکت های هاستینگ زیادی هستند که شما می توانید ثبت دامنه انجام دهید.روند ثبت دامنه تقریبا در تمامی شرکت ها یکسان می باشد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک نام دامنه و TLD را انتخاب کنید و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید:

 

پس از آماده شدن دامنه، می توانید به cPanel وب سایت خود بروید و به دنبال قسمت دامنه ها (Domains) بگردید. در آنجا، گزینه هایی برای تنظیم دامنه های الحاقی، زیر دامنه ها، هدایت ها و نام های مستعار پیدا خواهید کرد.

مرحله 2: پارک دامنه جدید ایجاد کنید

پس از ثبت دامنه جدید خود، آماده پارک آن خواهید بود. برای انجام این کار، از بخش domains، بر روی پارک دامنه ها (Aliases) کلیک کنید:

 

در صفحه بعدی، می توانید با وارد کردن URL برای دامنه ای که قبلاً ثبت کرده اید، پارک دامنه جدیدی ایجاد کنید:

 

اگر به نکته تصویر بالا دقت کنید، مشاهده می کنید که پارک دامنه شما کار نمی کند مگر اینکه سرورهای DNS آن را همان سرور DNS هاست مورد استفاده، قرار دهید. اگر آن دامنه را با استفاده از همان شرکت میزبان وب ثبت کرده اید، کار شما خیلی آسان خواهد بود. و اگر از ثبت کننده دامنه دیگری استفاده کردید، باید پیش بروید و رکوردهای DNS را برای دامنه پارکینگ خود به روز کنید.

اگر از URL بازدید کنید، آنچه “صفحه پارک شده” نامیده می شود را مشاهده خواهید کرد. این صفحه به شما می گوید دامنه ای که بازدید می کنید برای شخصی ثبت شده است، اما هنوز وب سایتی ندارد.

مرحله 3: تغییر مسیر پارکینگ دامنه خود (اختیاری)

برخی از افراد تصمیم می گیرند صفحات “به زودی” را در دامنه های پارک شده تنظیم کنند تا به بازدید کنندگان در مورد پروژه های آینده اطلاع دهند. برای افزودن تغییر مسیر، به برگه Aliases برگردید و گزینه مدیریت ریدایرکت (Manage Redirection) را انتخاب کنید. در صفحه بعدی، می توانید URL مورد نظر خود را وارد کنید. اگر همه موارد را به درستی تنظیم کنید ، آنچه را مشاهده خواهید کرد:

 

نتیجه

به خاطر داشته باشید هر زمان که بخواهید می توانید دامنه های پارک شده را حذف کرده و هدایت های خود را به روز کنید. هیچ قانونی برای کارهایی که می توانید با دامنه پارک شده انجام دهید وجود ندارد، بنابراین از آن به دلخواه استفاده کنید.

استفاده از این روش در بسیاری از سناریوها می توانند به کار شما بیایند. به عنوان مثال، می توانید چندین دامنه مشابه را ثبت کنید و همه آنها را به سمت یک وب سایت هدایت کنید، یا آنها را برای استفاده بعدی ذخیره کنید. همچنین اگر می خواهید دامنه یکسانی را با چندین TLD ثبت کنید، یک روش عالی است.

اگر میزبان وب شما از cPanel استفاده می کند، با رفتن به قسمت Domains> Aliases می توانید به راحتی دامنه های اضافه کنید. پس از ورود به آنجا، می توانید دامنه ای را که متعلق به شما است به عنوان دامنه پارکینگ به حساب خود اضافه کنید. این یک راه سریع و ساده برای تنظیم دامنه های پارک شده برای هر هدفی است که شما نیاز دارید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *