مقالات آموزشی

ابعاد عکس در اینستاگرام هنگام انتشار پست و هر آنچه که در این خصوص باید دانست

مفید بود؟

در این مقاله قصد داریم درباره ابعاد عکس در اینستاگرام صحبت کنیم. اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی است که در حدود یک میلیارد کاربر از آن استفاده می‌کنند. در ابتدا اینستاگرام تنها قابلیت انتشار عکس و فیلم های ۱۵ ثانیه ای داشت. اما اکنون میتوان ویدئوهای طولانی تر نیز منتشر کرد. قابلیت انتشار پست، استوری و ویدئو سبب شده است تا بسیاری به تولید محتوا در این ابزار بپردازند.

یکی از ویژگی های اینستاگرام این است که به سادگی میتوانید در آن یک حساب کاربری تشکیل دهید و عکس ها و فیلم های مورد نظرتان را منتشر کنید. این موارد می‌توانند عکس هایی از زندگی شخصی شما باشند. هر برنامه ای ویژگی هایی دارد که تنها منحصر به همان برنامه است.  اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیست. در هر برنامه ای موارد منتشر شده باید در قالب خاصی باشند و اندازه مشخصی داشته باشند.

البته در برخی برنامه ها مثل پینترست سایز عکس ابدا اهمیتی ندارد و هر عکسی با هر ابعادی می‌تواند در این برنامه منتشر شود. اما در اینستاگرام سایز عکس اهمیت زیادی دارد. در حقیقت نمای کلی اینستاگرام به این صورت است که در آن محتواهای تصویری اعم از فیلم و عکس به صورت مربعی منتشر می‌شوند. البته این در صورتی است که عکس در قالب پست باشد. عکس هایی که در قالب استوری منتشر می‌شوند قاعده متفاوتی دارند.

دانستن ابعاد عکس در اینستاگرام چه اهمیتی دارد؟

اهمیت این مسئله  زمانی مشخص می‌شود که قصد داشته باشید پیج اینستاگرام(Instagram) مرتبی داشته باشید. اگر عکس با ابعاد استاندارد منتشر نشود ممکن است ظاهری که شما انتظار داشتید را نداشته باشد. در این صورت است که دانستن ابعاد عکس اینستاگرام کمک کننده خواهد بود.

در اینستاگرام هر صفحه از سه ستون تشکیل می‌شود. می‌توان پست ها را طوری منتشر کرد که قرار گرفتن این ستون ها در کنار هم یک ظاهر کلی جذاب ایجاد نماید. و این یکی دیگر از مواردی است که دانستن ابعاد عکس در اینستاگرام را دارای اهمیت می‌کند.

ممکن است به عنوان کسانی که در اینستاگرام تولید محتوا می‌کنند قصد انتشار عکسی را داشته باشید که روی آن محتوای متنی درج شده باشد. اگر ابعاد عکس مناسب نباشد ممکن است بخشی از نوشته پس از انتشار پست گم شود. همچنین دانستن ابعاد عکس کمک می‌کند تا بتوانید پست ها را با ظاهر متناسبی تولید نمایید.

قالب های عکس در اینستاگرام

اینستاگرام یک ابزار برای انتشار محتوای تصویری است. یعنی عکس ها و فیلم ها در قالب پست، استوری، هایلایت، عکس پروفایل و IGTV منتشر میشوند. پست ها میتوانند قالب مربعی یا مستطیلی داشته باشند. قالب استوری اما اغلب به صورت مستطیل است. نوع سوم فرم دایره ای است که عکس در کاور هایلایت و پروفایل به این صورت خواهد بود. در هر یک از این فرم ها لازم است که عکس ابعاد متفاوتی داشته باشد.

نکات قابل توجه در خصوص ابعاد عکس در اینستاگرام

توجه داشته باشید که شما مجازید هر عکس و فیلمی را در اینستاگرام منتشر نمایید. اما دانستن ابعاد عکس در اینستاگرام کمک میکند تا مواردی که قصد انتشار آن ها را دارید در ایده آل ترین حالت نمایش داده شوند. اگر پست منتشر  شده در صفحه شما متناسب با استانداردهای اینستاگرام نباشد، اینستاگرام عکس و رزولوشن آن را تغییر می‌دهد. توجه داشته باشید که در این تغییر اندازه، عناصری که قصد نمایش آن ها را در صفحه دارید حذف نشوند.

در این مقاله بیشتر به ابعاد عکس در اینستاگرام پرداخته میشود. اما در نظر داشته باشید که فیلم ها هم مثل عکس هستند و بسته به اینکه قصد دارید فیلم در چه قالبی باشد باید از ابعادی که در ادامه ذکر میکنیم پیروی نمایید. برای آن که ابعاد عکس را پیش از انتشار چک کنید میتوانید به بخش گالری تلفن همراه تان مراجعه نموده و پس از کلیک روی عکس مورد نظر از قسمت جزئیات اندازه تصویر مورد نظرتان را چک کنید.

ابعاد عکس در اینستاگرام هنگام انتشار پست

در گذشته اینستاگرام تنها از عکس هایی با نسبت 1:1 که به صورت مربعی بودند پشتیبانی می‌کرد. البته اینستاگرام سعی کرده است در این زمینه منعطف عمل کند و دست مخاطب در آپدیت های جدید این برنامه برای انتشار عکس بازتر است. در گذشته عکس های این برنامه تنها به صورت مربعی منتشر میشدند اما در آخرین نسخه های اینستاگرام میتوان عکس را به صورت عمودی و افقی نیز منتشر کرد. یعنی در حالت هایی که طول و عکس عرض برابر نیستند.

اگر عکس به صورت عمودی باشد یعنی عرض آن از طولش بیشتر است. در این حالت است که نسبت آن 4:5 است و ابعادش به صورت 1080×1350 پیکسل است. دسته بعدی عکس های افقی هستند که نسبت آن ها 1.91:1 است و ابعادی معادل 1080×608 پیکسل دارند. عکس های مربعی که در آن ها نسبت 1:1 حاکم است بزرگترین اندازه را دارند و ابعادشان به صورت 1080×1080 پیکسل میباشد.

ابعاد عکس در اینستاگرام برای استوری

ابعاد عکس در اینستاگرام برای استوری می‌تواند هر اندازه ای باشد. بر خلاف پست در استوری چندان محدودیتی وجود ندارد. اینستاگرام به صورت خودکار حاشیه ای برای عکس هایی که کوچکتر از ابعاد موردنظر هستند ایجاد میکند. این حاشیه عموما به صورتی انتخاب میشود که در آن یک نوع هارمونی با عکس انتخاب شده وجود داشته باشد.

نسبت عکس در استوری اینستاگرام

باید 9:16 باشد. همچنین ابعاد آن نیز باید 1080×1920 پیکسل باشد. در حقیقت تصاویری که به صورت عمودی باشند در استوری اینستاگرام بهترین نمایش را خواهند داشت. البته ممکن است برخی از تصاویر به گونه ای باشند که برای پوشش کامل صفحه مجبور شوید آن را بزرگتر کنید.

با این کار احتمالا قسمت هایی از عکس در پشت صفحه مخفی خواهد شد. زوم یا بزرگنمایی به هر اندازه ای که باشد از کیفیت تصویر میکاهد. به همین دلیل بهتر است ابعاد ذکر شده را در نظر داشته باشید تا عکس با کیفیت اصلی انتشار یابد.

ابعاد عکس در اینستاگرام برای پروفایل

پروفایل یکی از بخش های مهم هر پیج است. برای اینکه عکس پروفایل با کیفیت بوده و به صورتی که شما قصد دارید نمایش داده شود لازم است ابعاد عکس 320×320 پیکسل باشد. البته این ابعاد میتواند 110×110 یا 180×180 نیز باشد. در هر صورت مهم این است که قالب مربعی آن حفظ شود و عکسی که مد نظر دارید در مرکز صفحه قرار گرفته باشد.

توجه داشته باشید که عکس در پروفایل اینستاگرام به صورت دایره ای نمایش داده می‌شود. بنابراین حتی اگر عکس به صورت مربعی است باید عنصر مورد نظر شما در مرکز آن واقع شده باشد. همچنین نباید سوژه خیلی دور قرار گرفته باشد. هرچه بیشتر از قابلیت زوم در اینستاگرام استفاده کنید کیفیت عکس پروفایل کمتر می‌شود. این مسئله به هیچ عنوان مطلوب نیست.

ابعاد عکس در اینستاگرام برای هایلایت

از آنجایی که هایلایت از مجموعه ای از استوری ها تشکیل میشود باید گفت ابعاد عکس مناسب برای هایلایت همان ابعادی است که برای انتشار استوری مناسب است. یعنی نسبت عکس باید 9:16 بوده و ابعاد آن نیز به صورت 1920×1080 باشد. عکس های هایلایت نیز به شکل یک مستطیل هستند که طول شان بزرگتر از عرضشان است.

ابعاد عکس در اینستاگرام برای کاور هایلایت

به صورت طبیعی پس از تشکیل هایلایت اولین استوری که در آن قرار گرفته است به عنوان کاور هایلایت در نظر گرفته میشود. اما شاید شما هم پیج هایی را دیده باشید که کاورهای هایلایت زیبا و مرتبط استفاده میکنند. شما هم میتوانید به سادگی برای هایلایت های پیج تان یک کاور مناسب تهیه نمایید. برای این کار لازم است ابتدا هایلایتی که قصد دارید برای آن کاور قرار دهید را باز کنید.

در مرحله بعد گزینه ویرایش هایلایت یا edit  را انتخاب نمایید. در این قسمت میتوانید برای هایلایت ایجاد شده نام انتخاب کنید یا کاور آن را ویرایش نمایید. توجه داشته باشید که عکس کاور هایلایت فرم دایره ای دارد. در این نوع فرم گوشه های تصویر قابل نمایش نخواهند بود. پس برای تشکیل یک هایلایت خوب لازم است اولا فرم تصویر اصلی به صورت مربع باشد و عکسی که قصد دارید در نمای پایانی مشاهده شود در مرکز آن مربع قرار گرفته باشد.

ابعاد اصلی تصویر نیز باید از فرم یک مریع پیروی نمایند، یعنی ابعادی معادل 180×180، 110×110 و یا 320×320 داشته باشند. اگر عکسی که قصد دارید از آن به عنوان کاور هایلایت استفاده نمایید به صورت مربع نیست بهتر است در ابتدا آن را در قسمت ادیت تلفن همراه تان به یک فرم مربعی تبدیل نموده و سپس اقدام به استفاده از آن نمایید.

ابعاد عکس در اینستاگرام برای کاور IGTV

با وجود قابلیت IGTV امکان انتشار ویدیوهای طولانی برای کاربران اینستاگرام فراهم گردیده است. برای انتشار پست های IGTV لازم است ابتدا یک کانال ایجاد نموده و پست مورد نظرتان را انتخاب نمایید. البته در انتشار پست های IGTV محدودیت زمانی و حجمی نیز وجود دارد.

پس از انتخاب ویدیو میتوانید یک نام و متن برای آن تعیین نمایید. همچنین با استفاده از گزینه edit cover میتوانید کاور مورد نظرتان را انتخاب کنید. کاور در این قسمت هم باید به فرم یک مستطیل عمودی باشد. نسبت آن باید 1:1.55 بوده و ابعاد آن 420×465 پیکسل باشد.

توجه کنید که استفاده از کاورهای مناسب میتواند صفحه شما را حرفه ای نشان دهد. پس از این موضوع غافل نشوید. در پایان امیدواریم اطلاعات ارائه شده در خصوص ابعاد عکس در اینستاگرام برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید از موارد یاد شده در جهت ارتقای پیج شخصی یا کاری تان استفاده نمایید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.