مقالات آموزشی

چرا باید اهمیت عکس برای پس زمینه سایترا بررسی کنیم؟

مفید بود؟

عکس برای پس زمینه سایت نیاز به شناخت فرمت عکس های مختلف دارد. اصولی که برای یک عکس باید در نظر گرفته شود، در انتخاب مناسب اثرگذار است. عکس های خوب و زیبا می توانند کیفیت وب سایت را بالا ببرند، همان طور که تصویرهای نامناسب کیفیت سایت را پایین می آورند.

عکس های زیادی برای این کار در سایت های مختلف در دسترس هستند که انتخاب یک عکس مناسب از میان آنها کار ساده ای نیست. هرگز طراحان نباید در انتخاب این عکس کوتاهی کنند و به بهانه پرداختن به مسائل مهم تر از کنار آن ساده بگذرند. با کمی دقت می توان متوجه شد که انتخاب این تصویر چه اثر مثبتی بر روی کاربران دارد و تا چه حد در برندینگ کسب و کار مؤثر خواهد بود.

 

اهمیت عکس برای پس زمینه سایت

عکس برای پس زمینه سایت از عناصر اصلی است که از زمان وجود وب سایت ها همراه آنها بوده اند. کیفیت این عکس ها تا حد زیادی بر کیفیت وب سایت مؤثر است. عکس پس زمینه نه فقط وظیفه فریم بندی صفحات را دارد، بلکه برای جدا کردن قسمت های مختلف صفحات هم از آن استفاده می شود. در زمان انتخاب این عکس سرنوشت ساز برای وب سایت باید به این نکته توجه داشت که یک تصویر نادرست می تواند انتقال پیام به کاربر را مختل کند. این کار نیاز به دقت و احتیاط بالا دارد.

انتخاب عکس برای  وب سایت

انتخاب عکس برای هر وب سایتی باید با توجه به نوع سایت باشد. عکس های وب سایت های آموزشی بهتر است زمینه سفید داشته باشند. در وب سایت های خدماتی باید به این مسئله توجه شود که متن از عکس جلوتر به نمایش درآید. عکس های پس زمینه نباید به شکلی باشند که تمرکز کاربر را از متن بگیرند. همزمان که برای انتخاب عکس برای پس زمینه سایت باید دقت شود، توجه ویژه ای باید به رنگ آن شود. رنگی پیش فرض که روی صفحه سایت قرار می گیرد و تغییر کردنی هم نیست.

وب سایت های خبری

عکس های مورد استفاده در وب سایت های خبری به دو قسمت تقسیم می شوند. انتخاب قاب خبر در این وب سایت ها بسیار مهم است. قسمت اول عکس ها باید به شکلی باشند که قاب خبر را تعیین کنند. در صورتی که قاب به درستی انتخاب نشود، خبرها به خوبی از هم متمایز نخواهند شد و خبررسانی به درستی به کاربر منتقل نمی شود.

وب سایت فروشگاهی

عکس پس زمینه وب سایت فروشگاهی (Store website) نیز باید با دقت انتخاب شود. برای این وب سایت ها عکس پس زمینه با رنگ های روشن مشکلی برای آنها به وجود نخواهد آورد. موضوع عکس باید معرف نوشته سایت باشد. در کل، انتخاب عکس باید با دقت و نگاهی روانشانسانه باشد. در ادامه برخی از اصول انتخاب عکس مناسب برای پس زمینه وب سایت آورد شده اند.

خوانایی عکس برای پس زمینه سایت 

اولین اصل در انتخاب عکس برای پس زمینه سایت این است که باید خوانا باشد. یعنی نباید خوانایی متن صفحه مختل کند. اطمینان از سهولت خوانایی متن اولین کار است. تضاد رنگی میان عکس و متن باید با دقت انتخاب شود و در بهترین حالت اتفاق بیفتد.

 

بهتر است بخشی از عکسی که برای پس زمینه در نظر گرفته می شود، فضای خالی داشته باشد تا متن روی آن قرار داده شود. عکس های شلوغ و متراکم نمی توانند برای این کار مناسب باشند. می توان عکس های شلوغ که خوانایی متن را به هم می ریزند با نرم افزارهای گرافیکی اصلاح کرد. رنگ و متن عکس را می توان مطابق با وب سایت تغییر داد.

سازگاری عکس برای پس زمینه سایت 

دومین اصل انتخاب عکس برای پس زمینه سایت این است که باید مرتبط و سازگار با متن باشد. عکس ها نباید با موضوع صفحه بی ربط باشند. ارتباط بین عکس و متن همواره باید مد نظر باشد. استراتژی کلی کسب و کار و برندینگ باید در این انتخاب لحاظ شود. بهتر است عکس های تمام صفحه انتخاب شوند. عکس ها می توانند از میان خدمات و محصولات وب سایت انتخاب شوند.

رزولوشن عکس برای پس زمینه سایت 

سومین اصل انتخاب عکس برای پس زمینه سایت می گوید که عکس ها باید رزولوشن مناسبی داشته باشند. رزولوشن و کیفیت بالای عکس دست طراح را برای ویرایش آن باز می گذارد. عکس های با رزولوشن بالا را می توان در هر اندازه ای مورد استفاده قرار داد. عکس هایی که رزولوشون پایینی دارند برای کاربر به خوبی نمایش داده نمی شوند و از نظر بصری او را جذب خود نمی کنند.

تکسچرهای نامحسوس و یکپارچه

چهارمین اصل انتخاب عکس برای پس زمینه سایت (Select a photo for the site background

) این است که از مشخصات مثبت عکس هایی که با عنوان تکسچر یا پترن معرفی شده اند هم استفاده شود. عکس هایی تکرار شونده که حجم پایینی دارند و سرعت لود را بالا می برند.

این عکس ها در مقایسه با عکس بزرگ به زمان کمتری برای لود شدن نیاز دارند. می توان این عکس ها را بدون هیچ محدودیت طولی و عرضی به کار برد. حتی از آنها می توان به شکل تمام صفحه یا بخشی از صفحه نمایش استفاده کرد. در انتخاب تکسچر بهتر است از طرح های محو و نازک و نه طرح های درشت و برجسته استفاده شود.

در نظر گرفتن انواع مختلف اسکرین و دستگاه 

پنجمین اصل انتخاب عکس برای پس زمینه سایت این است که باید در انواع اسکرین ها و دستگاه ها به درستی قابل مشاهده باشد. یعنی عکس های وب سایت باید در گوشی و لپ تاپ و تبلت و یا هر صفحه نمایشگری درست و کامل دیده شوند. نباید نصف عکس در اسکرین کوچک تر محو شود. می توان عکس ها را در وب سایت به سه شکل افقی و عمودی و مربعی به نمایش در آورد.

 عکس های پس زمینه وب سایت

برای اجرای عکس های پس زمینه وب سایت که کمترین مشکل را در نمایش در اسکرین مختلف داشته باشند، باید به بخش استایل عکس دقت شود. انتخاب استایل درست می تواند نمایش کل تصویر را برای همه اسکرین ها و دستگاه ها ممکن کند. توجه به این نکته تا حد زیادی مشکل خراب شدن عکس را حل می کند. یا دست کم در اسکرین های کوچک تر بخشی از عکس حذف شود که اهمیت زیادی ندارد.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.