مقالات آموزشی

بررسی چند تکنیک بهینه سازی تصاویر سایت

مفید بود؟
در طراحی هر وب سایتی از تصاویر و عکس هایی استفاده می شود. انتخاب این عکس ها و همچنین ویژگی های گرافیکی این عکس ها تاثیر زیادی در سرعت و کیفیت وب سایت شما خواهد داشت.

در طراحی هر وب سایتی از تصاویر و عکس هایی استفاده می شود. انتخاب این عکس ها و همچنین ویژگی های گرافیکی این عکس ها تاثیر زیادی در سرعت و کیفیت وب سایت شما خواهد داشت. با دانستن نکات مهم در زمینه استفاده تصاویر در وب سایت شما قادر خواهید بود تا بهتر در انتخاب و آماده سازی تصاویر عمل نمایید.
بهینه سازی تصاویر علاوه بر سرعت بر سئو سایت نیز تاثیر مثبت دارد و رعایت نکاتی مانند تگ آلت و توضیحات عکس در صفحات شما مهم است.

1. توضیحات مربوط به تصاویر

در توضیحات یک عکس 3 مطلب وجود دارد که باید به آن ها توجه داشت. نام عکس،متن جایگزین و متن عنوان. نام عکس شما که موضوعی واضح است. موتورهای جستجو مانند گوگل به نام تصویر شما اهمیت می دهند بنابراین بهتر آن است که نام تصویر شما با موضوعی که تصویر در آن قرار داده می شود یکی باشد. متن جایگزین که از آن به عنوان alt tag نیز یاد می شود، مطلبی است در مورد عکس، توضیحاتی که به آن مربوط می شود، در صورتی که شما موس خود را بر روی عکس نگه دارید این متن نشان داده می شود. اطلاعات آن را مربوط به تصویر و یا بخشی از متن محتوا که مربوط به عکس می باشد قرار دهید. این بخش جزو مهم ترین قسمت هایی می باشد که موتورهای جستجو به ان توجه نشان می دهند.
در نهایت متن عنوان تصویر شما قرار دارد. تگ تایتل بخشی است که در صورتی که شما تصویر خود به لینک یا آدرسی مرتبط کرده باشید آن را مشخص می کند. بهتر است توضیحات این قسمت با توضیحات alt tag تفاوت داشته باشد. اهمیت این بخش به اندازه title tag نمی باشد.

2. پسوند مناسب و شناخته شده برای تصویر

پسوند هایی مانند JPEG و PNG که از پر استفاده ترین فرمت های عکس و تصاویر می باشند کاربرد های متفاوتی دارند. در صورتی که تصویر شما حجم و رنگ زیادی داشته باشند، پسوند مناسب شما JPEG خواهد بود اما در صورتی که تصویر شما کوچک و حاوی رنگ های کمی باشد از PNG استفاده نمایید. در صورتی که همیشه از پسوند درستی در بخش های مختلف استفاده نمایید، حجم عکس های شما کاهش یافته و در سرعت وب سایت شما نیز تاثیر خواهد داشت.

3. ابعاد تصویر در وب سایت اهمیت دارد

شما می توانید در همان ابتدای کار تصاویر خود را با ابعاد مشخصی ذخیره نموده و در سایت استفاده کنید. با رعایت چنین اصولی هم سرعت وب سایت شما بالا خواهد رفت و هم از لحاظ بصری تاثیر بهتری بر مخاطب خواهد گذاشت. ابعاد تصاویر و عکس ها می تواند توسط کدهای HTML نیز تعیین و اصلاح شود. از عکس هایی که ابعاد آن بسیار بالا باشد و دیر لود می شوند زیاد استفاده نکنید چرا که می تواند در تجربه مخاطب و در نتیجه امتیاز سایت شما نیز تاثیر داشته باشد.

4. حجم تصاویر باید مناسب باشد

همانطور که در موارد بالا نیز ذکر شده است، بسیار اهمیت دارد که شما از تصاویری استفاده نمایید که با سرعت بیشتر لود می شوند. یکی از موضوعات مهم در لود شدن تصاویر و عکس ها حجم فایل شما می باشد. مسلماً زمانی که حجم عکسی زیاد باشد زمان بیشتری نیاز است تا آن تصویر در صفحه وب شما لود شود. بههمین منظور بهتر است شما از نرم افزارهای ادیت و اصلاح تصاویر مانند فتوشاپ استفاده کرده و حجم فایل خود را کاهش دهید. در صورتی که عکس های شما سریع تر لود شوند مخاطبین شما تمایل بیشتری خواهند داشت تا بیشتر به مطالب و عکس های شما مراجعه نمایند.

همانطور که مشخص است طراحی یک وب سایت تنها در زیبایی قالب سایت خلاصه نمی شود. مسائل بسیار مهمی در زمینه طراحی وب سایت وجود دارند که ممکن است برخی از افراد به آن ها توجه نکنند. شما همیشه باید در رابطه با این موارد اطلاعات کسب نمایید و تلاش کنید بهترین استفاده را از آن ها داشته باشید. دانستن اصول طراحی و اصول بکارگیری ابزار و مواد وب سایت ها تا حد زیادی می تواند شما را نسبت به دیگران متمایز کند و تاثیر بهتر و مثبت تر بر دید مخاطب شما داشته باشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.