مقالات آموزشی

مزایای Sitelink و لینک شدن سایت ها در موتورهای جستجو و روش لینک شدن سایت در گوگل به چه صورتی است؟

مفید بود؟

یکی از بهترین روش ها برای کمک کردن به کاربران در هنگام پیمایش راحت تر وب‌ سایت‌ ها، روش لینک شدن سایت در گوگل است. موتور جستجوی گوگل با استفاده از امکاناتی که در اختیار سایت ‌های مختلف قرار می دهد سعی می کند تا در هنگام پیمایش یک سایت، کاربران بهتر بتوانند به قسمت های مختلف و پربازدید سایت دسترسی داشته باشند. با استفاده از روش لینک شدن سایت در گوگل کاربران به راحتی می توانند در نتایج جستجو به هدف مورد نظر خود در یک سایت اینترنتی برسند. در واقع با استفاده از این روش، کاربر سریعتر به نقطه هدف خود در سایت دسترسی پیدا می کند و از اتلاف وقت او جلوگیری می شود.

 

روش لینک شدن سایت در گوگل برای همه سایتها اتفاق می افتد؟

اما هر سایتی نمی ‌تواند سایت لینک داشته باشد و آن را در صفحه گوگل نمایش دهد. به همین دلیل باید تمام موضوعات مختلف در مورد سایت لینک را به گوگل معرفی کنیم. به عبارت دیگر موتور جستجوی گوگل، وقتی سایت لینک را در نتایج خود نشان می ‌دهد که مطمئن شود آن صفحات یا اطلاعات برای کاربر مفید هستند. در واقع گوگل صرفاً به سایت هایی این امکان را می ‌دهد که ساختار آن ها به گونه ‌ای تنظیم شده باشد که الگوریتم های آن بتوانند به ‌خوبی لینک های سایت را مورد پیمایش قرار دهند. از این رو در  هنگام طراحی یک سایت، باید به ساختار و نقشه آن توجه کرد. چرا که الگوریتم های گوگل این ساختار را به دقت مورد پیمایش قرار می‌ دهند و در هنگام لینک شدن سایت  در گوگل به آن توجه می کنند.

مزایای Sitelink و لینک شدن سایت ها در موتورهای جستجو

نکته دیگر در مورد سایت لینکها آن است که حتماً باید با درخواست های کاربران مرتبط باشند. یعنی اطلاعاتی که در هنگام نمایش یک سایت در صفحه گوگل مشاهده می کنیم، برای کاربر مفید باشند و کاربران با استفاده از آن ها بتوانند به خواسته های خود در یک سایت برسند.
قاعدتاً این موضوع زمانی مشخص می ‌شود که شما بدانید که مخاطبانتان به چه اطلاعاتی نیاز دارند و کدام صفحه یا برگه سایت برای آنها مهم تر و ضروری ‌تر است. طبق آماری که خود گوگل ارائه داده است با استفاده از روش لینک شدن سایت در گوگل نرخ کلیک تا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا می ‌کند. رقمی بسیار قابل توجه که می ‌تواند اعتماد و اعتبار بیشتری به یک سایت بدهد. همچنین وقتی که با استفاده از سایت لینکها، نرخ کلیک یک سایت بالا برود، قاعدتاً برند و محصول سایت بیشتر بازدید خواهد شد و افراد بیشتری آن محصول یا خدمات را خواهند دید.

مخاطبان گرامی شما می توانید با مطالعه مقاله روش تنظیم صفحه درباره ما در سایت اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

خیلی ‌ها تصور می‌کنند که استفاده از سایت لینک باعث می ‌شود که تعداد صفحاتی که توسط کاربر مورد استفاده قرار می گیرد کمتر باشد و از این رو کلیک و در نتیجه میزان حضور کاربر در یک سایت کاهش  می یابد. در صورتی که طبق آمارها دقیقاً برعکس است. یعنی با استفاده از سایت لینک، کاربران می‌ توانند از صفحات بیشتری بازدید داشته باشند.

 

آیا برای لینک شدن سایت نیازمند فرآیند خاصی هستیم؟

با این اوصاف شاید اولین سوالی که در ذهن به وجود می آید این است که چگونه می توانیم این ویژگی را از گوگل بگیریم؟ آیا برای استفاده از سایت لینک نیازمند فرآیند خاصی هستیم؟
شما برای اینکه بتوانید سایت لینک داشته باشید و لینک های مختلف از سایت خود را در صفحه اول گوگل به مخاطبان ارائه دهید نیازمند هیچ کاری نیستید! چرا که هیچ راهی برای دریافت این سایت لینکها وجود ندارد و خود گوگل به صورت خودکار Sitelink را ایجاد می‌ کند.
شاید بپرسید اگر اینگونه است، پس چگونه بعضی از سایت ها توانسته اند سایت لینک داشته باشند؟ آنچه که باعث می شود که سایت لینک در صفحات گوگل نمایش داده شود، ساختار خود سایت است. اگر شما بتوانید بعضی از اقدامات مورد نظر گوگل را در هنگام طراحی و راه اندازی سایت خود داشته باشید، مطمئن باشید که پس از مدتی روش لینک شدن سایت در گوگل تاثیر خود را نشان می دهد.

روش های لینک شدن سایت در گوگل

در اینجا چند روش لینک شدن سایت در گوگل را که به صورت تجربی به دست آمده اند، تشریح می کنیم.
یکی از اصلی‌ ترین موضوعات این است که نام وبسایت شما کاملاً یونیک و منحصر به فرد باشد. در این صورت احتمال تاثیر روش لینک شدن سایت در گوگل شما بسیار بالا خواهد رفت. همچنین شما باید در هنگام راه اندازی و برنامه نویسی سایت خود، از ساختارهای داده استفاده کنید. این موضوع عمدتاً در تخصص برنامه نویسان است و برنامه نویسان سایت های اینترنتی با استفاده از افزونه ها و اسکیما می ‌توانند ساختارهای داده مورد نظر را در سایت اضافه کنند.

ساختار یک سایت یا  نقشه سایت، جز اصلی ترین قسمت ها برای یک سایت می باشند. از این رو حتماً تلاش کنید که این ساختارها کاملاً شفاف و شهودی، سازمان یافته و منطقی باشند. در این صورت احتمال اینکه روش لینک شدن سایت در گوگل برای شما اتفاق بیفتد بالا خواهد رفت.
تقریبا ثابت شده است که گوگل به سایت هایی که در رتبه اول باشند سایت لینک می‌دهد. به همین دلیل سعی کنید در کلمات کلیدی مورد نظر خود به صفحه یک گوگل (و رتبه یک گوگل) برسید. در آن صورت به احتمال زیاد روش لینک شدن سایت در گوگل تاثیر گذار خواهد بود.

هرچه بیشتر بتوانید از لینک های داخلی استفاده کنید و بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو سایت را در صفحات سایت خود برقرار سازید، احتمال تاثیر روش لینک شدن سایت در گوگل نیز بسیار بالا می رود. اگر شما در صفحات اصلی خود بیشتر از تگ های H1 استفاده کنید و سعی کنید که به گونه ای آن ها را تنظیم کنید که برای کاربران مفید باشد، مسلماً به روش لینک شدن سایت در گوگل شما کمک خواهند کرد. موضوعاتی که که در کوتاه مدت شاهد تأثیرات آن خواهید بود.

 

اهمیت لینک شدن سایت در گوگل

البته هر چه که گفتیم بر اساس تجربه و سابقه است و خود گوگل یک الگوریتم یا یک روش کامل و واضح در مورد این موضوع ارائه نداده است. اما مسلم است که اگر شما بتوانید تا آنجا که ممکن است از روشهایی استفاده کنید که الگوریتم های مختلف گوگل بهتر بتوانند سایت شما را پیمایش و بررسی کنند، قطعاً می توانید از سایت لینک گوگل برخوردار باشید.
لینک شدن سایت توسط گوگل در واقع یک نوع نشان اعتماد به سایت شما است. از این رو بهتر است که در برنامه‌ریزی برای سایت خود، حتماً سعی کنید که این ویژگی را دریافت کنید.

البته روش ‌های دیگری نیز وجود دارد که شما با استفاده از آن می توانید به لینک شدن بهتر سایت خودتان کمک کنید. اما آنچه که در اینجا اشاره شد از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها برای سایت شما محسوب می شوند. مطمئنا با رعایت این نکات هم می توانید بخشی از سئوی سایت خود را تکمیل کنید و هم سایت لینک گوگل را دریافت کنید. با دریافت این قابلیت توسط گوگل می توانید در رتبه های گوگل ارتقا پیدا کنید. مسلما هر چه جایگاه بهتری در جستجوهای گوگل داشته باشید، میزان بازدید شما هم بیشتر می شود. از این رو تعداد مشتری و در نهایت سود و درآمد شما نیز افزایش پیدا می کند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.