مقالات آموزشی

بهره بردن از فضای خالی در خصوص خلق یک طراحی ساده و کارآمد

مفید بود؟

در برخی موارد می توان گفت که یک طراحی کارآمد دقیقاً به مفهوم آن است که شما هیچ کاری انجام ندهید! و این مساله کاملاً عمدی باشد.

در برخی موارد می توان گفت که یک طراحی کارآمد دقیقاً به مفهوم آن است که شما هیچ کاری انجام ندهید! و این مساله کاملاً عمدی باشد. فضای خالی می تواند یکی از مهم ترین ابزار در مجموعه طراحی شما به حساب آید. استفاده از فضا باعث می شود تا متن شما راحت تر خوانده شود، تمرکز را بر بخش های مختلف طراحی شما جلب می کند و در به وجود آمدن یک حس کلی کمک می کند.
در اینجا به برخی از موارد استفاده خوب فضا و سهم آن در سادگی و کارآمدی طراحی وب سایت های گوناگون اشاره می کنیم.
فضاهای پایه: اصطلاحات فضای سیاه و سفید به مفهوم آن بخشی از طراحی شما می باشد که در حقیقت شامل هیچ چیز نمی شود. در حقیقت به بیان ساده می توان چنین گفت که فضای سفید، همان فضای خالی می باشد. این فضا نباید حتماً سفید رنگ باشد. در اصل این اصطلاح به مفهوم فضایی می باشد که هم رنگ زمینه طراحی سایت باشد. بنابراین می تواند سفید، سیاه یا حتی به صورت پترن در زمینه طراحی باشد.
بدست آوردن یک تعادل برای استفاده از فضای خالی بسیار اهمیت دارد. در صورتی که فضای خالی شما در بین خطوط و کلمات بسیار زیاد یا بسیار کم باشد خواندن آن دشوار خواهد شد. فضای خالی همچنین می تواند تصاویر و عناصر بصری را از یکدیگر متمایز سازد و به شما کمک کند تا توجه بننده خود را جلب موضوع خاصی در طراحی نمایید.
در حالی که می توان گفت استفاده از فضای خالی در طراحی بخش مهمی از آن را تشکیل می دهد، اما چند محدوده در طراحی شما وجود دارد که شما باید تمرکز جدی تر و دقیق تری را برای فضای خالی در این محدوده ها به کار ببرید.
این محدوده ها به شرح زیر می باشند:
–    اطراف لوگوی خود
–    اطراف هر یک از دکمه های صفحه های مختلف سایت و یا آیکون ها و در اطراف محتوای این عناصر
–    میان ستون ها متن و میان متن اصلی و ستون کناری صفحه
–    میان هریک از بخش ها و اجزای متفاوت مانند تصاویر و متن ها و یا محتوای اصلی و پا نویس
در صورتی که به خوبی قادر باشید یک تعادل فضایی خوب میان این بخش ها به وجود آورید، به راحتی مشاهده خواهید کرد که طراحی شما تا چه اندازه زیباتر و جذاب تر جلوه می کند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.