مقالات آموزشی

اهمیت کدام مورد بهتر است،کارمند یا کارآفرین شدن؟!

مفید بود؟

 اهمیت کدام مورد بهتر است،کارمند یا کارآفرین شدن؟!

کارمند باشم یا کارآفرین ؟!; در چند سال اخیر شای

د شما هم شاهد این بودین که کارآفرین هایی اومدن و دنیا رو متحول کردن و زندگی خودشون هم زیر و رو شده و شاید این باعث شده که شما چه اگه یه فرد معمولی هستین و یا چه یه کارمند هستین به این فکر بیوفتین که برین و کارآفرین بشین! و حتی توی فضای مجازی و پیج های اینستاگرامی هم میبینید که یه سری افراد دارن تشویقتون میکنن که برین کارآفرین بشین و کسب و کار خودتو نرو راه بندازید
توی این مقاله در مورد این موضوع صحبت میکنیم و شما بعد از خوندن این مقاله به جواب این سوال میرسید که کارمند باشم یا کارآفرین؟! و در مورد چالش‌های هر دو حرف میزنیم. پس ادامه مقاله رو با ما همراه باشید…

 

شما باید کارآفرین بشید اگر…

کارآفرینی درسته که شاید موقعیت ها و شرایط بهتری رو براتون فراهم بیاره و زندگیتون از لحاظ مالی، اجتماعی و.. پیشرفت بکنه اما باید این رو در نظر داشته باشید کارآفرینی پر از چالش هستش. برای مثال اوایل که کسب و کارتون رو راه اندازی میکنید باید بی وقفه کار کنید، بی وقفه تلاش کنید تا کمی کسب و کارتون رونق بگیره و استارت بخوره و این مسئله ممکنه حتی تا یکی دو سال هم طول بکشه!

و شما باید با خودتون رو راست باشین و از خودتون بپرسین که آیا میتونم چنین شرایطی رو تحمل بکنم؟ و فقط هم این نیست… توی مسیر کارآفرین شدن شما یه جایی ممکنه با یه چالش مالی برخورد بکنید و اگه نتونید اون مشکل مالی رو حل بکنید کارتون متوقف میشه یا حتی ممکنه یه نیرویی رو استخدام کردید و وسطش بذاره بره! و اینجور مسائل که پیج های کسب و کار اینترنتی بهتون نمیگن!

از خودتون این سوال رو بپرسید…

باید این سوال ها رو از خودتون بپرسین و این شرایط رو در نظر داشته باشین تا حتی اگه با چالشی رو به رو شدید غافل گیر نشین و بتونید اون رو مدیریت کنید. حتی ممکنه دیگه شما نتونید اونطوری که با خانواده تون وقت میگذرونید، مسافرت میرین یا… ادامه بدین پس ارتباط های صمیمی تون کم میشه و از طرفی ارتباط های کاریتون زیاد میشه. وقتی شما این شرایط رو در نظر گرفتین و تونستید با خودتون کنار بیاین، اونوقت میتونید به سوال ” کارمند باشم یا کارآفرین ” جواب بدین. این درسته که کارآفرینی به شما خیلی چیزا میده اما در عوض یه سری چیزا رو هم ازتون میگیره که اگه علاقه دارین کارآفرین بشید باید باهاش کنار بیاین…

همچنین شما اگه بخواین کارآفرین بشین و کسب و کار خودتون رو راه اندازی کنید باید یه وبسایت طراحی کنید و همچنین کار با اینستاگرام رو بلد باشید و اینا رو یا خودتون باید یاد بگیرین یا بسپرین به دست کسایی که توی این کار تخصص دارن.
برای طراحی سفارش وبسایت میتونید روی این بخش کلیک کنید و نمونه‌کارهای طراحی وب رو ببینید و برای سفارش اقدام کنید…

 

شما باید کارمند باشید اگر…

حالا شاید روحیه تون با چیزایی که در بالا گفتم سازگار نباشه. مثلا نتونید رابطه تون رو با خانواده کم کنید، شاید بخواین هر وقتی که خواستین بتونید برین مسافرت یا شاید نخواین و نتونید که بی وقفه کار کنید. این موقع ها هستن کسایی که از من میپرسن اگه من کارمند باشم بده!؟ در جواب باید بهتون بگم نه! چه بدی داره؟! ست گادین یه کتابی داره به اسم لینچ پین که توی اون کتاب گفته شده:
“شما هر جایی که هستی مهره ی حیاتی باش. غیر قابل جایگزین باش.”

یعنی شما مهم نیست کارآفرین باشی یا کارمند، باید طوری باشی که اگه نباشی واقعا حس بشه که یه چیزی کمه! برای مثال شما برای یه کارآفرینی کار تولید محتوا انجام میدی و خیلی خاص هم این کار رو انجام میدی حالا اگه یه روز این کار رو انجام ندی، کار اون کسب و کار و کارآفرین لنگ میمونه! اگه اینطوری باشی شما میتونی یه کارمند خیلی خوب باشی که درآمد خیلی خوبی هم داره.
توی کارمندی حتی ساعت کاریت هم انعطاف پذیری بالایی داره و خیلی جاها میتونی خودت ساعت کاریتو توافقی مشخص کنی و یا میتونی به شکل دورکاری کار کنی. کارمند شدن بد نیست. این به دید شما بستگی داره که باید ببینی دوست داری کارمند باشی یا کارآفرین؟ این به علاقه شما بستگی داره. پس از خودت بپرس: کارمند باشم یا کارآفرین ؟

 

حالا باید چیکار کنیم؟!

حالا فرض کنیم شما تصمیمتون رو گرفتین و میخواین که یا کارمند بشین یا کارآفرین. یه سری کارها هستن که شما باید حتما توی ابتدای کار اونا رو انجام بدین…

کارآفرینی:
برای کارآفرینی شما حتما باید حداقل یک سال کارمند باشید! چرا؟ چون بتونید توی محیط کارمندها قرار بگیرین و درک کنید چه مشکلات و چالش هایی برای یه کارمند وجود داره، چه چیزایی کارمندها نیاز دارن و چه چیزایی باعث میشه که کارمندها بهتر کار کنن. رفتار مدیر رو زیر نظر بگیرین و ببینید توی مواقع چالشی چطوری همه چیز رو مدیریت میکنه و بررسی کنید که یه مدیر یا یه کارآفرین باید چه ویژگی هایی داشته باشه تا بتونه کارمندها رو راضی کنه. شما تا کارمند نباشید این چیزا رو نمیتونید درک کنید پس حتی برای کارآفرین شدن هم نیازه که شما یه مدتی کارمند باشید و از تجربه مدیرها استفاده کنید تا شانس اینکه کسب و کار شما شکست بخوره کمتر و کمتر بشه!

 

کارمندی:
اگه شما انتخاب کردید که کارمند باشید باید سعی کنید که کارتون رو گسترش بدین، مهارتهای بیشتری رو یاد بگیرین و قوه خلاقیتتون رو تقویت کنید. اگه شما بتونید یه کارمندی باشید که کارش خاصه و از پس هر کارمندی برنمیاد اونموقع شما یه کارمند خیلی موفق هستین که تمام کارآفرین ها آرزوشونه شما برای اونا کار کنید! این فکر رو از خودتون دور کنید که کارمند بودن یه سطح پایین تر از کارآفرین بودنه! هیچوقت اینطوری نیست. شما اگه نباشید، هیچ کارآفرینی نمیتونه موفقیت کسب کنه!

 

جمع بندی

توی این مقاله بررسی کردیم که کارمند باشیم بهتره یا کارآفرین باشیم؟! و چالش‌های پیش روی هر کدوم رو گفتیم. حالا شما باید انتخاب کنید که کارمند باشم یا کارآفرین ؟ و این بستگی به خودتون داره. این انتخاب، انتخاب بین بد یا خوب نیست شما همچنین باید دیدتون رو نسبت به کارمند بودن عوض کنید. باید ببینید به چی علاقه دارین و با چالش های کدوم توان رو به رویی دارین و بعدش برین دنبال علاقه تون. در نهایت امیدوارم موفق باشین. تا پست بعدی خدانگهدار.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.