مفید بود؟

ریدایرکت کردن یکی از روش های رایج و بسیار کارا برای هدایت ترافیک است. با ریدایرکت کردن، شما می توانید ترافیک موتورهای جستجو و همچنین سایر صفحات وب سایت را به مقصد مد نظرتان، هدایت کنید. با این حال، روش های متنوعی برای  این تکنیک وجود دارد و پیدا کردن بهترین ریدایرکت، ممکن است به یک چالش بزرگ و دردسر ساز برای شما تبدیل شود. به همین منظور، ما در این مقاله تلاش می کنیم تا به یک سوال مهم و اساسی پاسخ دهیم: کدام ریدایرکت بهتر است؟

ریدایرکت کردن چیست؟

ریدایرکت کردن به معنای ارجاع دادن ترافیک به یک منبع، صفحه یا لینک دیگر است. لینک های ارجاع در مواقع موتورهای جستجو را هدایت می کنند و مسیر دسترسی به یک صفحه خاص را برایشان مشخص می کنند. این دسترسی می تواند به صورت موقت و یا دائم ایجاد شود. انتخاب ریدایرکت های غلط می تواند بر روی نتایج SEO و در نتیجه میزان دیده شدن وب سایت و محتوای شما، اثر منفی بگذارد. به همین خاطر است که انتخاب ریدایرکت مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

چرا باید از ریدایرکت ها استفاده کرد؟

پیش از آنکه به پرسش “کدام ریدایرکت بهتر است؟” پاسخ دهیم، باید با اهمیت استفاده از لینک های ارجاع در محتوا و وب سایت بیشتر آشنا شویم. ارجاع دادن آدرس های URL یکی از مواردی است که در رسیدگی های منظم از وب سایت باید به آن توجه کنید. دلایل بسیار زیادی برای استفاده از ریدایرکت ها وجود دارد که در ادامه برخی از مهم ترین و رایج ترین آن ها را بررسی خواهیم کرد:

 • حذف یک صفحه یا پست
 • 5 Things to Know About 404, 302, and 301 Redirects
 •  به روز رسانی یا پاکسازی محتوا
 • برطرف کردن مشکل Keyword cannibalization: این مشکل زمانی رخ میدهد که چندین صفحه در یک وب سایت، به صورت مشابه، بر روی یک کلمه کلیدی خاص مانور داده اند و موتورهای جستجو در پیدا کردن صفحه اصلی دچار مشکل می شوند.
 •  انتقال سایت به دامنه جدید
 •  حذف www از دامنه
 • فعال کردن پیوندهای ثابت در وردپرس
 • ادغام وب سایت ها
 •  تغییر CMS
 •  تغییر ساختار URL
 • Which redirect should I use?

کدام ریدایرکت بهتر است؟

روش های مختلفی برای ریدایرکت کردن وب سایت یا دامنه وجود دارد که ممکن است در طول روز با آنها مواجه شده باشید. ریدایرکت ها را می توان به دسته های کلی زیر طبقه بندی کرد:

 •  301 دائمی (301 Permanent)
 •  302 پیدا شد (302 Found)
 •  307 موقت (307 Temporary)

برای آنکه بتوانیم پاسخ پرسش مطرح شده در این مقاله، یعنی “کدام ریدایرکت بهتر است” را پیدا کنیم، باید به طور خلاصه با این سه دسته آشنا شویم.

 

301 تغییر مسیر دائمی

یکی از رایج ترین انواع ریدایرکت در فضای وب، 301 permanent است. اگر می خواهید یک صفحه حذف شده یا جابجا شده را به صورت دائمی به یک لینک یا آدرس جدید ارجاع دهید، باید از این ریدایرکت استفاده کنید. همچنین اگر چیزی را در ساختار Permalink خود تغییر داده اید، می توانید از این ریدایرکت استفاده کنید. این کد به ربات های موتورهای جستجو اعلام می کند که صفحه درخواست شده در موقعیت فعلی وجود ندارد و نباید در ایندکس گذاری موتورهای جستجو در نظر گرفته شود.

سوابق URL قدیمی 

اگر ریدایرکت یک صفحه حذف شده یا جابجا شده را به صورت صحیح انجام ندهید، به احتمال زیاد بازدید کنندگان وبسایت شما با پیغام 404 مواجه خواهند شد.از آنجایی که یک ریدایرکت 301 می تواند به صورت دائمی بازدید کنندگان را از آدرس url قدیمی به ادرس جدید هدایت کند، شما باید این گزینه را تنها زمانی انتخاب کنید که مطمئن هستید از URL قدیمی هیچگاه استفاده نخواهید کرد.

شیوه ریدایرکت

اگر مایل هستید از url قدیمی خود استفاده کنید، باید به دنبال گزینه هایی برای ریدایرکت موقت باشید. ریدایرکت 301 می تواند تمام امتیاز ها و ارزش های یک URL قدیمی را به آدرس جدید منتقل کند. بنابراین با کمک این شیوه از ریدایرکت، شما می توانید امتیازات و سوابق URL قدیمی را همچنان حفظ کنید.

ریدایرکت 302 Found

این ریدایرکت نسبتا مبهم است و معمولا برای موارد موقت از آن استفاده می شود. این کد بدان معناست که محتوای درخواستی پیدا شده است اما در آدرس یا موقعیت دیگری وجود دارد. بنابراین، اگر می خواهید بازدیدکنندگان یک صفحه خاص از وب سایت خود را به یک آدرس یا صفحه دیگر هدایت کنید و مطمئن هستید که از URL موجود می خواهید در آینده استفاده کنید، ریدایرکت 302 می تواند بهترین گزینه برایتان باشد.

از آنجایی که این تغییر مسیر موقت است، موتورهای جستجو انتظار دارند که خیلی زود محتوایی به آدرس URL باز گردد. اگر آدرسی را برای مدت زمان طولانی با ریدایرکت 302 نگه دارید، موتورهای جستجو آن را مانند یک 301 قلمداد می کنند و ارزش آن را به آدرس ارجاع شده منتقل می کنند.
برای افزایش ترافیک وب سایت، کدام ریدایرکت بهتر است؟

ریدایرکت 307 موقت

ریدایرکت های 302 معمولا برای ساخت آدرس های ارجاع موقت استفاده می شود اما پس از ظهور HTTP 1.1، ریدایرکت 307 به عنوان راه حلی برای آدرس های جایگزین مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که کاربرد ریدایکرت 302 اندکی مبهم است.

اما ریدایرکت 307 به صورت واضح برای موتورهای جستجو مشخص می کند که آدرس درخواست شده موقتا به یک موقعیت جدید منتقل شده است و پس از مدت زمان اندکی، به ادرس فعلی باز می گردد. اگر می خواهید محتوای صفحه ای را موقتا به آدرس دیگری منتقل کنید و url اصلی را بعدا مورد استفاده قرار دهید، ریدایرکت 302 بهترین گزینه خواهد بود.

رتبه بندی وب سایت 

حالا سوالی که پیش می آید این است که در میان گزینه های مطرح شده در بالا، کدام ریدایرکت بهتر است؟ برای پاسخ به این پرسش باید به دو پارامتر اساسی توجه کنید: آنچه که نیاز دارید و شیوه برهمکنش موتورهای جستجو با گزینه انتخابی شما. موتورهای جستجو ریدایرکت های دائمی و موقت را به یک شیوه نمی بینند. اگر در وب سایتی از ریدایرکت دائمی استفاده شده باشد، آنگاه معیار موتورهای جستجو رتبه بندی وب سایت یا آدرس مقصد خواهد بود.

رنکینگ سایت

در مقابل، اگر در وب سایتی از ریدایرکت های موقت استفاده شده باشد، موتورهای جستجو، رنکینگ سایت مبدا را نیز در محاسبات و رتبه بندی های خود لحاظ می کنند. به همین خاطر است که انتخاب ریدایرکت بهتر تنها با توجه به نیازهای وب سایت و همچنین برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت شما، ممکن است.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.