مقالات آموزشی

روش انجام طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ

مفید بود؟

فتوشاپ (adobe photoshop) برنامه مشهور و بسیار کارآمدی است که بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا آن را می‌شناسند و به عنوان برترین نرم افزار ویرایش تصویر، طراحی لوگو و … آن را می‌شناسند هر سال شاهد پیشرفت نرم افزار فتوشاپ بوده‌ایم به گونه ای که در سالیان اخیر امکانات سه بعدی ساز و هوش مصنوعی آن تا حد زیادی رشد داشته است و مردم اکنون فتوشاپ را جادویی تر می‌بینند.

اگرچه بسیاری از طراحان گرافیک توصیه‌اشان به شما این خواهد بود که فتوشاپ به درد طراحی لوگو نمی‌خورد (چون طراحی لوگو در فتوشاپ براساس پیکسل است و اینکه ایجاد لوگو در نرم افزار های برداری ساده تر است وگرنه فتوشاپ چیزی از نظر امکانات کم ندارد!).

اما بحث طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ فرق دارد و فتوشاپ امکاناتی در بخش سه بعدی مهیا کرده است که نتوانید به سادگی قیدش را بزنید! در نظر داریم همین امکانات را معرفی کنیم و تا جایی که ممکن است از طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ برایتان بگوییم و در نهایت آموزش های طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ را برایتان می‌گذاریم. با ما همراه باشید. 

مفاهیم و ابزار های اساسی سه بعدی سازی فتوشاپ

اکنون موارد مهمی را ذکر می‌کنیم که برای طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ مهم است آنها را یاد بگیرید یا بدانید.

 • باز کردن یک فایل سه بعدی

فتوشاپ می تواند فرمت های سه بعدی زیر را باز کند: DAE (Collada), OBJ, 3DS, U3D و فرمت KMZ گوگل ارث

یکی از این موارد را انجام دهید:

 1. برای باز کردن یک فایل سه بعدی به تنهایی، منوی File> Open را انتخاب کنید و فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. برای افزودن یک فایل سه بعدی به یک پروژه باز در فتوشاپ، از منوی 3d گزینه New Layer را انتخاب کرده و سپس فایل سه بعدی خود را انتخاب کنید. لایه جدید ابعاد پروژه باز را منعکس می کند و مدل سه بعدی را در یک پس زمینه شفاف (در واقع مدل سه بعدی شما بدون پس زمینه و آماده تغییرات ظاهر می‌شود) ارائه می دهد.
 • کنترل عملکرد سه بعدی و نمایش Preferences (اولویت ها)

1. از منوی فتوشاپ گزینه Edit>Preferences>3D  را انتخاب کنید (در ویندوز) یا در سیستم عامل مک گزینه Photoshop>Preferences 3D را از منو انتخاب کنید.

2. جهت کسب اطلاعات از گزینه ها، کافی است موس را روی آنها حرکت دهید و اطلاعات هر بخش را در پایین کادر محاوره‌ای بخوانید.

 • ابزار های دوربین و شی سه بعدی

ابزار شی سه بعدی (3D object) و ابزار دوربین (Camera tool) فعال می‌شوند وقتی یک لایه سه بعدی طراحی لوگو در فتوشاپ انتخاب شده است. برای تغییر موقعیت یا مقیاس مدل سه بعدی از ابزارهای شی سه بعدی استفاده کنید. برای تغییر نمای صحنه از ابزار دوربین سه بعدی استفاده کنید. اگر سیستم شما از OpenGL پشتیبانی می کند، می توانید از 3D Axis برای دستکاری مدل های سه بعدی و ابزارهای دوربین ها استفاده کنید.

 • با استفاده از ابزارهای سه بعدی (3D object) مدل را جابجا کنید، بچرخانید یا مقیاس بندی کنید

در طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ می‌توانید برای چرخش، تغییر مکان یا مقیاس گذاری مدل، از ابزارهای شی سه بعدی (3D object) استفاده کنید. در حالی که مدل سه بعدی را دستکاری می کنید، نمای دوربین ثابت می ماند.

  A: برگشت به موقعیت اولیه شی؛  B: چرخش؛  C: غلتاندن؛  D: بهم پیوستن؛   E: لغزاندن؛   G: منوی موقعیت؛  H: ذخیره موقعیت کنونی؛  I: حذف موقعیت کنونی؛  J: مختصات موقعیت.

در پنل ابزار ها روی یک ابزار شی سه بعدی انتخاب کنید و دکمه موس را نگه دارید تا از بین انواع ابزار های مختلف زیر یکی را انتخاب کنید:

نکته: هنگامی که درگ می‌کنید می‌توانید دکمه شیفت را نگه دارید تا ابزار های Rotate, Pan, Slide یا Scale را در یک جهت حرکت محدود کنید (حتما این کار را انجام دهید برای طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ به دقیق بودن طرح نیاز دارید). حال به توصیف برخی از ابزار های سه بعدی می‌پردازیم که در بالا بصورت مختصر معرفی کردیم:

 1. Rotate: موس را به بالا یا پایین بکشید تا مدل حول محور x بچرخد یا موس را به کناره ها بکشید تا مدل حول محور y به چرخش دربیاید. دکمه Alt در ویندوز یا option در مک را فشار دهید تا هنگام کشیدن موس مدل به دور خوش شروع به چرخش کند.

 2. Roll: به طرفین موس را بکشید تا مدل حول زاویه z خودش شروع به چرخیدن بکند.
 3. Pan: موس را به طرفین بکشید جهت جابجایی مدل بصورت افقی یا موس را به بالا و پایین بکشید جهت جابجایی آن بصورت عمودی. اگر دکمه Alt یا option در مک را فشار دهید هنگام کشیدن موس در جهات x یا y جابجا می‌شود.
 4. Scale: موس را به بالا یا پایین بکشید تا مدل بزرگتر یا کوچکتر شود. اگر دکمه Alt یا option در مک را فشار دهید می توانید با کشیدن موس مدل را در جهت z مقیاس دهی کنید.

جابجایی دوربین سه بعدی

در حالی که موقعیت جسم سه بعدی را ثابت نگه داشته‌اید، از ابزارهای دوربین سه بعدی برای جابجایی نمای دوربین استفاده کنید.

A: بازگشت به موقعیت دوربین اولیه؛ B: چرخش؛   C: غلتاندن؛   D: بهم پیوستن؛   عمل Walk؛   F: زوم؛   G: منوی ویو؛   H: ذخیره نمای دوربین کنونی؛   I: حذف نمای دوربین کنونی؛   J: مختصات موقعیت دوربین

 • محور سه بعدی

محور سه بعدی جهت X, Y و محور Z کنونی مدل ها، دوربین ها، روشنایی ها و مش ها را در فضای سه بعدی نشان می دهد. که می‌توانید تنظیمات بسیاری از حالات طراحی لوگو را با این ابزار کنترل کنید! این محور ظاهر می‌شود زمانی که هر ابزار سه بعدی را انتخاب کنید و در واقع راهی برای دستکاری گزینه انتخاب شده ارائه می‌دهد.

A: ابزار انتخاب شده

B: منیمایز یا ماکسیمایز محور سه بعدی

C: جابجایی گزینه انتخاب شده در امتداد محور

D: چرخش گزینه انتخاب شده

E: کشاندن کردن یا فشرده کردن گزینه انتخاب شده

F: تغییر اندازه گزینه انتخاب شده

نکته: OpenGL باید فعال شده باشد جهت نمایش محور سه بعدی

نمایش یا مخفی کردن محور سه بعدی

 • در منوی فتوشاپ انتخاب کنید: View>Show>3D Axis

محور سه بعدی را به حداقل برسانید، ترمیم کنید، جابجا کنید یا تغییر اندازه دهید

1. جهت نمایش کنترل بار اشاره گر موس را روی محور سه بعدی به حرکت در بیاورید.

2. یکی از کار های زیر را انجام دهید:

 • جهت جابجایی محور سه بعدی، کنترل بار را بکشید.
 • جهت به حداقل رساندن روی آیکون minimize کلیک کنید.
 • جهت ترمیم به اندازه طبیعی، روی محور سه بعدی کوچک شده کلیک کنید.
 • جهت تغییر اندازه، آیکون زوم را بکشید.
 • جابجا کنید، بچرخانید یا مقیاس دهی کنید گزینه های انتخاب شده را با محور سه بعدی

برای استفاده از محور سه بعدی، نشانگر ماوس را روی یک کنترل محور حرکت دهید تا بصورت انتخاب شده دربیاید (هایلایت شده)، و سپس به صورت زیر درگ کنید (موس را بکشید):

 • برای جابجایی گزینه انتخاب شده در محور X ، Y یا Z، نوک مخروطی هر محور را هایلایت کنید. در امتداد محور به هر دو جهت درگ کنید.
 • برای چرخاندن گزینه‌ای که در نظر دارید، روی قسمت چرخش منحنی که دقیقاً درون یک نوک محور است کلیک کنید. دایرهای زرد ظاهر می شود که صفحه چرخش را نشان می دهد. در دایره در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت در اطراف مرکز محور سه بعدی درگ کنید. برای چرخش تدریجی، موس را از مرکز محور سه بعدی دور کنید.
 • برای تغییر اندازه گزینه‌ای که انتخاب کرده‌اید، مکعب مرکزی را در محور سه بعدی به بالا یا پایین بکشید.
 • برای فشرده سازی یا کشیدن گزینه‌‌ی مورد نظرتان در امتداد یک محور، یکی از مکعب های رنگی را به سمت مکعب مرکزی (مکعب سفید) یا به دور از آن بکشید.
 • برای محدود کردن حرکت به صفحه جسم، نشانگر ماوس را به محلی که دو محور هم از عبور می‌کنند، نزدیک مکعب مرکزی منتقل کنید. یک آیکون صفحه زرد بین دو محور ظاهر می شود. به هر جهتی موس را می‌توانید بکشید. همچنین می توانید نشانگر موس را روی قسمت پایینتر از مکعب مرکزی حرکت دهید تا این آیکون صفحه فعال شود.

آموزش های ویدیوی طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ

در بالا نکاتی مهم از تنظیمات مدل های سه بعدی در فتوشاپ برایتان مهیا کردیم که خود شرکت ادوبی خالق فتوشاپ این راهنما را خلق کرده اگر بسیاری از مفاهیم را متوجه نشدید به شما حق می‌دهیم چرا که واقعا پر از اصطلاحات تخصصی و بعضا بسیار پیچیده بود اما در طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ بد نیست این موارد را بدانید و در کل علم خود را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید.

اکنون نگاهی می‌اندازیم به بهترین آموزش های ویدیوی طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ (اگر در مقاله طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ را آموزش می‌دادیم مسلما علاوه بر طولانی شدن بیش از اندازه مقاله با مشکلات زیادی روبرو می‌شدید در نتیجه تصمیم گرفتیم که لینک آموزش های ویدیوی مهم در این زمینه را برایتان قرار دهیم تا یادگرفتن طراحی لوگو سه بعدی در فتوشاپ برای شما شیرین تر و ساده تر شود):

1. دانلود آموزش ساخت لوگو سه بعدی با هر شکلی در فتوشاپ cs6

(اگر از نسخه cc فتوشاپ استفاده می‌کنید نگران نباشید تفاوت زیادی ندارند و اگر مشکلی پیش می‌امد می‌توانید با جستجو در اینترنت آن را رفع کنید!)

لینک این آموزش در یوتیوب(youtube) است و همانطور که احتمالا می‌دانید یوتیوب در ایران فیلتر است پس باید یک VPN داشته باشید و بعد اقدام به دانلود یا مشاهده این ویدیو کنید.

لینک: https://www.youtube.com/watch?v=goLBJCjT9Dk

2. آموزش طراحی لوگو سه بعدی بسیار ساده به زبان فارسی در آپارات

لینک:

 https://www.aparat.com/v/a2B9s/آموزش_ویدیویی_ساخت_لوگوی_سه_بعدی_در_فتوشاپ_از

3. طراحی لوگو و آموزش تبدیل تصویر 2 بعدی به تصویر سه بعدی

لینک: https://www.youtube.com/watch?v=rRdoBRR8V40

برای مشاهده ی مقاله های مرتبط مانند  مقاله ی ” طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ چیست و چگونه است

” و همچین برای مشاهده هزینه ی طراحی لوگو توسط رایامارکتینگ روی لینک آبی کلیک کنید

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.