مفید بود؟

نزد کاربران عادی و حتی حرفه‌ای اینترنت، یک نظر مشترک وجود دارد و آن هم اینکه دامنه com، کار آمد‌تر از دامنه‌های دیگر می‌باشد و به خصوص در مقایسه با دامنه‌های ir، بسیاری اتفاق نظر دارند که در موتور‌های جستجو، سریع‌تر ایندکس می‌شود.
در این مطلب می‌خواهیم از جهت‌های مختلف، دامنه‌های com و ir را با هم مقایسه کنیم و ببینیم آیا این تفکر درباره دامنه های مختلف، صحیح است یا خیر. بعد بررسی خواهیم کرد که آیا دامنه com برای گوگل، ارزش بیشتری دارد یا نوع دامنه برای گوگل تفاوتی نمی‌کند.

برای دانستن این نکات و نکته‌های دیگر با ما همراه باشید…

 

کدام برای سئو بهتر است؟ com یا ir؟

 

برای اینکه بتوانیم تأثیر com و ir را بر سئو بررسی کنیم، باید شرایط مساوی برای هر دو آماده کنیم تا نتایج مقایسه قابل اعتماد باشد. برای مثال دو وب سایت ایجاد می‌کنیم که تنها در دامنه با هم متفاوت باشند و همه عناصر آن‌ها دقیقاً (دقت کنید دقیقا) شبیه هم باشند، سپس صبر می‌کنیم ببینیم کدام یک زودتر ایندکس می‌شوند.
همچنین زمان ping شدن این دو وب سایت را هم مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای اینکه این دو وب سایت دقیقاً شبیه به هم باشند یک موضوع، یک عنوان و یک تصویر مشابه برای آن انتخاب کرده و آن‌ها را آپلود کنید. همچنین زمان انتظار مطلب در هر دو سایت باید یکی باشد.
اگر این آزمایش را انجام دهید متوجه می‌شوید که زمان ping شدن سایت با دامنه ir بسیار سریع‌تر از دامنه com است.
ولی در عین حال زمان ایندکس شدن سایت با دامنه com بسیار سریع‌تر از دامنه ir می‌باشد. اما برای بهبود موضوع ایندکس شدن برای دامنه ir کافیست تنظیمات کوچکی در وبمستر تولز انجام دهید. بله درست حدس زدید، باید برای دامنه ir در وبمستر تولز، Google XML Sitemap نصب کنید. همین کار کوچک باعث می‌شود که ایندکس شدن سایت و رتبه‌ای که در لیست نتایج قرار می‌گیرد به نسبت قبل، بهبود پیدا کند و تازه در این حالت به سطح com برسد. ولی خب توجه داشته باشید که با همین تنظیم کوچک برای دامنه ir، به علاوه زمان ping کوتاهی که دارد، مجموعاً امتیاز بهتری نسبت به com خواهد داشت.

 

یک نکته دیگر هم برای آزمایش ما وجود دارد و آن مکانی است که سرچ برای هر دو سایت انجام می‌شود. همان‌طور که حدس می‌زنید، جستجو هایی که برای سایت انجام می‌شود در خارج از کشور به نفع دامنه com است و این وب سایت را در رتبه بالاتری نمایش می‌دهد.

به طور کلی می‌توانیم چنین نتیجه بگیریم که دامنه com نزد گوگل محبوب‌تر می‌باشد ولی این مقایسه در بازه زمانی کوتاهی انجام شده است و اگر بیشتر جستجو‌هایی که برای وب سایت انجام می‌شود از داخل کشور باشد، قطعاً دامنه ir نتیجه بهتری به دست می‌دهد.

گفتیم که نتایج جستجوی گوگل بر اساس لوکیشنی که کاربر در آن است، تغییر می‌کند، ولی کشور ما فعلاً با تحریم رو به رو است بنابراین برای وب سایت‌هایی که مشتری هدف، در منطقه ایران است، دامنه com مناسب نیست، زیرا بر اساس لوکیشنی که کاربران در آن قرار دارند، جستجوی مناسبی در اختیارشان قرار نمی‌گیرد. اما اگر در این مواقع از دامنه ir استفاده شود، نتایج سریع‌تر و بهتر در اختیار کاربران در داخل ایران قرار می گیرد.

آیا دامنه دات کام از نظر گوگل ارزش بیشتری دارد؟

 

شاید این سؤال مهم‌ترین و اساسی‌ترین سؤال درباره دامنه‌ها باشد. باید برای جواب دادن به این پرسش چندین نکته را بررسی کنیم. بسیاری از کاربران دامنه دات کام را نشانه اعتبار سایت تلقی می‌کنند در اینجا اصلاً مهم نیست که آیا این تفکر صحیح است یا خیر، بلکه می‌خواهیم بگوییم با انتخاب دات کام برای دامنه وب سایت، تا حدی زیادی در کاربران ایجاد اعتماد می‌کنید.

اما نکته دیگر، این است که سایت‌های دولتی و یا سایت‌هایی که به نوعی به نهاد های داخل ایران وابسته هستند بهتر است از دامنه ir استفاده کنند زیرا معمولاً و حداکثر کاربران هدف، در ایران قرار دارند و سرعت کار با این وب سایت‌ها برای کاربران بومی بسیار بیشتر خواهد بود.

می‌دانیم که گوگل وقتی می‌خواهد به وب سایت‌ها رتبه بدهد، به این نکته توجه می‌کند که چه وب سایت‌هایی اعتبار بیشتری دارند و قرار نیست به این زودی‌ها تعطیل شوند، استفاده از دامنه های غیر رایگان مانند دات کام، به گوگل این سیگنال را می‌فرستد که شما روی کسب و کارتان با جدیت تمرکز و سرمایه‌گذاری کرده‌اید و قطعاً این نکته در رتبه دهی وب سایت شما در گوگل تأثیر خواهد داشت.

در بسیاری از موارد سایت‌هایی که دارای دامنه ir هستند نمی‌توانند از تمام خدمات گوگل استفاده کنند، برای مثال خدماتی مانند ایمیل که خب اهمیت بسیاری زیادی دارد.

پس می‌توانیم برای هر کدام از دامنه‌ها لیستی از معایب و مزایا نام ببریم.

 

مزایای دامنه ir نسبت به com

 

– سایت‌هایی که دارای پسوند ir هستند دقیقاً مشخص است که در مالکیت چه کسی هستند و از طرفی وقتی این نظارت در کشور خودمان وجود دارد باعث می‌شود که احتمال حمله‌های سایبری و جرائم اینترنتی در رابطه با این وب سایت‌ها کمتر شود.

– هزینه ثبت دامنه ir در مقایسه با دامنه‌ com بسیار کمتر است.

مزایای دامنه com نسبت به ir

 

– این دامنه شناخته شده و تقریباً نام اینترنت و وب سایت با دات کام گره خورده است و همان‌طور که گفتیم بخش بزرگی از فرآیند برندسازی شما با دات کام حل می شود.
– با استفاده از دامنه دات کام می‌توانید در گوگل تبلیغات داشته باشید ولی برای دامنه‌های ir این امکان توسط گوگل تحریم شده است.
– تقریباً تمام مرور‌گرها دکمه های میانبری برای وب سایت‌های با دامنه دات کام دارند یعنی کافیست نام سایت را در نوار آدرس تایپ کرده و دکمه‌های CRTL+ENTER را هم‌زمان فشار دهید تا در انتهای نام سایت عبارت com. درج شود.

نتیجه‌گیری

 

اگر می‌خواهید برای وب سایت خود دامنه‌ای انتخاب کنید و مردد هستید بهتر است مزایا و معایب هر کدام از دامنه ها را در نظر بگیرید و ببینید چه اولویت هایی برای وب سایت شما وجود دارد. همچنین اگر واج هایی که در نام سایت شما وجود دارد با یکی از دامنه‌ها هماهنگی دارد، این انتخاب بهتری است. از طرفی هم اگر برند معتبری دارید می‌توانید هر دو دامنه ir و com را برای سایت خود داشته باشید که سایت‌های جعلی به نام برند شما ساخته نشوند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.