مقالات آموزشی

ترفند قرار دادن عکس در اینستاگرام با ابعاد دلخواه و اهمیت دانستن آن

مفید بود؟

ابعاد عکس مناسب اینستاگرام چقدر است؟ شاید شما هم این سوال را از خود پرسیده باشید. یا شاید در هنگام پست کردن عکسی به دلیل متناسب نبودن اندازه آن با سایزی که اینستاگرام در نظر گرفته است بخشی از عکس مورد نظرتان کراپ شده باشد. اگر این موارد برای شما هم پیش آمده است در ادامه با ما همراه باشید تا به ابعاد عکس مناسب اینستاگرام بپردازیم.

اهمیت دانستن ابعاد عکس مناسب اینستاگرام

اینستاگرام امروزه به یک رسانه گسترده تبدیل شده است که افراد روزانه ساعات زیادی را در آن سپری میکنند. فرقی نمیکند که در این فضا به تولید محتوا میپردازید و یک صفحه عمومی داشته باشید یا اینکه فقط در صفحه شخصی خودتان تصاویر و فیلم های موردنظرتان را انتشار بدهید. در هر صورت دانستن ابعاد عکس مناسب اینستاگرام مفید خواهد بود.

اگر ابعاد عکس شما کمتر از ابعاد عکس در اینستاگرام باشد، خود برنامه عکس ها را میکشد تا در این قالب قرار بگیرند. در این صورت عکس با کیفیت کمتری از آنچه شما شاهد بوده اید به نمایش در میاید.

در صورتی که ابعاد عکس بیشتر از ابعاد استاندارد باشد ممکن است اینستاگرام بخش هایی از آن را حذف کند. با این کار بخشی از جزئیات مورد نظر حذف میشوند. البته در بیشتر موارد نیز عکس های بزرگتر از ابعاد استاندارد به مقیاسی کوچکتر تبدیل میشوند و بدون نیاز به کراپ کردن به صورت کامل نمایش داده میشوند.

دانستن ابعاد عکس مناسب اینستاگرام کمک میکند تا عکس ها به همان صورت که شما مدنظر دارید نشان داده شوند:

اگر این برنامه را نصب کرده باشید احتمالا میدانید که در نمای کلی پست ها به صورتی مرتب و در سه ستون نمایش داده میشوند. گاه از این ویژگی اینستاگرام استفاده های خلاقانه ای میکنند. به عنوان مثال برخی عکس ها را به ابعاد کوچکتر تقسیم میکنند و سپس آن ها را به ترتیب پست میکنند. با این کار عکس مورد نظرشان ابعادی بزرگتر خواهد داشت که در نمای کلی پیج قابل مشاهده است.

گاه با استفاده از این ویژگی یک تم برای صفحه اینستاگرام طراحی میشود. به این صورت که عکس ها با ترتیب مشخصی پست میشوند تا در کنار هم قرار گرفتن آن ها ظاهر زیبایی ایجاد کند. در این موارد نیز علاوه بر ترتیب انتشار، ابعاد پست ها نیز اهمیت دارد.

با دانستن ابعاد عکس مناسب اینستاگرام میتوانید صفحه اینستاگرام خود را مرتب تر کنید. با این کار کاربر حس خوبی از حضور در پیج شما میگیرد. در این صورت است که مدت زمان بیشتری را در صفحه شما سپری خواهند کرد. اگر پیج یک پیج کاری است این مسئله میتواند به نفع شما باشد چرا که احتمال خرید و یا استفاده از خدمات ارائه شده را بالاتر میبرد.

نکات قابل توجه در ابعاد عکس اینستاگرام

عکس هایی که در Instagram منتشر میشوند تنها در قالب پست نیستند، مدت هاست اینستاگرام امکان انتشار استوری را نیز اضافه کرده است که قالبی متفاوت از پست دارد. همچنین عکس ها میتوانند در صفحه شما به عنوان عکس پروفایل مورد استفاده باشند.

درباره انتشار عکس در هر یک از این بخش ها لازم است نکات به خصوصی را مدنظر داشته باشید. اگر از فضای اینستاگرام برای بازاریابی و ارائه محصولات و خدمات خود استفاده میکنید توجه کنید که بهترین اندازه ابعاد مربعی (1:1) است. ممکن است استفاده از دیگر ابعاد باعث شود که صفحه اینستاگرام نامرتب جلوه کند.

توجه داشته باشید که اگر از رشته عکس در یک پست استفاده میکنید (یعنی در یک پست با استفاده از قابلیت select multiple چند تصویر قرار میدهید) باید ابعاد همه عکس ها یکسان باشند. البته بسیاری این قانون را رعایت نمیکنند و این تفاوت در هنگام ورق زدن عکس ها خود را نشان میدهد. این مسئله میتواند حس بی نظمی را به مخاطب القا کند.

ابعاد عکس مناسب اینستاگرام

مدتی است اینستاگرام از عکس های افقی و عمودی نیز پشتیبانی میکند. اما هنوز در نمای کلی عکس ها را به صورت مربعی نشان میدهد تا ظاهر مرتب آن به هم نخورد. در حقیقت میتوان گفت اینستاگرام از عکس ها و فیلم های منتشر شده با سه اندازه مختلف پشتیبانی میکند. عکس هایی که به صورت مربع هستند، و طول و عرض یکسانی دارند.

عکس های افقی که طول آن ها کمتر از عرضشان است و عکس های عمودی که عرض کمتری دارند.  عموما عکس هایی که در دوربین های تلفن همراه ثبت میشوند عمودی هستند و عکس های دوربین نیز به صورت افقی میباشند. اندازه اولین دسته یعنی عکس های مربعی 1:1 است؛ یعنی 1080×1080 پیکسل. عکس های افقی اندازه ای معادل 1.91:1 دارند که به شکل دقیق تر ابعاد آن ها 1080×566 پیکسل است.

دسته آخر یعنی عکس های عمودی به شکل 4:5 هستند که ابعادشان 1080×1350 پیکسل است. میتوانید پیش از منتشر کردن عکس در اینستاگرام اندازه آن ها را در تلفن همراه خود چک نمایید. برای این کار روی عکس مورد نظر بروید و از منوی مربوطه گزینه جزئیات را انتخاب نمایید.

ابعاد عکس مناسب اینستاگرام برای استوری

برخلاف پست در اینستاگرام اندازه استوری ها باید به صورتی باشد که طول آن ها بیشتر از عرضشان باشد. یعنی عکس ها عمودی بوده و نسبت 9:16 داشته باشند. ابعاد عکس ها در استوری اینستاگرام باید به صورت 1080×1920 باشد. البته دست شما در انتشار استوری کاملا باز است و هر عکسی با هر ابعادی را میتوانید در این قسمت آپلود نمایید.

اما برای این که استوری صفحه را به صورت کامل پوشش دهد و حاشیه ایجاد نشود بهتر است از عکس هایی با همین ابعاد استفاده نمایید. اگر ابعاد عکس بیشتر باشد ممکن است پس از انتخاب بخش هایی در پشت صفحه قرار بگیرند، البته در این بخش به سادگی امکان تنظیم نمودن عکس را به صورتی که مد نظرتان است خواهید داشت.

حتی میتوانید با کشیدن روی صفحه افکت های مختلفی را روی آن قرار دهید. یکی دیگر از بخش هایی که در آن عکس های مستطیلی با فرم عمودی به کار شما خواهند آمد کاور پست های IGTV است. البته این عکس ها در ابعاد کمی متفاوتند. یعنی ابعاد آن ها به صورت 1080×1680 پیکسل است.

ابعاد عکس مناسب اینستاگرام برای پروفایل

یکی دیگر از بخش های اینستاگرام که میتوانید در آن عکس آپلود نمایید پروفایل است. عکس های پروفایل نیز همانند عکس های پست نسبت 1:1  دارند. یعنی عکس هایی که برای پروفایل انتخاب میشوند بهتر است به صورت مربعی باشند. در غیر این صورت ممکن است تصویر نهایی پروفایل با چیزی که شما در نظر داشتید یکسان نباشد.

اندازه عکس پروفایل در تلفن های هوشمند 110×110 است. اما در مرورگر اندازه آن 180×180 است. برای اینکه این عکس به صورت مربع باشد میتوانید با استفاده از ادیتور تلفن همراهتان آن را کراپ کنید.

البته نهایتا عکس های پروفایل به صورت دایره نمایش داده میشوند. برای اینکه عکس شما نمایش بهتری داشته باشد باید تصویر اصلی در مرکز این مربع قرار داشته باشد. با توجه به این که گوشه های عکس در نمایش نهایی از بین میروند باید در نظر داشته باشید که قسمت های اصلی عکس به هیچ عنوان در گوشه ها قرار نگرفته باشند.

ابعاد عکس مناسب اینستاگرام برای کاور هایلایت

پس از انتشار استوری، این استوری ها در بخشی به نام آرشیو ذخیره میشوند. آرشیو مجموعه استوری هایی است که تا کنون منتشر نموده اید. پس از پایان مدت زمان انتشار استوری (یعنی پس از 24 ساعت) میتوانید با مراجعه به بخش آرشیو برخی از استوری ها را هایلایت نمایید. در واقع میتوان گفت هایلایت شامل مواردی است که به اندازه پست اهمیت ندارند اما ترجیح میدهید همیشه در دسترس و قابل مشاهده باشند.

پس از انتشار هایلایت اولین استوری انتخابی شما کاور آن خواهد بود. اما شاید شما هم پیج هایی را دیده باشید که در آن کاور هایلایت با استوری اول متفاوت است. حتی گاهی از کاور برای مشخص کردن دسته بندی هایلایت ها استفاده میشود. به هر حال استفاده از کاور هایلایت سبب میشود تا ظاهر پیج شما زیباتر و حرفه ای تر به نظر برسد. حال به سوال اصلی باز میگردیم. ابعاد عکس مناسب کاور هایلایت چقدر است؟

ابعاد عکس مناسب برای هایلایت نیز 180×180 پیکسل است. البته شما میتوانید عکس هایی با ابعاد بزرگتر برای این بخش در نظر بگیرید اما در نظر داشته باشید که فرم این عکس ها باید به صورت مربع باشد. همچنین تصویر اصلی که مد نظر دارید در نمای خارجی دیده شود باید در مرکز عکس واقع شده باشد. چرا که کاور هایلایت نیز به شکل دایره به نمایش در میاید و گوشه های تصویر مربعی شما حذف میشود.

ترفند قرار دادن عکس در اینستاگرام با ابعاد دلخواه

اگر بنا به دلایلی عکس مورد نظر شما با ابعادی که اینستاگرام در نظر دارد منطبق نیست میتوانید آن را روی یک کاور مربعی قرار دهید. بهتر است کاوری که در نظر گرفته اید با عکس تم یکسانی داشته باشد. برای این کار میتوانید از ابزارهایی مثل photoshop در دسکتاپ استفاده نمایید.

اگر میخواهید با استفاده از تلفن همراه تان برای عکس کاور ایجاد نمایید میتوانید از برنامه picsart استفاده کنید. برای انجام این کار با استفاده از picsart ابتدا کاوری که مد نظر را دارید انتخاب نمایید و سپس با استفاده از گزینه افزودن تصویر عکس مورد نظرتان را به آن بیفزایید. از این ترفند میتوانید برای قرار دادن چند عکس در یک صفحه نیز استفاده کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.