مقالات آموزشی

بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت به چه صورت است؟

مفید بود؟
بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت یکی از پر اهمیت ترین ترندهای طراحی سایت در سال 2020 می باشد. شاید این سوال ذهنتان را به خود مشغول کند که ترند به چه معنا است و ترندهای طراحی سایت کدامند؟

بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت یکی از پر اهمیت ترین ترندهای طراحی سایت در سال 2020 می باشد. شاید این سوال ذهنتان را به خود مشغول کند که ترند به چه معنا است و ترندهای طراحی سایت کدامند؟
واژه ترند به معنای روال و روند بوده و در صورت قرار گرفتن در جملات مختلف می تواند در معانی گوناگونی ظاهر شود. اصطلاح ترند شدن که امروزه در زمینه های متعددی همچون مد، بورس، شبکه های اجتماعی، طراحی سایت و… به کار گرفته می شود، بر رایج و متداول شدن دلالت دارد. به عنوان یک مثال واضح می توان گفت هرگاه در دنیای مد استفاده از لباسی در میان مردم رایج شود، می گویند آن لباس ترند شده است.
طراحی سایت یکی از حائز اهمیت ترین زمینه هایی است که ترند شدن در آن بسیار مهم است. سایتی که ترند می شود، فراگیر شده و مورد توجه همگان قرار می گیرد. فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می توانند بر ترند شدن سایت تاثیر بگذارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت اشاره نمود. این مورد که یکی از مهم ترین ترندهای طراحی سایت در سال های اخیر می باشد، به منظور وضوح ارتباط برقرار شده و تسریع این ارتباط با استفاده از المان های بزرگ و آشکار صورت می پذیرد. استفاده از عناصر کوچک نمی تواند موجب جلب نظر بازدید کنندگان سایت شده و بدین ترتیب موجب ترند شدن آن نمی گردد.
در نظر داشته باشید که بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت محدود به قسمت های مشخصی از سایت نبوده و شامل تمام بخش های آن می شود. تایپوگرافی های بزرگ و قابل توجه، به کارگیری عکس ها و فیلم های بزرگ و تمام صفحه، آیکون های بزرگ مورد استفاده در منوی سایت مورد نظر و… می توانند تاثیر بسیار به سزایی در ترند شدن سایت داشته باشند.

تاثیر بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت بر بازدید کنندگان

بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت می تواند سایت را برای بازدید کنندگان جالب ساخته و نمایشی چشمگیر را برای آنان به دنبال داشته باشد. به گونه ای که بازدید کنندگان در اولین نگاه موفق به درک محتوای سایت شوند. اگر شما هم جزء آن دسته از صاحبان سایت هستید که فراگیر شدن سایت برایتان بسیار حائز اهمیت است، تلاش کنید که تعداد عناصر موجود در صفحات سایت را کاهش داده و بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت را در دستور کار خود قرار دهید.
سعی داشته باشید از افراط و تفریط در سایت پرهیز نموده و بدانید که استفاده همزمان از ویژگی های برجسته در سایت نه تنها باعث موفقیت شما و کاربر پسند بودن سایتتان نمی شود، بلکه ممکن است نتیجه معکوس داشته و باعث دوری مخاطب از سایت گردد.
یکی از مهم ترین موارد در بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت به کارگیری ویدئوهای تمام صفحه در نخستین صفحه سایت مورد نظر می باشد. افزودن یک تایپوگرافی بزرگ نیز می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شده و نظر بازدید کنندگان را جلب نماید. تایپوگرافی مذکور می تواند پیام سایت مورد نظر را به دور از ابهام به مخاطب منتقل نموده و محتوا و اطلاعات مهم سایت را به نمایش بگذارد.

چگونگی بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت

لازم به ذکر است که اگر تمام نیروی خود را به منظور طراحی یک سایت مناسب به کار بگیرید، اما در عین حال توجهی به بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت نداشته باشید، تمام زحمات و هزینه های صرف شده را دور ریخته اید. سعی کنید از فونت های ساده و جالب توجه در طراحی نوشته ها استفاده نموده و بدانید که بهترین سایز فونت 16 پیکسل می باشد. هیچ گاه بیش از سه فونت را در وب سایت مورد استفاده قرار ندهید تا بدین صورت اصل خوانایی مطلب را برای مخاطب ادا کرده باشید. عکس های درج شده در سایت شما می توانند به تنهایی تمام مطالبی که قصد بیان آن ها را دارید، بیان کنند. این عکس ها قادر به ادای مطالبی هستند که شاید در چندین هزار کلمه نیز نگنجند. بنابراین سعی کنید عکس های مناسب را انتخاب نموده و با رعایت اصل بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت نظر مخاطب را به آن ها جلب نمایید.

حال شاید این سوال ذهنتان را درگیر ساخته باشد که بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت چگونه انجام می شود؟
لازم است بدانید که تابع scale که برای ویژگی transform تعریف و مشخص می گردد، امکان بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت را فراهم می سازد. با استفاده از این تابع علاوه بر بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت می توان آن ها را کوچک نمود.

به منظور کوچک نمایی یا بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت به تابع scale دو مقدار x و y تعلق می گیرد. لازم به ذکر است که مقادیر نام برده شده فاقد واحد هستند. مقدار متغیر x منجر به تغییر اندازه المان مورد نظر در راستای محور x ها می شود. این در حالی است که مقدار متغیر y المان مورد نظر را در راستای محور y ها تغییر اندازه می دهد.
در صورتی که مقدار متغیری بزرگ تر از 1 باشد، بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت در همان راستا صورت خواهد گرفت. اگر مقدار متغیر مورد نظر مساوی 1 باشد، کوچک نمایی یا بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت رخ نخواهد داد و تصویر بدون تغییر باقی خواهد ماند. گاهی اوقات مقادیر متغیر مذکور منفی می باشد، در این صورت تغییرات کوچک نمایی و بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت بر اساس موارد بالا انجام می گردد. با این تفاوت که عنصر مورد نظر با توجه به جهت دارای مقدار منفی برگردانده می شود.
توجه داشته باشید که در مثال زیر اندازه عنصر مورد نظر در راستای محور x نصف شده و در راستای محور y دو برابر مقدار اولیه خود خواهد شد.

نکته ای که باید در حین بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت مد نظر داشته باشید، این است که در صورت مشخص نمودن یک مقدار برای تابع scale و عدم مقدار دهی به متغیر دیگر، مرورگر به صورت پیش فرض مقدار متغیر نامشخص را برابر مقدار متغیر مشخص در نظر می گیرد. برای مثال اگر در این تابع مقدار x را برابر 3 در نظر بگیرید اما مقداری برای y مشخص نکنید، مقدار y نیز به صورت پیش فرض 3 در نظر گرفته شده و المان و یا نوشته مورد نظر از هر دو جهت 3 برابر خواهد شد.
نکته: در صورتی که تابعی موجب موجب بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت شود، عناصر فرزند این المان ها نیز به همان نسبت بزرگ می شوند.
نکته: بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت تاثیری بر ویژگی های width و height اعمال نخواهد کرد.
بی شک بزرگنمایی المان ها و نوشته ها در طراحی سایت تاثیر بسیار مثبتی بر جلب نظر بازدید کنندگان از سایت داشته و به درک بهتر موضوع کمک چشمگیری می کند.
Webone تیم کاملی از طراحان وب باتجربه دارد که تمام دوران کاری خود را صرف طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی کرده اند. عملکرد فوق العاده و برجسته آنان با مشتریان، باعث شده هر کسب و کاری که برای طراحی سایت جدید به ما مراجعه کرده به نتایج درخشانی برسد. حالا، ما قصد داریم به شما هم برای رسیدن به چنین نتایجی کمک کنیم. 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.