مقالات آموزشی

بررسی بهترین ماژول های سئو دروپال 

مفید بود؟

طبیعتاً همه سایت ها مایلند در راس نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شوند، اما با وجود رقابت شدیدی که در این حوزه وجود دارد، رسیدن به این مقصود کار آسانی نیست. از آنجا که موتورهای جستجو مانند گوگل، الگورتیم هایی برای رتبه بندی و ایندکس کردن سایت ها تعریف کرده اند، اقداماتی که باید صورت پذیرد، مشخص است. یکی از مباحثی که امروزه در بهینه سازی موتور جستجو یا سئو، از اهمیت خاصی برخوردار است، مبحث دروپال (Drupal) است.
سیستم مدیریت محتوای وب، نوعی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) است که امکان ایجاد، اصلاح، گسترش و ذخیره محتوا در صفحات وب را فراهم می کند. دروپال یک نمونه ی مطرح از این سیستم های مدیریت محتواست. در واقع دروپال، سامانه مدیریت محتوایی آزاد و متن باز است که حداقل برای مدیریت محتوای 3/2 درصد از کل صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد. تاکنون هزاران افزونه یا ماژول برای این برنامه ارائه شده است که در این متن به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

بهترین ماژول های سئو دروپال

Metatag

این ماژول اجازه ایجاد داده های متای ساختار یافته را به صورت کاملاً خودکار، برای وب سایت شما فراهم می کند. زمانی که بحث درباره سئو باشد، منظور از تگ های متا، تگ متا دیسکریپشن و تگ کلمات کلیدی متاست که هر دو در ترغیب جستجو کننده به ورود به وب سایت شما نقش حیاتی دارند. بنابرین به دلیل اهمیت این ماژول و امکانات گسترده ای که فراهم می کند، آن را در ابتدای فهرست خود آورده ایم.

 

Pathauto

یکی از ضروری ترین ماژول های دروپال است که زمان ارزشمندی که برای ایجاد نام مستعار Path/URL نیاز است را ذخیره می کند. این کار را با ایجاد خودکار نام مستعار URL/Path بر اساس الگوهای قابل تنظیم، انجام می دهد. در واقع این ماژول به شما اجازه می دهد از نشانه ها (tokens) به صورت پویا استفاده کرده و URLهای مناسب صفحات را استفاده کنید.

 

 SEO Checklist

از آنجا که موفقیت در سئو مستلزم اقدامات زیادی است و نیاز به گام های عملی مختلفی هست، این ماژول با فراهم کردن یک چک لیست به شما کمک می کند اقدامات سئو خود را زیر نظر داشته باشید.
در واقع این ماژول به سئو شما هماهنگی لازم را می دهد. بروز رسانی های دوره ای این ماژول، بدون هیچ دردسری موتور جستجوی داخلی را سازگار می سازد.

در این ماژول در نزدیک هر وظیفه یک لینک قرار داده شده است که ماژول مربوطه را دانلود کنید و یک لینک است به صفحه ادمین مناسب در وب سایت شما تا بتوانید تنظیمات را بدون اشکال بهینه سازی کنید. همچنین یک تاریخ و یک برچسب زمان در نزدیک هر آیتم قرار می دهد. زمانی که یک وظیفه تمام شد، یک گزارش ساده ارائه می دهد که می توانید با دیگران درباره اقداماتی که صورت پذیرفته است به اشتراک بگذارید.

XML Sitemap

ماژول نقشه سایت XML به محض نصب شدن، خودش برای سایت شما یک نقشه سایت ایجاد می کند و به موتورهای جستجو اجازه می دهد، آن را بخوانند. در نتیجه موتورهای جستجو می توانند سلسله مراتب وب سایت شما را درک کرده و به آسانی به درون سایت شما (به روش درختی) بخزند. بهترین قسمت داشتن این ماژول، انعطاف پذیری آن است به گونه ای که می توانید صفحات مشخصی را درون نقشه سایت خود وارد یا از آن خارج کنید. بنابرین لازم نیست صفحاتی که دیگر استفاده نمی کنید ایندکس شود. همچنین این ماژول هر زمان که تغییری در محتوای شما رخ می دهد، خودکار نقشه سایت شما را به موتور جستجو ارائه می دهد.

 

Google Analytics

ماژول گوگل آنالاتیکس در ردیابی ردپاها و رفتار عمومی کاربران با توجه به تعاملات آنها با صفحه هایی که بازدید کرده اند و محتوایی که در وب سایت موجود است، کمک می کند. همچنین اطلاعات مهمی درباره بازدیدکنندگان شما، شامل اطلاعات جمعیتی، موقعیت مکانی و کلمات کلیدی که برای یافتن شما استفاده کرده اند ارائه می دهد.

 Real-time SEO For Drupal

ماژول سئو بی درنگ برای دروپال، با اضافه کردن کلمات کلیدی شما را از بهینه سازی محتوا که کاری زمان بر و خسته کننده است، بی نیاز می کند. البته این ماژول در ترکیب با ماژول Metatag بهترین عملکرد را خواهد داشت.روش کار آن به این صورت است که چک می کند که آیا پست های شما برای تثبیت جایگاه شما در نتایج موتور جستجو، به اندازه کافی طولانی است. از آنجا که Metatag هم بررسی می کند که هدینگ ها در پست ها رعایت شده باشند، استفاده از این دو ماژول در کنار یکدیگر تضمین می کند که شما هیچ فرصتی را برای افزایش ترافیک سایت خود و بهبود رتبه بندی خود از دست نمی دهید.

 

Search 404

ماژول جستجوی 404، با کنترل نرخ خروج (نرخ پرش) که یکی از ملاک های مهم موتورهای جستجو برای رتبه بندی است، به وب سایت شما کمک می کند. اگر شما به هر دلیلی آدرس وب سایت خود و یا صفحاتی از آن را تغییر داده باشید، بازدیدکننده که احتمالاً توسط موتور جستجو به آدرس قدیمی ارجاع داده شده است، با خطای 404 مواجه می شود. اینجاست که این ماژول به کمک آمده و به صورت خودکار آن صفحات را به آدرس عنوان مربوطه ریدایرکت می کند (به سمت آدرس جدید هدایت می کند).

 Alinks

ماژول Alinks ابزاری ساده برای کمک به لینک سازی داخلی شماست. در واقع این ماژول به راحتی قادر است از طریق رابط مدیریت (Administration Interface)، لینک ها و عبارات را تنظیم کند و خودش کار را در دست گرفته و عبارات حاوی کلمات کلیدی موجود در متن شما را با لینک هایی به صفحات مرتبط وب سایتتان جایگزین کند.

SEO Compliance Checker

این ابزار زمانی که یک گره در بهینه سازی موتور جستجو ایجاد می شود، آن را تجزیه و تحلیل می کند. در واقع این ماژول یک بازرسی انجام داده و به کاربر درباره انطباق با قوانین، به صورت یک جدول نتایج، بازخورد لازم را ارائه می دهد. برای افراد مبتدی در زمینه سئو، این ابزار کمک می کند تا بخش هایی که نیاز به بهینه سازی متن دارد را بهتر شناسایی کنند.
در واقع کار این ماژول، اسکن تگ های جایگزین متن (Alt tag) در تصاویر، استفاده از کلمات کلیدی در Node titles، میزان استفاده از کلمات کلیدی در متن و… را شامل می شود.

Taxonomy Title

این ماژول به شما اجازه می دهد تگ هدینگ (H1) را ویرایش کنید. در واقع روشی برای گروه بندی محتواها و داده ها می باشد. از آنجا که تگ H1 مولفه تاثیرگذاری در سئو شماست، نباید از اهمیت آن صرف نظر کنید. افراد علاقمند به سئو ممکن است ترجیح دهند از کلمات توصیفی و کاربرپسند بیشتری در هدینگ ها استفاده کنند. این تنها ماژولی است که امکان کنترل هر عنوان را به صورت مجزا فراهم می کند.

Menu Breadcrumbs

احتمالاً داستان معروف هانسل و گرتل و ماجرای خرده نان ها را شنیده اید. بردکرامب متن کوتاهی است که در بالای صفحه نمایش داده شده و به شما نشان می دهد در کجای سایت قرار دارید. همانطور که از نام این ماژول مشخص است، یک منو بردکرامب به بالای وب سایت شما اضافه می کند. همچنین به صورت داخلی به URL های مناسب لینک می زند.

Power Tagging

این ماژول محتوا و مفاهیم را از طریق فرهنگ اصطلاحات (حتی اگر هم معنی ها استفاده شده باشند)، تفسیر می کند. بنابرین کار جستجو را از همیشه راحت تر می کند.

Similar By Terms

این ماژول یک چارچوب برای مولفه های متن بوسیله به نمایش گذاشتن لینک هایی به محتوای مشابه، فراهم می کند. شباهت براساس عناوین taxonomy اختصاص داده شده به محتوا مشخص می شود.

Footnotes

قطعاً با مفهوم Footnote یا همان پاورقی آشنایی دارید. این ماژول می تواند به طور خودکار منابع پاورقی به یک مقاله یا یک پست ایجاد کند.

 

تگ های محتوای توصیه شده خودکار (Thru Apache Stanbol)

این ماژول از Apache Stanbol به همراه یک وب سوکت (Web Socket) استفاده می کند تا در لحظه تگ ها را پیشنهاد داده یا حتی کلمات کلیدی را در زمانی که مشغول نوشتن، ویرایش یا خلق بخش هایی از محتوا هستید، بیابد.

Drupal SEO Tools

یک مجموعه کامل و شامل از سئو است. این ماژول یک داشبورد ارائه می دهد که ابزار مختلف سئو سایت ها (از کلمات کلیدی، تگ ها، عناوین، نقشه های سایت و ریدایرکت ها گرفته تا ابزارهای وب مستر) را در خود جای می دهد. البته پیش نیازهایی دارد که برای بهره بردن از همه امکانات آن، نیاز دارید.

Redirect

ماژول ریدایرکت نیز به شما اجازه می دهد یک URL موجود را به آدرس جدیدی منتقل کنید. همچنین هر دو لینک را برای شما حفظ خواهد کرد بدون اینکه خطای 404 نمایش داده شود.

 

Page Title

مدیریت عناوین صفحه ها برای موفقیت سایت شما بسیار حیاتی است. و ماژول Page Title در دروبال اینکار را به خوبی انجام می دهد. اما از آنجا که در نسخه های پیشرفته تر دروپال، مانند دروپال 8 تمامی عملکردهای این ماژول به ماژول Metatag منتقل شده است، می توان آن را یک ماژول منسوخ شده در نظر گرفت.

Honeypot

اسپم یا هرزنامه به پیام هایی که بدون درخواست گیرنده ارسال می شوند، اطلاق می شود. امروزه اسپم ها آفت دنیای وب هستند. اسپم ها می توانند سبب خروج بازدیدکنندگان از وب سایت شما شوند. همچنین وقتی اسپم ها حاوی لینک هایی به وب سایت های سطح پایین باشند، رتبه سئو شما آسیب خواهد دید. ماژول Honeypot می تواند به طور خودکار اسپم ها را بلاک کند.

 

 

Site Verification

برای اینکه وب سایت شما از سرویس هایی مانند ابزار وب مستر گوگل و Google Analytics استفاده کند، شما باید سایت خود را برای گوگل احراز هویت کنید (نشان دهید که به عنوان مدیر به آن دسترسی دارید). ماژول Site Verification به شما اجازه می دهد که یک تگ متا احراز هویت (Verification Metatag) اضافه کرده یا یک فایل احراز هویت آپلود کنید.

Link Checker

اگر وب سایت شما حاوی لینک های خراب باشد، رتبه سئو شما کاهش می یابد. ماژول Link Checker به شما اطلاع می دهد که چه لینک های خرابی در وب سایت شما قرار دارد تا بتوانید اصلاحات لازم را انجام دهید.

 

Content Optimizer

برای جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جستجو، نیاز دارید از بهینه بودن محتوای خود آگاه باشید. این ماژول محتوای شما را بررسی کرده و بازخوردهایی درباره بهینه سازی آن ارائه می کند.

Schema.org Metatag

این ماژول نیز تگ های متا را ساختارمند کرده به گونه ای که می توانید آن ها را به HTML اضافه کنید تا به موتورهای جستجو در خزیدن به وب سایت شما کمک کند و رتبه بندی سئو خود را بهبود بخشید.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.