مقالات آموزشی

نکاتی در خصوص سرویس پرداخت در محل اداره پست

مفید بود؟

خرید آنلاین از فروشگاه های اینترنتی امروزه بسیار گسترس یافته است که در کنار آن وجود یکی سری سایت های نامعتبر باعث سلب اعتماد مشتری نسبت به تمام فروشگاه های اینترنتی شده است و برای حل این موضوع می توان راه حل سرویس پرداخت در محل اداره پست را پیشنهاد کرد. بدین گونه که مشتری ابتدا محصول مورد نظر را دریافت می کند و سپس مبلغ را به پست پرداخت می کند. واژه COD-Cash On Delivery به معنای دریافت هزینه هنگام تحویل میباشد. اما این روش هم دارای معایب و مزایایی میباشد که در ادامه به آن می پردازیم.

معایب سرویس پرداخت در محل اداره پست

1. عدم تعهد در رساندن بسته به دست مشتری : با توجه به ثبت شماره مشتری بر روی بسته های پستی  در صورت عدم یافتن آدرس یا در منزل نبودن هیچ گونه تماسی با مشتری گرفته نمی شود و بسته برگشت می خورد و هیچ تماسی هم به فروشگاه  در خصوص برگشت خوردن کالا نمی خورد و فروشندگان پس از بررسی متوجه عدم تحویل بسته پستی می شوند.

سایت های بسیاری بدلیل وجود چنین وضعی متاسفانه ویژگی پرداخت در محل و همکاری با اداره پست را لغو کردند چرا که دردسر این مدل سفارش بیشتر از دیگر کارها بوده از جمله عدم تسویه حساب به موقع با فروشگاه.

2. مشتری آدرس را اشتباه یا ناقص نوشته است یا در منزل نیست که تحویل بگیرد: این مشکل همان مشکل قبل را دارد و پست اعلام نمی کند که بسته را تحویل نداده است و یا اکثر مشتریان به این موضوع توجه ندارند که بسته های پستی در ساعات اداری ارسال می شود و در صورت عدم حضور در منزل بسته نهایتا بعد از دوبار برگشت می خورد.

3. مشتری بسته را تحویل نمی‌گیرد : بدلیل عدم ارسال به موقع بسته توسط پست، مشتری جنس خود را از جای دیگری خریداری نموده و یا اعلام می کند که جنس مورد تائیدش نیست. در نتیجه از دریافت آن امتناع می کند و کالا برگشت می خورد.

در اجناس برگشت خورده به این موضوع باید توجه داشته باشید که هزینه هر برگشت کالا بر عهده فروشگاه می باشد و هزینه آن حداقل 4000 تومان میباشد و اصولا 10 تا 15 درصد از کالاها به روش COD به هر دلیلی ممکن است برگشت بخورد.

 

سوال و پاسخ سرویس پرداخت در محل اداره پست COD

– با توجه به این معایب، یعنی بی‌خیال پست COD شویم؟

خیر، با همه این بدی‌هایی که برای پست COD گفتم، اما بدون آن هرگز منتظر درآمد کافی نباشید. با وجود ۱۵ درصد برگشتی و ۵ درصد سود به واسط پست، اما باز هم می‌ارزد.

– برای همه نوع فروشگاه، پست COD مناسب است؟

به هیچ وجه! هرگز برای فروشگاهی که مثلاً سخت افزار می‌فروشد،‌ پست COD منطقی نیست! مشتری اعلام می کند که بسته را نگرفته است، پست هم بسته را برگشت نزده است اما به هرصورت بسته از دسترس خارج شده و کسی هم پاسخ گو نیست.

پس، پست COD برای حالتی است که اگر بسته رفت و گم و گور شد، چندان ضرری به شما وارد نشود.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.