مفید بود؟

طراحی سایت، whitespace، فضای سفید، فضای خالی در طراحی وب سایت، کاربرد whitespace

فضای سفید یکی از تکنیک های شناخته شده و پر طرفدار در طراحی وب سایت می باشد که در طی سالهای اخیر توجه های زیادی را به خود جلب کرده است. همه طراحی های جذاب در وب سایت ها این روزها از شیوه مینیمال بهره می برند و فضای سفید در این شیوه از طراحی به عنوان فاکتور اصلی به حساب می آید.

این فضای سفید در طراحی به مفهوم فضای خالی در صفحه می باشد و لزوماً مانند اسمی که دارد نباید سفید باشد. این فضا در حقیقت می تواند هر رنگی داشته باشد، بنابراین بهتر بود که به آن فضای خنثی گفته می شد. در هر حال از این فضا برای تاکید بر محتوا و مهم ترین پیام های یک وب سایت استفاده می شود. به بیان دیگر فضای سفید در کنار دیگر المان های طراحی مانند رنگ، تایپوگرافی و تصاویر به شما کمک می کند تا اولویت های محتوایی یک وب سایت را مشخص نمایید. این تکنیک همچنین باعث می شود که خوانا بودن مطالب بهبود یابد و افراط در طراحی به حداقل رسد. این شیوه موجب می شود تا طراحی شما شیک، جذاب و دارای استیل ویژه ای شود. در کل می توان چنین گفت که فضای سفید به منظور ایجاد حس تعادل در کلیت طراحی شما، تکنیکی ضروری می باشد.
البته داشتن این اطلاعات نمی تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید چگونه باید استفاده درستی از این فضا داشته باشید. بنابراین بهتر است تمرکز خود را بر روی تکنیک های صحیح استفاده از فضای سفید قرار دهیم و بیاموزیم که چرا این متدها موثر واقع می شوند.
فضای سفید در حقیقت در کنار ایجاد ظاهری چشم نواز و دلنشین، موجب ارتقای کاربرد وب سایت شما می شود. هنگامی که فضای مناسبی میان پاراگراف ها و بخش های مختلف وب سایت شما باشد، درک بیننده از وب سایت تا 20% افزایش خواهد یافت. یکی از مهم ترین کاربردهای فضای سفید، بهبود و بالا بردن خوانایی محتوای سایت می باشد.
اگر در طراحی شما فضای خالی کمی وجود داشته باشد، ذهن بیننده خسته خواهد شد و تمایلی به مطالعه محتوای وب سایت پیدا نخواهد کرد. فضای سفید مناسب میان تصاویر و متن های شما موجب آرامش ذهنی در بیننده خواهد شد. این آرامش نیر باعث می شود تا فرد تمایل بیشتری برای مطالعه مطالب شما داشته باشد.
این تکنیک همچنین می تواند محتوای وب سایت شما را اولویت بندی نماید. اگر در طراحی شما همه چیز کاملاً به هم چسبیده و در کنار هم قرار گرفته باشد، بیننده متوجه نمی شود که کدام بخش دارای اهمیت بیشتری است. اما هنگامی که مهم ترین پیام وب سایت شما دارای فضای خالی مناسب در اطراف خود باشد، توجه بیننده در درجه اول جلب این بخش از وب سایت شما می شود. دقیقاً مانند یک جزیره در میان یک دریا.
یکی دیگر از کاربردهای فضای سفید آن است که حس کمال را به بیننده القا می کند. اعتبار و کیفیت شانه به شانه یکدیگر حرکت می کنند. هنگامی که وب سایت شما به درستی از فضای سفید استفاده نماید، هم اعتبار و هم کیفیت برند شما به بیننده القا خواهد شد. طراحی وب سایت به روش مینیمال موجب می شود که فرد به صورت آزادانه ای بتواند ارزش محتوای شما را درک کند. در کنار این موضوع استفاده از فضای سفید به روش مناسب می تواند حس ظرافت، اصالت و اعتبار برای برند شما به ارمغان آورد.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.