مفید بود؟

استراتژی محتوایی ممکن است اصطلاحی ناملموس و غیرقابل تعریف به نظر برسد. با این حال دستورالعمل‌هایی (به وضوح) قابل شناسایی وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند تا تعیین کنیم استراتژی محتوا برای وب چیست.

وقتی پروژه‌های طراحی سایت انجام می‌دهیم، استراتژی محتوا همیشه بخشی از گفتگوها است. شما نمی‌توانید یک طراحی وب‌سایت موفق و بزرگ داشته باشید مگر اینکه محتوا را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان خود ارائه دهید. اتخاذ این رویکرد تضمین می‌کند که محصول نهایی هم در برقراری ارتباط و هم در ایجاد انگیزه مؤثر در مخاطب و کاربر نهایی موفق است.

با این حال، هنوز هم گاهی اوقات سردرگمی در مورد اینکه استراتژی محتوایی دقیقاً چیست (چه مواردی نیست) وجود دارد. گاهی اوقات می‌توان آن را به‌عنوان یک رویکرد یکپارچه تلقی کرد که می‌تواند برای کسانی که تازه به این مفهوم دست یافته‌اند، ترسناک باشد. همچنین، برای سازمان‌هایی که اخیراً یک ذهنیت دیجیتالی‌ را اتخاذ کرده‌اند، استراتژی محتوا می‌تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

تعریف استراتژی محتوایی چیست؟

کریستینا هالورسون، نویسنده متن اصلی “استراتژی محتوایی برای وب”، سه تعریف معتبر از استراتژی محتوا ارائه می‌دهد:

• استراتژی محتوایی، ایجاد، تحویل و مدیریت محتوای مفید و قابل استفاده را راهنمایی می‌کند.

• استراتژی محتوایی یعنی ارائه محتوای مناسب، به افراد مناسب، در مکان مناسب و در زمان مناسب.

• استراتژی محتوایی مجموعه‌ای یکپارچه از انتخاب‌های کاربر محور و هدف محور درباره تولید محتوا در طول چرخه حیات آن است.

توجه داشته باشید که این تعاریف استراتژی محتوا را بیشتر به عنوان یک طرز فکر یا یک رویکرد تعریف می‌کنند، نه یک چیز خاص، تغییرناپذیر و همه کاره. استراتژی محتوا واقعاً روشی است که رویکردها و تاکتیک‌های مفیدی را برای متمرکز کردن تولید محتوا ارائه می‌کند.

استراتژی محتوایی برای وب‌سایت‌ها چگونه است؟

این یک سؤال بسیار متداول است که احتمالاً از این واقعیت ناشی می‌شود که استراتژی محتوایی هنوز برای برخی مبهم است. باز هم اعلام می‌کنیم که در حالت عادی، هیچ رویکردی به عنوان رویکرد و استراتژی پایه برای همه کسب‌وکارها وجود ندارد.

استراتژی محتوا بر این اصل استوار است که بر اساس نوع کسب‌وکار اتخاذ می‌شود. یعنی به این صورت است که شما باید با شناخت کامل از کسب‌وکار و وب‌سایت خود اقدام به تولید محتوا نمایید.

 

شناخت کسب‌وکار چگونه انجام می‌شود؟

• تحقیقات روی کاربران و نفرات ورودی در سایت.

• بررسی انواع موجودی محتوا.

• تجزیه و تحلیل محتواهای قرار گرفته در سایت و کلمات کلیدی.

• بررسی تجزیه و تحلیل و سئوی سایت.

• بررسی اکوسیستم محتوا.

• ایجاد نقشه برای تولید محتوا.

• بررسی اهداف تعریف شده و سلسله مراتب مخاطب.

استراتژی محتوایی شامل چه مواردی ممکن است باشد؟

استراتژی محتوایی شما بسته به نیاز و منابع شما ممکن است شامل یک یا همه موارد زیر باشد:

• چارچوب پیام رسانی.

• دستورالعمل‌های سبک، از جمله ملاحظات صدا و لحن، سئو، خوانایی و دسترسی.

• قالب‌ها، ساختار و سلسله مراتب محتوا (نوشتاری و بصری) تعریف شده.

• طبقه‌بندی و استراتژی انتشار.

• مدل‌سازی محتوا (روابط نگاشت و تولید محتوا بین انواع محتوا و اجزای مختلف).

• عملیات محتوا و برنامه‌ریزی، از جمله تقویم سرمقاله و همکاری

• ملاحظات نوشتاری و تصویری (عکس و فیلم).

• رویکردهای داستان‌سرایی برند در تولید محتوا.

• مدل، سیاست‌ها و فرآیندهای حکمرانی محتوا در برند شما.

• برنامه‌ریزی آموزشی و مستندسازی فرآیند انتشار محتوا.

• نقش ها و گردش کار انتشار محتوا در بخش‌های مختلف (وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، ایمیل‌ها و غیره).

 

استراتژی محتوایی وب‌سایت چگونه خواهد بود؟

ایجاد استراتژی محتوایی وب‌سایت به نوع وب‌سایت و کسب‌وکار شما بستگی دارد. در واقع همه افراد دارای کسب و کارمتفاوت هستند. اهداف مختلف، مخاطبان مختلف، نیازهای کاربران مختلف، اهداف سازمانی متفاوت برای دستیابی، پیام‌های متفاوت برای انتقال، حوزه‌های مختلف، منابع مختلف، سازمان‌های مختلف، اولویت‌های متفاوت و غیره، همه این عوامل استراتژی محتوای نهایی شما را تعیین می‌کند.

در نتیجه درک آنچه باید انجام دهید، به نوع کسب‌وکار و مخاطبان شما بستگی دارد. البته خیلی نگران این موضوع نباشید. چرا که اگر به خوبی کسب‌وکار خودتان را بشناسید در نهایت به آنچه که می‌توانید به طور پایدار در فرآیند تولید محتوا انجام دهید، آگاه می‌شوید.

استراتژی محتوایی برای موفقیت به چه چیزی نیاز دارد؟

• پایداری: استراتژی محتوا برای موفقیت باید پایدار باشد. برنامه‌های شما اگر به طور واقع بینانه ، سازماندهی یا برنامه‌ریزی نشده باشند، موفق نمی‌شوند. آیا برای محتواهای بیشتری که می‌توانید در یک بازه زمانی معین بنویسید برنامه‌ریزی می‌کنید؟ آیا منابع ویدیویی برای حمایت از آن طرح محتوای ویدیویی را در اختیار دارید؟

• تغییر فرهنگ: سازمان‌ها به ویژه در آموزش عالی به تدریج از طرز فکر چاپی دور می‌شوند و سرعت و انتظارات دیجیتال را می‌پذیرند. در نتیجه فرهنگ تولید محتوا در حال تغییر است. این می‌تواند یک فرآیند کند و گاهی چالش‌برانگیز باشد. انتظارات، نگرش‌ها، دیدگاه‌ها، اولویت‌ها، احساسات، همه باید تغییر کنند تا انتشارات و ارتباطات را از منظر استراتژی محتوایی درک کنیم. شما نمی‌توانید به سادگی شروع به انتشار چیزهای جدید به روش‌های جدید کنید . باید کاربران را همراه خود بیاورید و به آن‌ها کمک کنید تا آن محتوا را دریافت کنند.

• پاسخگویی: استراتژی محتوا در خلأ اتفاق نمی‌افتد. در واقع محتوا زمانی توسط مخاطب دریافت می‌شود که نقش‌ها و مالکیت به وضوح در آن مشخص شوند. کاربران باید به خوبی با محتوا ارتباط برقرار کنند و آن را دریافت کنند. محتوا باید حکم پاسخگویی برای کاربران را داشته باشد تا مشکلات و سؤالات و دغدغه‌های آن‌ها را برطرف کند.

 

تفکرات غلط در خصوص استراتژی محتوا

• استراتژی محتوایی بازاریابی محتوا نیست. در واقع قرار دادن عناوین یک سرمقاله در یک تقویم و تنظیم تاریخ انتشار و یا برنامه‌ریزی پست‌های وبلاگ یک استراتژی اصولی و حرفه‌ای نیست. در این حالت تنها کاری که انجام داده‌اید این است که تاریخ‌هایی را به مواردی اختصاص دهید که ممکن است همچنان به طور بالقوه ناهنجار باشند. استراتژی محتوا می‌تواند به موفقیت یک تلاش بازاریابی محتوا کمک کند، اما شرایط برای تولید همه محتواها حتی در یک کسب‌وکارهای یکسان، به یک صورت نیستند.

• استراتژی محتوایی استراتژی دیجیتال نیست. در حالی که استراتژی محتوا مؤلفه مهمی از یک استراتژی دیجیتال موفق را شامل می‌شود، استراتژی دوم(استراتژی دیجیتال) طیف وسیع‌تری از تصمیمات پلتفرم، تلاش‌های بازاریابی و عوامل تکنولوژیکی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

نتیجه‌گیری نهایی در خصوص استراتژی محتوایی

بر اساس تعاریف بررسی شده استراتژی محتوا کپی رایتینگ نیست. تنها نوشتن به تنهایی شامل استراتژی محتوا نمی‌شود. در عوض، نوشتن قوی (عکاسی، فیلم‌برداری، توییت کردن، و غیره) نتیجه یک استراتژی محتوایی متفکرانه است. یک نوشته خوب شامل اهداف و پیام‌ها، با تحقیق و تجزیه و تحلیل است. در نتیجه این نوشته شکل‌گرفته از دستورالعمل‌های محتوایی بوده و دارای ساختار و فرآیند مفید است.

در نتیجه می‌توان گفت که استراتژی محتوا در واقع یک ساختار و دانش است که با استفاده از آن می‌توان موفقیت یک محتوا را تضمین کند. در این استراتژی شما باید از ابتدا تا انتهای ایجاد و تولید محتوا را بررسی کنید. این کار نیاز به دانش و تجربه تخصصی دارد.

 

استفاده از خدمات رایا مارکتینگ

مجموعه رایا مارکتینگ در زمینه تولید محتوا سئو شده به صورت تخصصی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید به راحتی فرآیند تولید محتوای خود را به مجموعه را مارکتینگ سپرده و در این زمینه هیچ دغدغه و نگرانی نداشته باشید. نکته مهم در خصوص رایا مارکتینگ این است که این مجموعه از کارشناسان و مشاوران حرفه‌ای در زمینه ایجاد و راه‌اندازی استراتژی محتوایی برای انواع کسب‌وکارها بهره می‌برد.

شما می‌توانید به راحتی در زمینه مشاوره و دریافت اطلاعات موردنیاز در زمینه ایجاد یک استراتژی محتوایی و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف با کارشناسان و مشاوران این مجموعه گفتگو داشته باشید. مجموعه رایا مارکتینگ در زمینه‌های مختلف شامل تولید محتوا، ایجاد استراتژی محتوا، سئو، مشاوره دیجیتال مارکتینگ و بهینه‌سازی سایت فعالیت می‌کند.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.