مقالات آموزشی

بررسی بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ )

مفید بود؟

وقتی اصطلاح بازاریابی چریکیرا می شنوید ، احتمالا به جنگ چریکی فکر میکنید ، احتمالا کنجکاو  شده اید که بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ ) چیست ؟ و این نوع بازاریابی چگونه می تواند برای تجارت شما سود اور وکارامد باشد؟ در این پست ، ما به سراغ  توضیح بازاریابی چریکی چیست ؟ وهمه چیزهایی که باید در مورد بازاریابی چریکی بدانید میرویم و به نمونه هایی از آن نگاهی می اندازیم.

بازاریابی چریکی یک استراتژی بازاریابی با محتوای خلاق است ، همانطور که میدانید در دیجیتال مارکتینگ چند روش استاندارد برای بازاریابی وجود دارد که اکثر مشاغل از آنها استفاده می کنند که شامل بازاریابی محتوا، مبارزات PPC ،رسانه های اجتماعی است که همه آنها بسیار ساده و کم هزینه هستند ،از طرف دیگر بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ)داستان کمی متفاوت است.

بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ) لزوماً به صورت آنلاین اتفاق نمی افتد ، و به افرادی که به یک طریق یا روش دیگر به شما مراجعه می کنند وابسته نیست. درعوض ، این یک شکل گاهی اوقات تهاجمی و نسبتاً ارگانیک از بازاریابی برون مرزی است که شما و مارک شما را در جایی که مخاطب هدف شما به احتمال زیاد قرار دارد قرار می دهد.مهمتر از همه ، بازاریابی چریکی مارک شما را به سمت تعامل با مخاطبان خود به شکلی که احتمالاً پذیرای آن هستند ، قرار می دهد. این امر به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن به معرفی برند خود بپردازید.

در زندگی روزمره خود ، ممکن است با نمونه هایی از تاکتیک های بازاریابی چریکی سایر تجارتها مواجه شوید ، حتی بدون آنکه متوجه شوید. به عنوان مثال می توان به استفاده از مانع تبلیغاتی ، فیلم های ویروسی ، گرافیتی استنسیل اشاره کرد.

روشهای اساسی  (گوریلا مارکتینگ)شامل موارد زیر است:

1.تنظیم آثار هنری یا مجسمه ها در مناطق پر ترافیک در خیابان برای تبلیغ چیزی

2.شروع شایعات یا کارزارهای بازاریابی دهان به دهان در مورد یک مارک یا محصول

3.استفاده از فضاهای دیجیتالی مانند انجمن های آنلاین یا رسانه های اجتماعی برای ایجاد سریع و تعامل عظیم

4.اعمال رویدادهای بزرگ مانند کنفرانس ، کنسرت یا رویدادهای ورزشی برای تبلیغ یک محصول و…..

مزایای بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ ) چیست ؟

تعداد فزاینده ای از شرکت ها از تکنیک های بازاریابی چریکی استفاده می کنند تا تأثیر خود را بر مصرف کنندگان بگذارد. در حالی که به طور سنتی یک تاکتیک برای مشاغل کوچک است ، بگذارید برخی از بزرگترین مزایای بازاریابی چریکی را بررسی کنیم:

1.عالی برای بودجه کم

نکته اصلی در بازاریابی چریکی استفاده از روشهای تبلیغاتی غیر متعارف برای تعامل با مصرف کنندگان به روشهای جدید و جالب است. بسیاری از تجربیات تعاملی هستند و می توانند در مکان های غیر منتظره اتفاق بیفتند و روشی مقرون به صرفه برای ایجاد آگاهی از برند ارائه می دهند.

2.ویروسی شدن

ما در دنیایی شکل گرفته ایم که دارای فناوری ، تلفن های هوشمند ، رسانه های اجتماعی و فرهنگ “selfie” است که به معنای فعالیت های روزمره افراد است که بصورت آنلاین مستند شده است. شرکت های بازاریابی چریکی می توانند در این روند ضربه بزنند ، کمپین های جذابی را انجام دهند که ویروسی شده و به سرعت میلیون ها بازدید از آن روبرو شوند.

3.ایجاد مشارکت کنید

بازاریابی چریکی برای تأثیر کامل به موقعیتهای روزمره متکی است. به همین ترتیب ، شما اغلب با مشاغل محلی ، سازمان ها و موسسات خیریه برای تهیه یک کمپین همکاری می کنید ، خواه یک زنجیره قهوه ، دانشگاه یا هتل باشد. این بدان معناست که می توانید مشارکت ایجاد کرده و مخاطبان ایده آل خود را راحت تر هدفمند کنید.

4.بی نظیر و به یاد ماندنی

یک کارزار بازاریابی موفقیت آمیز چریکی می تواند با بهره گیری از تکنیک های تبلیغاتی تجربی ، برای تجربه ای به یاد ماندنی ، احساسات قدرتمندی را در مصرف کنندگان ایجاد کند. برخی از تبلیغات حتی ممکن است افراد را شوکه یا ترساند – البته به طور موقت – برای اینکه تأثیر مطلوب داشته باشند.

حال بیایید نمونه هایی از بازاریابی چریکی(گوریلا مارکتینگ )  که میتوانید از آنها الهام بگیرید نگاهی بیااندازیم

1.مبلمان مترو پاریس IKEA

IKEA می خواست دوام مبلمان آنها را اثبات کند ، بنابراین چه راهی بهتر برای انجام این کار از قرار دادن آن برای استفاده عمومی در ایستگاه مترو وجود دارد؟ آنها مبل ها ، صندلی های بازو و لامپ ها را در مکان های مختلف ، همه در مقابل یک پس زمینه بزرگ از قفسه کتاب و یک آرم IKEA قرار دادند.

2. The Sopranos

در سال 2006 “The Sopranos” یکی از برنامه های تلویزیونی معروف بود، شبکه HBO به صورت هوشمندانه ای از تاکسی های زردی در سطح شهر نیویورک استفاده کردند که به همراه لیبلی کوچک از نام برنامه تلویزیونی و دستی که از صندوق عقب ماشین بیرون زده است توجه افراد را به خود جلب کردند تا فصل آخر سریال را دنبال کنن

3.سنگفرش دومینو برای پیتزا

هیچکس دوست ندارد پیتزایی دریافت کند که همه مواد از روی آن سر می‌خورند و پنیر پیتزا نیز به سر جعبه چسبیده باشد. اما اغلب این مورد پیش می‌آید. در سال 2018 دومینو به ریشه این مشکل با دقت اشاره کرد که مشکل از رانندگی بد نبود!
در عوض برند پیتزا تقصیر را گردن زیرساختار آمریکا انداخت که چاله‌چوله‌های زیادی در خیابان وجود دارد. لذا سنگفرش‌سازی برای کمپین پیتزا شروع به کار کرد.

و صدها مثال و صدها روش دیگر برای بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ ) وجود دارد که صاحبان مشاغل و برند ها میتوانند از آن بهره ببرند.ما در شرکت پدیده تجارت با سابقه ای بالق بر 10سال در زمینه های طراحی وب سایت و اپلیکیشن ، آموزش دیجیتال مارکتینگ اصفهان ، وب برندینگ ؛همواره پذیرای عزیزان علاقه مند به مبحث آموزش دیجیتال مارکتینگ و صاحبان مشاغل برای رونق و ترقی کسب کارشان هستیم.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.