مقالات آموزشی

یادگیری ساخت موشن گرافیک ساده و ترفندهای آن

مفید بود؟

آموزش ساخت موشن گرافیک ساده را باید جدی گرفت. زیرا می توان با کمک آن با کمترین ابزار و آسان ترین روش ها به یک اثر هنری جذاب و چشمگیر دست پیدا کرد. از همین رو، نه تنها مبتدیان که حتی هنرمندان حرفه ای نیز از ساخت موشن گرافیک ساده یا همان دو بعدی روی گردان نیستند.

 پویانمایی دیجیتالی

اجازه بدهید قبل از ورود به بحث اصلی، به این نکته اشاره کنیم؛ موشن گرافیک ساده نوعی پویانمایی دیجیتالی است. این شیوه به تصاویر ثابت، حرکت و پویایی می دهد. موشن گرافیک ساده، دارای یک مزیت دیگر نیز است. این مزیت تا همین چند سال پیش وجود نداشت. کاربر می تواند همه فعالیت های مربوط به خلق اثر موشن گرافیک را در کامپیوتر شخصی خود انجام دهد. تنها با در اختیار داشتن یک رایانه معمولی می توان تصاویر موشن گرافیک با کیفیت مطلوب خلق کرد.

 

ساخت موشن گرافیک ساده

آموزش ساخت موشن گرافیک ساده یک وجه مثبت دیگری نیز دارد.  ساخت موشن گرافیک ساده در مقایسه با دیگر روش ها، زمان بر نبوده و نیاز به نرم افزارهای پیچیده و خاصی ندارد. خوشبختانه بسیاری از کسب و کارها از موشن گرافیک ساده یا همان دو بعدی استفاده می کنند. در ادامه به معرفی یک سایت می‌پردازیم که در آن نرم افزارهای موشن گرافیک را لیست کرده است.

  • Make stunning videos with the world’s simplest motion graphics software

گرافیک های حرکتی ساده

شاید دلیل این امر، اقتصادی بودن آن است. موشن گرافیک  ساده می تواند یک رسانه دیجیتال ارزان قیمت به شمار رفته و به بهترین شکل پیام را به مخاطب القاء کند. گرافیک های حرکتی ساده؛ در نمایش تبلیغات، فیلم ها، نمایش های توضیحی، ویدیوهای تکنولوژی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت هر شرکتی که در راستای خلق تصاویر و محصولات رسانه ای فعالیت می کند، نیاز دارد از موشن گرافیک ساده بهره مند باشد.

چند دلیل موجه برای تمایل شرکت ها در ساخت موشن گرافیک ساده

در راستای آموزش ساخت موشن گرافیک ساده باید به این نکته اشاره کرد. بیشتر شرکت ها تمایل زیادی برای استفاده از موشن گرافیک ساده دارند. در ادامه به دلایل و چرایی این تمایل می پردازیم.

  •  پیدا کردن استودیوی موشن گرافیک ساده است،
  • هزینه تولید موشن گرافیک دو بعدی بسیار اقتصادی می باشد،
  • امکان تجدید نظر و ویرایش اثر وجود دارد،
  •  زمانی که برای خلق یک موشن گرافیک ساده در نظر گرفته می شود، محدود نیست،
  •  موشن گرافیک ساده یک استاندارد به شمار می رود،
  • ترکیب موشن گرافیک ساده با دیگر سبک ها بسیار عالی ارزیابی می شود،
  •  خلق تصاویر شرکتی راحت است.

 آموزش ساخت موشن گرافیک ساده و خلق تصاویر متحرک 

مهمترین سرفصل آموزش ساخت موشن گرافیک ساده، خلق تصویر متحرک است. آفرینش یک تصویر پویا برای مردم بسیار لذت بخش تر از دیگر تصاویری است که در آن حرکتی وجود ندارد. همیشه محتواهایی که در آن حرکت و پویایی وجود دارد، قابلیت پیام رسانی بیشتری دارند.

افراد؛ فیلم ها، داستان های دیداری و گیف ها را بر عکس های ثابت ترجیح می دهند. برای ساخت موشن گرافیک ساده نیاز است یک کامپیوتر ساده داشته باشید. خوشبختانه با داشتن یک گوشی هوشمند نیز می توان موشن گرافیک ساده و حتی حرفه ای خلق کرد. تنها نیاز است که کار را فرا بگیرید و با زدن چند دکمه یک تصویر ثابت را تبدیل کنید به یک اثر متحرک و جذاب .

آموزش ساخت موشن گرافیک ساده با فراگیری چند روش آسان  

اگر می خواهید آموزش ساخت موشن گرافیک ساده را دنبال کنید، کافی است چند تکنیک ساده را بلد باشید. بک گراندها و کارکترها بسته به فنونی که خلق می شوند، دارای ابزاری است که شما می توانید از این ابزارها استفاده کنید. ادغام همه این داده ها و آموزش همه این پیچ و خم ها، در این فرصت کم مسلما امکان پذیر نیست. لذا به چند تکنیک ساده اما پر کاربرد بسنده می شود.

 

آموزش ساخت موشن گرافیک ساده با کمک Cel

یکی از مواردی که در آموزش ساخت موشن گرافیک ساده به آن توجه می شود، استفاده از تکنیک Cel است. این تکنیک یکی از قدیمی ترین روش هایی است که در این زمینه به کار می رود. در این تکنیک کاربر می تواند در زمینه ای به نام Cel به نقاشی کردن بپردازد.

انیمیشن دو بعدی 

در آموزش ساخت موشن گرافیک ساده استفاده از انیمیشن دوبعدی اهمیت فراوانی دارد. این تکنیک نیز فاقد پیچیدگی خاص است . تصاویر در این تکنیک مسطح بوده و از پویایی زیادی برخوردار نیستند. این روش یکی از قدیمی ترین و با صرفه ترین روش های خلق موشن گرافیک است. فریم یا تصاویر معمولا با دست یا نرم افزار و در یک کامپیوتر تولید می شوند. تصاویر تخت از دشواری های فنی برخوردار نبوده و به همین دلیل نگاه کردن به این نوع تصاویر برای چشم مخاطب خسته کننده نیست.

تکنیک موشن گرافیک دو و نیم بعدی 

در فراگیری مباحث آموزش ساخت موشن گرافیک ساده، هرگز نباید از موشن گرافیک دو و نیم بعدی به راحتی عبور کرد. در این روش، موشن گرافیک نه ساده است و نه بسیار دشوار. این قالب با تعبیه سوژه سه بعدی در یک فضای دو بعدی بوجود می آید. در حقیقت مخاطب با نگاه کردن به این فضا دچار توهم محیط و تصاویر سه بعدی می شود. این روش از نظر قیمت حالتی متعادل داشته و ما بین موشن گرافیک ساده و حرفه ای قرار می گیرد.

موشن گرافیک ساده یا دو بعدی چه کاربردهایی دارد ؟ 

مبحث آموزش ساخت موشن گرافیک ساده را با کاربردهای آن دنبال می کنیم. موشن گرافیک ساده یا دو بعدی مجموعه تصاویری است که به وضعیت سه بعدی احتیاجی ندارند. این تصاویر در یک محیط دو بعدی قرار می گیرند.

 لوگوهای تجاری

این نوع موشن گرافیک ها مناسب تهیه لوگوها، شماتیک و طراحی های ساده و نقشه هایی است که به صورت دو بعدی تولید شده اند. وقتی با نرم افزار فتوشاپ یک عکس را می چسبانید یا نوشته ای را داخل یک تصویر قرار می دهید، در واقع دارید یک اثر موشن گرافیک ساده خلق می کنید. لوگوهای تجاری نیز نوعی موشن گرافیک ساده به شمار می روند. اما این سازه های هنری چه کاربردی دارند؟

تهیه لوگو و برندهای تجاری

یکی از مهمترین مباحثی که در آموزش ساخت موشن گرافیک ساده مطرح می شود، موضوع کاربرد این تولیدات هنری است. موشن گرافیک ساده، تهیه لوگو و برندهای تجاری است. حتی می توان با کمک موشن گرافیک دو بعدی اطلاعیه های دیجیتالی نیز منتشر کرد. راهنمایی های فنی، تولید ویدیو کوتاه و هر تصویر متحرکی که در سمینارها بتوان از آن استفاده کرد، از جمله کاربردهای موشن گرافیک دو بعدی به شمار می رود.

 

 موسسات آموزشی

حتی ادارات و سازمان ها نیز از موشن گرافیک بهره می برند. از آنجا که این هنر متضمن پیام است، می تواند کاربری های متعددی در حوزه های مختلف داشته باشد. از همین رو، در موسسات آموزشی و آموزش های ضمن خدمت، شاهد حضور پر قدرت موشن گرافیک ساده هستیم. هر گزارشی که قرار است در یک سازمان به سمع و نظر عموم قرار بگیرد، بهتر است توسط موشن گرافیک دو بعدی صورت بگیرد.

حسن ختام مبحث موشن گرافیک ساده 

جدی گرفتن آموزش ساخت موشن گرافیک ساده برای هر صاحب کسب و کاری امری ضروری است. امیدواریم این نوشتار شما را مجاب کرده باشد تا هر چه زودتر این هنر صنعت کاربردی را فرابگیرید. شما با در اختیار داشتن یک فیلم کوتاه یا تصویر متحرک، می توانید روی مخاطب به بهترین شکل تاثیر بگذارید.

 

.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.