مقالات آموزشی

اهداف و معیار انتخاب طراح سایت

مفید بود؟

معیارهای انتخاب طراح سایت

طراح سایت مناسب کیست؟

طراحی سایت خود را به چه کسی باید بسپاریم

در دینای امروز انتخاب یک طراح سایت مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که در واقع سایت شما چهره آنلاین تجارت و کسب کار شما می باشد بنابر این در صورت انتخاب یک طراح سایت نامناسب ممکن است چهره ناموفقی از تجارت خود به نمایش بگذارید که نه تنها برای شما تبلیغی برای جذب مشتری نمی باشد بلکه باعث فراری دادن مشتریان شما می شود.

ملاک های طراحی سایت برای مشتریان عام

1- اهداف طراحی سایت خود را بشناسید

در صورتی که ندانید دقیقا به چه هدفی سایت خود را طراحی می کنید و دقیقا به چه رسالتی در طراحی سایت خود دست می یابید ممکن است در مسیر طراحی وب سایت خود دچار چالش های زیادی شوید و حتی اگر بهترین های طراح سایت را هم انتخاب کنید موفق نشوید پس قبل از هر کاری اهداف طراحی وب سایت خود را به صورت کامل بازنگری کرده و تعیین کنید.

در صورتی که روی تجارت الکترونیک یا طراحی فروشگاه اینترنتی برنامه ریزی می کنید بهتر است معیارهای مشخص بازگشت سرمایه را بررسی کنید .

در صورتی که یک شرکت تازه تاسیس هستید راه اندازی یک سایت ساده که خدمات شما را نمایش دهد و اطلاع رسانی مجموعه شما را انجام دهد مورد نظر شماست پس طراحی وب سایت شرکتی هدف نهایی شما است

2-  مجوز طراحی وب سایت

قبل از هر کاری بررسی نمایید تا شرکت مورد نظر مجوز انجام طراحی وب سایت از سازمان نظام صنفی رایانه ای و یا شورای عالی انفورماتیک داشته باشد تا شرکت اعتبار کافی را برای انجام امور مورد نظر شما داشته باشد. همچنین تاریخ اعتبار مجوز را بررسی نموده تا شرکت مورد نظر جزو شرکت های فعال باشد. همانطور که می دانید صدور و اخذ هز مجوز نیاز به ارائه مدارک بسیاری دارد که با داشتن مجوز خیال شما از بابت اعتبار شرکت راحت خواهد بود. پونه مدیا تمام مجوز های مورد نیاز را دارا می باشد.

باید بدانید در صورتی که شخص یا شرکتی مجوز انجام این کار را نداشته باشد یعنی به اندازه کافی اعتبار ندارد و در صورت بروز مشکل برطرف کردن و پیگیری های بعدی چالش های بسیار زیادی دارد

3- سابقه کاری شرکت طراحی سایت

سابقه و تجربه هر شرکتی در هر زمینه ای باعث بالا رفتن توانمندی ارائه خدمات خواهد بود در واقع شرکت با سابقه و روند بهتر تجربه بیشتری برای ارائه خدمات بهتر دارد (کار نیکو کردن از پر کردن است ) مخصوصا در امر طراحی و بهینه سازی سایت های اینترنتی که تجربه یکی از فاکتورهای مهم می باشد. در واقع کسانی که در این موضوع تجربه ناکافی دارند خدمات با کیفیت مناسب ارائه نمی کنند.

مطمئن باشید هیچ شرکت با سابقه ای به خاطر مبلغ کمی پول اعتبار شرکت خود را به خطر نمی اندازد

4- تعداد و کیفیت سایت های طراحی شده

تعداد سایت های طراحی شده در کنار کیفیت آن می تواند یکی از مهترین معیارهای انتخاب شرکت طراحی سایت باشد زیرا که بهترین روش برای بررسی میزان توانمندی یک شرکت می باشد. بهتر است حتما قبل از شروع رایزنی با شرکت طراح حتما نمونه کارهای قبلی شرکت را بررسی نموده و از وضعیت پروژه های قبلی انجام شده با خبر شوید. (کار نیکوکردن از پر کردن است)

5- با اشخاص کار نکنید.

طراحی و پشتیبانی وب سایت یک کار تیمی می باشد و به صورت انفرادی انجام کار حرفه ای و پشتیبانی کامل مقدور نیست و بهتر است طراحی وب سایت خود را حتما زیر نظر شرکت های معتبر انجام دهید. بسیار مشاهده شده شرکت هایی که طراحی سایت خود را به اشخاص سپرده اند و پس از طراحی پشتیبانی کافی دریافت ننموده اند. اشخاص زیادی به ما مراجعه می کنند که به طراحان سایت خود دسترسی ندارند به هر دلیلی شخص مسافرت است مهاجرت کرده و غیره و به همین دلیل مجبور به طراحی مجدد وب سایت خود می شوند.

6- با شرکت های متخصص طراحی سایت کار کنید

سعی کنید با شرکت هایی که تخصص آنها طراحی سایت می باشد کار کنید تمرکز روی یک موضوع باعث می شود آن کار به صورت تخصصی انجام شود. دنیای امروز دنیای کار به صورت تخصصی است و دنیای وب وسعتی دارد که پوشش آن تمرکز بسیار زیادی می خواهد.

7- قیمت طراحی وب سایت را در نظر بگیرید!!!

میزان هزینه و ارزش کاری انجامی به شما قیمت مناسب را نشان می دهد . مثل هرچیز دیگری که می خرید، عبارت “هرچقدر پول دهی همان قدر آش می خوری” در دنیای طراحی سایت هم صادق است. اگر قیمت پایین یک شرکت طراحی سایت شما را برای سپردن کار خود به آنها وسوسه کند ممکن است زمان و هزینه زیادی را برای این اشتباه از دست بدهید.این به معنی پرداخت هزینه های بالا نیست ولی شما باید ارزش و زحمت واقعی سایت خود را بسنجید و متناسب با همان هزینه کنید.

کاری که  باید انجام دهید: از شرکت طراحی سایت درخواست کنید تا دلایلی روشن از ارزشی که در نتیجه ی کار ایجاد می شود و قیمت انجام آن به شما بدهد. به خاطر داشته باشید که در مورد ارزش و پیچیدگی کار صحبت میکنیم و نه زمان.

مردی از پیکاسو خواست تا روی دستمال کاغذی برای او نقاشی بکشد و به او بفروشد، پیکاسو در چند دقیقه طرحی برای او کشید و درخواست یک میلیون دلار کرد. مرد با تعجب پرسید که شما تنها چند دقیقه روی این نقاشی زمان گذاشتید چرا این پول را درخواست میکنید؟ پیکاسو جواب داد بله ولی 50 سال زحمت کشیدم تا بتوانم در چند دقیقه این نقاشی را بکشم.

دقیقا خیلی جاها حتی اختلاف قیمت ها روی میزان خدمات پشتیبانی و کیفیت ارائه آنها می باشد بهتر است همه موارد را در نظر گرفته و تصمیم بگیرید.

ابتدا نیازهای خود را بسنجید ، با شرکت طراحی سایت مورد نظر خود در میان گذاشته و خواستار قیمت مناسبی باشید . در اینجا منظور از قیمت مناسب قیمتی است که نه خیلی بالا باشد و نه خیلی پایین

8- پشتیبانی شرکت طراحی سایت را بررسی کنید

خیلی وقت ها نحوه نگهداری و پشتیبانی از راه اندازی اولیه اهمیت بسیار بیشتری دارد .بعد از راه اندازی سایت جدید، یک شرکت طراحی سایت معتبر، از سلامت سایت شما مراقبت می کند. بسته به اینکه چقدر شما، مشغول نگهداری و انتشار محتوا باشید در گزارشات تحلیلی به شما کمک خواهد کرد و شما را مطمئن می سازد که سایت جدیدتان، شما را به هدفتان می رساند.

اگر نیازمند تغییرات ظاهری و یا افزودن امکانات جدید به سایت هستید باید بتوانید با پرداخت هزینه متناسب سایت خود را ارتقا دهید. حتی دسترسی کامل به مدیریت و کدهای سایت اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا وابستگی مطلق شما به آن شرکت را از بین می برد.

اگر شرکت مورد نظر شما از یک هسته و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده میکند همیشه و برای هر تغییر کوچکی به آنها وابسته خواهید بود.

کاری که باید انجام دهید: از شرکت طراحی سایت خود درباره ی خدمات پس از فروش و شرایط پشتیبانی سوال کنید. چطور به مشتریان دیگر کمک می کنند؟ آیا امکان ارتباط مستقیم و رفع مشکلات احتمالی پس از تحویل سایت را به شما می دهند؟

9- آموزش ورود محتوا در سایت و قوانین تغییرات احتمالی

طراح سایتی را انتخاب کنید که به شما به انداز کافی آموزش و توضیح ارائه کنید خیلی وقت ها عدم موفقیت ما دریک کار از میزان کم اطلاعات ما ناشی می شود در صورتی که شرکت طراح وب سایت به انداز کافی به شما برای ورود محتوا آموزش دهد یا انجام کارهای ساده اولیه باعث اطمینان و راحتی خیال شما می شود.

10- مطمئن شوید شرکت طراح سایتی که انتخاب می کنید تیم طراحی سایت دارند

برخی از شرکت های مدعی طراحی سایت ، تیم طراحی سایت ندارند و کار را به اشخاص برون سپاری می کنند و به دلیل اینکه خیلی وقت ها ممکن است به دلایلی این اشخاص در دسترس نباشند یا اشخاص مختلف به صورت هماهنگ کارهایشان را انجام ندهند در اکثر مواقع نتیجه طراحی سایت یک نتیجه مطلوب نمی شود. پس بهتر است با شرکت طراحی سایتی کار کنید که تیم طراحی سایت دارند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.