مقالات آموزشی

آموزش برنامه نویسی با کاتلین در تهران

مفید بود؟

کاتلین چیست ؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی اندروید می باشد که توسط کمپانی JetBrains معرفی شده است. کاتلین برای ماشین مجازی جاوا (JVM) ، مرورگر (Browser) ، اندروید (Android)  و برای توسعه های بومی (Kotlin/Native) قابل استفاده می باشد.

در سال 2017 کمپانی گوگل بصورت رسمی از کاتلین برای توسعه برنامه های اندرویدی پشتیبانی کرد.اگر به مستندات اندروید (https://developer.android.com) مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که تمامی کدهایی که برای نمونه در مستندات قرار داده شد اند،به هر دو زبان جاوا و کاتلین قابل مشاهده هستند.همچنین Android Studio نسخه  3 به بعد ، کاتلین رو در خودش جای داده و به خوبی از این زبان پشتیبانی میکند.

برخی از ویژگی های زبان کاتلین :

با وجود اینکه کاتلین و جاوا از نظر قواعد نوشتاری  (Syntax) هیچگونه سازگاری با یکدیگر ندارند اما این زبان به گونه ای طراحی شده که بدون هیچ مشکلی در کنار کدهای جاوا مورد استفاده قرار بگیرد.در واقع کدهای کاتلین در نهایت به بایت کدهای Java کامپایل میشوند و روی ماشین JVM اجرا میشود،در یک پروژه اندرویدی شما میتوانید کلاسهایی به زبان جاوا و کاتلین رو در کنار یکدیگر داشته باشید و از هر کلاس داخل کلاس دیگری استفاده کنید.

یادگیری کاتلین ساده است.در واقع کاتلین بر روی کاهش اندازه کد نویسی تمرکز داشته است،یک زبان مختصر ، مفید و قابل فهم تر می باشد و قواعد نوشتاری (Syntax) آن پیچیدگی کمتری نسبت به جاوا دارد،پس احتمال بروز خطا نیز کمتر است.

حفاظت از برنامه در برابر ارورهای NullPointerException ، در کاتلین اگر این احتمال وجود داشته باشد که مقدار یک متغییر برابر Null بشود ، کد به هیچ وجه کامپایل نمیشود.بر خلاف زبان جاوا که شما در زمان اجرای برنامه (Runtime) متوجه Null بودن بودن یک متغییر خواهید شد در زبان کاتلین در هنگام کامپایل کردن کد متوجه این موضوع خواهید شد و به اینصورت از بوجود آمدن باگ در برنامه جلوگیری خواهد کرد.

سرعت بالا در توسعه نرم افزار ، همانطور که گفته شد کاتلین یک زبان مختصر و مفید است و  Syntax آن بسیار ساده تر و قابل فهم تر از جاوا می باشد،همین ویژگی باعث میشود که شما یک پروژه اندرویدی را با زبان کاتلین بسیار سریعتر از مشابه همان پروژه به زبان جاوا به اتمام برسانید.برای مثال ما در جاوا برای دسترسی به یک TextView که در یک فایل XML قرار داده شده است.بصورت زیر عمل میکنیم :

(بر فرض مثال این TextView برای نمایش یک کلمه(padide) به کار میرود و id  آن textViewPadide می باشد. )

در جاوا :

TextView textView = (TextView) findViewById(R.id. textViewPadide);

textView.setText(“padide”);

و اما در کاتلین :

textViewPadide.text = “padide”

همانطور که مشاهده می کنید در زبان کاتلین کد خیلی کوتاه تر و قابل فهم تر می باشد و به علامت سمی کالن (;) هم نیازی نمی باشد.

شما به راحتی میتوانید کدهای جاوا را تبدیل به کدهای کاتلین کنید،کافیست کد جاوایی را کپی کرده و در یک کلاس کاتلین جاگذاری (Paste) نمایید،اندروید استودیو بصورت اتوماتیک کد جاوایی شما را به کد کاتلین تبدیل می کند.

کاتلین یک زبان منبع باز (OpenSource) می باشد.

کاتلین از جاوا اسکریپت نیز پشتیبانی می کند،با استفاده از این قابلیت میتوانیم کدها را در مرورگر اجرا کنیم.

قابلیت کاتلین برای توسعه های بومی (Kotlin/Native) ، این قابلیت که به تازگی منتشر شده،کدهای کاتلین را به کدهای Native کامپایل میکند که این کدها بدون نیاز به ماشین مجازی (JVM) اجرا شوند.با توجه به مستندات کاتلین این قابلیت از پلتفرم های زیر پشتیبانی میکند :

  • iOS (arm32, arm64, emulator x86_64)

 

  • MacOS (x86_64)

 

  • Android (arm32, arm64)

 

  • Windows (mingw x86_64)

 

  • Linux (x86_64, arm32, MIPS, MIPS little endian)

 

  • WebAssembly (wasm32)

همچنین کاتلین برای توسعه سرور ، وب و دسکتاپ مورد استفاده قرار میگرد.اما شاید مهتمرین قابلیتی که باعث مطرح شدن کاتلین شده باشد قابلیت و ویژگی های جذاب این زبان برای توسعه برنامه های اندرویدی می باشد.

اگر شما برنامه نویس اندروید هستید و از جاوا استفاده میکنید توصیه میکنیم حتما آموزش برنامه نویسی با کاتلین را امتحان کنید ، یادگیری کاتلین برای شما خیلی راحتتر از آنچه هست که در ذهن خود تصور میکنید.با توجه به اینکه کمپانی گوگل زبان رسمی برای توسعه برنامه های اندرویدی را کاتلین اعلام کرده و ویژگی های عالی این زبان ، در آینده ای نه چندان دور اکثر برنامه نویسان اندروید ، جاوا را کنار گذاشته و از کاتلین برای توسعه برنامه های اندرویدی استفاده خواهند کرد.

برای اطلاعات بیشتر به مستندات فنی کاتلین در سایت http://kotlinlang.org مراجعه کنید.

شرکت برنامه نویسی پدیده تجارت با داشتن کوله باری از تجربه و استفاده از کادر حرفه ای آماده آموزش برنامه نویسی کاتلین در اصفهان به همه شما هنرجویان عزیز می باشد.

برای اطلاعات از جزییات لطفا با دفتر شرکت تماس بگیرید.

آینده از آن کسب و کارهای آنلاین است

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.