مقالات آموزشی

تبلیغات زیاد نتیجه عکس در کاهش رتبه گوگل

مفید بود؟

تحقیقات نشان می دهد که تبلیغات نمایشی به همراه طراحی سایت مناسب بر افزایش ترافیک حاصل از تعداد جست‌وجوها تاثیر می گذارد.

کمپانی گوگل به تازگی اعلام کرده است که الگوریتم شناسایی آرایش و طرح بندی صفحات موتور جستجوگر خود را با امکانات جدیدی بروزرسانی کرده است که با استفاده از این الگوریتم می تواند سایت ها و صفحاتی را که بالای آن از تبلیغات و بنرهای زیادی استفاده می‌کنند شناسایی کرده و در رتبه بندی نتایج جست‌وجو رتبه آن صفحات را کاهش دهد.
برای پاسخ به این سوال که چرا گوگل چنین الگوریتمی را به موتور جستجوگر خود اضافه کرده است و اینکه آیا گوگل دوست ندارد که ما در بالای صفحات سایت خود تبلیغات انجام دهیم باید بگوییم حتماً برای شما نیز این اتفاق افتاده که بعد از جستجو در گوگل به سایت هایی هدایت شوید که برای دیدن محتوایی که شما جست‌وجو کرده‌اید لازم باشد از لیست تبلیغات نمایش داده شده پایین تر بروید و در نهایت بعد از پیمایش‌های عمودی در صفحه به محتوای مورد نظر خود برسید. قطعا هیچ کاربری تمایل به روبرو شدن با این صفحات را ندارد. گوگل نیز با آنالیز رفتار کاربران به نتیجه پی برده است.به همین دلیل گوگل اعلام کرده است که سایت هایی که در بالای آن ها تبلیغات زیادی نمایش داده می شود کاهش رتبه پیدا می کنند و در نتایج اول جستجوها نمایش داده نمی شوند. قابل ذکر است که منظور گوگل از تبلیغات در بالای صفحه نمایش یک بنر و یا چند خط تبلیغات کوتاه نیست بلکه منظور، آن دسته تبلیغاتی است که برای خواندن محتوای اصلی صفحه لازم است با استفاده از اسکرول عمودی مرورگر به پایین صفحه حرکت کرد.
برای بررسی اینکه آگهی های سایت شما بر روی رتبه و سئو سایت‌ تاثیر منفی می گذارد و یا نه می‌توانید از ابزار Google Browser Size استفاده کنید. این ابزار نمایش دهنده اندازه پنجره مرورگر کاربران اینترنتی است که از موتور جست‌وجوگر گوگل برای بازدید از سایت استفاده می‌کند و با استفاده از این ابزار می‌توان از استانداردهایی که گوگل برای تشخیص مکان صحیح محتوا در صفحات وب استفاده می کند مطلع شد.

برای آزمایش سایت خود که آیا محتوای صفحات آن در مکان مناسبی نمایش داده می شوند یا نه، تنها کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • به ابزار Google Browser Size بروید
  • در قسمت “Enter URL here” آدرس صفحه ای از سایت خود را که می خواهید آن را آزمایش کنید تایپ کنید و سایت خود را در پنجره این ابزار نمایش دهید.

حال می توانید ببینید که 90 درصد کاربران اینترنتی که از گوگل برای پیدا کردن سایت شما استفاده می کنند سایت شما را به چه صورتی در مرورگر خود می‌بینید.

در صورتی که نتیجه تست ابزار بالا بر روی سایت مثبت است پس سایت شما برای الگوریتم جدید گوگل مناسب طراحی شده است ولی اگر محتوایی در خارج از این کادر نمایش داده می شود بهتر است بدانید که 90 درصد کاربران در نگاه اول از سایت شما متوجه محوای جست‌وجو شده نمی شوند و برای دیدن آن حتماً لازم است که از نوار پیمایش مرورگر استفاده کنند.

دقت کنید لازم نیست که کل محتوا و تصاویر موجود در صفحات شما در این کادر نمایش داده شود و تنها کافی است در این کادر قسمت کوتاهی از محتوای مرتبط با این صفحه از سایت شما نمایش داده شود و در صورتی که در این کادر فقط تبلیغات سایت نمایش داده شود قطعا بزودی شاهد افت ترافیک از طرف موتور جست‌وجوگر گوگل خواهید شد.

این الگوریتم جدید گوگل بیانگر این است که هرچقدر کلمات کلیدی محتوا در محل بالاتری از صفحه قرار داشته باشد به طوری که کاربران برای دیدن آن محتوا نیاز کمتری به پیمایش صفحات سایت به‌وسیله نوار پیمایش مرورگر خود داشته باشند، صفحات سایت ما با احتمال بیشتری در نتایج اول جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند.

از آنچه گفته شد می‌توان فهمید که گوگل با محتوای تبلیغات شما در بالای صفحات سایت خود هیچ کاری ندارد و تنها به دنبال صفحاتی است که کلمات جست‌جو شده را در قسمت بالایی خود و البته با سرعت زیادی به کاربرانی که از موتور جست‌وجوگر گوگل برای دست یافتن به آن صفحه استفاده کرده اند نمایش دهند.

در آخر لازم به ذکر است بر اساس آنچه که کمپانی گوگل اعلام کرده است، الگوریتم تشخیص صفحه بندی مانند سایر بروزرسانی‌های الگوریتم‌های رتبه بندی صفحات در موتور جست‌وجوگر، تنها بر 1 درصد از نتایج نمایش داده شده در گوگل تاثیر گذاشته است اما این 1 درصد می تواند به معنی حذف و یا کاهش رتبه 95 درصد از صفحاتی باشد که محتوای اصلی خود را در پایین صفحات سایت نمایش می‌دادند و در بالای آن‌ها از تبلیغات و یا عناصر دیگر استفاده می‌کردند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.