مقالات آموزشی

راه کار داشتن طراحی کارت ویزیت خلاقانه

مفید بود؟

طراحی کارت ویزیت خلاقانه؛ مقدمه

در کشور ما ایران تقریبا روی میز هر کسب و کاری میتوانید چند کارت ویزیت پیدا کنید مهم نیست خیاطی هستید در تعمیرگاه ماشین هستید به مبل فروشی رفته‌اید معمولا هر کسب و کاری برای ارتباط بیشتر با مردم ناچار به طراحی کارت ویزیت است اما مشکل اینجاست که بسیاری از افرادی که کارت ویزیت خود را به آنها می‌دهید یا حتی خودشان درخواست کارت ویزیت شما را می‌کنند هیچ علاقه‌ای به حفظ و نگهداری آن ندارند و بعد از مدتی یا در جیبشان خراب می شود یا آن را به سطل آشغال می اندازند صرف نظر از اینکه چرا کارت ویزیت را گرفته‌اند یا کارت ویزیت مربوط به چه کسب و کاری است یک دلیل بزرگ همراه این کار است و آن تکراری بودن، کسل کننده بودن و عدم خلاقیت در کارت ویزیت است که باعث می شود فکر کنند نه شما زیاد به آن اهمیت داده‌اید (تا به یک طراح خوب بگویید که آن را عالی و خلاقانه طراحی کند) و نه او مجبور است زیاد به آن اهمیت بدهد.
هدف این مقاله بررسی همین موضوع است می خواهیم نکات عالی جهت طراحی کارت ویزیت خلاقانه را به شما بگوییم که کارت های ویزیت روی میز شما افتخارتان باشد نه اینکه هر ماه پولتان را بابت چاپ آنها هدر بدهید در حالی که کسی آنها را دوست ندارد! همراهمان باشید.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه؛ چگونه خلاق باشیم؟

اگر می پرسید برای طراحی کارت ویزیت خلاقانه چگونه باید خلاق باشید فقط و فقط یک فرمول دارد مرز ها را بشکنید! از چارچوب خود بیرون بیایید مجبور نیستید همان کارهایی را انجام دهید که دیگران نیز انجام می دهند شما انسان هستید یک موجود شگفت انگیز که قادر به انجام کارهای بسیار بزرگ و اختراعات بیشمار است! هیچ دلیلی ندارد کارت ویزیتان شبیه به کارت ویزیت ‌های بازار که هیچ خلاقیت و جذابیتی در آنها دیده نمی شود باشد این کارت های ویزیت معمولا شبیه به هم هستند فونت آنها یک فونت عادی است معمولا دارای عنصر مهم لوگو نمی باشند، تک رو هستند و به هیچ از روانشناسی رنگها در آنها استفاده نمی‌شود معمولا این کارتها ظاهری بسیار عادی دارند و پس زمینه‌اشان یک عکس است! همیشه کاغذی هستند و البته مستطیل و صاحب این کارتها چیزی از برندسازی، تاثیر رنگ ها، یک کارت ویزیت هوشمند و … نمی داند و فقط به یک چاپخانه می‌گوید که کارت ویزیت می‌خواهد! همین (فکر کنم تمام کارهایی که نباید در طراحی کارت ویزیت خلاقانه انجام بدهید را اینجا گفتیم) اگر می خواهید خلاق باشید فقط مثل دیگران فکر نکنید و سعی کنید چیزی جدی و ارزشمند بسازید در اینترنت می توانید هزاران طرح خلاقانه و زیبا را ببینید و ایده بگیرید (سعی کنید به انگلیسی در بخش تصاویر گوگل نیز جستجو کنید مثلا این عبارت را برای جستجو مناسب است: creative business card). در ادامه دو نمونه طراحی کارت ویزیت خلاقانه را می‌بینید:

نکات مهم طراحی کارت ویزیت خلاقانه

1. طراحی کارت ویزیت با سبک های جدید

شاید نمی‌دانید که چندین سبک طراحی گرافیک در دنیا وجود دارد که هر کدام قوانین و زیبایی های خاص خود را دارند گفتیم کارت ویزیت شما نباید کسل کننده و عادی باشد بلکه باید جدید، خلاقانه و زیبا برای جلب توجه مردم باشد پس اگر میخواهید کارت ویزیت شما مانند دیگر کارت ویزیت ها بازار نباشد و براساس اصول زیبایی و علم گرافیک باشد یک سبک طراحی انتخاب کنید و به طراح کارت ویزیت خود بگویید که همین سبک را برای شما اعمال کند. ( شاید هزینه طراحی کارت ویزیت شما کمی با کارت ویزیت ساده متفاوت باشد اما این کار شما با ارزش است). مثلا من خودم عاشق سبک مینیمالیسم هستم در این سبک سادگی حرف اول را می زند و گفته می شود هر چه ساده تر بهتر!! یا مثلا سبک طراحی متریال متعلق به گوگل است که در اندروید نیز اعمال شده و بسیار زیبا است یا سبک طراحی فلت یک سبک مشهور و زیباست که میتوانید از آن استفاده کنید در زیر چند نمونه از سبک های مختلف را می‌بینید:
 

 

2. طراحی کارت ویزیت غیر متعارف 

به شما گفتیم که مجبور نیستید مثل دیگران باشید کارت ویزیت شما نباید حتما مستطیل باشد یا حتما کاغذی باشد! بلکه شما می توانید ایده های جدید در این بخش داشته باشید مثلا یک کارگاه نجاری اگر کارت ویزیت های چوبی زیبا داشته باشد که روی آن با قلمو بجای چاپ کامپیوتری اطلاعات نوشته شده است مسلما برای مخاطب زیباتر است نسبت به کارت ویزیت هایی که هر روز با آنها سر و کار دارد و طراحی مثل هم دارند یا می‌توانید از تکنیک های برش خلاقانه برای داشتن یک کارت ویزیت استفاده کنید مثلا کارت ویزیت شما همیشه نباید مستطیل باشد نسبت به کاری که ارائه می دهید و طرحی که در ذهن دارید می توانید از چاپخانه های حرفه‌ای بخواهید که کارت ویزیت شما را برایتان چاپ کنند اگر منظور ما را متوجه نمی‌شوید توجه شما را به چند مثال از کارت ویزیت های غیر عادی و برش های متفاوت آنها جلب میکنیم:
 

 

3. طراحی کارت ویزیت مفید

اگر یک طراحی کارت ویزیت خلاقانه می‌خواهید باید ذهنتان را از کلیشه ها دور کنید و به این که سودمند نیز باشید فکر کنید تصور کنید که به یک گلفروشی می‌روید و می‌خواهید یک کاکتوس کوچک و زیبا بخرید بعد از خرید صاحب گلخانه کاکتوس شما را با خاک مناسب درون یک کیسه پلاستیکی زیبا می‌گذارد که حتی می‌توانید آن را روی میز کارتان قرار دهید روی این پلاستیک اطلاعات تماس و لوگوی این کسب و کار نیز وجود دارد به چه چیزی فکر می‌کنید؟ مسلما به اینکه صاحب این کسب و کار فرد باهوش و خلاقی بوده است چرا که به جای چاپ یک کارت ویزیت عادی، طراحی کارت ویزیت خلاقانه‌ای ارائه داده است که هم جدید است و هم سودمند چرا که نیاز شما را به یک گلدان را حداقل برای مدتی از بین میبرد! مسلما اطلاعات تماس شما وقتی روی میز آن فرد باشد یا به چنین شیوه خلاقانه‌ای به او ارائه شود بیشتر در ذهنش می ماند! و به خرید از شما مشتاقتر نیز می شود یا یک شرکت دوچرخه سازی اقدام به ساخت کارت ویزیتی کرده بود که فلزی بود و فرد دارنده می‌توانست از فضاهای خالی کارت ویزیت به عنوان آچار، خط‌کش، گیره و … استفاده کند! این هم یک فکر بکر است نه تنها برای همیشه این کارت ویزیت نگهداری می شود بلکه هر کس که آن را ببیند مشتاق به محصولات و خدمات این شرکت می‌شود!

(در این قسمت مطالعه مقاله طراحی کارت ویزیت، قیمت به شما پیشنهاد می کنم)
بصورت خلاصه طراحی کارت ویزیت خلاقانه شما باید طوری باشد که به مشتری سودی برساند تا توجه‌اش را بیشتر جلب کند.

4. خلاقیت در اطلاعات کارت ویزیت

اگر می‌خواهید کمی پا را فراتر از دیگران بگذارید و یک کارت ویزیت خلاقانه داشته باشید لازم است که چند نکته را درمورد اطلاعات روی کارت ویزیت رعایت کنید اول اینکه سعی کنید صرف نظر از اینکه چه اندازه کسب و کارتان بزرگ است حتما یک لوگوی خلاقانه و شیک که شما را از دیگر برندهای متمایز کند داشته باشید اگر از من می پرسید هزینه‌ای که در صورت نداشتن یک لوگو متحمل می‌شوید بیشتر از هزینه‌ای است که برای داشتن یک لوگوی خلاقانه میپردازید متاسفانه بیشتر کسب و کارهای کوچک در ایران فاقد لوگو هستند و اگر میخواهید کارت ویزیت شما خلاقانه و چشم نواز باشد حتما به فکر طراحی یک لوگو برای آن باشید. نکته بعدی اینکه بیشتر کارت ویزیت ها بازار در رنگ آمیزی آنها هیچ اصولی رعایت نشده است در صورتی که طبق روانشناسی رنگها هر رنگ تاثیری بر ذهن میگذارد و دنیای خودش را دارد پس اگر طراحی کارت ویزیت خلاقانه می خواهید به روانشناسی رنگها توجه کنید و بهترین رنگ را انتخاب کنید تا لوگوی شما جدید و خلاقانه به نظر بیاید نکته‌ی دیگر اینکه فونت متن های روی کارت ویزیت نیز نباشد کلیشه‌ای و عادی باشد حتی اگر چندین ساعت هم وقت برای پیدا کردن یک فونت بی نظیر و جدید گذاشتید ضرر نکرده‌اید چون طراحی کارت ویزیت شما خلاقانه‌تر به نظر می آید و این مزیت مهمی است و آخرین نکته اینکه اطلاعات تماس خود را نیز سعی کنید بصورت خلاقانه ارائه دهید مثلا بیشتر کسب و کار های سنتی و کوچک در ایران وبسایت ندارند اگر آدرس یک وبسایت یا حداقل وبلاگ روی کارت ویزیت شما باشد مسلما آن را خلاقانه‌تر نشان میدهد ساخت یک وبسایت یا وبلاگ عادی هزینه چندانی ندارد.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.