مقالات آموزشی

بررسی ۱۱ روش لینک سازی با تکنیک های بازاریابی محتوا

مفید بود؟

بازاریابی محتوا شیوه ای مؤثر برای لینک سازی و تقویت سئو سایت محسوب می شود به همین دلیل در این مطلب 11 تاکتیک مختلف را براساس بودجه شما جهت لینک بیلدینگ معرفی کرده ایم.

 رتبه گرفتن سایت ها 

حقیقتا پروسه لینک سازی سخت است چرا که برخلاف گذشته گوگل شدیدا با وب سایت هایی که لینک می خرند برخورد می کند و هم اکنون نیز جزو 3 عامل برتر در رتبه گرفتن سایت ها محسوب می شود. به همین دلیل اگر می خواهید رتبه های بالای SERP را به خود اختصاص دهید باید لینک های زیادی جمع آوری کنید. با این حال با توجه به اینکه لینک گرفتن از سایت های دیگر راحت نیست، دانستن این موضوع که باید تلاش خود را روی چه بخشی متمرکز کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشد، دشوار است.

 

 کمپین وبلاگ نویسی

کسانی که در اکثر صنایع، کمپین های سئو راه اندازی کرده اند بدانند که بهترین رویکرد برای گرفتن لینک از سایر سایت ها، بازاریابی محتواست که شامل خیلی از موارد می شود. در نظر برخی افراد، بازاریابی محتوا فقط به معنای راه اندازی کمپین وبلاگ نویسی مهمان (Guest Blogging) است. برخی افراد هم فکر می کنند که استفاده از بررسی های مبتنی بر داده یا اینفوگرافیک ها همان بازاریابی محتواست. دستیابی به موفقیت در این تکنیک راحت نیست اما خوشبختانه روش های متفاوتی برای دستیابی به آن وجود دارد و از لحاظ لینک سازی می توان به موفقیت رسید.

خرید لینک

شرایط هر کسب و کاری متفاوت است و نمی توان دو متخصص حرفه ای در زمینه سئو پیدا کرد که کمپین های لینک سازی از طریق محتوا را به یک روش مدیریت کنند. در این مطلب، به 11 روش لینک سازی از طریق بازاریابی محتوا پرداخته ایم که براساس بودجه مورد نیاز برای انجام دادن این رویکرد دسته بندی شده اند. منظور از بودجه یعنی مقداری که برای تولید محتوا مورد نیاز است نه بودجه ای که برای خرید لینک نیاز دارید.

تکنیک های بازاریابی محتوا با بودجه کم

اگر بودجه محدودی دارید و باید تکنیک های انتخابی خود را براساس آن انجام دهید این تکنیک ها مؤثر هستند. البته کسانی که به تازگی یک استارتاپ راه اندازی کرده اند و با مزایای سئو آشنا هستند ولی هنوز بودجه کافی برای انجام دادن تکنیک های آن و استخدام یک تیم شخصی کامل ندارند این روش ها مناسب است.

وضعیت لینک سازی

از طرف دیگر برای سازمان هایی که به دنبال بهبود وضعیت لینک سازی مشتریان خود هستند اما نمی خواهند از آنها هزینه بیشتری دریافت کنند این روش ها به خوبی پاسخگو خواهند بود.این تکنیک ها بودجه کمی نیاز دارند و پیش نیاز اصلی آنها وقت و دانش همراه با یک طراح گرافیست است تا زیبایی و جذابیت محتواهای شما را بیشتر کنید با این حال وجود طراح گرافیست اصلا ضروری نیست.

1- مطالعات موردی:

اگر در حرفه ای که مشغول هستید موفقیت های خوبی کسب کرده اید همیشه کسانی هستند که می خواهند در مورد کارها و تلاش های رقیبان خود بدانند که چطور به اهداف خود دست پیدا کرده اند. با اشتراک گذاری این محتوا در شبکه های اجتماعی و بین مخاطبینی که دارید، ایده و نظرات شما ارزشمند می شوند و نیازی به تلاش زیاد برای لینک سازی نخواهید داشت.

وقتی چنین محتوایی را منتشر کردید، تا زمانی که مطالعه موردی شما آموزنده، داده محور و از هر لحاظ دقیق باشد، می توانید آن را به افراد مرتبط در حیطه کاری خودتان ارسال کنید، کسانی که همیشه به دنبال به اشتراک گذاری نقطه نظرات و ایده های افراد متخصص در یک زمینه خاص هستند.

2- دستاوردهای افراد متخصص:

حداقل در هر کسب و کاری یک فرد متخصص و حرفه ای وجود دارند چه بسا اینکه در برخی صنایع چندین فرد حرفه ای حضور دارند. افراد متخصص و حرفه ای از لحاظ بازاریابی محتوا، وزنه بسیار سنگین و مهمی برای لینک سازی هستند.

انتشار دهندگان محتوا

برخلاف عقیده بسیاری از بازاریاب ها که فکر می کنند اینفوگرافیک ها، پست های وبلاگ، ایبوک ها و غیره برای لینک بیلدینگ ارزش دارند، افراد متخصص هم یکی از جذابترین گزینه ها برای انتشار دهندگان محتوا می باشد. به دلیل اینکه ژورنالیست ها در یک موضوع خاص، فردی متخصص و صاحب نظر نیستند به همین دلیل نیاز دارند برای رسمیت بخشیدن به مقالات خود و افزایش بازدید، از افراد حرفه ای و متخصص و نظرات او استفاده کنند.

3- مجموعه ای از اظهار نظرات و عبارات افراد مشهور و متخصص:

با اینکه نسبت به گذشته روش خیلی مؤثری نیست ولی هنوز هم روشی کم هزینه برای لینک سازی به کمک وبلاگ نویسان و افراد متخصص در حیطه فعالیت خودتان است. در این تاکتیک از محتواهای ego-bait استفاده می شود یعنی محتواهایی که در آنها، تولیدکنندگان به نحوی جذاب به افراد مشهور در حیطه فعالیتشان اشاره می کنند تا برای به اشتراک گذاری آن ترغیب شوند.

 صنعت مورد فعالیت خود

حتی اگر بتوانید نقطه نظرات و ایده های 10، 20، 50 یا 100 فرد حرفه ای را در صنعت مورد فعالیت خودتان بگیرید و آنها را در قالب یک محتوا منتشر کنید، شانس زیادی برای لینک سازی به دست خواهید آورد.اگر فرد دیگری قصد دارد چنین محتوایی بنویسد و از شما استفاده کند، دقت داشته باشید که در آن حیطه متخصص و صاحب نظر باشید پس به همه درخواست ها پاسخ مثبت ندهید.

4- مصاحبه ها:

هماهنگ کردن برای انجام مصاحبه و آماده سازی سؤالات و مباحث گفتگو پروسه بسیار وقت گیری است اما اگر بتوانید چنین کاری را انجام دهید و سپس در وبلاگ خود منتشر کنید، روش فوق العاده ای برای لینک سازی خواهد شد. توجه داشته باشید که در مصاحبه با افراد مطرح و متخصص، سؤالاتی بپرسید که در واقع سؤال بینندگان شماست.

سعی کنید تا نقطه نظرات، نکات مهم و راهنمایی های مورد نیاز کسب و کارتان را از افراد حرفه ای که با آنها مصاحبه می کنید، دریافت نمایید. در این صورت راهی برای دستیابی به افراد بیشتری که حاضر باشند محتوای شما را منتشر کنند پیدا خواهید کرد که در نهایت منجر به لینک سازی بیشتر خواهد شد.

5- محتواهای طولانی آموزشی:

چه در صنایع B2B و یا B2C فعالیت داشته باشید، همیشه صفحات آموزشی با محتوای طولانی روشی تضمینی برای دریافت لینک بیشتر هستند. اما چرا؟ چون معمولا محتواهایی که طولانی هستند، ارزش بیشتری دارند و پیرامون یک موضوع مطالب جامع تری نوشته شده، لذا احتمال اینکه افراد بیشتری بخواهند به آن لینک بدهند بالا می رود.

محتوای راهنما

برای اینکار باید مشکلات و سؤالات مخاطبین خود را شناسایی کرده و یک محتوای راهنما تولید کنید که در آن به کمک منابعی مثل گوگل پاسخ این پرسش ها و مشکلات را بدهید.اگر به اندازه کافی بودجه در اختیار دارید که ماهانه خرج استراتژی بازاریابی محتوای کسب و کارتان کنید، یا اینکه به اندازه کافی بودجه دارید تا از طراحان ارشد و افراد متخصص در زمینه روابط عمومی به شکل دورکاری استفاده نمایید، می توانید از این تکنیک ها برای لینک سازی بیشتر کمک بگیرید.

6- همکاری کردن در یک کمپین بازاریابی محتوا:

اگر قصد دارید مخاطبین جدیدی پیدا کنید و درآمد خود را دو برابر کنید، پس باید به فکر همکاری با برندی باشید که فعالیت آن تکمیل کننده حوزه فعالیت شماست نه اینکه رقیب شما باشد (Complementary Brand).به عنوان مثال فرض کنید در حوزه خرده فروشی تخت خواب های راحتی و تشک های خوشخواب فعالیت دارید و با شرکتی که در زمینه ایمنی جاده ها فعالیت می کند همکاری کنید؛

لینک سازی موفق

پس از آن در کمپین بازاریابی تولید محتوای خود به این مورد بپردازید که داشتن خواب راحت با تشک های با کیفیت، خواب آلودگی در حین رانندگی را کاهش داده و خطرات جاده ای را نیز کم می کند. فعالیت و همکاری دو برند به این شکلی که توضیح داده شد، هم فروش محصولات و خدمات هر دو را افزایش داده و مخاطبین جدیدی کسب می کنند و هم اینکه لینک سازی موفقی خواهند داشت.

7- اینفوگرافیک ها:

با اینکه هنوز هم جای امید برای اینفوگرافیک های با کیفیت هست که بتوانند لینک سازی خیلی خوبی برای برندها رقم بزنند اما متأسفانه در طی چند سال اخیر به خاطر تولید اینفوگرافیک های نامناسب، اثربخشی آن ضربه دیده است.

به همین دلیل امروزه ناشرین محتوا خیلی سختگیرانه عمل می کنند و تنها به اینفوگرافیک هایی لینک می دهند و آنها را پوشش خواهند داد که با کیفیت باشد. به همین دلیل باید طوری اینفوگرافیک تولید کنید که با خواندن آن به تنهایی یک محتوای جامع و کامل پوشش داده شود و برای همه قابل فهم نیز باشد. در این صورت ارزش به اشتراک گذاری و توانایی لینک سازی خواهد داشت.

8- ناشرین داخلی:

حتی اگر در سطح بین المللی هم فعالیت داشته باشید اصلا نباید ناشرین داخلی را فراموش کنید. روزنامه های داخلی و انتشارات آنلاین برای انجام یکی از این دو مورد زیر گزینه عالی هستند:

  • پوشش اخبار داخلی
  • منتشر کردن توصیه ها و راهنمایی های افراد متخصص در یک حوزه خاص
  • حتی به خاطر داشته باشید که این ناشرین آماده هستند تا محتواهای با کیفیت و داستان های موفقیت برندها  را به دو دلیل منتشر کنند و به طور غیر مستقیم با کمپین بازاریابی محتوای شما همکاری داشته باشند:
  •  کار آنها انتشار اخبار و داستان های برندهای موفق است
  •  این ناشرین از محتواهای با کیفیت استقبال می کنند چون مطمئن هستند مقاله یا محتوای پر بازدیدی خواهد شد و از طرفی هم ویرایش کمی نیاز دارد و تقریبا آماده انتشار هستند

پس حتی اگر پیشنهاد همکاری با ناشرین بین المللی هم داشتید از سرمایه گذاری بر روی ناشران داخلی غافل نشوید چرا که سریعتر نتیجه می گیرید و اعتبار بالای خود را نیز حفظ خواهید کرد.

9- گزارشات معتبر و مقالات پژوهشی:

اگر بتوانید یکسری تحقیقات در حیطه کاری خودتان انجام دهید و آنها را به شکل گزارشات معتبر منتشر کنید، قابلیت بی نظیری برای لینک سازی خواهید داشت. چون خودتان صاحب نظر هستید و ایده ها و اطلاعات تازه ای وارد این حوزه می کنید.

حتی می توانید با یک مرکز تحقیقاتی یا یک دانشگاه همکاری کنید و در زمینه ای که مربوط به خدمات یا محصولات فروشی شماست، تحقیقاتی را شروع کنید. با این کار دانشجویان می توانند به عنوان بخشی از کار تحقیقاتی دوران تحصیل خود از آن استفاده کنند و در نتیجه از حجم کاری شما کاسته شده و نیازی به صرف سرمایه زیاد هم نخواهید داشت.

 

لینک سازی زیاد

پس از اینکه تحقیقات به اتمام رسیدند و گزارشات معتبر جمع آوری کردید، نسبت به انتشار و تبلیغ آنها اقدام کنید و فرصت بزرگی برای لینک سازی فراهم کنید.اگر شما از معدود افرادی هستید که می توانید روی کمپین های بازاریابی محتوا، سرمایه گذاری زیادی انجام داده و تیم بزرگی از متخصصین را داشته باشید، به کمک این دو تکنیک قادر خواهید بود لینک سازی زیادی برای برند خود رقم بزنید.

10- برند شخصی خودتان را بسازید و به عنوان یک فرد متخصص و صاحب نظر عمل کنید:

این کار ساده نیست و زمان زیادی می برد اما وقتی به این مرحله برسید، در لینک سازی برای برند بسیار مؤثر خواهد بود. اگر در حیطه فعالیت خودتان به یک حرفه ای و متخصص در نزد مخاطبین تبدیل شود اتفاقات زیر رخ خواهند داد که همگی منجر به لینک سازی بیشتر می شوند:

  • دریافت پیشنهاد برای نوشتن پست مهمان یا تولید محتوای ماهانه به شکل منظم برای یک انتشارات
  • همکاری با ژورنالیست های معتبر و استفاده از نظرات و ایده های شما در مجلات و مقالات

11- نظرسنجی ها:

نظرسنجی ها هزینه زیادی دارند اما اگر بتوانید یک نظرسنجی حرفه ای و حساب شده انجام دهید به داده های کاملا یونیک دست پیدا خواهید کرد.

مثلا اگر بتوانید در محتوای خود از داده های نظرسنجی که انجام داده اید استفاده کنید، این مقاله برای همه جذابیت زیادی خواهد داشت و قطعا آن را به اشتراک خواهند گذاشت که نهایتا منجر به لینک سازی گسترده می شود. اما چند نکته مهم در این رابطه وجود دارند:

  •  موضوع اولیه محتوایی که قرار است در آن از داده های نظرسنجی خود استفاده کنید باید جذاب و مخاطب پسند باشند و سؤالات نظرسنجی هم باید به شکل حرفه ای طراحی شده باشند
  • 11 Ways to Build Links Through Content Marketing
  •  حداقل باید 2000 شرکت کننده داشته باشید تا نتایج این نظرسنجی معتبر باشد

مؤثرترین روش ها برای لینک سازی

بازاریابی محتوا یکی از مؤثرترین روش ها برای لینک سازی و کمک به کمپین سئو وب سایت می باشد. صرف نظر از اینکه چه تکنیکی را انتخاب می کنید همیشه یک مورد را در ذهن خود داشته باشید؛ اطلاعات و داده های ارزشمند به موارد قبلی اضافه کنید.

بازاریابی محتوا برای لینک سازی

بازاریابی محتوا برای لینک سازی کاملا مؤثر است و بودجه اولیه شما مهم نیست چون همیشه محتوای عالی باعث آگاه سازی نسبت به برند و کسب اعتبار می شود که نتایج مثبت آن پس از سپری شدن زمان نسبتا طولانی از انتشار محتوا قابل مشاهده خواهد بود ضمن اینکه فاکتور بسیار مهم گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها نیز می باشد.

تا زمانی که به درستی نیاز و خواسته های مخاطبین خود را شناسایی کنید، محتوای ارزشمندی هم تولید خواهید کرد که به نوبه خود باعث افزایش بازدید، بهبود رتبه سایت، افزایش لینک سازی و بهبود نرخ تبدیل خواهد شد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.