مقالات آموزشی

آموزش بهینه سازی و سئو فروشگاه ساز Magento

مفید بود؟

هیچ تاجری نمی تواند از اهمیت سئو در استراتژی بازاریابی آنلاین خود چشم پوشی کند. نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم در مورد چگونگی سئو کردن Magento است.
از آنجایی که عملکرد Magento SEO عامل تعیین کننده موفقیت فروشگاه آنلاین است، هر چه شما بهینه سازی Magento SEO را برای وب سایت خود بهتر انجام دهید، مشتریان بیشتری می توانند به محصول / خدمات شما دسترسی پیدا کنند؛ امری که که منجر به شانس بیشتری برای گسترش نام تجاری شما خواهد شد.
با این حال، بهینه سازی Magento هرگز کار ساده ای نیست. مخصوصا اگر هنگام سئو با محصولات زیادی نیز مواجه باشید.
پس برای درک بهتر موضع و یادگیری نحوه سئو مجنتو به نکات زیر به دقت توجه کنید.

آموزش بهینه سازی فروشگاه ساز Magento

مجنتو یک پلتفرم محبوب وب سایت تجارت الکترونیکی است که ویژگی هایی مانند بازنویسی URL، بهینه سازی تصویر یا نقشه سایت گوگل در تنظیمات آن نهفته است.
قبل از شروع بهتر است آخرین نسخه فروشگاه مجنتو خود را دریافت و آن را به روزرسانی کنید.

بهینه سازی Url ها در مجنتو

اگر به دنبال چگونگی انجام SEO در Magento هستید، باید کلیدهای URL Magento SEO را برای صفحات وب ایجاد کنید. بهتر است URL های وب سایت شما هیچ کدی نداشته باشند.
برای پاک کردن کدها و کاراکترهای اضافی Url صفحات مسیر زیر را طی کنید:
Configuration => General => Web => URL Options

سپس، قسمت Add Store Code را به No URL تغییر دهید. پس از ذخیره کردن این پیکربندی، کدهای محصول/دسته دیگر به طور خودکار به URL های شما اضافه نمی شوند؛ امری که باعث می شود تا URL های محصولات دوستانه تر باشند.

برای بهینه تر کردن URL ها در قسمت Search Engine Optimization menu بخش Server URL Rewrites را به Yes تغییر دهید. این کار باعث می شود تا عبارت “index.php” از URL ها پاک شود.

به طور کلی، URL ها تاثیر چندانی در رتبه بندی یک صفحه ندارند. اما آنها یک عامل جزئی و مفید برای بهینه سازی فروشگاه هستند.
مهمترین نکته در بهینه سازی URL ها، بهبود تجربه کاربری است. هیچ کس نمی خواهد پیوند URL را پر از اعداد و حروف غیرمعنی ببیند.
Magento SEO URL دوستانه به کاربر و ربات ها دید واضح تری از اینکه صفحه در چه زمینه ای فعالیت می کند، می دهند.

در مجنتو از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید

Magento دارای محتوای نمونه پیش فرض برای عنوان و توضیحات محصول است، اما برای روشهای Magento SEO استاندارد نمی باشد. از این رو، باید آنها را ویرایش کنید. برای این کار به Content => Design => Configuration بروید.
UI یک جدول پیکربندی طراحی را به شما نشان می دهد. به عنوان مثال نمای فروشگاهی که قصد ویرایش آن را دارید،انتخاب کنید. برای این کار به قسمت Other Setting => HTML Head بروید.
عنوان و شرح متا باید دارای کلمات کلیدی غنی و منحصر به فرد برای سئو در Magento باشد. در نوشتن عنوان، یک قانون این است که کلمات کلیدی مهم را تا آنجا که ممکن است نزدیک ابتدای عنوان خود قرار دهید تا موتورهای جستجو بتوانند آنها را راحت تر درک کنند.
در توضیحات متا نیز، کلمه کلیدی باید گنجانده شود. یک چیز دیگر حذف حروف ربط مانند “یا” ، “و” از عنوان است. بهتر است فرایند فوق را برای تمامی عناوین و توضیحات اعمال کنید تا سایت مناسب تری برای جستجوگرها داشته باشید.

بهینه سازی تصاویر محصولات در مجنتو

نکته بعدی در مورد چگونگی انجام سئو در وب سایت های مجنتو این است که بهینه سازی تصاویر محصول را در سایت خود فراموش نکنید.
اول از همه، نام پرونده تصویر باید به طور دقیق و واضح توصیف کند که تصویر گویای چه چیزی است. به این معنی که باید تمامی اعداد و کاراکترهای بی معنی را حذف نمود.
به عنوان مثال، به جای IMG00231، باید نام آن را گیتار سیاه-آکوستیک بگذارید. نام فایل در نهایت به بخشی از URL تصویر تبدیل می شود. بنابراین نامگذاری فایل به فارسی یا انگلیسی ساده باعث می شود تا URL های شما برای موتور جستجو بهینه شوند.
علاوه بر این، بهتر است کلمات کلیدی را در قسمت “متن جایگزین تصاویر” نیز وارد کنید. این کار باعث می شود تا ربات های گوگل از موضوع تصویر مطلع شوند.
سایز تصویر نیز فاکتور مهم بعدی در سئو مجنتو است. زیرا سرعت بارگذاری را تحت تأثیر قرار می دهد. به طور معمول، تقریبا نیمی از خریداران سایت های آنلاین تنها 3 ثانیه منتظر بارگیری یک صفحه می مانند. تصاویر PNG این روزها نزد سئوکارها بسیار محبوب هستند، اما از نظر اندازه و کیفیت، JPEG گزینه های بهتری نسبت به PNG هستند.

 

تنظیمات Header مجنتو

مجنتو به صورت پیشفرض عنوان Magento Commerce را برای عنوان هدر و نام فروشگاهی شما لحاظ می کند. اما، از آنجایی که موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به کلمات ابتدای عناوین می دهند، بهتر است کلمات کلیدی مد نظر خود را در ابتدا یا نزدیک عنوان قرار دهید.
جهت انتخاب یک عنوان مناسب برای فروشگاه خود به قسمت:
Configuration => Design => HTML Head
بروید و یک عنوان مناسب برای سایت خود انتخاب نمایید. اگر قصد دارید تا نام سایت شما در تمامی صفحات نمایش داده شود، آن را در قسمت Title Suffix قرار دهید. اما قسمت Title Prefix را خالی بگذارید.

جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری

داشتن محتوای بی نظیر یکی از عوامل کلیدی در بهبود رتبه فروشگاه Magento است. اما نکته ای که باعث می شود تا خزنده های گوگل آن را با محتوای تکراری اشتباه بگیرند، وجود چندین URL است که به یک یا همان مطالب اشاره دارند.
برای حل این مسئله، باید صریحا به گوگل بگویید کدام URL برای آن صفحه است. اگر این کار را نکنید، گوگل این ممکن است هر دو پیوند را از نظر وزن برابر در نظر بگیرد، که می تواند منجر به پنالتی سایت شود. اما را حل چیست؟ خیلی ساده باید تگ کنونیکال را فعال ساخت.
برای این کار باید اقدامات زیر را انجام داد:
Store => Configuration => Catalog => Catalog => Search Engine Optimization
سپس باید قسمت Use Canonical Link Meta Tag For Categories را به Yes تغییر وضعیت داد. با این کار تنها یک URL برای هر محصول در نظر گرفته می شود.

 

افزایش سرعت سایت مجنتو

سرعت بارگذاری می تواند در رتبه بندی سایت تاثیر بگذارد. گوگل در سال 2018 اظهار داشت که سایت های کم سرعت برای نمایش ترجیح داده نمی شوند. فقط یک ثانیه بیشتر یا کمتر در بارگزاری سایت می تواند در رتبه سایت تاثیر بگذارد.
راهکارهای مختلفی برای سرعت بخشیدن به سایت مجنتو وجود دارد که در ادامه چند روش ساده اما مفید برای شما آورده شده است:

  • فعال سازی تمامی ویژگی های کش:

Store => Configuration => Advanced => System => Full Page Cache
سپس Caching Application را روی Varnish Cache تنظیم کنید و بعد از آن چند حالت پیکربندی نظیر Access list، Backend port و Backend port را فعال کنید.

  • فعال سازی Flat Catalog Categories و Flat Catalog Product

برای این کار باید مسیر زیر را پیمود:
Store => Configuration => Catalog => Catalog => Storefront
با این کار Flat Catalog به طور خودکار به روز می شود؛ این بخش شامل تمام اطلاعات لازم در مورد یک محصول یا یک دسته در یک جدول واحد است. بنابراین نمایه سازی Flat Catalog می تواند پردازش کدهای قیمت محصول و سبد خرید را به طور قابل توجهی تسریع کند.

  • ادغام پرونده های CSS و JS

برای این کار باید مسیر زیر را پیمود:
Store => Configuration => Advanced => Developer => JavaScript setting / CSS setting
برای ادغام پرونده های JS و پرونده های CSS در 1 فایل فقط کافیست گزینه Merge CSS / -JavaScript را فعال کنید. این کار به شما کمک می کند تا زمان بارگیری صفحه به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.

  • تعداد پرونده های خارجی قابل بارگیری از سرور خود را کاهش دهید

فرایند فوق به شما کمک می کند تا سرعت سایت شما از این رو به آن رو شود. مسئله ای که برای گوگل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

افزایش سرعت سایت به صورت پیشرفته

تنظیمات پیش فرض برای بالا بردن زمان بارگیری سایت کافی نیست. بله، در ابتدای راه اندازی فروشگاه، تعداد محصولات و محتوای بصری شما کم است؛ اما در ادامه با افزایش تعداد محصولات، تنظیمات پیشفرض دیگر کمکی به بهبود سرعت سایت نمی کنند.
روشی که موجب می شود تا سرعت بارگیری سایت افزایش یابد، به تعویق انداختن بارگذاری Magento Javascript تا زمان ارائه همه موارد از HTML به فایل های CSS است. بنابراین، توجه به فایل های جاوا اسکریپت و بهینه سازی درست آنها برای تمامی سایت های جهان امری ضروری است.
هرچه اطلاعات مهم سایت سریعتر بارگیری شوند، مشتریان راحت تر می توانند با محتویات سایت شما ارتباط برقرار کنند.

ساخت نقشه راه (Sitemap) در مجنتو

نقشه های سایت برای اهداف SEO حیاتی هستند – یکی از مهمترین نکات SEO Magento ساخت یک نقشه راه دقیق است. خزنده های گوگل URL های موجود در نقشه سایت را جهت دستیابی به سایر صفحات دنبال کرده و سپس چیزهایی که برای موتورهای جستجو نیاز است را اسکن می کنند. از این رو، یک نقشه سایت دقیق به خزنده ها کمک می کند تا هر صفحه از سایت را به طور واضح تر اسکن کنند.
برای بهینه سازی سایت مجنتو، می توانید هر دو نقشه سایت XML و HTML را ایجاد کنید. متاسفانه، در آپدیت جدید فقط تنظیمات نقشه سایت XML در دسترس است.
برای پیکربندی نقشه سایت، مسیر زیر را طی کنید:
Store => Configuration => Catalog => Catalog => XML sitemap
حال برای ایجاد نقشه سایت، به قسمت Marketing => Sitemap مراجعه کنید. سپس یک نقشه سایت اضافه کنید و برای آن یک نام و مسیر جدید بسازید. در انتها نیز دکمه ذخیره را فشار دهید.

 

مدیریت فایل Robots.Txt

چرا باید به فایل robots.txt توجه کنیم؟ پاسخ روشن است! در صورت ایجاد یک سایت بدون محصولات واقعی و صفحات کم بازدید نظیر صفحه حسای کاربری، ویژگی فروشگاه مجنتو یک فایل robots.txt را به سایت شما اضافه می کند تا موتورهای جستجو این گونه صفحات را ایندکس نکنند.
اما، اگر حس می کنید که تمام صفحات شما از بازدید قابل قبولی برخوردارند نیازی به استفاده از این فایل نیست.
فایل robots.txt در فروشگاه مجنتو به صورت پیشفرض در حالت ” INDEX, FOLLOW” است. در صورت تمایل به تغییر آن، مسیر زیر را طی کنید:
Content => Design => Configuration
سپس نمای فروشگاهی را که می خواهید تنظیمات Robot.txt را تغییر دهید انتخاب کنید. و سپس به سمت پایین صفحه اسکرول کنید تا به قسمت Search Engine Robot برسید. اکنون می توانید پیکربندی آن را تغییر دهید.

لینک سازی داخلی در سئو مجنتو

برای به دست آوردن نتایج بهتر در نتایج جستجو، ایجاد پیوندهای داخلی یک امر ضروری است. با دنبال کردن لینک ها، خزنده های گوگل می توانند رابطه بین صفحات، پست ها و سایر مطالب وب سایت را درک کنند. از همه مهمتر آن دسته از صفحاتی که هنوز ایندکس نشده اند، خیلی زود در صفحات گوگل فهرست بندی می شوند.
نکته بعدی در فروشگاه مجنتو ساخت یک هرم عالی از پیوندهای داخلی با استفاده از ویژگی پیش فرض Product Related است.
با اعمال این پیکربندی می توانید به راحتی یک محصول را با موارد مرتبط آن پیوند دهید:
کافیست به قسمت Catalog => Products بروید. سپس محصولی را برای ویرایش انتخاب کنید.
بعد از آن به قسمت زر بروید:
Related Products, Up-Sells, and Cross-Sells => Related Products => Add Related Products
خواهید دید که تمامی محصولات مرتبط به هم لینک داده شده اند.

 

در سئو مجنتو نوشتن محتوا برای توصیف محصولات را فراموش نکنید

محتوا پادشاه سئو است. سعی کنید به صورت مجزا برای هر یک از محصولات خود یک محتوای توصیفی بنویسید. محتوا می توانید شامل نقد و بررسی یا پادکست باشد. اگر به صورت کلیک یا اینفوگرافی باشد تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.
برای نوشتن محتوا باید کلمات کلیدی را پیدا کنید و بر اساس پیش بروید. در ابتدا سعی کنید کلمات کلیدی رقابتی را پیدا کنید تا از رقای خود جا نمانید.

 

خلاصه سئو مجنتو

استفاده از روش های فوق برای بهینه سازی فروشگاه Magento کاملاً رایگان و بی هزینه است. با انجام آن ها به راحتی می توانید ترافیک ارگانیک برای سایت خود به ارمغان بیاورد. برای این که در چشم باشید باید رتبه بندی سایت را افزایش داده و اعتماد موتورهای جستجو را به دست آورید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.