مقالات آموزشی

بررسی نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ

مفید بود؟

فتوشاپ (aobe photoshop) یکی از غول های نرم افزاری است که به عنوان بزرگترین نرم افزار ویرایش تصویر در دنیا شناخته می‌شود تقریبا همه اهالی کامپیوتر و گرافیک کامپیوتری این برنامه محبوب را می‌شناسند و برخی با افتخار اعلام می‌کنند که فتوشاپ را می‌دانند! اگرچه در بسیاری از رسانه ها و مقالات گفته شده که فتوشاپ به دلیل پیکسلی بودن به درد طراحی لوگو نمی‌خورد اما در حوزه طراحی گرافیک فتوشاپ همیشه چند برگ برنده برای رو کردن داشته است. در این مقاله به شرح نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ می پردازیم.

و کسی چه می‌داند شاید طراحی لوگو ساده در فتوشاپ همراه لذت برای انسان های زیادی باشد نا سلامتی در مورد برنامه‌ای صحبت می‌کنیم که مورد اعتماد بسیاری از طراحان بزرگ دنیاست و فقط بحث طراحی لوگو نیست بلکه بحث این است که آیا فتوشاپ قادر است در ایجاد یک تصویر توانایی های بیشماری از خود نشان دهد؟!! جواب این سوال مثبت است. چندین سال با فتوشاپ کار کرده‌ام و می‌دانم که فتوشاپ مثل کتابی رمزآلود است که هیچگاه تمام برگه هایش کشف نمی‌شود و هر بار می‌تواند طراحان گرافیک را غافلگیر کند.

درست است که در دنیایی بزرگ زندگی می‌کنیم و هیچکس قادر نیست که بگوید یک علم یا شاخه ای از یک علم را کامل می‌داند اما فتوشاپ در دنیای نرم افزار فراتر از این حرفاست این برنامه همیشه نکاتی را در خود جای داده است که در هنگام مشکل در حین ساخت یک پروژه گرافیکی گاهی می‌توانید پرده از این نکات مخفی بردارید. بگذارید از موضوع اصلی مقاله خارج نشویم و درمورد طراحی لوگو ساده در فتوشاپ بحث کنیم. و نکاتی مفید را برایتان بازگو کنیم که تصمیم بگیرید آیا طراحی لوگو  ساده با فتوشاپ مناسب است یا نه! پس با ما همراه باشید.

نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ

در ابتدا لازم می‌دانیم این نکته را روشن کنیم که بسیاری از طراحان به دلیل اینکه فتوشاپ یک نرم افزار وکتوری نیست ممکن است به شما بگویند که برای طراحی لوگو های پیچیده از فتوشاپ استفاده کنید چون نوع تصویر پیکسل واقعی تر و پرجزئیات تر از نوع تصویر وکتور است اما ما به شما می‌گوییم که چه طراحی لوگو ساده در فتوشاپ و چه پیچیده هیچ ضرری ندارد و در واقع فتوشاپ برنامه‌ای انعطاف پذیر است!! بدین معنا که تعداد کار هایی که با فتوشاپ می‌توانید انجام دهید بیشتر از آن است که حتی بخواهید یادداشت کنید و در گوشه‌ای نگه دارید!!

ابزار های انتخاب فتوشاپ

یکی از نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ ابزار های انتخاب فتوشاپ هستند شاید اسم آنها را شنیده‌اید یا حتی با آنها کار کرده باشید اگر قصد طراحی لوگو ساده در فتوشاپ را دارید این ابزار ها بسیار مفید هستند و با این ابزار می‌توانید طرح اولیه لوگو را بسازید و بعد تصمیم بگیرید چه بخش به چه رنگی در بیاید!!

در واقع این ابزار ها برای ویرایش تصویر در فتوشاپ گنجانده شده‌اند اما نقش مهم در ایجاد یک تصویر نیز دارند. به عنوان مثال تصور کنید یک تصویر دارید که باید در لوگوی شما باشد به وسیله ابزار های انتخاب می‌توانید هر قسمتی از تصویر را انتخاب کنید و هر کاری که دوست دارید با آن قسمت بکنید!!

حتی فتوشاپ ابزار انتخاب جالبی دارد که کمتر کسی چیز از آن می‌داند این ابزار انتخاب می‌تواند هر رنگی از 16 میلیون رنگ کامپیوتر را که بخواهید برای شما انتخاب کند و بعد می‌توانید قسمت هایی از تصویر که این رنگ را دارند تغییر دهید به عنوان مثال می‌توانید یک تصویر را به فتوشاپ بیاورید و یک رنگ قهوه‌ای خاص از تصویر را انتخاب کنید و آن رنگ قهوه‌ای از تصویر مورد نظر رنگش را به قرمز تغییر دهید!! 

از بین بردن پس زمینه لوگو در فتوشاپ

یکی دیگر از نکات بسیار مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ این است که با فتوشاپ می‌توانید به راحتی پس زمینه یک لوگو را حذف کنید!! تقریبا تمامی لوگو ها امروزه مستطیل شکل نیستند اما شما ناچارید که روی یک صفحه مستطیل شکل کارهای طراحی خود را انجام دهید (در تمام برنامه های طراحی گرافیک همین وضع است!) اما بعد از آنکه کار طراحی لوگو شما تمام شد باید پشت زمینه لوگو را حذف کنید.

چرا که باید لوگو را روی صد ها چیز مختلف مثل بنر بیلبورد، خودکار، لیوان، پوستر های تبلیغاتی و … قرار دهید و شما فقط خود لوگو را باید در این قسمت ها قرار دهید نا هیچ پس زمینه‌ای وگرنه ابزار های تبلیغاتی و لوگوی شما زشت به نظر می‌رسند!!

در فتوشاپ شما بخاطر لایه ها و ابزار های انتخاب به سادگی می‌توانید یک لوگوی ساده طراحی کنید و پس زمینه آن را حذف کنید فقط نکته‌ای مهم را به خاطر داشته باشید که فقط در صورتی پس زمینه لوگوی شما واقعا حذف می‌شود که تصویر نهایی را با فرمت .png ذخیره کنید وگرنه بصورت خودکار پشت زمینه تصویر شما سیاه یا سفید می‌شود و لوگو باز شکل مستطیلی دارد!!

ابزار پن (pen tool)

دو نرم افزار بزرگ طراحی گرافیک یعنی فتوشاپ و ایلوستریتور (adobe illustrator) هر دو ابزار پن را دارند این ابزار به ظاهر ابزاری ساده است برای کشیدن خطوط و منحنی ها اما طراحان بزرگ کارهای زیادی با این ابزار انجام می‌دهند و جالب است بدانید افراد حرفه‌ای با همین ابزار لوگویی که در ذهن دارند را می‌سازند!!

اگر قصد طراحی لوگو ساده در فتوشاپ را دارید این ابزار را یاد بگیرید چرا که بی نهایت در طراحی یک شی به شما کمک می‌کند و حتی می‌توانید تمام طرحی را که در ذهنتان است فقط با این ابزار ساده بکشید! در کل ابزار پن بی نهایت ابزار مفیدی است که به کمک طراحان می‌آید تا با استفاده از اصول خودش هر طرحی که می‌خواهند بسازند.

رنگ آمیزی طراحی لوگو ساده در فتوشاپ

از دیگر نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ این است که در فتوشاپ به تمامی رنگ های کامپیوتری در هر مود رنگی دسترسی دارید. حتی فتوشاپ به شما می‌گوید چه رنگی مناسب چاپ و چه رنگی مناسب طراحی وبسایت نیستند!! در طراحی لوگو ساده در فتوشاپ به راحتی می‌توانید لوگویتان را به هر رنگی در بیاورید یا هر قسمتی از آن را به رنگی دیگر بیاورید.

در نرم افزار فتوشاپ کلید های ctrl + u را فشار دهید تا بتوانید رنگ هر تصویری را کنترل کنید. همچنین فتوشاپ پالت رنگی از بهترین رنگ ها را برای شما کنار گذاشته است و یک ابزار قطره چکان در فتوشاپ موجود است که می‌توانید هر رنگی را از یک عکس که دوست دارید پیدا کنید و از آن استفاده کنید.

افکت های فتوشاپ

در فتوشاپ با افکت های زیبایی طرف هستیم که ارزش طراحی لوگو ساده شما را بسیار بالاتر می‌برند می‌توانید این افکت ها را شخصی سازی کنید یا چندین و چند افکت روی یک طرح استفاده کنید (هر چند ما این کار را نهی می‌کنیم!) افکت ها اعمال از پیش طراحی شده‌ای هستند که روی تصویر شما پیاده می‌شوند و آن را زیباتر یا پیچیده تر می‌کنند.

خیلی مهم است که بتوانید از بهترین افکت برای طرحی مناسب استفاده کنید و در واقع با آشنایی بیشتر با ابزار های افکت فتوشاپ می‌بینید که این ابزار ها نیز مانند دیگر ابزار های فتوشاپ دنیای خاص خود را دارند و زمان می‌برد که نحوه کار با آنها را یاد بگیرید.

وجود آموزش ها و نمونه کار های فراوان در فتوشاپ

یکی از نکات فوق العاده مهم از طراحی لوگو ساده در فتوشاپ این است که اگر با فتوشاپ همراه شوید خیالتان از بابت وجود دانش در این حوزه راحت باشد چرا که صد ها کانال تلگرامی، پیج اینستاگرامی، وبسایت، کتاب و دوره وجود دارند که فتوشاپ را به رایگان آموزش می‌دهند!! و جالبتر اینکه برای فتوشاپ ابزار های آماده‌ای موجود است که به راحتی می‌توانید یک لوگوی ساده را با محیطش طراحی کنید از جمله این ابزار های می‌توانیم به اکشن های فتوشاپ (اعمال از پیش تعیین شده برای یک طراحی)، افکت ها، پترن ها (الگوهای مناسب پشت زمینه) و … اشاره کنیم.

اما مهمتر از این ابزار های قالب های یا نمونه های فتوشاپ هستند کافیست بخواهید یک پوستر طراحی کنید در اینترنت صد ها پوستر لایه باز برای فتوشاپ پیدا می‌شود (این فایل های لایه باز فرمت اصلی فتوشاپ یعنی .psd را دارند و طوری طراحی شده اند که بتوانید هر قسمتی از آنها را تغییر بدهید و مجددا ذخیره کنید) با کمک این فایل های لایه باز در فتوشاپ می‌توانید بدون زحمت بسیار از کار طراحان با تجربه استفاده کنید (البته فقط و فقط در صورتی این کار را انجام دهید که خود طراح راضی باشد شما از طرحش کمک بگیرید!!وگرنه کار بسیار غیر اخلاقی و غیر شرعی است!!).

اینکه فتوشاپ تا این حد مشهور است نکته مهمی برای طراحی لوگو ساده در فتوشاپ است که گاها می‌تواند کار شما را بسیار بسیار ساده کند و دیگر مجبور نباشید ساعت ها زمان پای کامپیوتر صرف کنید تا طرحی که در ذهن دارید را بکشید هر چند توصیه ما به شما روی کاغذ آوردن طرح تان است و بعد طراحی آن با کامپیوتر چرا که طراحان لوگو با تجربه همیشه چنین کاری انجام می‌دهند همانطور که یک ساختمان خوب قبل از ساخت و ساز نیاز به یک نقشه خوب دارد یک طراحی لوگوی عالی نیز نیاز به یک طرح اولیه روی کاغذ دارد!

سخن آخر

بسیاری از نکات مهم طراحی لوگو ساده در فتوشاپ را نام بردیم البته که این نکات بسیار بیشتر از حجم مقاله ما هستند اما نیازی نیست خیلی درگیر این نکات بشوید فقط اگر مصمم هستید لوگوی خودتان را در فتوشاپ طراحی کنید این نکته را به یاد داشته باشید که فتوشاپ از نظر بسیاری از طراحان گرافیک لایق مناسب طراحی لوگو نیست و اصلی ترین دلیل آنها این است که فتوشاپ پیکسلی است.

یعنی تصاویری که با فتوشاپ می‌سازید مانند همین تصاویر اطراف خودمان و عکس هایی است که می‌گیریم و اگر بیش از حد آنها را زوم کنیم یا خیلی آنها را کوچک کنیم روی کیفیتشان اثر گذاشته می‌شود در حالی در نرم افزار های وکتوری مانند کورل دراو چنین مشکلی وجود ندارد تصمیم نهایی با خود شماست نظر ما این است که فتوشاپ ویژگی هایی دارد که می‌شود روی طراحی یک لوگو ساده در آن حساب کرد.

شما می توانید تعرفه ی خدمات ارائه شده توسط رایامارکتینگ از جمله طراحی لوگو را از منوی لیست هزینه و زمان و در نهایت هزینه طراحی لوگو مشاهده کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.