مقالات آموزشی

معرفی ۸ مرحله ساده در باره ی نوشتن مقاله قوی برای محصول

مفید بود؟

کمی روی عادت خریدی که دارید فکر کنید. هر چقدر قیمت کالاهای ضروری بیشتر باشد تصمیم درست گرفتن برای انتخاب آن کالا سخت تر می شود. برای اینکه بدانید کالای درستی دارید می‌خرید اول باید به کیفیت محصول فکر کنید. مهم هم نیست که چه چیزی می خواهید بخرید مثلا غذا، کتاب، وسایل آشپزخانه، بلیط و تور مسافرتی برای تعطیلات یا حتی اسباب بازی می تواند جزء این خرید باشد.

همیشه تولید محتوای آنلاین را بررسی کنید

خوب حالا بیایید و فکر تان را عوض کنید. فرض کنید خریدار نیستید و فروشنده اید یا حتی فکر کنید تبلیغ کننده ی کالایی هستید. در اصل شما ناظر هستید. این مساله ی ناظر بودن را هر بازاریاب، وبلاگ نویس یا صاحب وب سایتی باید در ذهنش داشته باشد:

تولید محتوای حول محصول چیست؟

اگر برای مدتی چه کم یا طولانی بازاریابی کرده باشید، حتما با مساله تولید محتوا برای محصولات آشنایی دارید. اما بهتر است تعریف تولید محتوا را مروری کنیم تا بفهمیم که اوضاع از چه قرار است.
یک محتوا همان گونه که قبلا گفته شد بر اساس ویژگی های یک محصول نوشته می شود. این محتوا باید مزایا و معایب کالا یا خدمات را مورد بررسی قرار بدهد. بعضی از نویسندگان و بازاریابان که تمام وقت بر روی تست کردن یا بررسی یک محصول کار می کنند، تلاش می کنند تا محتوایی که نوشته اند را به وب سایت ها، وبلاگ ها و غیره ارسال کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا را نیز مطالعه نمایید.

تولید محتوا اگر

در حالت ایده آل، تولید محتوا باید توسط یک نویسنده ی مستقل انجام گیرد. در این جا احتمالاً نویسنده ویژگی های متفاوت یک محصول را مورد بررسی قرار می دهد و جهت گیریش هم بی طرف خواهد بود. این جهت گیری اگر بی طرفانه نباشد بی اعتبار است. یعنی تولید محتوا اگر توسط سازندگان خود کالا نوشته شده باشد اعتباری ندارد. در اصل تولید محتوا اگر توسط سازندگان محصول باشد مطمئنا جهت گیری یک طرفه ای دارد. علاوه بر این، تولید محتوا توسط نویسنده اصولا خوانندگان را ترغیب می کند تا در مورد کالایی که خریده اند یا می خواهند بخرند بحث کرده، امتیاز داده و نظر شخصی نیز بدهند.

 

 

قبل از اینکه کالا یا محصولی وارد بازار شود و کیفیتش مشخص شود، محتوای نوشته شده معرف کیفیت و استاندارد محصول است. نویسندگان محتوا می توانند به کالا اعتبار ببخشند و یک کالای نه چندان معتبر را به کالایی اصلی در بازار تبدیل سازند. در اصل، امروزه نوشتن محتوای آنلاین برای بازاریابی و معرفی برند تجاری هر شرکتی مهم است. چرا؟ خوب، اول از همه مشتریان به محتوایی که کاملا معتبر است و توسط نویسندگان مستقل تولید شده بیشتر اعتماد می کنند. بنابراین، محتوا به نوعی اثبات کننده ی اقبال اجتماعی محصول است. این امر به اعتماد کردن مشتری و وفاداری شرکت نسبت به استاندارد کالایی که تولید میکند کمک شایانی می کند.

رابطه تولید محتوا و گاهی خریدار

دوم اینکه هر چقدر تولید محتوا برای محصولی بیشتر باشد، آگاهی خریدار نیز بیشتر می شود و اعتبار آن کالا نیز بیشتر خواهد شد. اعتبار یک کالا، شانس خرید آن کالا را افزایش می دهد. مردم به مساله ی مقبولیت اجتماعی اعتماد می کنند، علی الخصوص وقتی نویسنده خودش از سازندگان کالا نباشد. البته باید متذکر شد که نویسنده، می بایست ناشناس هم نباشد (به عنوان مثال می توان نام نویسنده را ذکر کرد تا خوانندگان بتوانند مشخصات اجتماعی نویسنده را بررسی کنند).
در نتیجه، اگر کیفیت کالا یا خدمات توسط محتوای زیاد اثبات شود و سازنده ی کالا، محتوا را تولید نکرده باشد فضای مثبتی به وجود می آید که در سراسر فضای آنلاین می تواند تاثیرگذار باشد. این مساله احتمال خرید کالا را افزایش می دهد.

چرا مردم مقالات در مورد محصول را می خوانند؟

چرا مردم در وهله اول محتوای نگارشی کالا را می خوانند؟ آیا خریدار باهوشی که میخواهد کالایی را بخرد بدون خواندن نظرات آنلاین سراغ خرید محصول می رود؟ در اینجا باید مثالی بزنیم. فرض کنید در حال خواندن محتوای نگارشی در مورد Headspace، یعنی همان اپلیکیشن معروف مدیتیشن هستید. خواندن نظرات کسانی که از این اپلیکیشن استفاده می کنند به این پلتفرم اعتبار می دهد. چون خودم شخصاً به مساله ی مدیتیشن اعتقاد دارم و مربی مدیتیشن Headspace نیز هستم، این مثال را می زنم.
یا می توانم یک مثال متفاوت بزنم، این بار مثلا B2B را بررسی می کنم. برای نمونه لایو چت را مثال می زنم.
خب نگارش محتوا را با چه چیزی شروع می کنید؟

مردم می خواهند حقایق را بدانند، بنابراین:

 

 •     درباره اینکه کالا چه تاثیری روی خودتان داشته با مردم حرف بزنید و برداشت اولیه ی خودتان (و همه برداشت های بعدی!) را با خوانندگان به اشتراک بگذارید.
 •    تجربیات خود را از کالایی که استفاده کرده اید با خوانندگان به اشتراک بگذارید.
 •     ویژگی های مثبت و منفی هر کالا را ذکر کنید.
 •     اگر کالایی برای رفع نیازهای خوانندگان تولید شده (یعنی مشتری / خریدار هدف آن محصول است) پس کالا را به آن ها پیشنهاد بدهید.
 •     برای خودتان قانونی بگذارید: برای خوانندگان توضیح بدهید که کالا کیفیت فوق العاده ای دارد و یا فقط یک جنس متوسط است.
 •     آیا کالا کاربر پسند است؟
 •     نقاط ضعف کالا را در محتوای تان بیاورید.
 •    کالا های جایگزین یا رقیب را هم معرفی کنید.

محتوای نگارشی

محتوا باید ویژگی های مثبت و منفی یک محصول، خدمات یا حتی یک برند تجاری را به خواننده معرفی کند تا خریدار بداند چه چیزی میخواهد بخرد و همچنین نقاط قوت و ضعف آن کالا را بشناسد.
در تولید محتوا باید به روشنی مشخص شود که این کالا به درد چه کسانی می خورد. دیگر دلیلی که مردم محتوای نگارشی در مورد محصول را می خوانند یک دلیل خیلی ساده است. کاربران یا مشتریان می خواهند مطمئن شوند که این کالا از کالاهای مشابه بهتر است.

برای تولید محتوا ویژگی های بازاریابی را در نظر بگیرید. خوانندگان می خواهند مطمئن شوند محصولی که می خواهند بخرند ساده، کاربر پسند و در دسترس شان باشد.
علاوه بر این خوانندگان دوست دارند در مورد کالاهای مشابه نیز بدانند. صادقانه بگویم مشتریان فقط می خواهند مطمئن شوند کالایی که می خواهند بخرند نسبت به کالاهای مشابه خیلی بهتر است. همچنین، تجربه های خریداران این کالا نیز تاثیر گذار خواهد بود. خوانندگان می خواهند قبل از اینکه کالایی را بخرند، بیشتر با نظرات دیگران در مورد آن محصول آشنا شوند.

مزایای تولید محتوا برای محصولات چیست؟

مهمترین مزیت این است که مشتریان به محتوای نگارشی اعتماد زیادی دارند. 88٪ از خریداران به همان اندازه که توصیه های شخصی را قبول دارند به مقالات آنلاین نیز اعتماد دارند. در نتیجه محتوای مثبت در مورد یک کالا فروش آن را هم افزایش می دهد.
آنچه از نوشتن نظرات به دست می آورید:

1.    پول:

می توانید با تولید محتوا برای کالا، درآمد کسب کنید.

2.    اقتدار:

شما به عنوان ناظری که در مورد کالایی نظر می دهد برای خودتان قدرت و اقتدار کسب می کنید. اگر نظر شما درست و به جا باشد، خریداران نیز به نوشته ی شما اعتماد می کنند. جلب اعتماد و توجه مردم برای شما قدرت اجتماعی می سازد.

3.    آزادی:

به عنوان یک نویسنده مستقل این شما هستید که تصمیم می گیرید در مورد چه کالایی محتوا تولید کنید یا کلا می خواهید درباره چه چیزی بنویسید.

4.    ترافیک:

تولید محتوا به شما کمک می کند تا ترافیک اینترنتی خوبی به وجود بیاورید. اینترنت با توجه به محتوای شما، کلمات کلیدی و وب سایتی که برای شان محتوا می نویسید آن سایت را رتبه بندی خواهد کرد.
البته مزیت های زیادی (و همچنین معایبی) برای ناظر شدن یا نویسنده مستقل شدن وجود دارد. بسیار خوب، اکنون با در نظر گرفتن تمام این موارد، وقتش رسیده که بدانید چگونه برای کالایی تولید محتوا کنید، نظر بدهید و آن را بررسی کنید.

 

 

چگونه می توان نقد و بررسی کامل محصول را نوشت

1.    به کالا دسترسی داشته باشید.

اول اینکه نویسنده ی مستقل باید به کالا دسترسی داشته باشد. شما یا باید بروید و محصول را بخرید یا از تولیدکننده بخواهید تا کالا را در دسترس شما قرار دهند. البته احتمال دارد نمایندگی یک شرکت بزرگ تجاری در مدت زمانی که دارید تولید محتوا می کنید کالا را در اختیارتان قرار دهد.

2.    عضو شوید.

اگر شرایطش را دارید خودتان یک شریک وابسته راه بیندازید. اگر این کار را بکنید علاوه بر پولی که بابت تولید محتوا می گیرید برایتان منافع دیگری نیز دارد. گاهی اوقات خریداران اگر بخاطر محتوای شما محصولی را بخرند، حق پورسانت شما را شرکت پرداخت خواهد کرد. پیوستگی یا شراکت در سود عملی منطقی است زیرا دارید محصولی را تبلیغ می کنید، پس چرا نباید درصدی از سود مال شما باشد و فقط درآمد تان از طریق نوشتن باشد؟

3.    درباره کالا اطلاعات کسب کنید.

قبل از فروش کالا سعی کنید به آن دسترسی پیدا کنید تا هم در موردش خوب مطالعه کنید و هم تمام ویژگی  های کالا را بررسی کنید. شما باید متخصص آن کالا باشید. پس کنجکاو باشید و سعی کنید از همه چیز، از برند گرفته تا جنس آن کالا، آگاهی پیدا کنید. قبل از شروع تولید محتوا، در مورد رقبا و کالای رقیب نیز تحقیق کنید.

4.    صادق باشید. بزرگ نمایی نکنید.

راست گو بودن بسیار مهم است. این مورد را در ذهن داشته باشید که: مردم دو دو تا چهار تا می کنند و اگر با آنها صادق نباشید خیلی زود میفهمند ( ناگزیر برای شما نیز مشکلاتی ایجاد می شود).
همیشه بهتر است از چشم یک مشتری به محصول نگاه کنید. این اصلا درست نیست که مخاطب خود را گول بزنید و به مشتری بخواهید بقبولانید که کالا هیچ عیب و نقصی ندارد. سعی کنید در معرفی کالا تعادل را رعایت کنید.
صداقت شما اعتبار شماست. این صداقت باعث می شود مشتریان هر موقع بخواهند چیزی بخرند، از وبلاگ، وب سایت یا هر جا که شما پیشنهاد کنید، وفادارانه بازدید کرده و خرید کنند.

5.    کالای رقیب را در نظر بگیرید.

مقایسه کالا ها با هم بسیار مهم است. محتوای نگارشی باعث می شود مشتری یک تصویر واضح از کالا در ذهن داشته باشد. با مقایسه کردن دو کالا خوانندگان می فهمند که چه کالا های دیگری نیز در بازار وجود دارد و نسبت به کالای پیشنهادی شما اطمینان بیشتری پیدا می کنند. مقایسه ی دو کالای متفاوت می تواند به کار شما اعتبار بدهد. مخصوصاً موقعی که بتوانید چیزی بیشتر از این جمله را بگویید: “خب حالا، تعدادی کالای مشابه دیگر هم در بازار موجودند!”

6.    بحث و تبادل نظر کنید

هر موقع محتوایی تولید می کنید (نه اینکه فقط یک محتوای خاص را نوشته باشید)، از خوانندگان بخواهید تا به آن محتوا بازخورد (فیدبک) بدهند و در موردش بحث کنند. بگذارید تا خوانندگان راحت حرف بزنند و فضایی برای بحث و تبادل نظر ایجاد کنند. همچنین سعی کنید تا در همان فضا نیز نوعی اجماع حاصل شود.

این امر خوانندگان را ترغیب می کند تا نظرشان را بنویسند. علاوه بر محتوای شما، نظرات کاربران خیلی می تواند در معرفی کالا تاثیر گذار باشد. امروزه مردم به تولید محتوا توسط کاربران 50٪ بیشتر از سایر رسانه ها اعتماد می کنند.

بنابراین کاربران را ترغیب به تولید محتوا در مورد کالا کنید!

هرچه اجماع بیشتری در مورد یک محتوا وجود داشته باشد مطمئنا درصد فروش آن کالا نیز بهتر خواهد بود. قوانین سئو برای اثبات این ادعا، دلایل موجهی دارد. بحث و تبادل نظر بر سر یک موضوع باعث طولانی تر شدن محتوای صفحه سایت  می شود و کمک می کند تا وب سایت مورد نظر رتبه بندی بالایی در موتور های جستجو داشته باشد.

7.    محتوای یک محصول را با یک پیام “به خانه ببرید” پایان دهید.

چند پاراگراف آخر را به نظر شخصی خودتان در مورد کالا اختصاص دهید. اینجاست که می توانید کمی خودمانی تر شوید و آزادانه نظر خود را ابراز کنید. تمام نکات کلیدی که در مرحله تولید محتوا در موردش صحبت کرده اید را جمع بندی کنید. قیمت کالا را در همین مرحله فاش کنید و در مورد دوره ی رایگان آموزشی (اگر دوره ای باشد) صحبت کنید.

 

 

یادتان باشد، کلمه “رایگان” اغوا کننده است. اگر از کلمه ی رایگان استفاده می کنید این کلمه را در همه قسمت های محتوا بیاورید. حتما بر روی کلمه ی رایگان برای جلب نظر خواننده تأکید کنید. تاکید بر رایگان بودن کالا یا دوره ی آموزشی استفاده از کالا معجزه می کند. در آخر همه چیز را جمع بندی کنید و حکم نهایی را صادر کنید.

8.    رتبه بندی 5 ستاره را پیاده سازی کنید

یک سیستم ساده برای امتیاز دادن با 5 ستاره را با پلتفرم های CSS و HTML در صفحه محتوای خود فعال کنید. همچنین ریچ اسنیپت نیز اضافه کنید تا نتایج جستجو در موتور های جستجو گر بیشتر قابل مشاهده شوند. هیچ کدام از این کارها سخت نیستند. در کل رتبه بندی تصویری در نتایج جستجوی گوگل، باعث بیشتر دیده شدن محتوا می شود و میزان کلیک کردن را افزایش می دهد.

کلیک خور بودن یک مطلب یعنی بازدید بیشتر آن مطلب. یادتان باشد که میزان کلیک خوردن در طولانی مدت به سئو شدن محتوا کمک می کند. همچنین، فراموش نکنید که در محتوا به صفحه کالا لینک بدهید. تعداد دفعات تولید محتوا را در نظر داشته باشید تا خواننده را از خواندن مطالب تکراری خسته نکنید. علاوه بر آن کالاهای دیگر نیز زیر سایه ی معرفی این کالا قرار نمی گیرند. (How To Write A Powerful Product Review in 8 Simple Steps)

صحبت پایانی

تولید محتوای آنلاین روشی عالی برای کسب درآمد از طریق وبلاگ شما است. تجارت وابسته یعنی تجارتی که کالا را به محتوا وابسته می سازد و از همین طریق می توانید کار خود را کنار تجارت دیگران به پیش ببرید. وبسایت “برایت لوکال” نظرسنجی ای انجام داده است. این نظر سنجی که سالانه انجام می شود در مورد مطالعه و استفاده خریداران از نظرات آنلاین است که در زیر آورده شده است:
یافته های اصلی آنها چیست؟

 •     84٪ از خریداران همان اندازه که حرف مردم اعتماد دارند به تولید محتوا در محیط آنلاین نیز اعتماد دارند.
 •     از هر 10 مشتری 7 نفر بر اساس چیزی که در اینترنت میخوانند به یک کالا اعتماد می کنند.
 •     90٪ از خریداران، کمتر از 10 مورد از نظرات را می خوانند سپس در مورد کالا نظرشان را می نویسند.
 •     54٪ از خریداران بعد از خواندن نظرات مثبت از وب سایت بازدید می کنند.
 •     73٪ از خریداران معتقدند محتوا هایی که بیشتر از 3 ماه از نوشتن آن گذشته دیگر قابل اتکا نیستند.
 •     74٪ از خریداران فکر می کنند محتوای مثبت باعث جلب اعتماد آنها می شود.
 •     58٪ ازخریداران می گویند که رتبه بندی پنج ستاره در موفقیت فروش کالا بسیار مهم است.

طبق بررسی وبسایت Econsultancy، حتی اگر تولید محتوا بد هم باشد 67٪ نظر خریدار را نسبت به کالا بهبود می بخشد. امیدوارم به اندازه کافی این حقایق به برای شما قانع کننده بوده باشد. همانطور که ملاحظه کردید، تولید محتوا نتایج شگرفی دارد.
همینطور به پیش بروید، به یک شرکت وابسته مثل لایو چت تبدیل شوید و شروع به تولید محتوا برای محصولات کنید و از این طریق سود خوبی نیز کسب کنید. خودتان را محدود نکنید، با خیال راحت برند ها را بررسی کنید و محتوا تولید کنید تا قدرت فروش را کاملاً در دست بگیرید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.